Најекономично греење и ладење

Член од
16 март 2019
Мислења
3.229
Поени од реакции
5.191
Здраво форумџии, ми треба мала помош :)
Значи, имам простор од околу 35 квадрати (салон) без изолација, со пвц прозорци и ќе ми треба клима
Српак се мислам за нешто екстра 18ка до максимум 1000 евра, односно се мислам дали за некој послаб бренд или нешто екстра ама не повеќе од 1000че :)
Ovoj model

 
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
Здраво форумџии, ми треба мала помош :)
Значи, имам простор од околу 35 квадрати (салон) без изолација, со пвц прозорци и ќе ми треба клима
Српак се мислам за нешто екстра 18ка до максимум 1000 евра, односно се мислам дали за некој послаб бренд или нешто екстра ама не повеќе од 1000че :)
Многу би сакал да земам митсубиши и ја пратам оваа клима

https://ananas.mk/proizvod/mitsubishi-klima-msz-muz-hr50vf/1985621

ДАЛИ ЗА МИТСУБИШИ ОВАА КЛИМА Е ПОСЛАБ МОДЕЛ СО ПОСЛАБИ ПЕРФОРМАНСИ ИЛИ Е ДОБРА?
Што би кажале :)

еве, ме интересира мислење и за оваа која што е VOX
Многу добра цена ти даваат за Mitsubishi HR50.
58900мкд а на други места е секаде 69900.
Сите модели на Митсу имаат висок попуст на Ананас.
За климата HR моделот е влезен модел. Сепак ако е со twin компресор треба да е добра.
Капацитет на греење
-10° 3.8kW
Нема да најдеш 5kw јапонска поевтина од оваа
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Многу добра цена ти даваат за Mitsubishi HR50.
58900мкд а на други места е секаде 69900.
Сите модели на Митсу имаат висок попуст на Ананас.
За климата HR моделот е влезен модел. Сепак ако е со twin компресор треба да е добра.
Капацитет на греење
-10° 3.8kW
Нема да најдеш 5kw јапонска поевтина од оваа
Кој блам си направи не си ни свесен....за 35м2 му нудиш Јапанец од 5.5кw:tapp:...колку ниско паднавте :)
А сеа озбилно пошто го спомна Ананас каде за моделот стои Цитирам:"Препорачана површина до 55 м2" без да е наведено дали тоа важи за Греење или само за Ладење прашање до тебе а и за сите цуци што дигаат телефони по ФБ Онлине сајтчиња и делат совети небаре стручни за темава Онлине им делат совети за многу битна проблематика а тоа е греење/ладење а незнаат основни поими ...немаат појма прво за мерни единици....што значи ова "Препорачана површина" кога дете у основно учи дека ПОВРШИНА СЕ МЕРИ У КВАДРАТИ и никако не се конвертира у круши/јабуки а најмалце у Kw :)
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
918
Поени од реакции
982
Кој блам си направи не си ни свесен....за 35м2 му нудиш Јапанец од 5.5кw:tapp:...колку ниско паднавте :)
А сеа озбилно пошто го спомна Ананас каде за моделот стои Цитирам:"Препорачана површина до 55 м2" без да е наведено дали тоа важи за Греење или само за Ладење прашање до тебе а и за сите цуци што дигаат телефони и делат совети и продаваат Онлине греење/ладење а незнаат основно поими ...основно ни мерни единици....што значаи ова пишана квадратура кога дете у основно учи дека ПОВРШИНА СЕ МЕРИ У КВАДРАТИ и никако не се конвертира у круши/јабуки а најмалце у Kw :)
Понуди му до 1000 евра некоја клима и не го тупи многу...
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
Кој блам си направи не си ни свесен....за 35м2 му нудиш Јапанец од 5.5кw:tapp:...колку ниско паднавте :)
А сеа озбилно пошто го спомна Ананас каде за моделот стои Цитирам:"Препорачана површина до 55 м2" без да е наведено дали тоа важи за Греење или само за Ладење прашање до тебе а и за сите цуци што дигаат телефони по ФБ Онлине сајтчиња и делат совети небаре стручни за темава Онлине им делат совети за многу битна проблематика а тоа е греење/ладење а незнаат основни поими ...немаат појма прво за мерни единици....што значи ова "Препорачана површина" кога дете у основно учи дека ПОВРШИНА СЕ МЕРИ У КВАДРАТИ и никако не се конвертира у круши/јабуки а најмалце у Kw :)
Човекот си ја избра сам таа клима Mitsubishi HR. Пишува дека размислува да ја земи. Јас не му понудив нешто.
Само му кажав дека добра цена му нудат Ананас споредено со други продажни места.
И му кажав колку капацитет на греење има на -10 тоа Митсу.
Значи не знам што ти е проблемот :toe:
Иначе ти си прајш блам самиот себеси со тие м2.
Добро знајш дека не се гледа толку м2 него топлотни загуби. Ако ги знаеш топлотните загуби купуваш клима според Pdezign и дали климата задоволува самостојно или со backup.
Значи според тебе до вчера бев дилер на Daikin сега сум дилер на Mitsubishi :pos:
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
918
Поени од реакции
982
За колку кила ?
Термо грее клима на ѕид што се ставаат. грее термо клима од 500 евра има подобри резултати од клима што вреди 2000 евра...
Епа ќе има подобри резултати, неможеш Термо печка со инвертер клима да споредуваш...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Термо грее клима на ѕид што се ставаат. грее термо клима од 500 евра има подобри резултати од клима што вреди 2000 евра...
Епа ќе има подобри резултати, неможеш Термо печка со инвертер клима да споредуваш...
Ko za tebe termo pecka nema da vidis ama 1000ce gledam ke gi fuknes u prazno....gi imas sobrano i ti se davaat ama da e marka nebitrno kolku e realno snagata ...e pa sea biraj za kolku kila kompiri ti treba :)...ili prasaj u Zananas :D Ovaa za 35kila ja reklamirale cucite ama greenjevo nekako so bekap grealki/gratis ide ili kako go vikaat toa koga u 35kg falat 3.5-2.4 = X ?
35HR2.4kw.jpg
i analogno 5.5- 3.8= X?
a ovaa za 55kila perduvi mnogu jaka bila i ja vikaaat 5ica....pobrzaj dur e na popust za 3,8 od 5.5 i sto ke rece @Goran^^^ za taman 35m2 :D
50HR3.8kw.jpg

Pa GREE Fairy 3.5kw za cena 33.999den e kaj kaj pomokjna i poefikasna od ova HR Japankava 45.000 pa kao spustena od 156.999 ....more idi begajte
GREE Fairy3.5.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
5.023
Поени од реакции
6.343
Dajte predlog klima za spalna od 16tina m2. Ima izolacija na dzid no ne i na tavan plus alu prozori. Peioritet da bide tivka i vnatresna j nadvoresna.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
Ko za tebe termo pecka nema da vidis ama 1000ce gledam ke gi fuknes u prazno....gi imas sobrano i ti se davaat ama da e marka nebitrno kolku e realno snagata ...e pa sea biraj za kolku kila kompiri ti treba :)...ili prasaj u Zananas :D Ovaa za 35kila ja reklamirale cucite ama greenjevo nekako so bekap grealki/gratis ide ili kako go vikaat toa koga u 35kg falat 3.5-2.4 = X ?
Прегледај го приврзокот 426543
i analogno 5.5- 3.8= X?
a ovaa za 55kila perduvi mnogu jaka bila i ja vikaaat 5ica....pobrzaj dur e na popust za 3,8 od 5.5 i sto ke rece @Goran^^^ za taman 35m2 :D
Прегледај го приврзокот 426544
Да, таа 5ица со 3.8kW на -10 е таман за 35м2. Иначе 5ица е на ладење.
Гледај како и е капацитет на греење
12° 0.8kW
7° 1.3kW
2° 2.1kW
-7° 3.4kW
-10° 3.8kW
Многу добра модулација ќе има и економично ќе работи. Па и во 25м2 да биде :)
А иначе по логиката твоја само плоштина се гледа? Висина до таван тоа не е потребно да се знае?

20240815_122308.jpg
20240815_162201.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Kvalitetna modulacija Japancite imaat vgradena samo vo najskupite Premium Modeli, samo gi lazete lugeto deka i eftin vlezen model japanec modulira nisko, za Mitsu AP serijata koja e nad HR iskustvo so modulacija bas ne ke da e po specifikacija a plus skupo plus Pdesign za greenje slab ;)
Od Zlate ako pamtite kupi i AP ama video so modulacija ne snimi, samo od LN snimi ;)
A i Tetovcanecov so ECO modot na ladenje e cirkuiz ke bide smeski na greenje ama toa e Voivax marketing na leto vadat mo0deli novi i reklamiraat i na zimo gi nema nigde :)
modulacija govno.jpg

AP modulacija.jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
Kvalitetna modulacija Japancite imaat vgradena
Така бе Стрелчо имаат во право си.
А овие PRC Gree имаат ли? Хехехе

@Strelec а знам и што те изреволтира за вака да реагираш.
Големиот попуст што го има во Ананас на Mitsubishi климите.
Таа HR50 и е намалена цената за 11000 денари.
Цените се многу блиску, ако не и исти, со цените на вашите Грее.
И кој би купил кинеска кога за исти пари ќе купи јапанка.
Затоа сега вака плукаш по се.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Така бе Стрелчо имаат во право си.
А овие PRC Gree имаат ли? Хехехе
Imaat da da.... citaj na Eurovent posto se zalevte nema Gree Eurovent momentalno nad 80modela ima GREE modeli na Eurovent taka da apdejtiraj se a ke napravm i tablica so modeli sto se na eurovent i na lager vo MK pa ke diskutirame ;)
A i Toplinskite ke gi diskutirame i tamu edna tablica so rejtinzi cena/performansi ke bide interesna ;)
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
A i Toplinskite ke gi diskutirame i tamu edna tablica so rejtinzi cena/performansi ke bide interesna
Леле ич да не ги дискутираме.
И малите деца знаат дека Daikin Altherma е No.1 :)
Не постои друг производител што има сплит систем со интегриран бафер на внатрешна.
Со греачи кои доколку има потреба може да се вклучат на ноќна тарифа да акумулираат до 80° за да после со мешачки вентил се одржава 35° за подно или 45° за радијатори кои ќе ги предимензионираш за +30% повеќе ребра.
Најекономично греење 24°С амбиентална темп во секоја просторија.
Со 6kW да грееш...120м2 хехе. Дека многу по квадратите си
 

Kajgana Shop

На врв Bottom