Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
И сега каков заклучок од сето ова може да се донесе? ;)
[/QUOTE]
Jas proletva gi analizirav malce Daikin i Toshiba i zaklučiv deka 12-ka Daikin vlezniot model e preskap (550 gr freon e premalku za poozbilno greenje pa i tri pati da e japonec), Toshibata 12- ka što ja spominja @filipinec e sosema drugo i vredi za site pari, će bide sekako moj sleden izbor za greenje na mestovo od Haierov....
Daikin vo povisokite klasi sekako da, no kako izbor na vlezniot model 9- ka i 12- ka e premnogu pari za premalku muzika.
Najbitno za mene e što parapetnava na Vivax raboti fenomenalno na ladenje vo 13 m2 o modulacija od 75-120W koga e baš najtoplo, ova go možat samo kvalitetni klimi. Ako i na greenje nisko i tivko modulira preporaka za sekogo. Šteta što vo dnevna moram da stavam visokomontažna....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.172
Поени од реакции
2.200
Имав порано некои податоци за Даикин пред да ги купам моите клими. Сите модели на Даикин од 5kW нагоре беа со компресори кои започнуваат со ознака 2YC... што значи два клипа.
Ако е ознака 1YC... еден клип.
Али нема врска, да не барам сега, можи е како што велиш ти.
А Swing компресор со два клипа изгледа вака:

https://m.youtube.com/watch?v=wF9NMDqw8QQ&pp=ygUQc3dpbmcgY29tcHJlc3Nvcg==

Најдов и спецификации
Прегледај го приврзокот 426056
Прегледај го приврзокот 426057

2.0~4.2
Компресор започнува со 1YC...
4.2 има двореден изменувач но не многу големи димензии 647мм
Фреон 0.75кг
Тежина 28кг

5.0
Тежина од 28 оди на 46кг
Изменувач еден ред но димензија 943мм скоро 30цм повеќе од 4.2kW
Фреон 0.90кг
И најбитно компресор со ознаки 2YC... односно два клипа
1.Na videoto sto go postirase co rasklopeniot Daikin Swing kompresor voopsto ne zaprimetiv dva klipa.Vidov klasicen swing kompresor so eden klip.Toa sto ti si zapoznaen za swing kompresor so dva klipa jas prv pat od tebe go slusnav.Ajde pronajdi negde na netov dali na yu tube nekoja video ili skica da site ovde go vidime toj SWING so dva klipa (jas dosega ne sum sretnal niti videl) a i te kako sum ljubopiten.
2.Oznakite 1YC i 2YC mozebi se nekoj pocetni sifri na Comprsorot ne mora da znaci deka se Swing so 1 ili so 2 klipa(mozebi pogresno gi tolkuvas),mozi se pocetni oznaki na klasi ili serii ili nesto sosema drugo a mozi i ne se SWIG compresor na daikin tuku da e i rotacionen.Ne sum tolku zapoznaen so kompresorite na Daikin.
Swing Daikin staveni vo pocetnite modeli nego tuku stavil rotacioni kompresori vo ovie modeli.
Zatoa stojam na prvoto i ljubopiten sum da vidam da mi postiras video ili skici na Swing kompresor so dva klipa izmisleni od Daikin ili od bilo koj proizvoditel.Sem od tebe jas ne sum slusnal ni videl Swing so dva klipa (cilindri)
Mozebi eto sum propustil nesto.:toe:
Za rotaconen sum zapoznaen deka postojat i so dva a i so tri klipa inovacii na Toshiba.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2021
Мислења
817
Поени од реакции
839
Греење/ладење на струја со клима е најекономично и најчисто, нема чад, пепел, дрва носење, цепење...
Така????
Е еве да видите како


Прегледај го приврзокот 423620
Најчисто е со дрва се разбира, само што не лажат сите дека со дрва се загадувало. Како можеле порано на дрва да се греат и помалку да има загадување? Струјата се користела за ламба, фрижидер, радио и некоја ситна електроника, на дрва готвеле и во лето, жештини не биле олкави огромни, телевизија кој сакал да гледа порано на времето плаќал радиодифузна такса и откако излегле моторите за вода си донесле дома луѓето вода, па излегле бојлерите, електричните шпориња, греалки и т.н.
Сето она загадување што го прават РЕК и фабриките влијае на температурата, па и во Библијата било запишано за овие горештини и суши дека ќе има, а благодарение на загадувањето климатските промени се огромни.
И што направија со струјата, ќе поефтини, ќе има уште еден час поефтина струја, крстајци, поскапе минимално и наместо да земат друг добавувач останаа на истиот.
Треба да се побара да се стават филтри на РЕК Битола и да се произведува салам струја и блоковите еднаш нека ги средат, ја содерија државава од струја купување.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
1.Na videoto sto go postirase co rasklopeniot Daikin Swing kompresor voopsto ne zaprimetiv dva klipa.Vidov klasicen swing kompresor so eden klip.Toa sto ti si zapoznaen za swing kompresor so dva klipa jas prv pat od tebe go slusnav.Ajde pronajdi negde na netov dali na yu tube nekoja video ili skica da site ovde go vidime toj SWING so dva klipa (jas dosega ne sum sretnal niti videl) a i te kako sum ljubopiten.
2.Oznakite 1YC i 2YC mozebi se nekoj pocetni sifri na Comprsorot ne mora da znaci deka se Swing so 1 ili so 2 klipa(mozebi pogresno gi tolkuvas),mozi se pocetni oznaki na klasi ili serii ili nesto sosema drugo a mozi i ne se SWIG compresor na daikin tuku da e i rotacionen.Ne sum tolku zapoznaen so kompresorite na Daikin.
Swing Daikin staveni vo pocetnite modeli nego tuku stavil rotacioni kompresori vo ovie modeli.
Zatoa stojam na prvoto i ljubopiten sum da vidam da mi postiras video ili skici na Swing kompresor so dva klipa izmisleni od Daikin ili od bilo koj proizvoditel.Sem od tebe jas ne sum slusnal ni videl Swing so dva klipa (cilindri)
Mozebi eto sum propustil nesto.:toe:
Za rotaconen sum zapoznaen deka postojat i so dva a i so tri klipa inovacii na Toshiba.
Не знам како не гледаш. Имаш две клипчина на една брегаста осовина што ја врти трофазен електро мотор. Можиш да видиш и по усисот или влез или intake или inlet како и да е на англиски. Имаш две цевки за секое клипче посебно. Кај видеото што ти го споделе имаш три.

20240811_072335.jpg
20240811_072406.jpg

20240811_073033.jpg

На последната слика е главната разлика помеѓу swing и rotary компресор. Оваа плочката лепи на клипот или цилиндарот или роторот како сакаш наречи го. Фактички тоа е преграда помеѓу усис и издув. За да лепи од другата страна има спирала.
Сината стрелка е усис а црвената издув. Зелената стрелка се загуби односно мешање на издув со усис.
Е кај свинг компресор таа преграда е составен дел од клипот така да нема спирала или федер, нема загуби и потивко работи.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.229
Поени од реакции
5.191
Здр.Предлог за клима за 30м²?
Vivax Aeri+

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.172
Поени од реакции
2.200
Не знам како не гледаш. Имаш две клипчина на една брегаста осовина што ја врти трофазен електро мотор. Можиш да видиш и по усисот или влез или intake или inlet како и да е на англиски. Имаш две цевки за секое клипче посебно. Кај видеото што ти го споделе имаш три.

Прегледај го приврзокот 426103
Прегледај го приврзокот 426104

Прегледај го приврзокот 426105

На последната слика е главната разлика помеѓу swing и rotary компресор. Оваа плочката лепи на клипот или цилиндарот или роторот како сакаш наречи го. Фактички тоа е преграда помеѓу усис и издув. За да лепи од другата страна има спирала.
Сината стрелка е усис а црвената издув. Зелената стрелка се загуби односно мешање на издув со усис.
Е кај свинг компресор таа преграда е составен дел од клипот така да нема спирала или федер, нема загуби и потивко работи.
Fala na pojasnuvanjeto moja greska ne go vidov uste ednioot klip vo videoto sto go postirase. (y)
Inace jas sto postirav bese za rotacionen kompresor so tri klipa. Se slozvam so tebe deka 1YC e eden klip a 2YC e dva klipa sto go ima na oznakite na kompresorite na Daikin, mozda si vo pravo.
Здр.Предлог за клима за 30м²?
1.https://klimi.mk/product/717
2.https://www.icsgroup.mk/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0/daikin-ururu-sarara/
3.https://bitel.mk/product/mitsubishi-msz-muz-ln35vgv-pearl-white/
4.Ako ovie ti se skapi toplo ti ja preporacuvam Samsungot od Seteks
https://setec.mk/инвертер-сплит-системи/samsung-wind-free-elite-серија74475?mfp=manufacturers[207]
Samsung elite so momentalen popust od 30%. Odlicna klima za parite
Site ovie sto ti gi preporacav ke te stoplat i izladat i se A+++ klasa.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
трофазен електро мотор
Voopšto ne se raboti za trofazen klasičen motor so statorski i rotorski namotki.
Ova se DC (istosmerna struja gi pogonuva) motori bez četkici i bez rotorski namotki so rotor od mnogu silen magnet npr stroncium.
Na videoto se gledaat tri para statorski namotki kako tri fazi, a ima vo zadnje vreme i so četiri para namotki (ajde 4 fazi...).
Sekoja namotka preku invertorskata pločka ( po toa i se narečeni inverteri) so po par mnogu snažni prekidački tranzistori, znači vkupno tri ili četiri para tranzistori dobivaat pobuda vo ritamot na potreba za br. na vrteži na kompresorot, od 10 pati vo sek, znači 10 Hz do 120 Hz, taka da motorot se vrti od 600 vr/ min do 7200 vr/ min ili od 10 do 120 vr/ sek....
Potrebniot broj na vrteži go zadava procesorot od invertorskiot sklop se prema podatocite od davačite za T preku koj se meri i pritisokot vo nekolku mesta vo sistemot, vo sorabotka so napišaniot softver.....
Da ne ja širime i taka i taka ne im e bitno na mnozina tuka kako rabotat inverterite, ušte pomalce kako e možno da troši 1 a da dava 3-4 pati poveće od vloženoto.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
255
Поени од реакции
357
Najbitno za mene e što parapetnava na Vivax raboti fenomenalno na ladenje vo 13 m2 o modulacija od 75-120W koga e baš najtoplo, ova go možat samo kvalitetni klimi. Ako i na greenje nisko i tivko modulira preporaka za sekogo.
Оваа потрошувачка ја извава со вклучена лимитација?
Знам еднаш имаш постирано како го лимитираш компресорот.
Кај Daikin има Demand control опција за лимитирање помеѓу 40%~100%
Пробав зимоска на 40%.
На издув 29~30°С брзина 3/5 максимум. Можи да избереш 4 или 5 брзина ама не реагира останува на трета. Со зголемување на степените на внатрешната исто не реагира.
Сум заборавил скроз на опцијата, дај да пробам на ладење како се понаша ;)
20240812_152709.jpg
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
Оваа потрошувачка ја извава со вклучена лимитација?
Знам еднаш имаш постирано како го лимитираш компресорот.
Кај Daikin има Demand control опција за лимитирање помеѓу 40%~100%
Пробав зимоска на 40%.
На издув 29~30°С брзина 3/5 максимум. Можи да избереш 4 или 5 брзина ама не реагира останува на трета. Со зголемување на степените на внатрешната исто не реагира.
Сум заборавил скроз на опцијата, дај да пробам на ладење како се понаша ;)
Прегледај го приврзокот 426266
I so i bez limitiranje pak posle približuvanje kon zadadenata T nisko si modulira.Razlikata e ako ima vklučena limitacija pri puštanje ne odi poveče od 350-600W. Može da se izbira bilo koja brzina na turbinite vo raspon od 1-100 % kontinuirano. Jas ja puštam na ECO i taa samata si izbira 24C i AUTO izduv, vaka ne odi preku 600W vo početokot so nekade 60% izduv za da so vreme samata dojde na održuvanje so mnogu niska modulacija i izduv od nečujni 1%. Fenomenalno e se ova programirano i rešeno. Gleam deka i samočistenjeto na nadvorešniot izmenuvač itekako funkcionira so vrtenje obratno na ventilatorot posle isklučuvanje, se e čisto kako da ne rabotela ova leto.....
Na greenje gi nema ovie dve funkcii ECO i GEAR od 50 i 75% na kompresorot, taka da ne znam kako će modulira togaš.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.916
Поени од реакции
924
Здраво форумџии, ми треба мала помош :)
Значи, имам простор од околу 35 квадрати (салон) без изолација, со пвц прозорци и ќе ми треба клима
Српак се мислам за нешто екстра 18ка до максимум 1000 евра, односно се мислам дали за некој послаб бренд или нешто екстра ама не повеќе од 1000че :)
Многу би сакал да земам митсубиши и ја пратам оваа клима

https://ananas.mk/proizvod/mitsubishi-klima-msz-muz-hr50vf/1985621

ДАЛИ ЗА МИТСУБИШИ ОВАА КЛИМА Е ПОСЛАБ МОДЕЛ СО ПОСЛАБИ ПЕРФОРМАНСИ ИЛИ Е ДОБРА?
Што би кажале :)

еве, ме интересира мислење и за оваа која што е VOX
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.172
Поени од реакции
2.200
Здраво форумџии, ми треба мала помош :)
Значи, имам простор од околу 35 квадрати (салон) без изолација, со пвц прозорци и ќе ми треба клима
Српак се мислам за нешто екстра 18ка до максимум 1000 евра, односно се мислам дали за некој послаб бренд или нешто екстра ама не повеќе од 1000че :)
Многу би сакал да земам митсубиши и ја пратам оваа клима

https://ananas.mk/proizvod/mitsubishi-klima-msz-muz-hr50vf/1985621

ДАЛИ ЗА МИТСУБИШИ ОВАА КЛИМА Е ПОСЛАБ МОДЕЛ СО ПОСЛАБИ ПЕРФОРМАНСИ ИЛИ Е ДОБРА?
Што би кажале :)

еве, ме интересира мислење и за оваа која што е VOX
Toj model na msz-muz-hr50vf e vlezen model i po specifikacii nadvoresnata treba da tezi 35kg.
file:///C:/Users/Com/Downloads/MSZ-HR_R32_PI_Sheet_AW%20(1).pdf so 13cm3 zafatnina Twin rotari kompresor.
No ovde na Ananas tezi 31kg.Sto e problemot neznam,treba ubo da se proveri.
Ako e samo za ladenje bilo koja klima ke zavrsi rabota za vo slon.
No ako sakas da se grees vo neizoliran prostor salon so otvori zatvori vrata pri zgolemeni toplotni zagubi vo 35m2 ti treba pogorna klasa na klimatizer so ke uspee da gi nadoknadi topl. zagubi.
Bi ti go predlozil https://mall.gree.com.mk/index.php/product/amber-nordic-gwh12yd-s6dba2a/
I ako e deklarirana 12 gree mnogu poveke od taa Vox18btu ili vleziot model na Mitsu 5kw.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom