Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.568
Поени од реакции
30.135
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.397
Поени од реакции
35.710
The odds are дека можда живееш у Шуто Оризари :D
Македонци во Шуто Оризари? Хмм...
Јас тргам од себеси, многу сакам да имав некое поуниверзално име и да не морав да го учам секој втор да ми го изговара името. :)
Многумина ме викаат дури и по псевдонимот на фејсбук, затоа што им е полесно да го запамтат.
Твоето име е едно од најпрекрасните имиња кои постојат, јас не би го менувал ни за 300 универзалности! :love:
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
687
Поени од реакции
1.981
Крштевајте си ги децата со светски имиња, утре ќе тргнат по бел свет, ќе се мачат да им ги запаметат и изговорат.
Уште полесно. Мажете се за странец па он нека му ја мисли за името.:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.464
Поени од реакции
22.422
Јас тргам од себеси, многу сакам да имав некое поуниверзално име и да не морав да го учам секој втор да ми го изговара името. :)
Многумина ме викаат дури и по псевдонимот на фејсбук, затоа што им е полесно да го запамтат.
Ne ti e kasno, odi smeni si go, koj te drzi. Ne deka e vo granit isklesano pa ne moze da se smeni, 5 min rabota e tuka, tamu i pobrzo.
Ili standrad muabet od tebe, slusajte me sto zboram, ne me gledajte so pram. Sakam da sum moderna ali ne mi drzi gazot pa zato ete vas vi kazvam kako treba. Ko so doenjeto :facepalm:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.568
Поени од реакции
30.135
Не знаеле странциве да изговараат...ќе се научат ако се писмени.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
107
Поени од реакции
153
Беше порано да се умилкувате на културата каде што се мигрирате.
Сега нова модерна навика е што имам забележано кај македонски женски презимиња како Петкоска,Алексовска,се мења она македонска традиција заради потребите на западните говорења во Петкоски или Алексоски.
Западов чекори кон необичните имиња од Истокот,па зарем Цветанче е ултра име како Ванчо или Трајан.
Ние обратното,забегуваме кон нивни трендови.
Во Далечен Исток традиција е да се има покрај нивно име и Западно второ име
Се вика Канеко Joan-Џоан Камира.
Смотано ми е
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.568
Поени од реакции
30.135
Со презимиња е друга работа, не се префрла во женски род кај нив и неможат така да го напишат зошто ако таткото е Петкоски мора и ќерката пошто Петкоска е друго презиме.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.397
Поени од реакции
35.710
Со презимиња е друга работа, не се префрла во женски род кај нив и неможат така да го напишат зошто ако таткото е Петкоски мора и ќерката пошто Петкоска е друго презиме.
Како да не. Као божем мажот и жената не можат да имаат различни презимиња? Па и детето? Помодарство е во прашање, ништо друго!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.901
Поени од реакции
18.619
Како да не. Као божем мажот и жената не можат да имаат различни презимиња? Па и детето? Помодарство е во прашање, ништо друго!
Не може, ради тоа и најчесто мењаат, пошто не може да докажат дека женава го носи презимето на мажот, немаат род на запад кај презимето.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.862
Поени од реакции
25.060
Те лажат тоа Исланѓаните, на прва граница ќе го затворат со вакво име, а може да заврши и на испрашување во Area 51 :D
Поминавме преку куп граници и немаше проблем, само во Бугарија ме прашаа дали е мое. :D
Ne ti e kasno, odi smeni si go, koj te drzi. Ne deka e vo granit isklesano pa ne moze da se smeni, 5 min rabota e tuka, tamu i pobrzo.
Ili standrad muabet od tebe, slusajte me sto zboram, ne me gledajte so pram. Sakam da sum moderna ali ne mi drzi gazot pa zato ete vas vi kazvam kako treba. Ko so doenjeto :facepalm:
Како бе Владе на овие години имиња да мењавам? Македонија ти Северна ја викаш? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.397
Поени од реакции
35.710
Не може, ради тоа и најчесто мењаат, пошто не може да докажат дека женава го носи презимето на мажот, немаат род на запад кај презимето.
А зошто треба некому да докажат дали таа го носи презимето на мажот или нечие друго? Секој човек може да си носи презиме какво сака. Јас познавам брачен пар, тој се презиваше Крстевски, таа Крстева. Тоа и е моминско презиме, не го зела од мажот. Така си останаа и после бракот. Според вас викате дека на Запад мора да го смени во Крстевски? Nonsense!

Исто е и со децата. Моја школска се презиваше Велковска иако родителите и се Стефановски. Не сфаќам што некому треба да покаже презимето, секој може да си има различно, зошто мора жената и децата да имаат исто презиме со таткото?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.901
Поени од реакции
18.619
А зошто треба некому да докажат дали таа го носи презимето на мажот или нечие друго? Секој човек може да си носи презиме какво сака. Јас познавам брачен пар, тој се презиваше Крстевски, таа Крстева. Тоа и е моминско презиме, не го зела од мажот. Така си останаа и после бракот. Според вас викате дека на Запад мора да го смени во Крстевски? Nonsense!

Исто е и со децата. Моја школска се презиваше Велковска иако родителите и се Стефановски. Не сфаќам што некому треба да покаже презимето, секој може да си има различно, зошто мора жената и децата да имаат исто презиме со таткото?
Па не знам, еве ако сакаат да земат кредит од банка и треба да докажат дека се у брачна заедница заради целокупниот приход. Не дека е презимето пресудно, али е ваљда полесно за докажување, или што знам ако мажов треба да ја повлече жената во земјата каде што е, веројатно е полесно за докажување кое и е моминско, а кое и е од мужот ко индикатор дека се во брак толку и толку време. Лупам само на памет, не дека е стварно така у секоја западна земја...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.397
Поени од реакции
35.710
Па не знам, еве ако сакаат да земат кредит од банка и треба да докажат дека се у брачна заедница заради целокупниот приход. Не дека е презимето пресудно, али е ваљда полесно за докажување, или што знам ако мажов треба да ја повлече жената во земјата каде што е, веројатно е полесно за докажување кое и е моминско, а кое и е од мужот ко индикатор дека се во брак толку и толку време. Лупам само на памет, не дека е стварно така у секоја западна земја...
Брачна состојба се докажува со Извод од матична книга на венчани (Marriage certificate), не со презиме. Еве најдов податок за некои држави: пример, во Австрија ни жената ни мажот не можат да ги сменат своите презимиња со склучување на брак. Значи не те ни прашуваат кое презиме сакаш да го носиш, туку си го задржуваш твоето. Ако сака било кој од сопружниците да го смени, тоа може да го направи отпосле со поднесување барање за промена на презиме во релевантна институција за тоа. Значи во Австрија секако немаат исти презимиња. Во Италија жената мора да го задржи моминското, и единствено, ако сака, може да го додаде презимето на мажот после нејзиното. Значи и во Италија сопружниците во секој случај немаат исти презимиња. Во Грција со закон од 1983 за еднаквост меѓу половите на жените им е наложено доживотно да го имаат своето моминско презиме, значи не можат да го сменат никако - значи и во Грција немаат исти презимиња во 100% од случаите. Еве во САД:
1723497120335.png
Значи со други зборови - тотално е небитно какво презиме имаш и пак доаѓаме на тоа дека ги менуваат со -ски на крајот заради помодарство, ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom