Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
Abe vie mnogu se sekirate za Ukraincite.Oni si ja napraile odlukata, nie nasta, i kje si go vidat cost benefitot na kraj. Lesno nema u zivotot.
Vie ste em suto em bode. Nasevo ne vi odgovara, nivnoto isto ne. Ako mene me prasas 30 posto od drzavata e podobra opcija u sporedba so tivkoto umiranje i albanizacija so kje sleduva za nas.
Нема дел од Украина да биде евро-атлански, а дел руски. Тоа дека така ќе било, е само еден од смешните наративи кои ги лупетате без везе. Ако тоа го мислиш не знаеш ни кои се целите на војната за Русија.
Исто и за Македонија. Тоа дека Западот ќе ти дозволи дел да биде твој, а не целата да биде дел од албанскиот комплекс на држави, преку кои Западот ќе го води Западен Балкан, е сосема наивно, како и погорниот пример.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
365
Така е, тој што се бори со плата и тој што се бори за опстанок се исти.
Па не се, тој што отишол доброволец за плата е подобар борец од тој што е насила регрутиран. А другите две поенти мудро ги заобиколи. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Нема дел од Украина да биде евро-атлански, а дел руски. Тоа дека така ќе било, е само еден од смешните наративи кои ги лупетате без везе. Ако тоа го мислиш не знаеш ни кои се целите на војната за Русија.
Исто и за Македонија. Тоа дека Западот ќе ти дозволи дел да биде твој, а не целата да биде дел од албанскиот комплекс на држави, преку кои Западот ќе го води Западен Балкан, е сосема наивно, како и погорниот пример.
Bogami kako sto trgnalo mozhe stvarno da ne bide taka. Da nema ruski del da recam.

Celite se edni ama realnosta e druga. I mozhe da celis da ja ebes andzelina dzoli, ama kad tad se pomiruvame so moznostite.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
Bogami kako sto trgnalo mozhe stvarno da ne bide taka. Da nema ruski del da recam.

Celite se edni ama realnosta e druga. I mozhe da celis da ja ebes andzelina dzoli, ama kad tad se pomiruvame so moznostite.
ако Русија не успее Украина да биде неутрална и демилитаризирана, ја изгубила војната
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.342
Поени од реакции
6.905
каде се брзаш, има уште неколку години оваа војна да трае. До кога ќе можат украинците да си дозволат да губат 60к војска месечно?
60к месечно? Кај ги наде друже бројкиве? Тоа ти е само годинава под пола милион загуби. Скроз нереално делуваат овие бројки. Кога им беше контраофанзовата, која беше епска катастрофа, немале вакви загуби.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.619
Поени од реакции
40.658
60к месечно? Кај ги наде друже бројкиве? Тоа ти е само годинава под пола милион загуби. Скроз нереално делуваат овие бројки. Кога им беше контраофанзовата, која беше епска катастрофа, немале вакви загуби.
Егзодус е друже, верувал или не. Преку милион КИА и ВИА има гарант.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.851
Поени од реакции
18.549
Украинциве стигнаа Итан Хант ниво кога станува збор за маскирање и бежанија од војна, а и не е за смеење и заебанција, веројатно и јас истото би го правел кога треба да бидеш со сила подвижна мета на ракети и дронови.



250 евра маска
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Украинциве стигнаа Итан Хант ниво кога станува збор за маскирање и бежанија од војна, а и не е за смеење и заебанција, веројатно и јас истото би го правел кога треба да бидеш со сила подвижна мета на ракети и дронови.



250 евра маска
Чекај сега да те просветли екипата дека ова е фејковача, и дека народот таму доброволно војува за да создаде своја држава ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
ако Русија не успее Украина да биде неутрална и демилитаризирана, ја изгубила војната
Toa e prilicno jasno za sekoj so 2 grama mozok, iako e retkost na temava. Se merat koj kolku teritorija osvoil, koj kolku ubil, mislis sreden vek e ova.

E sea, ima realni sansi Rusija da ne uspee da ja postigne celta.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.776
Поени од реакции
8.865
E sea, ima realni sansi Rusija da ne uspee da ja postigne celta.
Која динамика на случувањата на терен и кој тренд те наведува да мислиш така?

Иначе украинците сакале да дојдат до тактичко нуклеарно оружје у Курск регионот ама по се изгледа и русите не биле толку наивни. Ма да ја мислам дека биле до некоја мера спремни ама пак ги изненадиле до негде украинците со продорот. Како и да е, украинците го изедоа курот уште еднаш.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.130
Поени од реакции
10.888
Која динамика на случувањата на терен и кој тренд те наведува да мислиш така?

Иначе украинците сакале да дојдат до тактичко нуклеарно оружје у Курск регионот ама по се изгледа и русите не биле толку наивни. Ма да ја мислам дека биле до некоја мера спремни ама пак ги изненадиле до негде украинците со продорот. Како и да е, украинците го изедоа курот уште еднаш.
Битно успеаа Клинтон од пензија да го врратат на подфорумов :masa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom