Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.302
Поени од реакции
9.351
Палестина, Курдите, Иран за време на Ирачко-Иранската војна. Не дискутираме дали е добро или не е, туку дека држави и народи не се предале при ултиматуми од други сили.
Baki, korektno e ako nemash sho da kazish, da preskoknish post.
Ni Palestina ni Kurdistan postojat kako drzavi, ni pa nekogash kje bidat ostaveni / priznaeni.
Iran Irak edno e pred 90ta, a drugo e sosem drug tip na vojna sporedeno so Ukraina.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
Некои од аналитичарите на форумот може да објасни зошто руското населението во Курскиот регион пречекува украинската армија со извици „Слава на Украина“?
Се сеќавате ли како беа пречекани руските орки окупатори на украинска територија со камења, молотови коктели и пукотници.

Што има напишано Lord Bebo за ова прашање..?


Нема ништо погадно за морони во Москва од тоа да гледа како сопственото и население пречекува странска војска со овации :D
Сакаш да ти донесам снимка за тоа како населението во Македонија вика - да живее Бугарија?
И на снимка ќе постојат само.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.711
Мислам дека Русија побргу би се сложила да им ги остави поголемите градови на Украина, како Херсон или Запорожје и оние делови од петте области кои се од другата страна на Дњепар, отколку да попушта за членството на Украина во НАТО. За Русија ова никогаш не беше војна за територија.
Можеби и таа би била природната линија на граничење, иако не сум убеден дека тек така ќе остави на маса тоа што го има веќе завземено, останува да видиме.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.483
Поени од реакции
36.446
Baki, korektno e ako nemash sho da kazish, da preskoknish post.
Ni Palestina ni Kurdistan postojat kako drzavi, ni pa nekogash kje bidat ostaveni / priznaeni.
Iran Irak edno e pred 90ta, a drugo e sosem drug tip na vojna sporedeno so Ukraina.
Јас реков и ти ме праша за земји ИЛИ народи. Они може лесно да кренат бело знаме ама не се предаваат. Курдите биле труени со нервен гас и цели региони масакрирани, па денес имаат и во Ирак и во Сирија свои автономни области. Крвава работа е државотворноста, не се сите ко нас на првата кривина да се продадат.
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
30
Поени од реакции
112
Како словенски народи како целина многу глупи телетабиси сме . Ни го имаат научено карактерот и не работат како сакаат и колку сакаат.

Не споредувајте ги Русија и Украјнците со други народи и земји и временски периоди и војни.

И Русија и Украина треба да изгубат,долго да се води војната, да не се гледа крај, ќе дојде безнадежност и тогаш мозокот на словените ќе почне да проработува.

До тогаш мочање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Многу тешки пари, 60 милијарди за неколку години.
Тешко им паѓа на Американскиот воен буџет од 800+ милијарди годишно.


Ах, добро.
Украинците викаат дека ќе се борат додека не ги избркаат Русите од своја територија.
Целиот Старлинк и тоа што им го дава државата за дигитализација на телекомите не коштаат ни 50 милијарди, и можеби вака не ти се гледа многу во однос на воениот буџет, ама додека тие фрлаат 60 милијарди годишно без никаков поврат во Украина, инфраструктурата им се распаѓа и уште имаат градови каде 20мбпс е топ брзина на интернет, а сакаат да бидат водечка сила во светот.
Да не правиме муабет за патишта, железница, енергетика и тоа што им рокаат бизниси секојдневно.

Народот веќе го боли Стојко за Украина, и гарант повеќе политички поени ќе добие тој што ќе прекине да ги спонзорира.

Палестина, Курдите, Иран за време на Ирачко-Иранската војна. Не дискутираме дали е добро или не е, туку дека држави и народи не се предале при ултиматуми од други сили.
Теоретски и ние сме издржале 5 векови под Турците, ама еве и ден денес немаме држава ниту свест за државност.

Она што не го разбирате со другарчињата тука е дека годините не се враќаат назад, и многу тешко се застанува на нозе после губење на преку 30% од популацијата, плус згора на се и да враќаат кредити што им се даваат во форма на оружје, и парична помош за да не пропаднат. Ова е тотален колапс, и немаше да може да се опорават од вакво нешто богати земји кои имаат функционални системи и процеси, а не држава која беше пример за корупција и распад систем.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Abe vie mnogu se sekirate za Ukraincite.Oni si ja napraile odlukata, nie nasta, i kje si go vidat cost benefitot na kraj. Lesno nema u zivotot.
Vie ste em suto em bode. Nasevo ne vi odgovara, nivnoto isto ne. Ako mene me prasas 30 posto od drzavata e podobra opcija u sporedba so tivkoto umiranje i albanizacija so kje sleduva za nas.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.141
Поени од реакции
6.800
украина е веќе отпишана,постои како боиште на големите сили исто како југославија,афганистан,ирак,либија,нерешлив конфликт каде некој билда големи суми на пари ,а народот живее во камено доба.....секое пуфкање дека нешто позитивно се случува оди во корист на приватни џебови......ако русија сакаше брза разрешница сигурен сум дека ќе ја имаше досега
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.738
Можам да се согласам и навистина е така, проблемот е да се одбери вистинскиот момент кога ова лудило да се прекине, бидејќи не е решение да оди во недоглед, а според мене ниту едната ниту другата страна не може да ја тегне ситуацијава до бескрај.
Едните секако можат повеќе. Имаат повеќе, и трошат помалку... И си ја бранат егзистенцијата.
Другиве војуваат собрани на сила, држени на нишан да не дезертираат и да не се предадат.

За жал лудилото нема да прекине. Затоа што не може да се прекине без САД, а токму САД го организираа и изведоа ова лудило.


Posto ako ne prifatat zelbi od Rusija , ni Amerika nema da im se mesa....
Војна немаше ни да има, САД да не направеше државен удар, и преку марионетите на власт да не испровоцира војна со Русија.

Остај го, нема допир со реалноста тој.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.738
Тоа не ли ти кажува јасно и гласно кој е непријател на Македонија и Македонците?
На кој тип на луѓе не им е битен фактот дека САД се непријатели на Македонија, па уште ги поддржуваат и навиваат за нив?

Автоматски споено мислење:



Abe vie mnogu se sekirate za Ukraincite.Oni si ja napraile odlukata...
Каква одлука направиле бре Украинците?
Мислиш дека ако се прашуваат нешто дека ќе одберат на форнт да гинат за амерички интереси??

Кој ги прашува нешто обичните луѓе? Им направија државен удар, им го ставија Зоки Заев, пардон - Зеленски им го ставија на власт. Ги луѓето киднапираат по улици, ги трпаат у комбиња, и ги праќаат во мелницата за месо на фронт. Секој ден се дават луѓе во Тиса, обидувајќи се да препливаат до Романија.

Ама не „Украинците си донеле одлука да војуваат“... :facepalm:
Автоматски споено мислење:





 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Како словенски народи како целина многу глупи телетабиси сме . Ни го имаат научено карактерот и не работат како сакаат и колку сакаат.

Не споредувајте ги Русија и Украјнците со други народи и земји и временски периоди и војни.

И Русија и Украина треба да изгубат,долго да се води војната, да не се гледа крај, ќе дојде безнадежност и тогаш мозокот на словените ќе почне да проработува.

До тогаш мочање.
Она што ги "вади" (или ако гледаш реално, она што ги осакати) земјите на блиски исток е религијата, читај неписменост и труењето на мозокот.

Такво нешто не гледаш кај Словените, особено не во моментов, религиозноста никогаш не била на пониско ниво, и уште помалку некој со две чисти има намера да војува доброволно.

Abe vie mnogu se sekirate za Ukraincite.Oni si ja napraile odlukata, nie nasta, i kje si go vidat cost benefitot na kraj. Lesno nema u zivotot.
Vie ste em suto em bode. Nasevo ne vi odgovara, nivnoto isto ne. Ako mene me prasas 30 posto od drzavata e podobra opcija u sporedba so tivkoto umiranje i albanizacija so kje sleduva za nas.
Искрено, утре да ги спржат сите до еден око нема да ми трепне.

Инаку ја прават истата грешка како нас, се противат на многу посилен од нив и само ќе поминат полошо. Ние ја имавме за непријател САД, тие втората најголема воена сила, небитно како ќе заврши ова, и кога, како народ нема да видат живот уште многу време.
Ние барем завршивме со помалку човечки жртви, чиста среќа што на излегување од Југославија останавме само со тенгала и камења, инаку и ќе дадевме повеќе жртви, и пак немаше да имаме држава.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.846
Украинците можат да викаат многу силно, ќе се борат се додека некој ги финансира. Русија сама се финансира. Тоа прави мала разлика. Друга работа што прави мала разлика е што Русите се борат со доброволци за плата. Украинците се борат со киднапирани гревови. Трета работа што прави мала разлика е што политиката на Русија кон Украјина зависи од Путин и неколку луѓе околу него. Политиката на западот кон Украина зависи од избори, јавни мислења, чуда.

Пресметај ги овие мали разлики па види кој ќе се бори подолго.
Така е, тој што се бори со плата и тој што се бори за опстанок се исти.

Целиот Старлинк и тоа што им го дава државата за дигитализација на телекомите не коштаат ни 50 милијарди, и можеби вака не ти се гледа многу во однос на воениот буџет, ама додека тие фрлаат 60 милијарди годишно без никаков поврат во Украина, инфраструктурата им се распаѓа и уште имаат градови каде 20мбпс е топ брзина на интернет, а сакаат да бидат водечка сила во светот.
Да не правиме муабет за патишта, железница, енергетика и тоа што им рокаат бизниси секојдневно.

Народот веќе го боли Стојко за Украина, и гарант повеќе политички поени ќе добие тој што ќе прекине да ги спонзорира.
Страшно.
Уште пострашно што ем broke, ем тоа што им останува го даваат на некои Украинци таму чии армии се веќе 5ти пат уништени.
Среќа на Русија што ова им одговара.
Site gi plakjame smetkite, ne se sekiraj. Da bea samo tie pislivi 60 milijardi nemase ni na nekoj petparacki web portal da se zboruva za Ukraina.
Заебани ова Американциве, со твои пари ја финансираат Украина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Така е, тој што се бори со плата и тој што се бори за опстанок се исти.


Страшно.
Уште пострашно што ем broke, ем тоа што им останува го даваат на некои Украинци таму чии армии се веќе 5ти пат уништени.
Среќа на Русија што ова им одговара.

Заебани ова Американциве, со твои пари ја финансираат Украина.
Заебани богами, инаку и ти даваш пари за тоа оружјето, само експерт си за се, да не ти објаснувам финансии ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.738
Заебани ова Американциве, со твои пари ја финансираат Украина.
Па од што се инфлацииве? За неколку години буквално се барем дупло поскапено, или повеќе. Платите се малку покачени за тие две години, а купувачката моќ е дупло и повеќе помала. Тоа од што е? Тие доларите што САД ги принтаат како да нема утре, тоа не плаќа цел свет?

Или ти не си од планетава, не го знаеш тоа?

Така е, тој што се бори со плата и тој што се бори за опстанок се исти.
Едниот е доброволец, доброволно војува и зема плата за тоа.
Другиот е киднапиран од улица додека шетал со жената и децата, стрпан во комбе и однесен на фронт.

Кој од овие двајца има повеќе мотив да војува, а кој гледа како да се предаде (на Русите) ако успее без нацистите да го убијат во обидот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom