Летна олимпијада - Париз 2024

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.541
Поени од реакции
59.310
Каде може да се гледа во живо маратонот? Овие од мртв префрлија на ракомет.
На некоја од Еуроспортовите гарант, ме мрзи да пуштам ТВ да проверам, прости ми. :smirce:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.303
Поени од реакции
11.032
На некоја од Еуроспортовите гарант, ме мрзи да пуштам ТВ да проверам, прости ми. :smirce:
Нема. Сите спортски канали ги имам, на ниту една нема. Каква дискриминација за жените.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.541
Поени од реакции
59.310
Нема. Сите спортски канали ги имам, на ниту една нема. Каква дискриминација за жените.
Тоа е. Како ли ќе продолжиме со животите после овој тежок преседан и оваа неизбришлива неправда нанесена врз жените, во најголем дел со потекло од Африка за која гордите феминистки од Америка апсолутно ги заболе, што би се рекло, пична жила.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.714
Поени од реакции
27.688
Нема. Сите спортски канали ги имам, на ниту една нема. Каква дискриминација за жените.
еве ти ги
1723360774125.png

Немаше вакви за мажите, каква дискриминација!!!! :mad: :mad:
1723361019889.png
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.303
Поени од реакции
11.032
Тоа е. Како ли ќе продолжиме со животите после овој тежок преседан и оваа неизбришлива неправда нанесена врз жените, во најголем дел со потекло од Африка за која гордите феминистки од Америка апсолутно ги заболе, што би се рекло, пична жила.
Срце, не можеш мене да ми продаваш за американски феминизам.

Американците не се свесни дека жените од другите земји се благодарни секој ден што не се родени во Америка. Баш во другите земји убаво се гледа и се знае што е тоа американска пропаганда.

Кога би престанало американското влијание во денешно време, тоа веројатно би било најпозитивното нешто за правата на жените во светот.

Не сакам да сум офтопик, ако сакаш интелектуално да се мериме на темава цитирај ме таму, па ќе ти одговорам кога ќе можам. Убав ден драг Џонтра :love:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.759
Поени од реакции
44.113
Еве @Syn , те поздрави Аршад.
Dovolno e da otvoris wikipedia i da gledas kako sportski se razvival za da sfatis deka dno ti skokotna muabetot deka samo daska i volja ti treba za medal na olimpijada. Ama ok eden tvit random ke svrsi rabota i ke se ispinuva taka malce muabetot.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.582
Поени од реакции
7.712
Изгледаше како Асефа сака да ја турне на Сифан Хасан, дно се Етиопјаните оваа Олимпијада, неподготвени и фрустрирани.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.114
Поени од реакции
36.886
Гугл транслејтов :D (y):D(y):D(y):D

Не замарај бе која ти е поентава со глупостиве што ги копаш на интернет, ги објавуваш тука па и згора на тоа гугл транслејт користиш?
Демек не знаеме ние зошто носат заштитни гуми и требаше ти да дојдеш да ни презентираш статии од гугл? И што? Еве која е поентата на твоите постови? Па уште да ти се извини некој? Што демек измисли топла вода ајнштајну ѕууаааууу ја откри Америка пошто на гугл пиша zastitni gumi na zabi kosarkari amerika stef kari

Друга работа, ме чуди дали приметивте вчера на маратонот колкави патики носеа атлетичарите во споредба со оние што трчаа на стадионот? Инфо некој за ова? :kafence:



...ниту очекувам да се извини, а ти воџа чопора на вакви мора да те слушаат, не си давај за важност, инаку толкав текст нормално со гугл транслејт затоа е таа опција на НЕТ, да не сакаш лиценциран преведувач да ангажирам!

...се заебавте од што не знаете и ќе беше коректно да признаете, ама за тоа треба доблест, а да напишев ,,Кери" наместо ,,Кари" куј знае колку ќе ме тролавте, ама за друга особа ќутите ко пичици,

.... ако за вас ова со подобрување на кошаркарски перформанси со стискање заштитник за заби како интересно инфо се ,,глупости " не ме чуди и нормално дека не ве интересира останувате неуки цел живот, ама читаат други кои сакаат да научат со се мене!

...инаку во моментов иде ватерполо натпревар меѓу САД : Унгарија (6:5), се надевам дека ќе тепаат Унгарците, не за друго Американциве исто како во политика се курчат дека се непобедливи, а и главни спортисти.


...да симнеш гимнастичарка за време на прогласување на трето место бунејќи се за тежина на нејзина вежба, само да америчката преставничка го земе нејзиното место, колку треба да си покварен да покажуваш сила дури и на олимписки игри, само тие се спортисти другите пасат трева!
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.211
Поени од реакции
37.675
Член од
2 април 2023
Мислења
209
Поени од реакции
449
1723370916680.png

Голема грешка што не го ставија 4/4 против сад.



1723371374561.png

Словенците останаа без медал, штета и со Данска во полуфинале изгубија само со гол разлика.



1723371582039.png
Од бегалски камп сме полоши бе.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
482
Поени од реакции
1.521
Многу интересно ова што излезе со допингот кој УСАДА го дозволувала,не дека досега не се знаеше, не постои врвен олимпиец што не зема допинг, без разлика на државата од која што потекнува:
https://www.reuters.com/sports/athletes-undercover-global-us-anti-doping-agencies-clash-over-tactics-2024-08-07/
Ама сепак, наративот досега беше дека УСАДА има огромен удел во одлуките на ВАДА и во одземањето на медали од кинески и руски спортисти. САД ако не грешам е и единствената земја која што не дозволува ВАДА да ги тестира нивните спортисти, туку целиот процес оди преку УСАДА. Дали е на повидок смена на наративот, ќе видиме. За џабе не го извадија Фелпс од хибернација со вакви изјави:

https://www.espn.com/olympics/story/_/id/40734204/one-done-michael-phelps-calls-life-doping-bans

А нешто интересно што забележаа кај пливачите на западните земји (САД, Британија, Франција) е дека значително им помодруваат лицата после секоја трка:

GUOcF63aIAEtt-d.jpg

Најпрво мислеа дека е нешто од водата, кожна реакција кај бели лица, ама нема логика. Првата на сликата е азијатка која плива за САД и таа помодрува, за разлика од кинескиот пливач. Не сум експерт, ама најверојатно е некое лекарство од типот кое ја подобрува ткивната оксигенација во мускулите и го зголемува согорувањето на глукоза. Колку повеќе согорува глукоза во мускулите, толку е потребна поголема количина на кислород во нив. Најверојатно поради тоа голем процент од кислородот од крвта им оди во мускулите и по завршетокот на трката се во екстремна хипоксија.
Иначе како капак на се, Французинот ја пропуштил утринската допинг контрола непосредно по освоеното трето или четврто злато, не сум сигурен кое. :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom