Христијанството денес

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.352
...кажи ми @PROROKOT , зошто Исус рекол "Немој да го правиш она истото што не сакаш тебе да ти прават"? Цело време те читам како плукаш по Евреите, без да размислиш како би ти било да си на нивно место...
Наведи го стихот од Светото Писмо во кој Исус Богочовекот кажал такво нешто. Благодарам...
Автоматски споено мислење:

...воопшто нема потреба да навлегуваш во анализи зошто е тоа така, бидејќи сметам дека таа спирала на зло и насилство треба еднаш и засекогаш да се искорени од нашите глави.Не постои оправдување за таквите коментари и дејанија
И тоа како има потреба од анализи, оти само така рабојќето стануваат појасни.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.379
Поени од реакции
4.734
Наведи го стихот во кој Исус Богочовекот кажал такво нешто. Благодарам...
Автоматски споено мислење:



И тоа како има потреба од анализи, оти само така рабојќето стануваат појасни.
...не, така само себеси си чиниш зло и ништо повеќе од тоа
...дај те молам, сметаш дека така ќе се исправат работите така? Такви анализи правеа и во Наци-Германија па ги знаеме резултатите од истите,нели?
...се додека бараме мани и разлики меѓу нас нема да видиме добро, а уште помалку треба да се надеваме на напредок
...напредок на туѓи страданија е со краток рок и далекусежни последици по оние што тоа го практицираат
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.352
...не, така само себеси си чиниш зло и ништо повеќе од тоа
...дај те молам, сметаш дека така ќе се исправат работите така? Такви анализи правеа и во Наци-Германија па ги знаеме резултатите од истите,нели?
...се додека бараме мани и разлики меѓу нас нема да видиме добро, а уште помалку треба да се надеваме на напредок
...напредок на туѓи страданија е со краток рок и далекусежни последици по оние што тоа го практицираат
Си прајш муабет со самиот себе или со мене?...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.379
Поени од реакции
4.734
Си прајш муабет со самиот себе или со мене?...
...небитно, но сепак после твојот коментар ќе можат останатите еден позитивен коментар да прочитаат :)
...и добро е што имаме можност тоа да го чиниме
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
На исток, т.е. Руската империја, еврејте (Ашкенази) биле сиротиња и беда, работеле и земјоделие и сточарство. Кога некој козачки Атаман ќе се опијанел тргнувал во погром врз некое еврејско село, онака ради забава.
Зарем е можно да има етнос чии припадници не можат да работат физички работи?
Mozebi ako ne finansirale revolucionerni dvizenja, nemalo da ima pogromi protiv niv.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Mozebi ako ne finansirale revolucionerni dvizenja, nemalo da ima pogromi protiv niv.
Христијанската омраза денес кон евреите е чисто од религиозен аспект. Другото е накалемено за да се има оправдување за сето гнасно зборување против еден народ и неговото учење и верување...
А на тоа верување пак се темели целото христијанство! Тоа е поголема причина да се јадат слатки против евреите од страна на христијани, посебно православни се научени да зборуваат така... бидејќи ним им е даден светот :)

Христијаните проповедаат дека евреите не го познале месијата кој го чекаат, но токму новите христијански секти кои го касапат еврејското учење се тие кои го познале и ете светот е спасен, народот бомбона...
И затоа за христијаните евреите се убијци на богови!

Читај ги тука муабетиве на мирјаните, има што да прочиташ, не е ништо розево...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.352
Христијанската омраза денес кон евреите е чисто од религиозен аспект. Другото е накалемено за да се има оправдување за сето гнасно зборување против еден народ и неговото учење и верување...
А на тоа верување пак се темели целото христијанство! Тоа е поголема причина да се јадат слатки против евреите од страна на христијани, посебно православни се научени да зборуваат така... бидејќи ним им е даден светот :)

Христијаните проповедаат дека евреите не го познале месијата кој го чекаат, но токму новите христијански секти кои го касапат еврејското учење се тие кои го познале и ете светот е спасен, народот бомбона...
И затоа за христијаните евреите се убијци на богови!

Читај ги тука муабетиве на мирјаните, има што да прочиташ, не е ништо розево...
Хепта,

ај живти тебе, напиши како „изгледа„ христијанска омраза...само еден пример ми треба, за мене прашувам, не за другар.

Благодарам на неодговарањето. Монологот самиот да си го читаш...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
Тоа е поголема причина да се јадат слатки против евреите од страна на христијани, посебно православни се научени да зборуваат така... бидејќи ним им е даден светот :)
Hristijanite ne celat kon ovoj svet.
Автоматски споено мислење:

Христијаните проповедаат дека евреите не го познале месијата кој го чекаат, но токму новите христијански секти кои го касапат еврејското учење се тие кои го познале и ете светот е спасен, народот бомбона...
И затоа за христијаните евреите се убијци на богови!
Objasniv nekolku strani ponazad za evrejskoto uchenje. Nema da se objasnuvam pak.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Hristijanite ne celat kon ovoj svet.
Автоматски споено мислење:


Objasniv nekolku strani ponazad za evrejskoto uchenje. Nema da se objasnuvam pak.
Ако не целат, зошто се постојано навредени од било што и сметаат дека се е против нив на овој свет? Гледај си смртта, игнорирај го овој свет и искушенијата и не заморувај...
Нека го остават светот на мир тогаш, не да бараат што е семејство, како било дадено во библијата, да се стремат кон традиции и слично...
КОга целиш кон смрт, оди туркај си смртта и не се заморувај со овој свет... и зошто создаваат потомство на овој свет, кога тука не е за нив?
Доаѓаш и си одиш за навек! Што е ова за христијанинот, панаѓур, малтретирање на сите а тој си заминува за навек и фалусот не го боли, спасен е?

Не е така нели? Знаеме... едно е верувањето, друго е во пракса, меѓу нас, луѓето на Земјата...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
Ако не целат, зошто се постојано навредени од било што и сметаат дека се е против нив во овој свет?
Ne smetaat, taka i e.
Zosto da ne se posochi ako e vistina?
Автоматски споено мислење:

КОга целиш кон смрт, оди туркај си смртта и не се заморувај со овој свет... и зошто создаваат потомство на овој свет, кога тука не е за нив?
Доаѓаш и си одиш за навек! Што е ова за христијанинот, панаѓур, малтретирање на сите а тој си заминува за навек и фалусот не го боли, спасен е?
Tvojot sovet e kolektivno samoubistvo?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Ne smetaat, taka i e.
Zosto da ne se posochi ako e vistina?
Се обидуваш да лажеш, нека ти биде... ве читам насекаде и тука и твитери и секаде, ништо не е вистина од ова што зборуваш...
Ви смета се на Земјата... затоа и сте навредени и се препелкате како исламот ќе го уништи христијанството и сатанизирате учења непотребно... сешто од плејадата алатки да се дискредитира туѓото... за да опстане христијанството кое, нели не е за тука...

Ако немаш ништо тука и целиш кон друго... не се заморуваш со овој свет на никаков начин! На никаков... ниту создаваш живот ниту се заморуваш каков е твојот живот - си ги гледаш искушенијата да ги поминеш, да умреш и толку од оваа игра тука...
Но не е така нели? Знаеме дека не е така...

Барате христијанско уредување на Земјата, а не сте за овој свет... па како? Мене ме лажеш или себе си се лажеш?
Или не читаш што зборуваат свештениците, односно не си дел од ниту една црква што се темели на библијата...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
Ви смета се на Земјата... затоа и сте навредени и се препелкате како исламот ќе го уништи христијанството и сатанизирате учења... сешто од плејадата алатки да се дискредитира туѓото...
Mislam... bar denes imase musliman uapsen bidejki sakal da ubiva nevernici ama ok
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Mislam... bar denes imase musliman uapsen bidejki sakal da ubiva nevernici ama ok
Ништо друго не очекуваме од индоктринирани муслимани кои сметаат дека само нивното е вистинско. Така нема да биде уништено христијанството од исламот... со убивање не се уништува ништо кај човекот... тоа се фанатици, батали...

Јас тебе те прашувам зошто христијанските свештеници, а по нивни пример и мирјаните, обичен верник кој што крпи крај со крај има потреба да се заморува со светот и да ги сатанизира туѓите учења и да заморува како неговото е највистинско верување? Читај ги тука што пишуваат и тоа на различни теми христијаните... оди на твитер ги читај... не ќе да е дека се стремат „кон другиот свет“. Да беше така, ќе бевме среќни, ние, човештвото...

Да проповедаат дека светот е токму христијански?
Не сте за овој свет ми велиш, а се препелкаш да ми кажеш исламот каков е... верувањето ви се темели на еврејски мистицизам и еврејски доткрини, за нив се јадат трици на големо до страна на мирјани... со која цел ако тука си само да имаш искушенија, да ги надминеш и да чекаш второ доаѓање на месија?
Исто се бројат глави колку верници се имало и слични индоктринации без врска...

СО која цел? Ако не е ова светот за вас, зошто заморувате и зошто омраза? Зошто не прифаќање на реалноста дека се што се има е од евреите?
Не знаеш?
Автоматски споено мислење:

Tvojot sovet e kolektivno samoubistvo?
Не знам. Ти си христијанка и ми велиш дека целиш кон друг свет, тука немаш ништо... кој совет ви го даваат свештениците? Имаат совет?
Во светот или подалеку од него?
Одлучете се... или со човештвото или надвор од него.... друго нема, тие сме... не може да избегаме едни од други, како не разбирате?
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
Ништо друго не очекуваме од индоктринирани муслимани кои сметаат дека само нивното е вистинско. Така нема да биде уништено христијанството од исламот... со убивање не се уништува ништо кај човекот... тоа се фанатици, батали...

Јас тебе те прашувам зошто христијанските свештеници, а по нивни пример и мирјаните, обичен верник кој што крпи крај со крај има потреба да се заморува со светот и да ги сатанизира туѓите учења и да заморува како неговото е највистинско верување? Читај ги тука што пишуваат и тоа на различни теми христијаните... оди на твитер ги читај... не ќе да е дека се стремат „кон другиот свет“. Да беше така, ќе бевме среќни, ние, човештвото...

Да проповедаат дека светот е токму христијански?
Не сте за овој свет ми велиш, а се препелкаш да ми кажеш исламот каков е... верувањето ви се темели на еврејски мистицизам и еврејски доткрини, за нив се јадат трици на големо до страна на мирјани... со која цел ако тука си само да имаш искушенија, да ги надминеш и да чекаш второ доаѓање на месија?
Исто се бројат глави колку верници се имало и слични индоктринации без врска...

СО која цел? Ако не е ова светот за вас, зошто заморувате и зошто омраза? Зошто не прифаќање на реалноста дека се што се има е од евреите?
Не знаеш?
Hristijanite na ovoj svet se ragaat da mu sluzat na Bog. Mu sluzat so monastvo ako se povikani taka, ili preku brak, ili preku pravenje dobro i molitva. A krajna cel na hristijaninot ne treba da mu bide materijalnosta od ovoj svet.
Nie eve smetame deka Hristijanstvoto e vistinata. I? Ne e za tebe? Ok.
Ne mozam da ti objasnuvam sekoj den za evreite bidejki od inat ne sakas da procesiras informacii koi ti bea objasneti ponazad.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.763
Поени од реакции
12.100
Тој што не може да забележи дека религиите не се ништо друго освен корисни алатки т.е. бизнис партнери на пропагаторите на орвеловиот хорор, се вели дека тој од дрвото не можи да ја видат шумата.
Господинот, господин Бора Чорба одамна не потсети дека ,,за идеале гину будале", ама ете, можеби е тажно, но за жал - факт, дека сепак, се уште е актуална таа духовна атрофија, кратковидост, предрасуди и фрустрации кај поединци и групи.
Радикалниот терористички ислам скоро и веќе да ја оствари идејата за големата албанија а македонците уште очи си вадат за пуста идеологија.
Тажно.
Мизерно.
Патетично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom