Христијанството денес

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.606
Поени од реакции
6.084
Запамети ја оваа реченица, оти сам си ја напишал и од неа тргнувај кога го оценуваш однесувањето од чифутините по Светов.
Автоматски споено мислење:



„Каматарењето„ не им е туѓо на Евреите, оти со тоа се занмиваа уште во времето кога е пишуван Новиот Завет. Тие поединци, кои делувале во корист од римската окупациона власт, познати се и како „митари„, односно „цариници„, односно ликови кои собираат данок од Евреите, носејќи го кај Римјаните, а во „меѓувреме„ се занимавле и со парични позајмици, секако, вратени со камата. Така, Ротшилди не измслија ништо ново, туку само го продолжија и го легализираа она кое веќе им беше познато, како дел од нивната „традиција„.

Инаку, модерното каматарење има потекло од Венеција, некаде X/IX век, секако, практикувано од веќе наведениот „тип„ на поединци.
Зајмови на пари имало отсекогаш, Кинезите имале банк-ноти таму во 11-12. век, но денешното банкарство има праисторија во 13-14.век

The warrior monks who invented banking - BBC News

А зошто црквата забранувала на Евреј да се бават со земјоделие и сточарство и да поседуваат земја?
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
А зошто црквата забранувала на Евреј да се бават со земјоделие и сточарство и да поседуваат земја?
Во феудално општество никој не поседувал земја освен благородници.
Исто така нема земјоделие во градови.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
194
Поени од реакции
301
Генерално, постојат две врсти на морални учења. Едните се базирани на глорификација на силата, моќта, поредокот, разумот, аристократијата, поединечните доблести. Другите се базираат на глорификација на немоќта, слабоста, чувствата наместо разумот, стадото пред поединецот.

Секогаш кога белиот човек се држел до првите морални учења, неговите општества напредувале. Белиот човек ги има своите корени во старогрчката цивилизација, во процутот на разумот и логиката на грчката филозофија, политика и наука, не во смрдеата која се истурила од царството на презрените и изгазени од Рим семити од некоја пустинска недојдија. Смрдеа која велела дека луѓето се грешници кои треба да страдаат. За чудо, Евреите кои ја истуриле таа смрдеа, не се чувствувале како грешници, си се држеле тие до брадата на нивниот Бог кој им ветувал престол и илјадагодишно царство.

Тама смрдеа ја коштала Европа 10 векови на апсолутна темница, беда, незнаење. Требало да дојде ренесансата и враќањето кон грчките корени, за Европа повторно да стане место на развој и напредок.

Дури е и смешно колку денешната woke идеологија потсеќа на првата смрдеа која ја рашириле Евреите. Ова нова смрдеа повторно е раширена од Евреите, повторно ги глорифицира слабите, немоќните, дебелите, фриковите и грешките на природата, и повторно ќе го одвлече белиот човек спрема долу. Ако тоа не ви е јасно, и ако не гледате како историјата се повторува, и не заслужувате ништо подобро.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
И во ренесансата најголемите уметнички дела се со Христијански мотиви.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
194
Поени од реакции
301
И во ренесансата најголемите уметнички дела се со Христијански мотиви.
И што тоа докажува, освен дека на европскит ум фатен ви канџите на христијанството му требало време да се ослободи?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
И што тоа докажува, освен дека на европскит ум фатен ви канџите на христијанството му требало време да се ослободи?
Само докажува дека не си ерудит.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
194
Поени од реакции
301
Само докажува дека не си ерудит.
Јас сум крајно стрплив со тебе, бидејќи си женско, и те толерирам, затоа што никогаш во мојот живот не сум ги сфаќал жените сериозно. Што се однесува до ерудицијата, ти посакувам во животот да прочиташ барем една десеттина од книгите што јас сум ги прочитал, да изгледаш една дессетина од филмовите што сум ги изгледал, да ислушаш една десеттина од музиката која сум ја слушал, и таа музика да има барем 10% квалитет во споредба со онаа што јас сум ја слушал.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
Јас сум крајно стрплив со тебе, бидејќи си женско, и те толерирам, затоа што никогаш во мојот живот не сум ги сфаќал жените сериозно. Што се однесува до ерудицијата, ти посакувам во животот да прочиташ барем една десеттина од книгите што јас сум ги прочитал, да изгледаш една дессетина од филмовите што сум ги изгледал, да ислушаш една десеттина од музиката која сум ја слушал, и таа музика да има барем 10% квалитет во споредба со онаа што јас сум ја слушал.
Мислам дека те имам надминато, но ти благодарам.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.352
Зајмови на пари имало отсекогаш, Кинезите имале банк-ноти таму во 11-12. век, но денешното банкарство има праисторија во 13-14.век
Можеби, но не беа Кинезите предмет на муабет, туку Евреите.
Автоматски споено мислење:

А зошто црквата забранувала на Евреј да се бават со земјоделие и сточарство и да поседуваат земја?
На кој начин, со која одлука Црквата им забранува на Евреите да поседуваат земја и стока? Прв пат слушам за ваква Црковна „одлука„.

Па токму Евреите се првите генерации рисјани, односно првата Црква е Црквата во Ерусалим, водена од Св.Ап. Јаков, братот Господов.

Друга е приказната што се случува со Евреите после нивниот прогон по 70-тата г. од н.е. и нивното „вгнездување„ во државите во кои Евреите се расселени.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.606
Поени од реакции
6.084
Можеби, но не беа Кинезите предмет на муабет, туку Евреите.
Автоматски споено мислење:



На кој начин, со која одлука Црквата им забранува на Евреите да поседуваат земја и стока? Прв пат слушам за ваква Црковна „одлука„.

Па токму Евреите се првите генерации рисјани, односно првата Црква е Црквата во Ерусалим, водена од Св.Ап. Јаков, братот Господов.

Друга е приказната што се случува со Евреите после нивниот прогон по 70-тата г. од н.е. и нивното „вгнездување„ во државите во кои Евреите се расселени.
Тоа е западната т.е. Католичката црква, за источната односно Православната нема податок дека биле против евреите.
Католичката црква немала световна моќ да забранува поседување или рентање на земја (рента во средновековен феудален смисол) но имала моќ да преку своето свештенство влијае на одлуки кои ги носела световната власт како на пример протерувањето на еврејте од Англија во 1290. Зошто се врејте протерувани од секаде е прашање кое повеќе припаѓа на темата за антисемитизам, тоа е навистина чуден историски факт.
Автоматски споено мислење:

Во феудално општество никој не поседувал земја освен благородници.
Исто така нема земјоделие во градови.
Средновековните градови биле обиколени од земјоделие па и сточарство. Надвор од зидините вирееле цели сателитски населби кои го снабдувале градот со храна.
Во феудално општество постоело најмување на земја а тоа било забрането за евреј.
Автоматски споено мислење:

Само докажува дека не си ерудит.
Грешиш, иако не се согласувам со некои мислења, човекот е веројатно најголем ерудит на форумов, барем откако сум јас член.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.352
Тоа е западната т.е. Католичката црква, за источната односно Православната нема податок дека биле против евреите.
Католичката црква немала световна моќ да забранува поседување или рентање на земја (рента во средновековен феудален смисол) но имала моќ да преку своето свештенство влијае на одлуки кои ги носела световната власт како на пример протерувањето на еврејте од Англија во 1290. Зошто се врејте протерувани од секаде е прашање кое повеќе припаѓа на темата за антисемитизам, тоа е навистина чуден историски факт.
Не гледам ништо необично ако некој монарх, нека е западаен/неправославен, решил да ги протера Евреите од својата земја.

Ако некој е протеруван, јасно е како ден дека постојат причини за неговото протерување, по начелото „persona non grata„.

Кај и да се вгнездени, Евреите делуваат против домицилната власт, само во нивна корист па после зашто биле протерани?...

На пример, православната Црква не допушта славење на Великден пред или на сам ден од еврејската Пасха, туку исклучиво после Пасха. Самото учење од Црквата јасно се дистанцира од се‘ што е јудејско како облик и начин на практикување религиозност.

А тоа е така затоа што постои дебела причина...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.601
Поени од реакции
29.078
Средновековните градови биле обиколени од земјоделие па и сточарство. Надвор од зидините вирееле цели сателитски населби кои го снабдувале градот со храна.
Во феудално општество постоело најмување на земја а тоа било забрането за евреј.
Сите поседи припаѓале на Кралот кој им ги доделувал на благородници кои вработувале физички работници и им дозволувале да живеат во поседите.
Можеби евреите никогаш не биле во состојба да бараат напорна физичка работа за да преживеат бидејќи секогаш бирале да се занимаваат со трговија и лихварство.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.606
Поени од реакции
6.084
Сите поседи припаѓале на Кралот кој им ги доделувал на благородници кои вработувале физички работници и им дозволувале да живеат во поседите.
Можеби евреите никогаш не биле во состојба да бараат напорна физичка работа за да преживеат бидејќи секогаш бирале да се занимаваат со трговија и лихварство.
На исток, т.е. Руската империја, еврејте (Ашкенази) биле сиротиња и беда, работеле и земјоделие и сточарство. Кога некој козачки Атаман ќе се опијанел тргнувал во погром врз некое еврејско село, онака ради забава.
Зарем е можно да има етнос чии припадници не можат да работат физички работи?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.352
На исток, т.е. Руската империја, еврејте (Ашкенази) биле сиротиња и беда, работеле и земјоделие и сточарство. Кога некој козачки Атаман ќе се опијанел тргнувал во погром врз некое еврејско село, онака ради забава.
Зарем е можно да има етнос чии припадници не можат да работат физички работи?
Не е во прашање способноста за физичка работа, туку состојбата од умот, од кој произлегува секое добро и секое зло.

Јудеите се познати по тоа што се‘ уште живеат во илузијата за „одбран народ„ па од таа „возвишеност„, сите други народи ги сметаат за „човеколики битија„ („гои„), не за луѓе еднакви со нив (со Јудеите). Затоа Јудеите ги зафаќаат највлијателните и најплатените позиции кај и да се најдат, во чија држава и да постојат.

Сите Руски цареви имале проблеми со нив...
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.379
Поени од реакции
4.734
Не е во прашање способноста за физичка работа, туку состојбата од умот, од кој произлегува секое добро и секое зло.

Јудеите се познати по тоа што се‘ уште живеат во илузијата за „одбран народ„ па од таа „возвишеност„, сите други народи ги сметаат за „човеколики битија„ („гои„), не за луѓе еднакви со нив (со Јудеите). Затоа Јудеите ги зафаќаат највлијателните и најплатените позиции кај и да се најдат, во чија држава и да постојат.

Сите Руски цареви имале проблеми со нив...
...кажи ми @PROROKOT , зошто Исус рекол "Немој да го правиш она истото што не сакаш тебе да ти прават"? Цело време те читам како плукаш по Евреите, без да размислиш како би ти било да си на нивно место...
...воопшто нема потреба да навлегуваш во анализи зошто е тоа така, бидејќи сметам дека таа спирала на зло и насилство треба еднаш и засекогаш да се искорени од нашите глави.Не постои оправдување за таквите коментари и дејанија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom