Македонска берза

Член од
7 март 2023
Мислења
43
Поени од реакции
44
Market на куповна страна на SBT денес, значи дека некој знае колкава ќе биде јавната понуда од KMB за откуп на акции.
Секако, држам до крај, набавено по 2500.
Макпетрол беше лудост да се продава на јавната понуда, а ова веројатно би прифатил, не би требало да е под книговодствените 4300.
Автоматски споено мислење:

Market на куповна страна на SBT денес, значи дека некој знае колкава ќе биде јавната понуда од KMB за откуп на акции.
Секако, држам до крај, набавено по 2500.
Макпетрол беше лудост да се продава на јавната понуда, а ова веројатно би прифатил, не би требало да е под книговодствените 4300.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
257
Поени од реакции
205
Site sto prodavaa neka otvorat da vidat kako rastat berzite vo svetot denes pa za pamet slednoot pat
Деугар луѓево овде си немаат ли свои пресметки и глави или сега ќе држиме лекции? На крајот на краиштата акцијата е купена за некад да се излезе или ти ќе си чуваш на 80 да ги подариш на внучето? Како второ тука има луѓе што влегле на кмб 6к и нлб на 14к така да излезот деновиве е х3. Позз, и би сакал детална анализа од тебе за кмб и каде ја гледаш преку бројки секако, а не преку навивање.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
432
Поени од реакции
530
Деугар луѓево овде си немаат ли свои пресметки и глави или сега ќе држиме лекции? На крајот на краиштата акцијата е купена за некад да се излезе или ти ќе си чуваш на 80 да ги подариш на внучето? Како второ тука има луѓе што влегле на кмб 6к и нлб на 14к така да излезот деновиве е х3. Позз, и би сакал детална анализа од тебе за кмб и каде ја гледаш преку бројки секако, а не преку навивање.
Еден стар чича, што напраил куп пари со инвестирање, би рекол дека акција се чува засекогаш...
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
281
Поени од реакции
203
Деугар луѓево овде си немаат ли свои пресметки и глави или сега ќе држиме лекции? На крајот на краиштата акцијата е купена за некад да се излезе или ти ќе си чуваш на 80 да ги подариш на внучето? Како второ тука има луѓе што влегле на кмб 6к и нлб на 14к така да излезот деновиве е х3. Позз, и би сакал детална анализа од тебе за кмб и каде ја гледаш преку бројки секако, а не преку навивање.
Izleguvanje so presmetka e edno
Izleguvanje vo panika e drugo
Ako si dolgo na berzata ke razeres
Автоматски споено мислење:

Еден стар чича, што напраил куп пари со инвестирање, би рекол дека акција се чува засекогаш...
Pogotovo ako e vo banka
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
193
Поени од реакции
217
Еден стар чича, што напраил куп пари со инвестирање, би рекол дека акција се чува засекогаш...
Toj cicata znae deka mnogu dobro se zivee od dividenda i so malku trpenie i vreme akcijata ke si stvori za site potrebi.Ne se potrebni mnogu kalkulacii eve da ja zememe KMB kako najpopularna koj ja kupil minatata godina ova vreme zasega e so zarabotka od 100 % na vlozenoto.Ni vlozuvanje vo banka,ni rentanje stanovi ni koli prodavanje,i poveke od dovolna e zarabotkata.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
298
Поени од реакции
254
Market на куповна страна на SBT денес, значи дека некој знае колкава ќе биде јавната понуда од KMB за откуп на акции.
Секако, држам до крај, набавено по 2500.
Макпетрол беше лудост да се продава на јавната понуда, а ова веројатно би прифатил, не би требало да е под книговодствените 4300.
Автоматски споено мислење:

Market на куповна страна на SBT денес, значи дека некој знае колкава ќе биде јавната понуда од KMB за откуп на акции.
Секако, држам до крај, набавено по 2500.
Макпетрол беше лудост да се продава на јавната понуда, а ова веројатно би прифатил, не би требало да е под книговодствените 4300.
Јас не верувам дека КМБ ќе понуди книговодствена вредност и чудно ми е што толку расте цената на СБТ. Ако се сеќавате на Шпаркасе - Охридска , понудената цена беше далеку под, иако Охридска работеше со добивка. СБТ од друга страна, минатата година беше со загуба. Кој знае каков е квалитетот на портфолиото. Можеби грешам, ама нека стои запишано
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
257
Поени од реакции
205
Izleguvanje so presmetka e edno
Izleguvanje vo panika e drugo
Ako si dolgo na berzata ke razeres
Автоматски споено мислење:


Pogotovo ako e vo banka
Ќе се сложиме тогаш дека добар дел излегле и тоа со добра пресметка. Пошто си добар познавач на КМБ кај ја гледаш акцијата до крај на годината, малку да се осврнеме на бројки/ Јас и давам 30к
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
281
Поени од реакции
203
Ќе се сложиме тогаш дека добар дел излегле и тоа со добра пресметка. Пошто си добар познавач на КМБ кај ја гледаш акцијата до крај на годината, малку да се осврнеме на бројки/ Јас и давам 30к
Koga bi prodaval nesto pogotobo banka
Bi ja prodal koga bi imala najgolema vrednost
Spored mene za 4 god od sega
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
257
Поени од реакции
205
Koga bi prodaval nesto pogotobo banka
Bi ja prodal koga bi imala najgolema vrednost
Spored mene za 4 god od sega

УУ ти си баш холдер на долги стази, јас па немам трпение за толку долги циклуси. Немаш значи проекција за крај на година
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
281
Поени од реакции
203
УУ ти си баш холдер на долги стази, јас па немам трпение за толку долги циклуси. Немаш значи проекција за крај на година
Ne si me razbral mislev na bankata da se prodade
Inace 30k r realno do kraj na god
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
257
Поени од реакции
205
Интересно, 2 банки во исто време НЛБ и Шпаркасе преку оглас бараат вработени за во сектор тргување со хартии од вредности. Заклучокот според мене е логичен, напливот на средства за тргување на домашниот и странските пазари, веќе малите тимови од по три души ги прави недоволни и треба појачање, илити, со други зборови новата генерација е далеку по жедна, по писмена и со друга ментална матрица, па се вклучува многу порано и повеќе на берза, со што доаѓаме до заклучок дека приливот и прометот на МСЕ ќе оди во сигурна нагорна линија со свеж капитал.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
193
Поени од реакции
217
Uste pointeresno e so Stopanska banka povtorno reizbran Диомидис Николетопулос i prodolzuvame bez dividenda i vo narednite nekolku godini KAKO I DO SEGA :P
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
257
Поени од реакции
205
Uste pointeresno e so Stopanska banka povtorno reizbran Диомидис Николетопулос i prodolzuvame bez dividenda i vo narednite nekolku godini KAKO I DO SEGA :P
Една од најдобрите прилики на МСЕ. Прогнозирам, за брзо х2. Влегуваат се повеќе финансиски писмени луѓе со препознавање и пресметка на капитална добивка, а не трчкарање по дивиденда. До крај на година 3000 ден
 
Член од
31 август 2017
Мислења
251
Поени од реакции
172
Една од најдобрите прилики на МСЕ. Прогнозирам, за брзо х2. Влегуваат се повеќе финансиски писмени луѓе со препознавање и пресметка на капитална добивка, а не трчкарање по дивиденда. До крај на година 3000 ден
Taa i sega treba da se trguva na min 1950 pa nagore ....kako i mpt nad 92000.....grnt 1700 +
....ppiv 60+....a uste i ako dovedat do politika na real dividend min 50% od profit .. ovie ceni ke treba da odat 30-40% up
Ps...stb vo naredni 2 godini ocekuvajte samo kapitalna dobivka a potoa ...sky is a limit :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom