MTEL Македонија {моб. оператор}

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
Не ми е јасно дали и што прават Мтел
Перат пари. Не знам дали уште постои некој што има некакви очекувања од МТЕЛ во Македонија.

Од друга страна не би бил изненаден ако и Унгарците решат да купат некој. Дека би почнале скроз од 0 тешко…
За трет мобилен оператор како што и се најавуваат, опции да купат нешто се еднакви на нула. Имаат избор помеѓу А1 и Телеком, а реалноста е дека ни едните ни другите нема да им продадат апсолутно ништо.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
997
Поени од реакции
631
Нема сеуште никаква информација за преземање на страницата на КЗК. За спојувањето со Неотел мислам дека е тоа умрено. Не ми е јасно дали и што прават Мтел поготово сега кога Унгарците појавиле интерес. Од друга страна не би бил изненаден ако и Унгарците решат да купат некој. Дека би почнале скроз од 0 тешко…
Za Mk e loso da kupat zatoa sto pak bi bile dva operatori, bez tret nema pad na ceni i slicno, inaku vo Albanija go kupija Telekom.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.066
Поени од реакции
1.323
Перат пари. Не знам дали уште постои некој што има некакви очекувања од МТЕЛ во Македонија.



За трет мобилен оператор како што и се најавуваат, опции да купат нешто се еднакви на нула. Имаат избор помеѓу А1 и Телеком, а реалноста е дека ни едните ни другите нема да им продадат апсолутно ништо.
телекабел, неотел како и оператори од тип на Актон, Интерспејс и сл. Секој што има оптика им одговара како инвестиција.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
телекабел, неотел како и оператори од тип на Актон, Интерспејс и сл. Секој што има оптика им одговара како инвестиција.
Како им пдговара оптика на мобилен оператор? За мобилен оператор е понудата, не за кабловски и оптичка инфраструктура


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
860
Поени од реакции
871
Како им пдговара оптика на мобилен оператор? За мобилен оператор е понудата, не за кабловски и оптичка инфраструктура


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ќе изнајмат од А1 Tower инфраструктура, ќе земат под заем оптика до базните станици и така ќе покриваат со мрежа за поефтина инвестиција, инаку да почнат од 0 нема шанси.
Сега по сета ЕУ така прават заедничка инфраструктура и си ги делат трошоците, инаку огромни се трошоците за мобилна телефонија, сега па и со некинеска опрема.
Ако сакаат да инвестираат, тоа би им било најисплатливо, ама тие нека си мислат што како. Сепак, јас да сум на нивно место би изнајмил од тоа што А1 нуди и би градел мрежа, многу подобра понуда би ми била како инвеститор во ваков пазар.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
997
Поени од реакции
631
Ќе изнајмат од А1 Tower инфраструктура, ќе земат под заем оптика до базните станици и така ќе покриваат со мрежа за поефтина инвестиција, инаку да почнат од 0 нема шанси.
Сега по сета ЕУ така прават заедничка инфраструктура и си ги делат трошоците, инаку огромни се трошоците за мобилна телефонија, сега па и со некинеска опрема.
Ако сакаат да инвестираат, тоа би им било најисплатливо, ама тие нека си мислат што како. Сепак, јас да сум на нивно место би изнајмил од тоа што А1 нуди и би градел мрежа, многу подобра понуда би ми била како инвеститор во ваков пазар.
pa taka ke pocnat, isto kako A1, tugja mreza za celosna pokrienost i za 2 godini ke si izgradat svoja
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.066
Поени од реакции
1.323
Како им пдговара оптика на мобилен оператор? За мобилен оператор е понудата, не за кабловски и оптичка инфраструктура


Sent from my iPhone using Tapatalk
а базните станици со што комуницираат т.е како ресурсот за мрежа го зрачат? Преку оптика
 
Член од
12 август 2012
Мислења
329
Поени од реакции
111
Не ми е јасно како ТОТАЛ ТВ опстојува у македонија со толку високи цени а понуда 0..... Мтел ги убива со телевизија и со буџет за маркетинг. А сега почна и Риплеј ТВ на Неотел со интернет да се нуди.
ТоталТв е најлошата можна телевизија моментално нема да успејат во Македонија веќе губат клиенти од Мтел кој има подобра цена и подобар избор на канали.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.066
Поени од реакции
1.323
Не ми е јасно како ТОТАЛ ТВ опстојува у македонија со толку високи цени а понуда 0..... Мтел ги убива со телевизија и со буџет за маркетинг. А сега почна и Риплеј ТВ на Неотел со интернет да се нуди.
ТоталТв е најлошата можна телевизија моментално нема да успејат во Македонија веќе губат клиенти од Мтел кој има подобра цена и подобар избор на канали.
replay tv е сега продукт на КДС од Прилеп односно конбиниран продукт Неотел + КДС. Од тие таквите само MoveTV изгледа како спремен продукт ама без интернет понуда изгледа многу безвезе. А и не изгледа дека нешто ќе се смени по тоа прашање наскоро
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
860
Поени од реакции
871
Не ми е јасно како ТОТАЛ ТВ опстојува у македонија со толку високи цени а понуда 0..... Мтел ги убива со телевизија и со буџет за маркетинг. А сега почна и Риплеј ТВ на Неотел со интернет да се нуди.
ТоталТв е најлошата можна телевизија моментално нема да успејат во Македонија веќе губат клиенти од Мтел кој има подобра цена и подобар избор на канали.
КДС Кабелнет нуди интернет и телевизија на целата територија на Македонија, може на страната да видете за вашата општина што пакети нудат и да ги контактирате.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.678
КДС Кабелнет нуди интернет и телевизија на целата територија на Македонија, може на страната да видете за вашата општина што пакети нудат и да ги контактирате.
Не верувам дека им се точни тие информации, ако одбереш некоја рурална општина секаде ги има истите пакети.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
Ќе изнајмат од А1 Tower инфраструктура, ќе земат под заем оптика до базните станици и така ќе покриваат со мрежа за поефтина инвестиција, инаку да почнат од 0 нема шанси.
Значи трет мобилен оператор со изнајмена инфраструктура од А1, така? А1 дали ќе ја рента базни станици си се запрашал? И на крај пак муабетот ќе заврши со рентана мрежа, каде што краен клиент нема апсолутно ништо да добие освен едно ново ИМЕ на мобилен оператор во Македонија
а базните станици со што комуницираат т.е како ресурсот за мрежа го зрачат? Преку оптика
Телеком и А1 имаат оптичка инфраструктура до своите базни станици, точно. Ни Телекабел, ни Неотел имаат инфраструктура за мобилни услуги. Телекабел рента мрежа од Телеком. Ни едните ни другите им одговараат за мобилен оператор. Таа цена што ќе ја платат за Телекабел или Неотел, а да користат само мобилна услуга е надвор од паметот.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.141
Поени од реакции
500
КДС Кабелнет нуди интернет и телевизија на целата територија на Македонија, може на страната да видете за вашата општина што пакети нудат и да ги контактирате.
Ne e tocno, bidejki se so neotel i nudat preku nivna mreza taka im stojat site opstini, gi prasuvav po telefon pred nekoj mesec mi rekoa vo Opstina Kocani, Cesinovo-Oblesevo i Zrnovci voopsto nemale nikakva mreza a gi ima na stranata.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
Ne e tocno, bidejki se so neotel i nudat preku nivna mreza taka im stojat site opstini, gi prasuvav po telefon pred nekoj mesec mi rekoa vo Opstina Kocani, Cesinovo-Oblesevo i Zrnovci voopsto nemale nikakva mreza a gi ima na stranata.
Чешиново и Облешево...

Тоа е тој НАЈБИТЕН регион за секој оператор. 2ца луѓе и 3 овци има комплет да ги собереш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom