Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684
Член од
28 август 2013
Мислења
4.203
Поени од реакции
12.811
Бидејќи е актуална Олимпијадата (претходно и еден куп разно други натпреварувања), а таму ги нема Русија и Белорусија, а ги има на пример Северна Кореја, Еритреја и еден куп држави за кои што никој не слушнал.... Што мислат поддржувачиве на Русија на форумов, какво е чувството толку голема и "моќна" држава да е целосно исклучена од светот?
Немаат педери, затоа и не можат да учествуваат.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
153
Поени од реакции
231
Бидејќи е актуална Олимпијадата (претходно и еден куп разно други натпреварувања), а таму ги нема Русија и Белорусија, а ги има на пример Северна Кореја, Еритреја и еден куп држави за кои што никој не слушнал.... Што мислат поддржувачиве на Русија на форумов, какво е чувството толку голема и "моќна" држава да е целосно исклучена од светот?
Драма.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.203
Поени од реакции
5.387
Бидејќи е актуална Олимпијадата (претходно и еден куп разно други натпреварувања), а таму ги нема Русија и Белорусија, а ги има на пример Северна Кореја, Еритреја и еден куп држави за кои што никој не слушнал.... Што мислат поддржувачиве на Русија на форумов, какво е чувството толку голема и "моќна" држава да е целосно исклучена од светот?
Сакам кажам не знам речам.

Препрочитај пак што пиша жити се и корегирај се. Како е поврзана моќта на државата со учество на Олимпијада? Па ние учествуваме таму, кој к.р сме ние во светов. Да не сме во Европа ваљда ќе бевме истребени до сега или со тешка граѓанска војна со оглед на тоа какви политичари имаме.

И јас не ја поддржував агресијата на Русија кога се случи но муабетов што го пиша скроз нема логика. Плус неправедно е спрема самите спортисти. Никој од нив не учевствува или во најмала рака голем дел од нив не допринесуваат никако за војаната или популарноста на Путин во Русија а се дисквалифицирани.

И јас не се слагам со политиките на нашите владеачки елити 15 години наназад па би одбил да учествувам под неутрално знаме, се знае од кај сум и што сум и кој сум. Не сум сираче на улица па да одам под неутрално знаме.

Да не мешаме теми ама краток мал оф-топик: Ако се применува правилото правилно, секоја држава со активен вооружан конфликт треба да бидне исклучена од Олимпијада. Израел први, Америте у пакет тогаш. Франција? Со теоретски активна граѓанска војна во колонијалните територии и пак учевствува.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.242
Поени од реакции
3.080
Бидејќи е актуална Олимпијадата (претходно и еден куп разно други натпреварувања), а таму ги нема Русија и Белорусија, а ги има на пример Северна Кореја, Еритреја и еден куп држави за кои што никој не слушнал.... Што мислат поддржувачиве на Русија на форумов, какво е чувството толку голема и "моќна" држава да е целосно исклучена од светот?
После повлекувањето на мекдоналс и кока кола од Русија ова е трет голем удар за нивната држава

Имаат уште повеќе време да се фокусираат на продуктивни работи
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.986
Поени од реакции
17.818
После повлекувањето на мекдоналс и кока кола од Русија ова е трет голем удар за нивната држава

Имаат уште повеќе време да се фокусираат на продуктивни работи
Oni rado bi se fokusirale na ova. Megjutoa Rusija nema soft power i kje ja rezilat vaka. Na vremeto sssr povlekol 30 zemji si sebe, sea Rusija ja nema taa mokj.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.610
Поени од реакции
31.532
Вистинското прашање е: Како изгледаат сите тие приказни за правда и демократија, кога толку очигледно се злоупотребуваат меѓународните институции? Не е дисквалифициран еден Израел кој за неколку месеци уби 100 пати повеќе деца и цивили (отколку што погинаа во војната во Украина), како изгледа тоа?

Бонус прашање: Колку треба да си глуп за ова да го потенцираш како некаков аргумент во дискусија?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.986
Поени од реакции
17.818
Вистинското прашање е: Како изгледаат сите тие приказни за правда и демократија, кога толку очигледно се злоупотребуваат меѓународните институции? Не е дисквалифициран еден Израел кој за неколку месеци уби 100 пати повеќе деца и цивили (отколку што погинаа во војната во Украина), како изгледа тоа?

Бонус прашање: Колку треба да си глуп за ова да го потенцираш како некаков аргумент во дискусија?
pravila na posilniot, toa e
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.610
Поени од реакции
31.532
Какво било чуството бе... Или дали ти е поважна слободата и иднината, или некакво учество на фрик шоу во Париз.
Правила на поглупиот.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.898
Сакам кажам не знам речам.

Препрочитај пак што пиша жити се и корегирај се. Како е поврзана моќта на државата со учество на Олимпијада? Па ние учествуваме таму, кој к.р сме ние во светов. Да не сме во Европа ваљда ќе бевме истребени до сега или со тешка граѓанска војна со оглед на тоа какви политичари имаме.

И јас не ја поддржував агресијата на Русија кога се случи но муабетов што го пиша скроз нема логика. Плус неправедно е спрема самите спортисти. Никој од нив не учевствува или во најмала рака голем дел од нив не допринесуваат никако за војаната или популарноста на Путин во Русија а се дисквалифицирани.

И јас не се слагам со политиките на нашите владеачки елити 15 години наназад па би одбил да учествувам под неутрално знаме, се знае од кај сум и што сум и кој сум. Не сум сираче на улица па да одам под неутрално знаме.

Да не мешаме теми ама краток мал оф-топик: Ако се применува правилото правилно, секоја држава со активен вооружан конфликт треба да бидне исклучена од Олимпијада. Израел први, Америте у пакет тогаш. Франција? Со теоретски активна граѓанска војна во колонијалните територии и пак учевствува.
На место ми е прашањето. На олимпијадава учествуваат 204 држави од светот, признаени, непризнаени - небитно. Не учествува најголемата држава во светот (и нејзиниот привезок). Т.е., Русија е целосно изолирана од остатокот од светот. Придобивки од војнава во Украина....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.610
Поени од реакции
31.532
На место ми е прашањето. На олимпијадава учествуваат 204 држави од светот, признаени, непризнаени - небитно. Не учествува најголемата држава во светот (и нејзиниот привезок). Т.е., Русија е целосно изолирана од остатокот од светот. Придобивки од војнава во Украина....
Таман на место е прашањето, ако инсистираш да покажеш колку треба да си глуп за учество на фрик шоу во Париз да ти биде поважно од слобода и иднина.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.588
Поени од реакции
6.080
Какви саат два, ако си ја прател ситуацијата и ти се познати фактите доволно се 5-10 минути да скоцкаш пост.
Праќани се сто пати извештаи на Обедените Нации во кои имаш црно на бело за 6 милиони Украинци кои емигрирале во Европа. Русија прими 2+ милиони бегалци и на ова додади ги тие што живеат во окупираните региони.

Знам дека си љубител на нацизмот па нема ни да влегувам во оваа дискусија со тебе.
И не реков 1 милион загинати.
А со колку војска нападнала Русија имаш изјава од пред некој ден на Сирски.
Може мајка ти е нацист, контролирај се. Ако има стотици извештаи нема да биде тешко да наведеш конкретно нешто за десетте милиони. Русија примила два милиони украинци? Сериозно ова? Знаеш ти која економија е потребна за да се примат 10 милиони луѓе одеднаш?
Дај да ги видиме наци пратениците во Радата, барем еден!
Имало изјава бе, изјава :icon_lol: Таквите цифри се воена тајна и никој нема увид во нив, тек после години и години ќе се дознаат некои проближни цифри.

Интересно е кај навијачите за Русија, склони се да вреѓаат и да постираат ад-хоминем при најмала назнака за разноумие. Фрчат навреди и клевети, пцовки и клетви, нејасно колку се емоционално вложени во темава небаре лебот им зависи од тоа дали ќе победи Русија.
Ете уште еден кој живее на запад и расправа по форуми како западот не чини.:icon_lol:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.218
Поени од реакции
4.842
Каква врска постоењето на лажњакот/маскировката со има тоа што месеци потоа војната се развива во позициона одбрамбена војна на истрошување?
Е да, во право си.
Кога планираш нешто, особено ваква војна, гледаш само еден месец нанапред.
Тоа што непријателот ти ја запира офанзивата после месец и ти врши 2 успешни офанзиви после само неколку месеци е сосем во ред.
Многу добро планирање, само за во учебници. Се граничи со генијалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom