Христијанството денес

Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Ова од кое дупе го изваде?
Да бев безобразен, ќе ти речев од на сестра ти дупето. Бидејќи не сум, ако сакаш да дискутираш ќе го преформулираш прашањето и ќе се вратиш.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.800
Поени од реакции
6.361
И што е најстрашно, без никаква машкост со. Ти си лик кој на прв сигнал за физичка пресметка би избегал како последна кукавица. Се ти е џабе. Џабе се обидуваш да проектираш некаква слика за себе, навечер ко ќе си легнеш, преде спиење, знаеш каков мочко си.
Мојата Философија - Ваков убавец мајка раѓа само еднаш во 100 години, овие усни се за лапање по Хелветикава, кротко а дрско гледање (кхм ебАње со поглед ХАХА), а не за крвавење и лузни. Тој шо сака да си пукни нос, изволте таму по Македониите. Јас сум веќе очигледно во скроз друг мајндсет од тебе. Нема што да тврдиме повеќе на ова. Фала му на Бога за оваа реализација на средно медиум-глупиот и најпаметниот лик овде. Секој ден ги бројам своите благослови. Денес само што впишав уште еден, а не е ни од материјална природа. *Се кликоти.*
Не сакам да ме разбериш. Те молам никогаш да не ме разбериш. Се молам никогаш да не те разберам, никош толку да не се просветлам. Ако Милица е лекот против такво просветление? Одам да турам плејлиста со најдоброто од неа.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.681
Да бев безобразен, ќе ти речев од на сестра ти дупето. Бидејќи не сум, ако сакаш да дискутираш ќе го преформулираш прапањето и ќе се вратиш.
Стави "факт" без никаква поткрепа или извор. Преформулирај си го тврдењето со поткрепа и нема да треба да изиграваш глуперда.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.936
Поени од реакции
29.782
Повеќето критичари сметаат дека антихероите на Достоевски како јунакот од подземјето, Расколников, Ставрогин, Иван се многу поавтентични и поинтензивни ликови од неговите позитивни ликови. На крајот на краиштата, потполно е неважно дали Достоевски бил верник или не, неговите ликови имаат независен живот од неговиот.
А наеднаш е небитно... ок ја мислев го напаѓа христијанството.
Ах леле :LOL:
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Стави "факт" без никаква поткрепа или извор. Преформулирај си го тврдењето со поткрепа и нема да треба да изиграваш глуперда.
Ќе ти ја препуштам таа улога тебе. За Достоевски се напишани илјадници книги, што ти докажа со 4-5 наслови? Еве Чеслав Милош прочитај го. Или Легендата за големиот Инквизитор на Василиј Розанов, па ќе видиш спротивни гледишта.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
А наеднаш е небитно... ок ја мислев го напаѓај христијанството.
Ах леле :LOL:
Иван Карамазов го напаѓа христијанството. Романите на Достоевски се конципирани на тој начин што ликовите си го кажуваат своето, нема заклучоци, секој верува во она што сака.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.936
Поени од реакции
29.782
Иван Карамазов го напаѓа христијанството. Романите на Достоевски се конципирани на тој начин што ликовите си го кажуваат своето, нема заклучоци, секој верува во она што сака.
Дечко, ја напаѓам твојата полуписменост.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.681
Ќе ти ја препуштам таа улога тебе. За Достоевски се напишани илјадници книги, што ти докажа со 4-5 наслови? Еве Чеслав Милош прочитај го. Оли Легендата за големиот Инквизитор на Василиј Розанов, па ќе видиш спротивни гледишта.
Име на книга? Извадок? Линк? Или ај ќе фрлиме 2-3 имиња на некои рандоми па тоа се смета за референца.

Ок, де прочитај ги Петко Жигубигуле Џепезов, такозвани Прле, што има напишано во Гатанките од Мариово за Достоевски.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Име на книга? Извадок? Линк? Или ај ќе фрлиме 2-3 имиња на некои рандоми па тоа се смета за референца.

Ок, де прочитај ги Петко Жигубигуле Џепезов, такозвани Прле, што има напишано во Гатанките од Мариово за Достоевски.
Книгата се вика Континенти, збирка есеи од Чеслав Милош. Другата книга се вика Легендата за големиот инквизитор од Василиј Розанов.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.681
Книгата се вика Континенти, збирка есеи од Чеслав Милош. Другата книга се вика Легендата за големиот инквизитор од Василиј Розанов.
За Чеслав имав слушнато, али дечкиот е роден 30 години после смрта на Достоевски, така да не може да има тврдења поткрепени од факти кога не е ни во исти век со Достоевски.

За овој другиов, треба повеќе да проверам, живеел во иста временска рамка со Достоевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom