Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.261
Поени од реакции
4.863
Ништо нема да додаде, ќе се дебункира уште еден мит за западната доминација во технологијата. Ф16 е авион од раните 70ти. Што и да му се додава и поправа, сепак е 50 години стар дизајн, кој досега имал „доминација“ врз Ирачките и Југословенските основни верзии на мигови, заборавени за ремонт и без сериозно оддржување со години. Миг 29 е ловец кој е излезен 10 години после Ф-16, и иако е поголем е поманеврибилен, побрз и нормално со помодерен дизајн. И неговата улога била токму неутрализирање на заканата од авиони попут Ф-16.

Придонесот на Ф16-ките ќе биде симболичен и повеќе штета ќе има по репутацијата на овие авиони, слично како катастрофата што им се случи на Бредлињата, Леопардите и Абрамсите. За малце посериозна штета да им се нанесе на Русите, онака како што ти си замислуваш, потребни се најмалце уште пута пет од тоа што го има Украина и тоа не Ф16-ки, туку Ф35 или евентуално Ф22.
Не баш.
Платформата е многу добра, имаат извадено многу понапредни верзии од него.
Како што Русите го имаат доведено до совршенство Су-27ката преку разни надоградби, како Су-35, така е и со Американските Ф-15ки и Ф-16ки. Од подобри мотори, надоградена структура, разни сензори, targeting pods итн.
Ф-16 од 80тите е неспоредлив со Ф-16ка денес.
Да, Украинците нема да ги добијаат помодерните надградби, но сепак, ќе додадат капацитет што го немаа.
Не е Ф-16 помалку маневрибилен, напротив, дизајниран е токму за тоа. Еден мотор, лесна air-frame, и неколку оружја.
Бредлињата и Леопардите не се катастрофа, напротив, видоа голема корист од нив.
Дека има уништени има, но додадената борбена способност и тоа како ја покажаа на терен. Операции за контра-напади какви што имаше еден куп, завземање изгубени територии, повлекување, ротација итн, има еден куп видеа каде и тоа од голема вредност им беа тие машини, и уште се.

Без нив, мислам дека ќе имаа многу поголеми загуби и во луѓе и во територија.

Нема потреба од преткооперациски цинизам. Два пати те прашав, не одговараш. Кога Украинците имаа поголем регрутен потенцијал, пред војната или сега? И која војна ќе ја добијат со војници кои се ловени како на сафари по улиците на Украина?
Ако беа сотрени, како тоа сеуште се борат?
Зошто Американците и Европјаните им даваат толку многу оружје и финансии ако е завршено со нив?
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
427
Ако беа сотрени, како тоа сеуште се борат?
Зошто Американците и Европјаните им даваат толку многу оружје и финансии ако е завршено со нив?
Западот е моментално во фаза 10 дадов за да влезам, 100 би дал за да излезам. На праг се изборите во САД, кога сега би колабирала украинската војска би ја повлекла демократската партија на дното со себе. Лудачата Хилари дури зборуваше дека добро би било Украинците да направат некоја офанзива пред изборите, спремна е таа Украинците да гинат за претседателската кампања на демократите.

Мислам дека САД дебело је преценија моќта на санкциите, и сега не знаат како да излезат од сето ова без да бидат понижени. Ќе траат до изборите и потоа ќе решаваат како понатаму.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Зависи. Ако човекот има 5000+ нуклеарни боеви глави, од кои 1700 оперативни, нема потреба да се помирува туку започнува војна.

Е сега, кога веќе таа е започната, нема да заврши се додека не се надминат причините ради кои почнала.

Научи ги причините за да не измислуваш невозможни пригодни исходи по клучот - што је баби мило, то јој се снило.
Од каде си толку убеден дека ќе се заврши во полза на Русија? Зошто сега се подобри шансите него ли пред две години кога беа на 10 километри од Киев?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.839
Поени од реакции
8.985
А Америка има многу повеќе крстосувачки ракети, тука предноста на Американците е огромна ако гледаме по бројот на крстосувачки ракети.
Од кај го извади овој податок жити кариера?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.758
Поени од реакции
23.482
Од каде си толку убеден дека ќе се заврши во полза на Русија? Зошто сега се подобри шансите него ли пред две години кога беа на 10 километри од Киев?
potpolno isti se sansite, i togas i sega ova ke ima samo eden kraj i pobednik a toa e rusija.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.085
Поени од реакции
17.951
Немаат логика во тоа што пишуваат. Барањата на Русија се многу јасни. Неутралност, сведување на армијата на ниво на ловечко друштво.
Недозволување на воени бази и трупи на други земји и воени организации.
Бан на нуклеарно и хемиско оружје.

Воени сили: 85.000
Тенкови: 342
БТР и транспортери: 1029
Ракетни системи: 96
Воздушните сили максимум
50 ловци, бомбардеи и тн.
52 транспортери и тн.
35 хеликоптери од кои само
10 треба да се со ударни карактеристики, деугите треба да се транспортни.
Воената флота треба да има до 2 бродови до 3200 тона

Плус се предвидуваше признавање на Рускиот јазик како втор официјален јазик.
Признавање на автономноста на Донбас, Луганск, Запарожје и Херсон. Укинување на сите спорни закони кои забрснуваа Руски јазик, култура и тн.
Признавање на Крим како дел од РФ.


Како гарантори на се ова се јавува В.Британија, Кина, Русија, Сад и Франција.

Со оглед на дека се ова беше во 2022. Состојбата на Украина моментално е многу полоша за преговори. Тогаш беше предвидена автономност на 20%(Херсон,Донбас,Луганск,Запарожје) сега ќе биде изменето тоа во состав на РФ.


Значи според амебви тука, ќе потпишат примирје кое ќе значи намалување на воениот капацитет ама ќе ги направеле Полска :pos:

Сега се обидуваат да ги направат како Полска, ама тоа магично во 6 месеци не се постигува. Треба минимум 5 ако не и 10 години да се изгради се тоа. И тоа без да има дејствија на Русија. Види лабуда логикава.


Во мат позиција се, без разлика што и да се случи. Долга војна, или мир ама без воен капацитет за идни воени дејствија.
Па сега бирај ти. Благодарение на Западот си ја запечатијаа судбината.
Што може една будала да направи, 10 паметни неможат. Е тоа е приказната за Борис Џонсон и Зелински. Не Путин туку тие двајцата се гробарите на поранешна Украина.
Milo mi e so si gi napisal vaka baranjata na Rusija. Nema da imas golem prostor za manevar koa nema da dobijat nisto od ova. Demilitarizacija kje dobie Rusija koga kje stigne do lvov.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.758
Поени од реакции
23.482
Milo mi e so si gi napisal vaka baranjata na Rusija. Nema da imas golem prostor za manevar koa nema da dobijat nisto od ova. Demilitarizacija kje dobie Rusija koga kje stigne do lvov.
Potpolno se slagame, ako rusija dojde do Lvov nema da ima potreba od demilitirazacija i niedno od baranjata da se ostvari zasto ke nema ukrainska drzava
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.535
Поени од реакции
12.398
Milo mi e so si gi napisal vaka baranjata na Rusija. Nema da imas golem prostor za manevar koa nema da dobijat nisto od ova. Demilitarizacija kje dobie Rusija koga kje stigne do lvov.
Теле овие барања беа во 2022. Малце читај подобро. И поштеди ме од непотребни цитирања. Минатиот пат пишуваше да сум се пазел од дронови во Москва, сега да сум пазел на маневрите, види мајката, многу силен вака преку тастстура.Пропадна ова, на западот не одговараше, на Украина да. Затоа и отидоа на отстапки да се спречи ваков воен судир, ќе очекуваме следни, полоши секако. Тоа е реалноста, сакало тебе и компанијата се допаднало или не.

И пази што се закануваш, ти реков и минатиот пат. Мал град е Скопје.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.085
Поени од реакции
17.951
Теле овие барања беа во 2022. Малце читај подобро. И поштеди ме од непотребни цитирања. Минатиот пат пишуваше да сум се пазел од дронови во Москва, сега да сум пазел на маневрите, види мајката, многу силен вака преку тастстура.Пропадна ова, на западот не одговараше, на Украина да. Затоа и отидоа на отстапки да се спречи ваков воен судир, ќе очекуваме следни, полоши секако. Тоа е реалноста, сакало тебе и компанијата се допаднало или не.

И пази што се закануваш, ти реков и минатиот пат. Мал град е Скопје.
Koj ti se zakanuval, mislis ja go upravuvam dronot ebate mentisot.
Ja li sum ti kriv so si resil da zivees u Rusija. U vojna ti e zemjata, toa e del od paketot. Use pa u Skopje kje me baral, mene, internet lik :
Автоматски споено мислење:

gledam i ti se brzas nesto ko drugar ti na forumot... poleka be druze samo sto pocna vojnata, putin kaza barem uste 10 godini ke potrae ova, normalno osven ako predtoa ne se soglasat so se sto baraat rusite.
Kje ima porano razvrska sigurno, pred 10. Daleku od tie baranja vo sekoj slucaj.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.535
Поени од реакции
12.398
Koj ti se zakanuval, mislis ja go upravuvam dronot ebate mentisot.
Ja li sum ti kriv so si resil da zivees u Rusija. U vojna ti e zemjata, toa e del od paketot. Use pa u Skopje kje me baral, mene, internet lik :
Јас моето го напишав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom