ATP тенис - општа дискусија

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.753
Поени од реакции
44.067
Пријател ти со онаков жреб на Новак на ВМ излагаше со изговори како немал титула годинава, како не бил во форма итн... и ме убедуваше мене и сите овде дека не може на стара слава да игра, а сега токму истото го пишуваш за Надал. Остај што било гледај ја реалноста, јас сум нормално голем фан, меѓутоа секогаш сум реален и мразам да мавам со глава у ѕид и да давам некои субјективни мислења како навивач кои не се согласуваат со она што стварно го мислам. Не знам дали гледаше Баштад, ни бледа сенка не е од тоа што некогаш бил.
Што сум убедувал за Вимблдон, кога 3 недели пред тој турнир на темава беше отпишан од 99% од луѓето дека ќе игра таму, за да наеднаш после тоа стана прв фаворит на истиот. Ги земав сите елементи у предвид, убаво после мечот со Алкараз спомна андеркавер тука ама ретко кој го прочитал, Алкараз беше најсериозна пречка и практично прв тежок противник на Новак и тука се видоа сите слабости моментални негови во контекст на движењето. Ама, у ниеден момент не го отпишав за титула, ко што сеа вие правите за евентуалниот дуел на Надал со Новак.

Ја једино што утнав таму беше за мечот со Руне, зашто после елиминацијата на Хуркач реков дека е једини кој би можел да му направи некакви проблеми ако се види цела историја нивна h2h, и самиот Новак најави тешко сценарио пред меч и очекуваше Руне да му прави проблеми, и тоа беше тоа, али типував на 3-1 победа ако не се лажам пред мечот, навивачки.

Не гледав од кој може да изгуби таму до финале во ситуација да е здрав и способен да игра на високо ниво, немаше шанса тоа, Ѕверев на трева од икс причини има најслаби слем резултати, и веќе ако до полуфинале догура Новак, милом или силом ќе го добие и него, али очигледно за да се игра со Ѕверев таму мора пред 4та рунда или у 4та рунда, тоа сеа за сеа му е максимумот.

И не реков да рече човек дека Надал е фаворит или ете дека има големи шанси, ама па не мора да се оди до таа крајност дека има 0 шанси, не ме јеби, ако веќе се реши да излезе на терен тогаш јасно ти е колку е саат у неговата глава, ако он верува дека може да тепа, а е генијалец за оваа подлога, тогаш глупаво е туку така да се отпише целосно ко да станува збор за Дарцис или Дастин Браун. Нит е одење со глава кроз ѕид нит ништо, спорт е, па вие смејте се на ова колку сакате.

п.с. За изданието у Баштад уште на првиот пост на кој се изнасмеа, реков дека му беше лошо, и го гледав цел турнир таму освен финалето каде само прв сет изглеав, нивоа под она што го изигра на РГ против Саша, тоа си стои, во делови од мечевите беше тешка греота.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.853
Поени од реакции
111.583
Урко ќе ти ја залепам една мајмуне, немој да ме нервираш.

Во Баштад Рафа беше добар првите 2 меча, после тоа секој меч беше се полош и полош. Каков и да е Новак моментално е подобар од Рафа, не ме зезај едниот имаше ситна операција и не играше 3 недели, другиот скоро 2 години и веројатно ова му е еден од последните турнири. Што и да правел Рафа овде едноставно моментално нема ниво и тоа е тоа. Ај да имаше некој смешен ждреб први 3-4 кола па да речеш може да постигне колку толку некоја форма до завршницата ок, би држело вода, ама вака нема грам шанса против Новак јебига.
Автоматски споено мислење:

A fully fit Nadal misses
@Wimbledon
as he knew he had no chance to win it. Plays a ATP 250 desperate to win one more title, ends up losing the final to Borges Then gets an exemption to play
@Olympics
only to cite an injury minutes after finding out he may play Djokovic in R2.
И тебе ако ти ја залепам една, Рафа официјално изјави дека нема да игра на Вимблдон заради здравјето пред се и зашо сака да се спреми подобро за ОИ. Јебига тревата е захтевна подлога, а он со сите повреди и отсуства немаше шанса да игра РГ, па Вимблдон, па пак да се шалта на земја.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.753
Поени од реакции
44.067
Znaci stek ti veruvas deka Rafa ima 0 sansi protiv Novak, a do vcera mi serevte deka izgovori sum teral tuka u slucaj eventualno Novak da izgubi, ok ...

Hipoteticki igraat eve, i tepa Rafa, dali toa znaci deka sepak Novak spored vas ke ima los den, ne bil na nivoto i slicno i tuka ke ja baras pricinata za negoviot poraz, a ne u toa deka Rafa e ednostavno Rafa i nikad ne smee da se otpise na zemja makar i bez raka dosol tuka. Ne sakam da svedocam na vakvo scenario ama kako li ke gi spinuvate togas rabotite, ili nema ni da se trudis ke se kurcis naokolu ko sto znaes i ke zamaras.

Daj boze da igraat zaso bogznae dali ke imame uste edna sansa da svedocime na nivni duel, pa sto bide neka bide, ne veruvam deka vaka ke se poklopat kocki u idnina, a i na Rafa poise mu odgovara u ovaa faza da igra so nego, otkolku podocna, se vide i vo Bastad kako postepeno tonese fizicki do finale, kade totalen kolaps dozivea i na nisto ne licese.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.853
Поени од реакции
111.583
Ако тепа Рафа тогаш сите ќе признаеме дека сме го потцениле, Андеркавер ќе вика дека се допингувал и така. Али реалноста е друга, не може нови нозе да си насади за жал.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Урко ќе ти ја залепам една мајмуне, немој да ме нервираш.

Во Баштад Рафа беше добар првите 2 меча, после тоа секој меч беше се полош и полош. Каков и да е Новак моментално е подобар од Рафа, не ме зезај едниот имаше ситна операција и не играше 3 недели, другиот скоро 2 години и веројатно ова му е еден од последните турнири. Што и да правел Рафа овде едноставно моментално нема ниво и тоа е тоа. Ај да имаше некој смешен ждреб први 3-4 кола па да речеш може да постигне колку толку некоја форма до завршницата ок, би држело вода, ама вака нема грам шанса против Новак јебига.
Автоматски споено мислење:


И тебе ако ти ја залепам една, Рафа официјално изјави дека нема да игра на Вимблдон заради здравјето пред се и зашо сака да се спреми подобро за ОИ. Јебига тревата е захтевна подлога, а он со сите повреди и отсуства немаше шанса да игра РГ, па Вимблдон, па пак да се шалта на земја.
znachi,sitna operacija na meniskus,za duri tri nedeli se vrakja na teren,za tebe e ok,a Rafa samo godina dena otsustvuva od terenite,nebare noga mu presadija,sho povreda ke beshe.Abe od avion se gleda deka kalkulira,ako e zemja,ok,ozdravuvame,za treva sme povredeni,ili se oporavuvame,pa toa skoro cela kariera go pravi.Sega poslednite godini epten apla kalkulira,ne zaebavaj.Povredite gi shtanca namenski,po potreba.Isto kako Federer sho izbegnuvashe zemjeni turniri kade trebashe da igra protiv Rafa ili Novak, i toj si kalkulirashe,ne se ni krieshe.Edinstveno Djovak nikogash ne pravel takvi kalkulacii,nikogash nemashe problem da im izleze na crta na Fed i Nadal nezavisno od podlogata.Ama,toa e toa balkanskoto,da se ima muda i tashak, a ne digitron.Gorniot post samo go prekopirav,ne e moj izvoren, toj e narativot po tviterot po objavata deka Rafa pak ima nekoja povreda.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
znachi,sitna operacija na meniskus,za duri tri nedeli se vrakja na teren,za tebe e ok,a Rafa samo godina dena otsustvuva od terenite,nebare noga mu presadija,sho povreda ke beshe.Abe od avion se gleda deka kalkulira,ako e zemja,ok,ozdravuvame,za treva sme povredeni,ili se oporavuvame,pa toa skoro cela kariera go pravi.Sega poslednite godini epten apla kalkulira,ne zaebavaj.Povredite gi shtanca namenski,po potreba.Isto kako Federer sho izbegnuvashe zemjeni turniri kade trebashe da igra protiv Rafa ili Novak, i toj si kalkulirashe,ne se ni krieshe.Edinstveno Djovak nikogash ne pravel takvi kalkulacii,nikogash nemashe problem da im izleze na crta na Fed i Nadal nezavisno od podlogata.Ama,toa e toa balkanskoto,da se ima muda i tashak, a ne digitron.Gorniot post samo go prekopirav,ne e moj izvoren, toj e narativot po tviterot po objavata deka Rafa pak ima nekoja povreda.
Ти добар иначе вака? :)
 
Член од
2 декември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
571
се игра до 2 добиени сета, слабо рангирани тенисири имаат поголеми шанси плус со патриотски нарав се е можно , мој тип е дека нема ни карлито ни новак да ги видиме во финале.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.853
Поени од реакции
111.583
се игра до 2 добиени сета, слабо рангирани тенисири имаат поголеми шанси плус со патриотски нарав се е можно , мој тип е дека нема ни карлито ни новак да ги видиме во финале.
Е ај кој ќе го истера Алкараз пред финале жити се..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Ти добар иначе вака? :)
druze,uzivaj be,ne se praj duhovit na zort na sila,bashka humor level Bitolski muabeti nema potreba.Ako imash neshto kontra teza ok.Sho pishav gore netochno,so sho ne se slagash,eve okolu kalkuliranjeto i podlogite?Ili,eve,vrati se ponazad,za klipot kade ima intersni podatoci okolu povredite na Rafa kako go preskoknuvaat za clay season.Da,se e vo zona na shpekulacii,ama fakt e deka ima mnogu ,,misterii,, . Ako imash da pisesh neshto pametno,da go demantirash likot od klipot sho go napravil,ili mene , deka ne e tochno ,deka Rafa i Federer niz karierite ne preskoknuvale slemovi i turniri deka znaat nema sho da barat tamu,bujrum. Apostovi od tipot dali sum dobar ,kazuvaat deka nema sho da kazesh.
Aj,ok, dobar sum,samo mnogu zeshko. A ti kako si ,familija, ovo ,ono , beshe na odmor ?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.753
Поени од реакции
44.067
Ти добар иначе вака? :)

Da nema zbunki

ezgif-3-36acd4b640.gif

Dobredojde, 2024 e, Novak ima 24 slema, Nadal 22, Alkaraz zima zalet, dobar e maliot.
Автоматски споено мислење:

Ако тепа Рафа тогаш сите ќе признаеме дека сме го потцениле, Андеркавер ќе вика дека се допингувал и така. Али реалноста е друга, не може нови нозе да си насади за жал.
Za nekoj sto go prati Rafa cela negova kariera, znaes kolku glupavo ke zvucis ako reces deka si go potcenil? :)))
Najblago kazano, glupo izgleda toa, koga e vo prasanje terenot na koj treba da igra.

A i da ne te citiram, tuka kade sto napisa, druzeee, Novak ako izlaga na teren togas veruva deka ke pobedi. Sto znaci, istoto i za Rafa vazi, pa sea ti kako negov golem fan, objasni mi na koja osnova tolku mnogu go potcenuvas vo situacija koga on mentalno e spremen da ostavi dusa i srce na teren protiv Novak i da pobedi, jer veruva deka moze.
Od sto se plasis, da ne te rebra nekoj na internetot? Pa golem kur toa ako se desava, ama da ne se lazeme, mnogu dobro te znam, sekako deka mu udiras crta pred eventualen duel tuka so Novak, lazi luge sto ne te poznavaat licno i personalno, i ne ti bile na svadba ;) ;) ;) ;).
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.853
Поени од реакции
111.583
Не сакам да играат зашо не сакам Новак да билда статистика против инвалидизиран Надал, после кој ќе ве трпи со муабетите овде. Урко, не пробувај да влечеш паралели, Новак 3 недели беше "отсутен", Надал 2 години, па мислам можеш да разликуваш некои основни работи да го ебам. Доволно долго сум фан на Надал и знам што може и што не може, моментално нема ни играчко ни физичко ниво за да игра со топ 10 играчи, за жал.

И да, една од поголемите грешки ми беше што те поканив на свадба, ти ебам матер.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.927
Поени од реакции
5.973
Не сакам да играат зашо не сакам Новак да билда статистика против инвалидизиран Надал, после кој ќе ве трпи со муабетите овде. Урко, не пробувај да влечеш паралели, Новак 3 недели беше "отсутен", Надал 2 години, па мислам можеш да разликуваш некои основни работи да го ебам. Доволно долго сум фан на Надал и знам што може и што не може, моментално нема ни играчко ни физичко ниво за да игра со топ 10 играчи, за жал.

И да, една од поголемите грешки ми беше што те поканив на свадба, ти ебам матер.
Не треба да си го ебете другарството заради Новак и Рафа,не бидете слепци
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
druze,uzivaj be,ne se praj duhovit na zort na sila,bashka humor level Bitolski muabeti nema potreba.Ako imash neshto kontra teza ok.Sho pishav gore netochno,so sho ne se slagash,eve okolu kalkuliranjeto i podlogite?Ili,eve,vrati se ponazad,za klipot kade ima intersni podatoci okolu povredite na Rafa kako go preskoknuvaat za clay season.Da,se e vo zona na shpekulacii,ama fakt e deka ima mnogu ,,misterii,, . Ako imash da pisesh neshto pametno,da go demantirash likot od klipot sho go napravil,ili mene , deka ne e tochno ,deka Rafa i Federer niz karierite ne preskoknuvale slemovi i turniri deka znaat nema sho da barat tamu,bujrum. Apostovi od tipot dali sum dobar ,kazuvaat deka nema sho da kazesh.
Aj,ok, dobar sum,samo mnogu zeshko. A ti kako si ,familija, ovo ,ono , beshe na odmor ?
И човек што слушнал 2 минути муабет за тенис во животот сфатил дека Ѓоковиќ има најдобри резултати и како последица на тоа човекот за сега е најдобар за она што светот видел поврзано со тенис.

Во однос на твоите пошироки експертизи, кога Алкараз имаше 0 титули и сите во него гледаа нешто просперитетно, ти изјавуваше дека дечкото е просек и достигнување на кариерата му е одземање скалп на еден Циципас.

Да те синхронизирам со реалноста, денес тој Алкараз има 4 грен слем титули, и во зависност од неговиот ривалитет со Синер, може да оди многу многу далеку.

За повредите на Надал нема да коментирам, затоа што до пред извесен период го нарекуваше ботаничар, а за другите епитети не се сеќавам и не би губел време да се навраќам.

Добар сум и јас иначе, фала ти, одмори модмори комплет се, само што не ми толку многу жешко :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.753
Поени од реакции
44.067
Не треба да си го ебете другарството заради Новак и Рафа,не бидете слепци
Ostaj go internet Stekot, u zivo e mnogu kulturen i otmen, so Vie mi se obraka, i prasuva da ne treba nesto uvek.

Sega e malce vo Nadal fazon so kolenoto pa imam razbiranje za negovite frustracii, bukvalno znae kako se cuvstvuva Nadal i kako iskalen ekspert za sve, se cuvstvuva dovolno kadaren da iznesuva stavovi za povredi i koj sto moze a koj sto ne moze vo sportot, sto moze da se vidi i po temava.

Isto taka veruva deka Nadal moze do nov RG u karierata, ama na internetot ne kazuva, samo na kafe u Galery, koe on go casti sekako.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom