Политички случувања во Израел

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.492
И не е Суец, Аден е, да нема забуни за понатаму.
Аман,зошто идат откај Хутите? Што не идат преку југ? поентата на прекопување на Суец беше да не се врти преку Добра надеж. Сега, откога Хутите нападнаа, Суец е некорисен и некои вртат.

Хуутите се проблем таму ради Суец. Иначе ако никој не поминуваше преку Суец, ќе беа локален проблем, нешто како нигериските пирати, или оние од Индокина.
Па дел ти напишав.
Не сте ми јасни, со години трубите како САД дали со стап дали со морков палат гасат на планетава. Како децении однапред знаат што и како ќе биде. Сега наеднаш тврдите биле неспособни. Што се случи за овие 10г... Русите или Кинезите имаат некое ново оружје па им рекоа на САД, сега ние ќе сме главните, вие растур систем!
Каде е логиката во тоа што последни 2-3 децении носат ретардирани одлуки, што и на најобичен лаик му се јасни последиците од такви одлуки

А доколку гледаш од аспект на тоа што го кажува светски економски форум, а и креаторите на новиот светски поредок, тогаш сите коцки се поклопуваат:


Walter Cronkite Quotes:
#1. 5:56 "First we Americans are going to have to yield up some of our sovereignty. That's going to be to many, a bitter pill. It will take a lot of courage, a lot of faith and a lot of persuasion."
#2. 6:53 ...applies today to the approximately 200 soveignties in our global village. All of which are going to have to be convinced to give up some of that sovereignty to the better, greater union."
#3. "Those who don't obey international law will be dealt with effectively"
#4. 08:29. Funny thing is, that was the goal of Marx, who had a unrealistic viewpoint of human nature.
#5. 14:00 :"Join me... I'm glad to sit here at the right hand of satan."

Walter Cronkite, congratulated via video by Hillary Clinton, accepting the World Federalist Association "Norman Cousins Global Governance Award", including the call for countries having to be "convinced" to give up their respective sovereignty, praise for an array of UN treaties and the writing of George Soros (12:09) and then the somewhat disturbing sentiment at:
13:51 "Well join me, I'm glad to sit here at the right hand of satan".
Досаден си ко кур.
Цело време кенкаш како некоја жена у PMS и тоа за ствари кои не ги тврди никој. Поентата не ти е да дискутираш, него бараш некакви логички, или семантички фалинки кај соговорникот, ама тоа го праиш глупо и невешто. И така цело време. И не испаѓа дека си итар или когнитивно супериорен него досаден ко мрзливо говно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.011
Поени од реакции
7.391
Досаден си ко кур.
Цело време кенкаш како некоја жена у PMS и тоа за ствари кои не ги тврди никој. Поентата не ти е да дискутираш, него бараш некакви логички, или семантички фалинки кај соговорникот, ама тоа го праиш глупо и невешто. И така цело време. И не испаѓа дека си итар или когнитивно супериорен него досаден ко мрзливо говно.
Вау, те кур, те жена, те што ти ја знам. Ја сум бил досаден, а ти тука лупеташ ко пијаницине пред кооперација. Имале многу гранати, ништо не им можел НАТО.

Па како бе без логика сакаш да дискутираш... Телетабис како тебе може да си нафрла што му дојде на памет, без логика, без некоја поврзаност, ама тоа не го менува фактот дека си телетабис.

Сум барал фалинки, а ти давам видео записи од самата Хилари Клинтон и нејзините пајташи.

Ајде остани си телетабис, верувај дека Русија ќе е на страната на Македонците, пред Србија, Грција, Бугарија и Албанија. Дека САД што ги сјеба Ирак и Либија по брза постапка, не можеле козоебачи да уништат.
Кажи пред која кооперација седиш да те частам една паштета.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.492
Имале многу гранати, ништо не им можел НАТО.
Ова го зборам.
Никој од тоа ти што тврдиш, не рекол ништо.

Само некакви глупи семантики и од тебе и од human.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.011
Поени од реакции
7.391
Ова го зборам.
Никој од тоа ти што тврдиш, не рекол ништо.

Само некакви глупи семантики и од тебе и од human.
Ти си глупиот, да мислиш дека најмоќната воена сила, која располага со бог зна каква технологија, не можела да победи козоебачи. Ама па ти во какви све не други работи веруваш ехехееее. Терај магаренцето
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.492
Ти си глупиот, да мислиш дека најмоќната воена сила, која располага со бог зна каква технологија, не можела да победи козоебачи. Ама па ти во какви све не други работи веруваш ехехееее. Терај магаренцето
Пак потпуно истото. Измислуваш ствари што не сум ги рекол и врз нив демек градиш случај против мене.

Никој на темава не мисли дека Америка не може да ги победи.

Јас реков дека целите на оперцијата не се исполнети.

Никој не вика дека НАТО не може да ја победи Русија.
Сите што се за Русија викаат дека светот ќе отиде у курац, односно и НАТО и Русија ќе наебат. Токму подржувачите на Украина ја тераат таа работа - де дека НАТО имал штит, де дека нуклеарките немало толкава штета да напраат, де дека немало стратешки да се употребуваат, де дека кај Русија имало луѓе кои немало да дозволат нуклеарките да бидат употребени (за мене најсмешна) и тн.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.011
Поени од реакции
7.391
Јас реков дека целите на оперцијата не се исполнети.
И пак се враќаме назад. Ти и ја можеме само да си претпоставуваме каква била целта или позадината на операцијата.
Но затоа па на првите ешалони им е јасна целта на операцијата и ако споредиме според нивните изјави, целта на операцијата не била да се уништат козебачите. Јас ти споделив видео запис од тоа, а твојот одговор врска тоа, го знаеме кој беше.

Поздрав до тие што навиваат за палестинските терористи да ви ебам матер шиптаpска, муџахедини по дома да ви шетаат
Ти за кои терористи навиваш:
1721824512776.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.472
Поени од реакции
31.385
Поздрав до тие што навиваат за палестинските терористи да ви ебам матер шиптаpска, муџахедини по дома да ви шетаат

Прегледај го приврзокот 424794
Шќиптарите навиваат за Израел, чисто за референца.

Воедно добро е што овде никој не навива за „палестинските терористи“, па нема за што да се фати клетвата... :)
Повеќето овде навиваме против срањата што ги прават Евреите што крајно ќе доведат и милиони палестински мусли да ти дојдат во Европа. Но ете мене живо ме интересира како тоа мислиш дека Евреите ќе те спасат исламизацијата на Европа илустрирана со фотографијата?

После децении активност на форумов, ваљда треба да ти е јасно дека западната олигархија стои и позади исламизацијата на Европа, и позади Израел и позади сите срања што ги прават Израел. Истата западната олигархија стои позади сите тие срања, а огромен дел од таа западна олигархија се Евреи.

Интересна е онаа максима дека сите муслимани не се терористи, ама скоро сите терористи се муслимани. Точна е тоа. Но точно е и тоа дека сите Евреи не се олигарси и ционисти, ама (скоро) целата западна олигархија се Евреи. И тие еврејски глобални олигарси се тие кои работат против европската цивилизација, помеѓу другото се користат и со исламизација и носење во Европа на најлошиот шљам од Африка и Азија.

Така да не е лошо да почнеш да правиш разлика меѓу самарот и магарето, да правиш разлика помеѓу алатката и раката која ја држи алатката. Во спротивно си само добар гојим со ваквите испади.
Автоматски споено мислење:

Ајде остани си телетабис, верувај дека Русија ќе е на страната на Македонците, пред Србија, Грција, Бугарија и Албанија. Дека САД што ги сјеба Ирак и Либија по брза постапка, не можеле козоебачи да уништат.
Сојузници се бараат таму каде има потенцијал за сојузници. Тоа важи и за Македонците и за Шќиптарите, а ти како мислиш дека Шќиперија ќе стане сојузник со непријателите на САД кога шќиптарската олигархија лавовскиот дел од капиталот им е заглавен на запад и во САД, тоа тек треба да го објасниш.
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.876
Поени од реакции
23.731
Шќиптарите навиваат за Израел, чисто за референца.
Пробај прошетај се по шиптaрски средини со израелско знаме и кажи ми како ќе си поминеш. Или ако сакаш ќе одбереме 10, 20, 30 рандом шиптaрски средини јас ќе се шетам со палестинско ти со израелско знаме. Кој ќе биде помалце исчукан ќе ги земе парите од облогот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.472
Поени од реакции
31.385
Автоматски споено мислење:

Пробај прошетај се по шиптaрски средини со израелско знаме и кажи ми како ќе си поминеш. Или ако сакаш ќе одбереме 10, 20, 30 рандом шиптaрски средини јас ќе се шетам со палестинско ти со израелско знаме. Кој ќе биде помалце исчукан ќе ги земе парите од облогот.
Да не каже некој дека сум себичен, ајде кажи каде ќе го испиеме облогот? :D
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.876
Поени од реакции
23.731
Автоматски споено мислење:


Да не каже некој дека сум себичен, ајде кажи каде ќе го испиеме облогот? :D
Не, не остави ти центар на Приштина. Да прошараме малце Чаир, Сарај, Кондово, Студеничани, Липково, Ваксинце... Кога се зема примерок за истражување тоа е обично поголема бројка, не може само еден човек да интервјуираш и да кажеш дека си направил анкета.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.472
Поени од реакции
31.385
Не, не остави ти центар на Приштина. Да прошараме малце Чаир, Сарај, Кондово, Студеничани, Липково, Ваксинце... Кога се зема примерок за истражување тоа е обично поголема бројка, не може само еден човек да интервјуираш и да кажеш дека си направил анкета.
Остај ти Чаир и Кондово, ако тебе не ти се иде у кафана дај ваму парите од облогот па ќе се најде некој што му се пие ракија и му се јаде свинско.

Инаку официјалната шќиптарска политика е 100% про Израел. Така е во сите 3 шќиптарски држави. Официјалната шќиптарска политика ја прави САД. Суратите од Чаир и Кондово може приватно да ги симпатизираат Палестинците, ама во јавност ја пеат „Тенк ју ЈУ-ЕС-ЕЈ“ од Менди Мифтари. 100% се синхронизирани со западните, затоа и ни ги држат како сатрапи овде во Македонија.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.876
Поени од реакции
23.731
Остај ти Чаир и Кондово, ако тебе не ти се иде у кафана дај ваму парите од облогот па ќе се најде некој што му се пие ракија и му се јаде свинско.

Инаку официјалната шќиптарска политика е 100% про Израел. Така е во сите 3 шќиптарски држави. Официјалната шќиптарска политика ја прави САД. Суратите од Чаир и Кондово може приватно да ги симпатизираат Палестинците, ама во јавност ја пеат „Тенк ју ЈУ-ЕС-ЕЈ“ од Менди Мифтари. 100% се синхронизирани со западните, затоа и ни ги држат како сатрапи овде во Македонија.
Тоа е друго и со тоа се согласувам. Ти пиша шќиптарите навиваат за Израел, под тоа подразбирам луѓето. Иначе сум сигурен дека минимум 75% од поединците се за Палестина и ова дури и презервирано е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.492
И пак се враќаме назад. Ти и ја можеме само да си претпоставуваме каква била целта или позадината на операцијата.
Не. Ја не извадив од гз информација дека целта во Сирија е да се турне режимот, во Афганистан да се победат Талибаните и да се направи демократска држава, а во Црвено море дека целта е пак да може преку Суец да се иде у Медитеран, да не мора од далеку.
Станува збор за повеќе пати јавно декларирани цели, исто како целите на војната во Украина.

Е сега, може за секоја од овие операции да имаат некоја тајна цел, а јавно декларираните да не се тие. Не викам не, само веројатноста за тоа е премала.

Тоа е друго и со тоа се согласувам. Ти пиша шќиптарите навиваат за Израел, под тоа подразбирам луѓето. Иначе сум сигурен дека минимум 75% од поединците се за Палестина и ова дури и презервирано е.
никој од нив не навива за Израел
ни 2 посто


Дури и тие кои покажуваат афинитет кон Израел, тоа го прават со сила, зашто мораат Албанците секогаш да бидат со САД, иначе што ќе прават овде на Балканот после све што ни направија, на нас и на Србите?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.852
Поени од реакции
14.249
Овие се ментално болна нација и треба да го добијат истиот третман како Германците после ВСВ.


 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.472
Поени од реакции
31.385
Автоматски споено мислење:

Голема препорака за внимателно гледање:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom