Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
Ми треба мислење за Рено меган 1.5дци 2013 год аутоматик.

prevedi si sam!
Sredno mizerno koliche
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.090
Поени од реакции
12.153
Механизмите на прозорците маме ми ебаа. Сменив еден заден, прозорецот ми паѓаше. Сменив совозачки после два месеца, денес пак задниот падна. Шо е проблемов? Да кажам дека и во двата последни случаеви колата ми беше подолг период на јако сонце, можно е при качувањето у кола и обидот за спуштање поради нагревање да се расипуваат?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Dali ima nekoj cisteno ostatoci od maslo vo antifrizot i kako. Mi se dupna ladnjaceto za maslo, se srediv toa, go iscistiv sistemot od golemoto no pred da mu smenam antifriz, gledam uste imam tragi od maslo vo kazanceto. Ne kojznae kolku ali ima.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.650
Поени од реакции
40.694
Dali ima nekoj cisteno ostatoci od maslo vo antifrizot i kako. Mi se dupna ladnjaceto za maslo, se srediv toa, go iscistiv sistemot od golemoto no pred da mu smenam antifriz, gledam uste imam tragi od maslo vo kazanceto. Ne kojznae kolku ali ima.
испушти го и стави му дестилирана вода. Терај ја така некое време и пак смени со 50/50 антифриз.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
испушти го и стави му дестилирана вода. Терај ја така некое време и пак смени со 50/50 антифриз.
Toj del go napraviv , uste taka ja vozam, no uste ima ostatoci vo kazanceto. Go imam nekolku pati izmieno i se dodeka ne svrti vodata niz ladnjakot e relativno cista, no cim otvori termostatot i pocni da vrti niz ladnjak poprilicno ja zamastuva , crni i se talozi po zidojte na kazanceto.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.650
Поени од реакции
40.694
Toj del go napraviv , uste taka ja vozam, no uste ima ostatoci vo kazanceto. Go imam nekolku pati izmieno i se dodeka ne svrti vodata niz ladnjakot e relativno cista, no cim otvori termostatot i pocni da vrti niz ladnjak poprilicno ja zamastuva , crni i se talozi po zidojte na kazanceto.
Па не знам друго, да ставаш ствари внатре можрш да направиш проблеми да ти кородира системот. Едино перење на ладњакот и казанчето рачно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Па не знам друго, да ставаш ствари внатре можрш да направиш проблеми да ти кородира системот. Едино перење на ладњакот и казанчето рачно.
Pa na toa i mislev, nekoj da ne se ima bavtano so nekoj sredstva, aditivi za da go odlepi masloto od tamu kaj so se ima natalozeno oti samo so voda tesko taa rabota. Ke se iscisti eventualno po trista ispiranja i edna godina ebavanje ali ne mi se igra do tolku.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
Toj del go napraviv , uste taka ja vozam, no uste ima ostatoci vo kazanceto. Go imam nekolku pati izmieno i se dodeka ne svrti vodata niz ladnjakot e relativno cista, no cim otvori termostatot i pocni da vrti niz ladnjak poprilicno ja zamastuva , crni i se talozi po zidojte na kazanceto.
Spray za cistenje kocnici.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.011
Поени од реакции
36.041
Dali ima nekoj cisteno ostatoci od maslo vo antifrizot i kako. Mi se dupna ladnjaceto za maslo, se srediv toa, go iscistiv sistemot od golemoto no pred da mu smenam antifriz, gledam uste imam tragi od maslo vo kazanceto. Ne kojznae kolku ali ima.
Овде сум видел средство за ова, распрашај низ продавниците, може да има и таму.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Najverohatno ima i tuka ali me interesirase dali nekoj probal, dali go vadi masloto ili samo tamu rgja ili so da e i najbitno so najpoke me plasi, da ne gi nagrizva gumici, dihtunzi pa da prokapi posle od site strani, da si ja zemam beljata.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Abe izvaj go kazancheto. Naprskaj spray
Bremsenreiniger ili Brake Cleaner. Inash sekade pobprodavnici i klackaj go.
Za minuta e cisto.

Прегледај го приврзокот 424083
Abe ne e problem kazanceto tuku sistemot sakam da go iscistam, sekade antifriz kaj so teci posto cel e kontaminiran od maslo. Na kazanceto samo gledam deka uste ima maslo vo sistemot. Zborot mi e nekoj aditiv ili nesto da stavam vo sistemot, da poraboti, da kreni temperatura, da otvori termostatot i posle da ja ispustam cela voda, da go isplaknam uste ednas so cista i ako e vo red da mu turam antifriz. So ta rabota nekoj da ne se ima dupceno, so mu klade, kako pomina i taka, od prva raka info so bi rekle.To mi e prasanjeto.
Valjda ne sum prviot so mu se ima dupnato ladnjaceto od masloto.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.978
Поени од реакции
1.454
Dali ima nekoj cisteno ostatoci od maslo vo antifrizot i kako. Mi se dupna ladnjaceto za maslo, se srediv toa, go iscistiv sistemot od golemoto no pred da mu smenam antifriz, gledam uste imam tragi od maslo vo kazanceto. Ne kojznae kolku ali ima.
Ispusti cel antifriz, Turas cista voda,povozia kolata dur kreni rabotna tempera,ostaja da izladi,ispustas voda,izvadigo kazanceto i isperigo so prasak za alista,ubavo isplaknigo i vratigo nazad. Turas cist G12 antifriz i nemas gajle. Na golfo 1.9 vaka dva pati go cistev i ednas na astra h 1.7.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.540
Поени од реакции
5.333

Kajgana Shop

На врв Bottom