Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
865
Поени од реакции
419
Која кола со 2700 кг вози со 270? Ова ми е скроз безвеза, нема такво нешто. Поготово не со 205 дијаметар.
Bugatti Chirron со пун резервар , багаж и двајца како Shaquille O'Nealovich внатре ама не со 205ки

Batkava zema kola od DE i sega za da ne rizikuvam i da ne me STRAFAT sko stavam druga dimenzija mora da gi smenam
Автоматски споено мислење:


Nisto poseno G7ca.. a sliki nemam da pustam na cet
А гољфот во DE ќе го возиш или овде во МКД ? Сигурно не е “ R “ штом е на 205-17ки , па така 91V ти е и повеќе од доволно , ако е 2.0 . Ако е 1.6 или 1.2 дури и 91Т му се доволни пошто не иде повише од 180 км/ч . Ненормални тие у VW какви спецификации дале .
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
. Ненормални тие у VW какви спецификации дале .
Site Gumi za site Golf 7. Gore spomnatiov Profil sigurno vo Germanija e dodatno tipiziran kako Opcija!
Zatoa shto vo Germanija ima ludi deca shro tipizirat se i seshto.Ama toa ne znach deka MORA SAMO taa Dimenzija da ja vozi.

 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2020
Мислења
72
Поени од реакции
58
Bugatti Chirron со пун резервар , багаж и двајца како Shaquille O'Nealovich внатре ама не со 205ки


А гољфот во DE ќе го возиш или овде во МКД ? Сигурно не е “ R “ штом е на 205-17ки , па така 91V ти е и повеќе од доволно , ако е 2.0 . Ако е 1.6 или 1.2 дури и 91Т му се доволни пошто не иде повише од 180 км/ч . Ненормални тие у VW какви спецификации дале .
A moze i toa W da bilo obicno V pa da e 93V. A za drugoto 205/50/17 nema sto da gledam ....taa e dimenzijata.
Автоматски споено мислење:

Site Gumi za site Golf 7. Gore spomnatiov Profil sigurno vo Germanija e dodatno tipiziran kako Opcija!
Zatoa shto vo Germanija ima ludi deca shro tipizirat se i seshto.Ama toa ne znach deka MORA SAMO taa Dimenzija da ja vozi.

Dobra idea da stavam 205/55/16 poradi nasive patista
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
A moze i toa W da bilo obicno V pa da e 93V. A za drugoto 205/50/17 nema sto da gledam ....taa e dimenzijata.
Автоматски споено мислење:


Dobra idea da stavam 205/55/16 poradi nasive patista
Јас не би ги мењал 17ките и со V ознака.

Имам такви на опелот 225/55/17 V XXL
А максимум брзина е 180km/h по карактеристика на колата (200 km/h на удолница автопат имат кренато :pos:) колата на таа брзина е супер стабилна.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
346
Поени од реакции
454
Јас не би ги мењал 17ките и со V ознака.

Имам такви на опелот 225/55/17 V XXL
А максимум брзина е 180km/h по карактеристика на колата (200 km/h на удолница автопат имат кренато :pos:) колата на таа брзина е супер стабилна.
So V gumi ne ti e problem 200km/h, tie se za do 240. I brzinskite limiti ne se tolku za stabilnosta kolku za izdrzlivosta na gumata pri odredena brzina, a sto se so povisok indeks se i potvrdi i poneudobni, pa i poskapi. Taka, dovolno e da se odi so indeksot samo malku nad planiranata max. brzina, na pr. ako ne se planira max. nad 200 km/h, dovolen e indeksot "H", koj e do 210. https://www.ctyres.co.uk/general/speed-rating
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
So V gumi ne ti e problem 200km/h, tie se za do 240. I brzinskite limiti ne se tolku za stabilnosta kolku za izdrzlivosta na gumata pri odredena brzina, a sto se so povisok indeks se i potvrdi i poneudobni, pa i poskapi. Taka, dovolno e da se odi so indeksot samo malku nad planiranata max. brzina, na pr. ako ne se planira max. nad 200 km/h, dovolen e indeksot "H", koj e do 210. https://www.ctyres.co.uk/general/speed-rating
Боље потврда гума на параметри издржливост, него ли од поновите со послаби параметри на издржливост демек "покомфорни" а поголем набиен притисок (цел бар плус) и со тоа ни К од комфорт.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.129
Ništo nema da se sluci dokolku 1-2 pati vo godinata so V gumi se vozi okolu 200 km/h. Toa e pred sve zaštita od sudski tužbi nego li vistinska izdrzlivost. Treba da se zemi vo obzir deka ako fabrikata garantira 190 km/h toa znači deka na taa brzina moži da se koči pri iznenadni slucai, da se premini preku železnite segmenti na spojlite na mostovite....i normalno e deka takva guma bi nemala gajle da se vozi na ramen asfalt so 200 km/h
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
Ništo nema da se sluci dokolku 1-2 pati vo godinata so V gumi se vozi okolu 200 km/h. Toa e pred sve zaštita od sudski tužbi nego li vistinska izdrzlivost. Treba da se zemi vo obzir deka ako fabrikata garantira 190 km/h toa znači deka na taa brzina moži da se koči pri iznenadni slucai, da se premini preku železnite segmenti na spojlite na mostovite....i normalno e deka takva guma bi nemala gajle da se vozi na ramen asfalt so 200 km/h
Затоа морав да мењам скршен федер на задните гуми од тие железни спојни на мостовите

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.650
Поени од реакции
40.694
Затоа морав да мењам скршен федер на задните гуми од тие железни спојни на мостовите

Зарем има нешто такво у Џерманија? Јас мислев таму нема ниту една нерамнина а камо ли такви фушарии.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
Зарем има нешто такво у Џерманија? Јас мислев таму нема ниту една нерамнина а камо ли такви фушарии.
Кога ќе поминеш по тие железни спони на мостовите се осеќа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.650
Поени од реакции
40.694
Кога ќе поминеш по тие железни спони на мостовите се осеќа.
Не ти е од тоа. Федер не смее да се скрши ако е квалитетен. Сигурно е некоја фушарија со производствен дефект и пукнало.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
Не ти е од тоа. Федер не смее да се скрши ако е квалитетен. Сигурно е некоја фушарија со производствен дефект и пукнало.
Оригинален федер :D

Мада во тоа време колата секогаш ја возев на макс на автопат :icon_mrgr:

Скршениот дел беше само 4 сантиметри од основата. Едвај се осеќаше нешто
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
Оригинален федер :D

Мада во тоа време колата секогаш ја возев на макс на автопат :icon_mrgr:

Скршениот дел беше само 4 сантиметри од основата. Едвај се осеќаше нешто
Daj ne drapaj pishtoli!
Tie spojkite od mostovite se teshki filozofii za doktori da gi razberat. Ama za fizicari e normalna rabota.
Sekoj most na ednata strana e Fiksen na drugata e na Lageri i toa e zaradi temperaturnite razliki i shirenjeto ta telata.
Znachi mora da gi ima tie spojki. Najchesto se kako ceshli ili shini koi izmedju ne se podaleku od 5Cm i zatoa koga vrvish preku
niv slushash samo tuk ama nema dupka izmedju kraevite!

Screenshot 2024-07-10 at 22-59-20 China Boli Gute Qualität Autobahn Brücke Modul Stahl Finger ...png Screenshot 2024-07-10 at 23-01-44 Boli Gute Qualität Autobahn Brücke Modul Stahl Finger Typ Ex...png

Tebe ti e skrshen federot oti mu bil dojden denot. Mne na parkirana Kola mi se skrshi! Originalen i star edna godina.
E kako? E taka, pri montiranjeto lakot se grebnal na edno mesto i za edna godina koroziral i tochno na toa mesto otide kurban. (6Cm dolgo parce od krajot na federot)

A "V" i pogolem index gumi se tvrdi i na Obicnna kola shto odi do ca. 200Km/h samo i shtetat vo udobnosta!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.129
За да можам како така да ја возам колата со гуми W, притисокот го чував негде на околу 1.4-1.45 максимум, а тие воопшто не се изобличуваа, висината им беше исто како да беа на 2 атмосфери напумпани
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.526
Поени од реакции
229
Ми треба мислење за Рено меган 1.5дци 2013 год аутоматик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom