ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
39.148
Поени од реакции
112.860
Да не заборавиме само,

КОХОХООХОХОХСТИЧ

Ајде уште Шпанија да тепа вечер и да иде да се обеси на некое дрво тегнејќи џокац.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.869
Поени од реакции
4.191
Сум заспал после тенисот 2-3 саати , сте се распишале после фудбал ќе ве читам. :D
Еднаш се решив да навивам за Новак, го силуваа да го ебам. Прелесно прегазен , нешто што не го замислував за Вимблдон, да не се посереше Карлос и 6-4 ќе беше ко ништо. Од почеток ги постави работите да течат во негова полза , прецизен ко снајпер , самоуверен , сеприсутен , расположен за секое надигрување.
Новак од друга страна летаргичен , се реши да изиграва Дастин Браун и да искача мал милион пати на мрежа , заврши како што заврши. Ја немаше жарта која се навикнавме да ја гледаме кај Џокац , беше како утепан , дури во 3 сет живна малку без драстични промени во гејм планот. Се потврди на крај дека ждребот беше боза и поради тоа успеа да стигне до финале, првата посериозна препрека и може да биде задоволен што Алкараз се исплаши нешто , па третиот сет изгледа океј со тајбрејк , не е преубедливо.
Годините си се години кај Новак јасно ко бел ден, но не треба да биде пензиониран од страна на сите. Очекувам виолини, карање со публика и многу по катиљ карактер во Париз. Сите неуспеси годинава ќе се заборават со блесокот на златото на неговите гради пред аудиториумот на Филип Шатрие.
Станав Калински хахаха
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
322
Поени од реакции
560
Нереално е како Алкараз губеше сетови од Умбер, Тиафо, Пол итн... а го уби Новак 3-0. Страшна работа е детево. 4 слема на 21 година, веќе не е шала, ако е здрав, висат рекордите на Новак.
Btw прочитав еден стат што не сум го знаел, а обично ги пратам тие работи.
Новак е едини играч што има по 10 финалиња на 3 различни слема ( АО, ВМ, УСО)... Нереално :eek:
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.869
Поени од реакции
4.191
Многу лошо, накај срамно ниво на тенис на Новак први 2 сета, не беше ни слем левел ова, не па финале левел, одамна не бил волку индиспониран на терен против некого, само со Надал на земја, и у други порази од 3-0 (Медо јуес оупен, Мареј тука), боље изгледал, зборам стриктно за финалиња.

Штета за тениските љубители што ете не отиде во 4ти сет после оние 3 врзани меч топки каде повеќе Алкараз поклони делеше, отколку што Новак нешто направи, па да видевме каков развој ке имаат работите а и потенцијално можеше да се сведочи на еден од најголемите пресврти општо во спортото, ама за да тоа се десеше, требаше да се заслужи све што следеше, а Новак истера со исто темпо во ТБ со несвојствени неизнудени и генерално лош тенис, односно, Карлос беше многу подобар.

Страшно ниво на Алкараз од сам почеток до крај, и оние 3 меч топки што ги утна не го повредија ментално, а многумина тука ни до ТБ немаше да отидат, ќе потонеа ќе јадеа 2 врзани брејка, челични муда и шампионски карактер каков што ретко кој и имал во овој спорт.

Со среќа нека им е и на моменталниве генерации и на оние што доаѓаат со ваква спортска грамада, убаво е све тоа што Синер прави и му е главен ривал од младите ама не е ова ниво, ова е вонсерсиско нешто што реално на ваква возраст прв пат сведочиме..

За Ноле, разочаран од денешново негово издание, али среќен што повторно се враќа во конкуренција, сеуште не треба да се отпишува, ваквиот развој на настани секако е и очекуван, Алкараз ќе расте тениски што е реално лудо зашто гледај какво ниво сега има на тенис, ќе си речеш па боље и не може, Новак со тек на време ќе паѓа. Ама сеуште сме во ситуација освен со Карлос, Новак може да се носи со другиве на турот дефинитивно без проблем, зашто шпанецов е класа над сите нив, така да сеуште не е време за пензија, иако многумина после ова би биле со таков став. Ќе има едно две поклапања на коцки до крај на негова кариера сигурно на слемови.
Не би го одвојувал Алкараз толку многу од Синер. Сега е три ГС разлика , но уште УС Опен ќе покаже дека има што да каже и он.
Автоматски споено мислење:

Да ако Алкараз и Синер почнат да играат крикет, едино му давам слем без да се соочи против Синер и Алкараз.. дури и од Медо може да го изеде.
Остај го пак се бламира , минимум 3 слема вика :pos:
 
Член од
9 мај 2024
Мислења
28
Поени од реакции
149
Alkaraz vo naredni 10 godini ke stigne do 15-20 osvoeni slemovi.
Do kraj na kariera ke go nadmine na Djokovic i ke bide najdobar teniser na site vreminja.
Тебе како што ти одат од рака прогнозите, големи се шансите да му ја поебиш кариерата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.148
Поени од реакции
112.860
Остај го пак се бламира , минимум 3 слема вика :pos:
3 слема едино уз језиво поклопување коцки у ждреб како на овој Вимблдон, евентуални повреди на Синер, Алкараз и компанија, а на друг начин тешка работа. Јебига го надминаа веќе дечкиве, нарочито Синер и Алкараз, јас искрено не гледам како он би го добил Алкараз на 3 добиени сета на било која подлога.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.430
Ја сум за Новак цел живот,сум се препуцавал и со тролот и со стекот и со милион други ,али кариери какви што имаат он,Роџерио и Надал,мораш да ги респектираш сите.
Па и еден Мареј,кој им скина некој слем на овие,да беше у некое друго време ќе имаше 10+ слема.

Никад нема да сватам како некој може до толку да хејта одреден играч,посебно у оваа фаза на кариерите,кај што знаеме сите каков левел на тенис сме гледале,а веќе тоа нема да се деси.
Буквално се би дал ,да го глеам Рафа пак како го чеша гзот против Новак на УС Опен,или Мирка да гризе нокти дур братанацот Роџерио испушта 6 меч топки.
Или бајо Срџан со цвикерките, на втор сервис на Енди у себе исфрла новосадски клетви за овој да напраи дупла.
Не ме дупете ,да ја ебам ја и ГОАТ и моат дискусијата,мајстори свог заната ,сите до 1.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Kolku kompleksi imash ti od Nadal druzhe auuuuu. I 60 slema da osvoi Novak, pak poishe kje se raduvash na neuspeh na Nadal, otkolku na uspeh na Novak.
mojata cesto upotrebuvana recenica...podaleku od vistinata ne mozesh da bidesh...pa kako be pobogu ne ocekuvash kurtashak muabet od fan na Novak na forum koj posle poraz vo finale na slem a pred 30 dena operacija meniskus vie go prakjate penzija,i plus glupost vi e izjavata deka Novak barem tri slema ke osvoi.Znachi,po vashata logika,na slednite deset slema Siner i Alcaraz ke se menjavaat,a drugite ke se statisti.AO 2025, Siner ili Alcaraz,drugite nema shi da barat,posebno Djovak,nema shansi,taka.
Автоматски споено мислење:

Непотребно ругање.
ne,ne,prepotrebno e, ako ti mozesh da tropash gluposti deka Novak povekje nema sho da bara na slemovi,togash i jas mozam da se zafrkavam na tesni pobedi na Rafa protiv 500 igrach na ATP.

Ја сум за Новак цел живот,сум се препуцавал и со тролот и со стекот и со милион други ,али кариери какви што имаат он,Роџерио и Надал,мораш да ги респектираш сите.
Па и еден Мареј,кој им скина некој слем на овие,да беше у некое друго време ќе имаше 10+ слема.

Никад нема да сватам како некој може до толку да хејта одреден играч,посебно у оваа фаза на кариерите,кај што знаеме сите каков левел на тенис сме гледале,а веќе тоа нема да се деси.
Буквално се би дал ,да го глеам Рафа пак како го чеша гзот против Новак на УС Опен,или Мирка да гризе нокти дур братанацот Роџерио испушта 6 меч топки.
Или бајо Срџан со цвикерките, на втор сервис на Енди у себе исфрла новосадски клетви за овој да напраи дупла.
Не ме дупете ,да ја ебам ја и ГОАТ и моат дискусијата,мајстори свог заната ,сите до 1.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
kaj vide potochno prochita hejt be prijatel.Pa zar nemam pravo da se zafrkavam so Nadalovci koi shto zaboravaat deka Nadal ne igra na Wimby, pa od sho go hejtaat Novak se raduvaat na pobedata na Alcaraz nebare Nadal igral.Pa dva dena takvo hejtanje i likuvanje od Nadalovci ovde imashe,ama ti toa ne go gledash.A na kurtashak muabet od Mars i Venera sho se gleda,ti vide hejtanje.
Автоматски споено мислење:

tuku,aj da zadrzime kontinuitet,i eve nostalgija,pogore eden chlen baajagi nostalgija nabuta vo postot,daj be Nadalovci,pishete neshto za Bastad i Rafa,prognozi,analizi.Za Alcaraz se utepavte pishejki,za Novak masturbiravte dva dena posle porazot,a taman Nadal vi igra,nigde ve nema ebati fanovite Nadalovi.Ili sega , gubi od koj stigne,aj za Alcaraz ke navivame
Автоматски споено мислење:

nemashe srekja so zrebot Rafa,kaj bash Cameron vo osminafinale .Mislam deka ke go krka od Norie,nezgoden igrach e so ramnite forhendi englezot,bashka, ako mu fati servisot,ke mora Rafa pakuvanje i nazad,bashka cel soj domaknal so sebe,250 e ovoj turnir ebago,ne e celendzer
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
39.148
Поени од реакции
112.860
Да да тоа е тоа, требаше можеби Федерер да му се падне во осмина финале во Баштад, вака со Норие кој иначе е познат земјаш и еден од најдобрите на оваа подлога тешка работа. Штета за Рафа :(

Btw
BREAKING: Four-time champion Rafael Nadal is on the entry list of the 2024 US Open using his protected ranking

#RafaelNadal #USOpen #Tennis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom