Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Ја очекував барем да се глуми некоја скромност некое време. Овие влегоа од одма во вмро- 2013 mode , со целото тоа курчење што ги красеше.
За на Ковачевски ќерката до клетви ја донесоа работата кога ја понесе во Рим.
Тоа што они го прават искрено не ми смета многу, зошто некој големи очекувања да имам од втора,трета, четврта генерација "елита", искрено немам. Али тоа што ми смета најмногу се нивните "подржувачи" кои малтени си имаат поделено сценарио помеѓу себе "Ние сме патриоти - Ние сме Европјани" и они се тоа само кога се во опозиција. Кога се на власт тогаш се станува релативно, не е толку многу важно итн ...

Шиптaрите да држеа молитва во Собрание за време на СДС, "патриотите" ќе глумеа загрижени за Македонија со недели, Алфа 24/7 ќе тераше емисии, ќе имаше прес-конференции. Али сега кога се на власт одеднаш тоа и не е толку многу страшно.

Исто така беа и многу загрижени за тоа како СДС цело време бутка закони со Европско знаменце и по кратка постапка, од кога имаат мнозинство еден закон немаат предложено а да не е по скратена постапка.

СДС кои се запустија, нивните ботови пак урлаат како во Скопје било прљаво и имало пожар во Неготино. А да и како не се почитувал договорот во Преспа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.174
Поени од реакции
8.480

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
Шиптaрите да држеа молитва во Собрание за време на СДС, "патриотите" ќе глумеа загрижени за Македонија со недели, Алфа 24/7 ќе тераше емисии, ќе имаше прес-конференции. Али сега кога се на власт одеднаш тоа и не е толку многу страшно.
Врска нема ова, типична комуњарска хистерија за секакви глупости, како пред 7-8 години кога хистеришаа за секакви глупости. Едноминутно молчење за жртвите од Сребреница има со години уназад, ни некој се пожалил досега, ни некој се загрижил за секуларноста, ама на комуњарите баш сега им засмета.

Не гледам да им сметаше нарушување на секуларноста кога имаше помолување за жртвите од поплавите во 2016, за жртвите од модуларната во Тетово и за милион други настани.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
645
Поени од реакции
525
Со новите закони на Германија,да тоа е точно дека ќе може но ме интересира од агол на Македонец кој се пишува за етнички Бугар со цел да земе пасош дали понатаму во иднина би ја корегирал таа грешка и би го поништил бугарскиот пасош и би го повратиле матичен македонски пасош.
А зошто па да не. Што ќе ти е бугарско кога имаш германско. Само тешко дека Бугарија ќе кажува кои се се откажале од нивното државјанство. Ќе кажат само бројка и ништо повеќе. А од каде се родум, тешко. А стоте илјади државјанства ќе си ги зборат и понатаму.

И ако навистина новите закони во Германија тоа го овозможуваат, време е да се започне кампања за откажување на бугарското државјанство зошто таму ги има илјадници кои се повеќе од 5 години.
На пример министерката Сања Божиновска може да биде лице за кампања.

Сања Божиновска.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
Па добро бе, и синот ли зема да го шета на екскурзијата низ САД. До таму ли дојдоа мршојадциве политички...
Од сиромаштијата само нека зимаат. Карма ис а бич.
Ако и само еден државен денар е потрошен на син му.....треба да си даде оставка. Јас несакам да живеам во таква земја. Треба Мицко да излези и да кажи кој и како го купил авионскиот билет на син му
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.839
Поени од реакции
10.597

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.449
Кога ќе отиде наш министер н скијање у Бугарија и тогаш ќе му се јави американскиот амбасадор и ќе му каже - Више коа си у Бугарија, тркни до Софија и посети го у болница овој што го истепаа.

Е тоа не е мешање у внатрени работи, него помагање.

 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.191
Поени од реакции
2.971
Кога ќе отиде наш министер н скијање у Бугарија и тогаш ќе му се јави американскиот амбасадор и ќе му каже - Више коа си у Бугарија, тркни до Софија и посети го у болница овој што го истепаа.

Е тоа не е мешање у внатрени работи, него помагање.

Ова како оној скечот немој бате доста не ме брани веќе, само во случајов не ми помагај :pos:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.048
Поени од реакции
8.624
Кога ќе отиде наш министер н скијање у Бугарија и тогаш ќе му се јави американскиот амбасадор и ќе му каже - Више коа си у Бугарија, тркни до Софија и посети го у болница овој што го истепаа.

Е тоа не е мешање у внатрени работи, него помагање.

1721039122812.png
1721039105102.png
Еве и во соседна Србија:

1721039415983.png
Aма на глупаците, одродените и петтоколонашите успешно им ја продаваат приказната за руско влијание.:facepalm:
 
Член од
22 август 2020
Мислења
113
Поени од реакции
71
Зошто поддржувачите на сите антимакедонски потези на претходната власт се нарекувани цобиња? Од каде дојде тоа цобе и цобиња? Често го читам, навистина ме интересира како и зошто почнаа така да ги викаат?

Sent from my 23021RAA2Y using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.449
Зошто поддржувачите на сите антимакедонски потези на претходната власт се нарекувани цобиња? Од каде дојде тоа цобе и цобиња? Често го читам, навистина ме интересира како и зошто почнаа така да ги викаат?

Sent from my 23021RAA2Y using Tapatalk
Некои го употребуваат тој назив кога сакаат да навредат или омаловажат некого.
Неговата употреба не гледам дека има политичка конотација. Го употребуваат во секакви прилики.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.094
Поени од реакции
4.706
Некои го употребуваат тој назив кога сакаат да навредат или омаловажат некого.
Неговата употреба не гледам дека има политичка конотација. Го употребуваат во секакви прилики.
Италијанците за предавник го користат името Фредо по филмовите Кум, кај нас пандан на Фредо би требало да биде Коте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom