Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
7 октомври 2023
Мислења
18
Поени од реакции
36
Што сакаш од клуб кој плаќа 100 К за Ване Крстевски, трансфер политика им е нула, сосем различно е да си фудбалер и спортски директор, Цуцули од копачки во фотеља директива прејде и не ја разбира работата.
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.526
Поени од реакции
229
@Near Треба Дачо да се седне на клупа и босанџерос да игра ако е опоравен од повредата.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.524
Поени од реакции
10.193
Во Скопје се игра европски фудбал благодарение на Тиквеш :icon_lol:
Тоа е, благодарение на Скопје, едно време си гледаше друг клуб во ракомет ЛШ и фудбал евро утакмици :icon_lol:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.272
Поени од реакции
6.938
@Near Треба Дачо да се седне на клупа и босанџерос да игра ако е опоравен од повредата.
Хмм...не би се сложил. Босанецот бил далеку од спремен, и покрај тоа што скина ахилова тетива лани во август месец. Мојсов ваков-таков реално уште е у топ 5 штопери во лигата, има искуство еден тон, за оваа лига е сеуште измислен. Другиот штопер е проблем. Фетаи ваков-таков, лани од 2-ра лига дојде одлично се надополнуваа со Мојсов, е сеа бил само на позајмица и си го врати Беса. Стоименовски не е тој левел, и лани не ме импресионира нешто посебно, види кривица за првиот гол на овие од Исланд, отидоа со Маневски да го бркаат на аут линијата тој ботот, и назад остави кратер, Брзи против 4ца нивни од тотално безопасна ситуација и примавме гол. Босанецот недоволно залечен и друг стопер ни е проблеем.
Ии врти-сучи, кога ќе размислиш, реално одбраната најголем проблем излезе. Капитенот, секоја му чест, еден од моите омилени играчи, одличен лик, пред 5-6 години на негови 30 години можеше да си игра уште прва лига реши да се врати у Тиквеш, меѓутоа веќе е потрошен материјал. Не е за прва постава, а камоли за неговата позиција десен бек каде што современ фудбал се бара нон-стоп шпартање лево десно. Може да покрие на стопер, ама принудно. Вчера овој шпицот на Бреидаблик беше 1 глава поголем и минимум 3 пати посилен, дуел не можеше да му земе. Друг десен бек - немаме.
Лев бек бевме одлично покриени со Карче, кај пукнала црпката со него појма неам, типот реално ептен беше пронајден тука, се бореше максимално, играше со срце иако понекогаш ме го ринкав дека преку глава ми доаѓаше со непотребните жолти картони ради кавги и дофрлање по судијата :icon_mrgr:, дефанзивно беше одличен, ораше буквално по таа страна, на негово место доаѓа Маневски што искрено, никогаш не ми оставил впечаток (7-8 пати сум го гледал додуша, и во Шкендија, и во Брегалница). Друг лев бек - немаме, Дончев каков-таков патарушка без сила, покрај примарна позиција што го трансформиравме од крило во лев бек, можеше секаде да покрие низ одбраната.
Е сеа, на сметка на одбраната, сметам дека сме ПРЕПОЛНИ во средината. Ама онака, везњаци за извоз буквално. Го имаш Робертињо, го имаш Миле Тодоров што трча по 15 километри на утакмица, го имаш Петелот (Спиркоски) што е играч што е убедливо најборбен на целата средина и вчера тој го смени текот на играта, го имаш Стојкоски (Лука Модриќ, ајде он може и поофанзивно да изигра), го земаш Давид Манасиевски, и капак на се го земаш и Мики Петровиќ. За кавадаречките деца што се на клупа, да не ги ни додавам (Данаил, Стојан Петковски, Жути). Не знам, мислам имаме реално добар тим, ама многу неизбалансиран ми е некако. На сметка на некој од средината искрено јас би земал некој назад да игра, десен бек ни е потребен под итно барем резервен дека капитенот ќе цркне, штопер уште еден ни треба дека само 2-ца природни штопери имаме..

@nsan твое мислење? Имаме тим за топ 3 на табелата? :icon_mrgr:

@Незапирливи 1903/87 :icon_mrgr:
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.524
Поени од реакции
10.193

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.078
Поени од реакции
7.875
struga, shkendija, tikvesh evropa i najozbilni
vardar, pelister novi ekipi nigde ne mozat da se vmetnat
gostivar pogodi nekoe zasiluvanje, kje se zamesha godinava?
sloga sho napraja tie ima nekoe info, raspad ili se odrzaja?
voska raspad
sileks, brera i rabotnicki imat nekoj sistem vospostaven standard sredina se, ne znam dali se podobri ili polosi od lani?
besa, nisto ne slusnav dali se zasilija nesto za prva liga?
ajde kaj ste poznavaci pishete nekoj update da vidime sho se ochekuva
 
Член од
5 мај 2024
Мислења
41
Поени од реакции
49
struga, shkendija, tikvesh evropa i najozbilni
vardar, pelister novi ekipi nigde ne mozat da se vmetnat
gostivar pogodi nekoe zasiluvanje, kje se zamesha godinava?
sloga sho napraja tie ima nekoe info, raspad ili se odrzaja?
voska raspad
sileks, brera i rabotnicki imat nekoj sistem vospostaven standard sredina se, ne znam dali se podobri ili polosi od lani?
besa, nisto ne slusnav dali se zasilija nesto za prva liga?
ajde kaj ste poznavaci pishete nekoj update da vidime sho se ochekuva
Беса моментално има подобар тим од вас, уствари после Воска вие сте најслабите заедно со Работнички
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
376
Поени од реакции
258
Струга без конкуренција, Гостивар и Шкендија златна средина Брера, Тиквеш, Силекс, Шкупи за опстанок беса, работнички за ниво подобри од вардар и пелистер, а воска е испадната
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.121
1.Struga
2.Shkendija
3.Tikves
4.Brera
5.Vardar
6.Gostivar
7.Sileks
8.Rabotnicki
9.Shkupi
10.Besa
11.Pelister
12.Voska

Nekoe moe objektivno mislejne spored rosterite momentalno. Za 3toto mesto koe vodi vo Evropa najmnogu ke zavisi koj kako ke obraboti vo zimskoto merkato ova posebno vazi za Vardar i Gostivar,inace site se tuka nekade Brera,Sileks,Tikves..
Za opstanok pokraj Voska,kopjata ke se krsat pomegu Besa i Pelister,Shkupi i Rabotnicki na iskustvo bi trebalo da se sigurni...
 
Член од
13 јануари 2021
Мислења
85
Поени од реакции
71
Site se lazete za Shkupi obratno ke bide ovie 2-3 dena ke bidat oficialno site zasiluvanja i ne zaboravajte deka tuka se Artan iljazi odbarana Pinter i Abdul Rwatubyaye,hamza ramani albert diene groner ibishi
Автоматски споено мислење:

Site se lazete za Shkupi obratno ke bide ovie 2-3 dena ke bidat oficialno site zasiluvanja i ne zaboravajte deka tuka se Artan iljazi odbarana Pinter i Abdul Rwatubyaye,hamza ramani albert diene groner ibishi
Автоматски споено мислење:

Site se lazete za Shkupi obratno ke bide ovie 2-3 dena ke bidat oficialno site zasiluvanja i ne zaboravajte deka tuka se Artan iljazi odbarana Pinter i Abdul Rwatubyaye,hamza ramani albert diene groner ibishi.
Автоматски споено мислење:

Site se lazete za Shkupi obratno ke bide ovie 2-3 dena ke bidat oficialno site zasiluvanja i ne zaboravajte deka tuka se Artan iljazi odbarana Pinter i Abdul Rwatubyaye,hamza ramani albert diene groner ibishi.
Автоматски споено мислење:

Site se lazete za Shkupi obratno ke bide ovie 2-3 dena ke bidat oficialno site zasiluvanja i ne zaboravajte deka tuka se Artan iljazi odbarana Pinter i Abdul Rwatubyaye,hamza ramani albert diene groner ibishi.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.256
Поени од реакции
84.994
Ај некој ако гледаше Струга-Пјуник нека пише мислење? Не ја гледав, и некако не ми одеше утакмицва ко да би тепале Струга, ама видов победиле, ама со играч повеќе 30ина минути

Делуваат Пјуник озбилно да ја вртат на реваншот лагано или ќе има шанса Струга?

Ова е многу веројатно најдно што изгледале наши екипи во Европа уште од...сакам да кажам Победа кога изгуби од некоја катастрофална екипа уште во прво коло па после излегуваа утакмици дека била местена
Не гледам како и би се подобрила ситуацијава, барем Шкендија кога освојуваше титули делуваа малце ниво над другиве екипи, сега секој што освојува титула е најмалце срање, а не подбар од другите...
 
Член од
20 септември 2023
Мислења
228
Поени од реакции
1.186
Ај некој ако гледаше Струга-Пјуник нека пише мислење? Не ја гледав, и некако не ми одеше утакмицва ко да би тепале Струга, ама видов победиле, ама со играч повеќе 30ина минути

Делуваат Пјуник озбилно да ја вртат на реваншот лагано или ќе има шанса Струга?

Ова е многу веројатно најдно што изгледале наши екипи во Европа уште од...сакам да кажам Победа кога изгуби од некоја катастрофална екипа уште во прво коло па после излегуваа утакмици дека била местена
Не гледам како и би се подобрила ситуацијава, барем Шкендија кога освојуваше титули делуваа малце ниво над другиве екипи, сега секој што освојува титула е најмалце срање, а не подбар од другите...
Па баш со Пјуник играше Победа…

Имаа Струга доста шанси со играч повеќе, статива, пречка ако не се лажам итн. Требаше и мораше да дадат уште некој гол, вака се е отворено во реваншот. Според мене, оние Ноа што играа против шкендија се подобри од Пјуник.
 
Последно уредено:

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.272
Поени од реакции
6.938
Ај некој ако гледаше Струга-Пјуник нека пише мислење? Не ја гледав, и некако не ми одеше утакмицва ко да би тепале Струга, ама видов победиле, ама со играч повеќе 30ина минути

Делуваат Пјуник озбилно да ја вртат на реваншот лагано или ќе има шанса Струга?

Ова е многу веројатно најдно што изгледале наши екипи во Европа уште од...сакам да кажам Победа кога изгуби од некоја катастрофална екипа уште во прво коло па после излегуваа утакмици дека била местена
Не гледам како и би се подобрила ситуацијава, барем Шкендија кога освојуваше титули делуваа малце ниво над другиве екипи, сега секој што освојува титула е најмалце срање, а не подбар од другите...
2019-20 бевме далеку најлоши, 2 бода вкупно освоени и поделено на 4 екипи, фактички 0.5 национален коефициент. 2021-22 вкупно 0.625 коефициент, годинава 0.666 коефициент досега, со оглед на тоа дека Струга е сеуште во игра да освои некој бод плус. Тоа е, Шкендија или Струга во првото коло барем по 1 нерешено да извадеа, па и да не поминеа на крај ќе имавме веќе 1 коефициент..
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.550
Поени од реакции
1.546
1.Struga
2.Shkendija
3.Tikves
4.Brera
5.Vardar
6.Gostivar
7.Sileks
8.Rabotnicki
9.Shkupi
10.Besa
11.Pelister
12.Voska

Nekoe moe objektivno mislejne spored rosterite momentalno. Za 3toto mesto koe vodi vo Evropa najmnogu ke zavisi koj kako ke obraboti vo zimskoto merkato ova posebno vazi za Vardar i Gostivar,inace site se tuka nekade Brera,Sileks,Tikves..
Za opstanok pokraj Voska,kopjata ke se krsat pomegu Besa i Pelister,Shkupi i Rabotnicki na iskustvo bi trebalo da se sigurni...
Шкупи може 9-ти да заврши само ако му одземат 20 бода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom