Во Лига Европа немаме преставник. И Ноа-Шкендија е меч од Конференциска лига.

20 септември 2023
228
1.186
Од прикажаното, Струга се сели во КЛ, освен тие 15-20 минути ништо не покажа вчера против Слован, така што не верувам дека ќе ги елиминираат.

Шкендија жив очај, еден полу-шут во 90 минути. Ерменциве имаат многу нови играчи и не се воиграни, искрено не верувам дека може да ги поминат. Освен Вебстер, се друго е тешка мизерија.

Тиквеш има најмногу шанси за пласман понатаму, иако и на нив ќе им биде доста тешко.

Севкупно гледано, од година во година опипуваме се поголема клубска мизерија…

Near

Рандом лик од соседството
26 март 2009
4.272
6.938
Во Скопје се игра европски фудбал благодарение на Тиквеш :icon_lol:

Штета, или среќа на крајот што тепавме 3-2. Ако се гледа целокупната утакмица, тотална доминација, преку 5 100% шанси промашени, две страшни шанси на самиот почеток и место да тргнеме со 2-0, следеше ладен туш, една контра за 0-1, потоа уште една и 0-2. До крај на полувреме му се пресекоа уште толку нозете на играчите и среќа што не примивме уште некој гол. Второ полувреме сосема друга приказна, нагазија веднаш, си реков ако дадеме гол до 60та минута ќе имаме можеби шанса за реми, дадовме гол во 73та и тепавме на крај :D
Се е отворено пред реваншот во Исланд, ама мора да се подобри реализацијата дека сигурно нема ова да се повтори и 100 шанси да имаме. Здравје, да ги поминеме, па да прајме гостување у Гњилане :D
Инаку, Лозари влегоа на полувреме и несомнено беа голем фактор во пресвртот, ама дечките тргнале кај 6 од Кавадарци, а влегоа на полувреме. Срамота и греота е на пеколниве температури да имаш очајна организација и да ги држиш 3 саати во автобус, во ситуација кога нема друга навивачка група и кога натпреварот не е баш од висок ризик. Исто беше и на финалето на Купот, кога влегоа пред крај на прво полувреме. Ама, Македонија и се е можно..

2.184
Колку убава вечер љочките изгубија, а Тиквеш до феноменален пресврт. Секоја чест за тренерот Мојсов, кој за кратко време направи тим за респект.

30 мај 2019
1.993
3.588
А што очекуваш од тренери како оној Ќатип Османи (тој 5 пати ли им беше тренер на Шкендија претходно?) или на ним слични. Браво за Тиквеш денес како од 0-2 направи пресврт за 3-2 па обели образ.

26 септември 2007
2.180
2.090

Тиквеш овој подготвителен период имаше стварно добри настапи на пријателските, и ми беше чудно што губеше 2:0, но сепак успеал да сврти и да победи, и се надевам тоа било првична трема, и на гости ќе обезбедат пласман понатаму.

пунтер

betfair trader
21 март 2011
5.237
8.608
Од извештаите може да се забележи декаТиквеш незаслужено губеле 2:0, е сега наместо да се оди на гости со комотна разлика, тие ќе треба да играат под притисок, али ако толку биле поквалитетни да се вратат од минус 2, би требало да поминат.

Кога сме кај Струга, штета што на крај ја заебале работата, тешко ќе биде да се вратат од овој резултат.

Near

4.272
6.938
Хмм, тука е клучниот дел, подготвителен период.. :D Види, на сув квалитет мислам дека сме подобри и поквалитетни од овие од Исланд, помотивирани секако. Меѓутоа, кај нив првенството е во полн ек и можеше голема разлика да се види во таа насока, многу повоиграни беа, брзи комбинации, лесно отвараа контри, меѓутоа реално не створија некоја 100% шанса. Двата гола им паднаа по контри, за разлика од нив ние се испромашувавме. Можевме уште барем 3 гола СИГУРНО да дадеме, значи онака 100% шанси. Е сеа, гостувањето во Исланд ќе видиме како е, прво играат на некоја хибридна или вештачка трева, понатаму самиот пат/гостување таму како ќе биде, искуството исто е на нивна страна дека лани победија со Струга и играа во групна фаза, на крај крајева и климата дека едно е тука на +40, а друго е таму на +10 да играш. Лошо кај нас е што едноставно не знаеме да играме одбрана реално, секогаш се оди на гол повеќе, меѓутоа...ќе видиме,умерен оптимист сум, тие треба да нападнат од почеток, па ако се подобри реализацијата и се искористи барем една шанса...ќе биде интересно :)

2.180
2.090
Значи од трите екипи во европските натпреварувања, само Шкендија има послаба екипа, и не верувам дека ќе оди понатаму, а богами и не заслужува!

1.688
2.184
Шкендија лошо ги одбработува трансфер периодите во последните неколку сезони. Си заминаа Алмир Аганспахиќ и Чинари, а не донесоа соодветни појачувања. Тој Бамба што го донесоа го немаше во протоколот за вчерашиот натпревар, Адаму Алхасан исто го немаше во протоколот. А реално добра ждрепка имаа и за ова коло и за наредното коло, со оглед дека ќе играа со Слиема од Малта.

18 август 2019
208
355
Шкендија од онаа генерација со Хасани,Ибраими,Алими кога стварно имаа добар тим и двапати мислам и до плејоф стигнаа,наваму се катастрофа и како да не се замара нивниот спонзор да направи пак некој солиден тим.Знаат дека во оваа аматерска лига до Европа ќе стигнат и толку е максимумот Можеби сега со силен Вардар повторно ќе направат по конкурентен состав

Hoy

7 септември 2017
535
1.676
Ама реалноста е дупло по деструктивна за македонските екипи.
Љочките изгубија и губат 4 години уназад у прво коло, а со тоа сметката ја плаќа некоја македонска екипа што ќе заврши 4-то пласирана, а нема да игра Европа благодарение на лошите резултати секое лето на “нашите” претставници со што се губи место помалце за излез у Европа.

Они, врти-сичи пак ќе завршат на првите 3 позиции, а наша екипа ете како годинава ако се смилува ФФМ преку Куп да ја извади у Европа, па да има како-таков баланс.

1.688
2.184
Газдата не се замара, тој има други поволности од тоа што инвестира. Не му е дојдено до резултати ниту пак до фудбал. Си остварува тој поволности за неговиот бизнис во Македонија. Од друга страна во клубот работат многу луѓе кои немаат никаква допирна точка во поглед на позицијата на која се наоѓаат во клубот. Ниту пак имаат соодветно знаење ниту пак вештини.

Тоа си во право дека губат и македонските екипи, но оваа сезона не ги гледам во топ 3. Барем не со овие појачувања кои ги донесоа до сега. Немаат никаква визија ниту стратегија. Далеку ќе бидат од топ 3, барем тоа е мое мислење.

228
1.186
Мислам дека вашиов газда повеќе пари троши на маркетинг агенции отколку на засилувања.
Автоматски споено мислење:

Ноа се далеку од добра ждрепка, види им го ростерот. Имаат 10тина нови играчи, сигурно се уште не се и воиграни. Голем дел од странците се од поквалитетни лиги од македонската, плус со добра минутажа, нешто што е реткост кај странци што доаѓаат кај нас.

Голема грешка е и упорното форсирање на играчи од Албанија/Косово и Албанци од Македонија, ништо добро не им донесе таквата политика.