Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.966
Поени од реакции
35.917
кои методи застарени сме имале, демек тоа западното е боље. Еден трактор 200,000 евра те кошта, еден комбајн, 500,000. Работник месечно 2,000+ евра. Да не се тие субвенции што ги добиваат, западното земјоделство одамна ќе пропаднеше пошто е неодржливо со такви суми да работиш ниви.

За бурециве конкретно, свесен сум дека имало покачувања плати ово оно поминале години. Но да ја кренеш цената за 100% нема смисла, на тие глупости никој не паѓа.
Какви субвенции? Немаат по килограм, имаат ако сакаат да инвестираат во опрема, во технологија и иновации, и во ситуации ако се погодени од непогоди, но да им лупнат на килограм продадено жито или на посеана површина не сум слушнал.
Мислам дека немаат и различен данок, се третираат како стандард бизнис.
Автоматски споено мислење:

За бурециве конкретно, свесен сум дека имало покачувања плати ово оно поминале години. Но да ја кренеш цената за 100% нема смисла, на тие глупости никој не паѓа.
Не јади бурек, или испечи си сам дома, на пауза од постови ќе скоцкаш една тепсија :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.489
Поени од реакции
40.394
Какви субвенции? Немаат по килограм, имаат ако сакаат да инвестираат во опрема, во технологија и иновации, и во ситуации ако се погодени од непогоди, но да им лупнат на килограм продадено жито или на посеана површина не сум слушнал.
Мислам дека немаат и различен данок, се третираат како стандард бизнис.
Автоматски споено мислење:


Не јади бурек, или испечи си сам дома, на пауза од постови ќе скоцкаш една тепсија :D
За све добиваат субвенции, за производство, гориво, итн. Затоа и имаше толку протести. Зошто сакаа да им ги скинат.

Иначе не ми соли памет од осрелија. Дојди овде живеј со овие приходи и фрлај на бурек и јогурт 100+ денари на ден да те видам.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.385
За све добиваат субвенции, за производство, гориво, итн. Затоа и имаше толку протести. Зошто сакаа да им ги скинат.

Иначе не ми соли памет од осрелија. Дојди овде живеј со овие приходи и фрлај на бурек и јогурт 100+ денари на ден да те видам.
Или посеј пченица и нека ти ја откупуаа после по 9 ден за кило.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.489
Поени од реакции
40.394
Или посеј пченица и нека ти ја откупуаа после по 9 ден за кило.
Збориме што и покрај пченицата е 9 денари, бурекот една тепсија е станат 320 денари. Ако не сфаќаш да ти нацртам?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.966
Поени од реакции
35.917
За све добиваат субвенции, за производство, гориво, итн. Затоа и имаше толку протести. Зошто сакаа да им ги скинат.

Иначе не ми соли памет од осрелија. Дојди овде живеј со овие приходи и фрлај на бурек и јогурт 100+ денари на ден да те видам.
Ела бе тука е поефтино, мене бурекот ми го шиткаат по 9 долари четврт (350мкд), ама ич не ме интересира оти купувам 2 пати годишно.

Во цела година, немам влезено ни 4 пати во пекара, за кој к ми е да се подувам со тесто?

А за цени, скоро и да немаме пециво под 6 долари парче (230-240мкд), за таа цена дома ќе јадам оброк со 50+ грама протеин, далеку подобар од било која глупост што се продава во пекара.

Баш минатата недела јадев бурек, и видов дека Србинот го шитнал бизнисот на Азијати, сега продаваат бурек и суши во ист дуќан, и за к не го бива :D

Наредно купување здравје кога ќе се вратам таму, некој мрсен да затнам вените.
Автоматски споено мислење:

Или посеј пченица и нека ти ја откупуаа после по 9 ден за кило.
Ваљда има на фарма на ФБ :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.385
Збориме што и покрај пченицата е 9 денари, бурекот една тепсија е станат 320 денари. Ако не сфаќаш да ти нацртам?
Епа коај ќе биде пченицата увезена, тепсијата стотка ќе ти биде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.489
Поени од реакции
40.394
Епа коај ќе биде пченицата увезена, тепсијата стотка ќе ти биде.
Па еве може да увеземе од Украина по 2-3 денари, но тепсијата може само да поскапе. Да поефтини јок. Тоа е проблемот. Али вие ништо не разбирате, ми го губите времето.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.251
Поени од реакции
3.823
Нема никакво економско оправдување за поскапувањето на сите производи и услуги во Македонија.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
На млинарите кога им се продава пченица по 13-15 денари им е скапо, ама затоа брашното го кренаа лагано. Лебот исто.
Моментално невремињата им ебаа мамата на посевите, промената на клима во пролет исто, кога не требаше имаше мн дожд, па после кога не требаше ги уби сонцето место да им заврне да заврзат убаво и после невремето ги дотепа и тоа што остана од посевите барем во овој северен дел на северна :LOL: (Pun intended)

Јачмените се слаби, пченицата е нешто подобра ама ни тоа ни тоа нема огромни придонеси. Ниви што даваа по 100 џака жито сега се на 30, плус квалитетот (хектолитражата) е намален
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.966
Поени од реакции
35.917
На млинарите кога им се продава пченица по 13-15 денари им е скапо, ама затоа брашното го кренаа лагано. Лебот исто.
Моментално невремињата им ебаа мамата на посевите, промената на клима во пролет исто, кога не требаше имаше мн дожд, па после кога не требаше ги уби сонцето место да им заврне да заврзат убаво и после невремето ги дотепа и тоа што остана од посевите барем во овој северен дел на северна :LOL: (Pun intended)

Јачмените се слаби, пченицата е нешто подобра ама ни тоа ни тоа нема огромни придонеси. Ниви што даваа по 100 џака жито сега се на 30, плус квалитетот (хектолитражата) е намален
Реалноста е дека многу делови на Македонија не се ни погодни за сеење, на истата површина во Пелагонија ќе извадат 4 пати повеќе, а пак во други држави веројатно 4 пати повеќе и од Пелагонија.

Да бевме асална држава, субвенциите ќе беа и по локација. Подобро мотивирај го тој народ таму да живее од земјоделство, а во другите делови форсирај друго.

Не гледам потреба да се охрабрува некој да сее, ако едвај вади 150кг од декар.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.191
Поени од реакции
2.971
Збориме што и покрај пченицата е 9 денари, бурекот една тепсија е станат 320 денари. Ако не сфаќаш да ти нацртам?
Бирај 1) пченицата да поскапи за земјоделците поарно да живеат да има математика или 2) ти ја јадеш поефтин бурек, леб итн ?


Реалноста е дека многу делови на Македонија не се ни погодни за сеење, на истата површина во Пелагонија ќе извадат 4 пати повеќе, а пак во други држави веројатно 4 пати повеќе и од Пелагонија.

Да бевме асална држава, субвенциите ќе беа и по локација. Подобро мотивирај го тој народ таму да живее од земјоделство, а во другите делови форсирај друго.

Не гледам потреба да се охрабрува некој да сее, ако едвај вади 150кг од декар.
Е ова е клучното реонизација, ние форсираме на пример производство на пченица јачмен на површини што се 4-5-6 класа а реално таму нема логика приносите се 3-4 тона од хектар наместо 7-8 и повеќе. Таму треба овоштарство/лозарство а не полјоделство

Од друга страна не сме нормална државата, на 1-2 класа земјиште никнаа фотоволтаици така да овој народ не заслужува да јаде ефтина храна
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.745
Поени од реакции
5.017
Маркс пишуваше дека платите секогаш ќе бидат доволни за само за преживување. Типот мислеше на леб и вода...сега за комоција и пристоен живот се зборува и за одмори и култура. Со емпириски докази Маркс и комунизмот се докажани како погрешни и неточни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Нема ништо другар, јас пошто сум селанец се дружам со други селани што одгледуваат стока и работат земја. Во цела пелагонија има уште 4-5 фарми со крави, 10 нека бидат.

Жито мито и слични житни култури му ги откупуваат по 8-9 денари. А белиот леб во продавница ти е 30-40 денари. Тараната пред кризата беше по 600-700 денари по вреќа, сега е 2000-3000 денари.
Пелагонија порано ваѓаше леб за цела Југославија, сега не можиме самите да се прераниме.

Свинските фарми ги затворија со умисла. Ќе јадиме сега скапано замрзнато месо стоено по 5-10 години.

Многу си во право кога викаш дека уште ќе поскапуваат, пошто ништо веќе не произведуваме.
Младите сега си го бараат чарето кој настрана од државата кој приватно нешто, пошто никој не ги цени овие луѓе.
Се додека земјоделците чекаат од државата или од прекупци да им ги купат производите, цените што ги добиваат ќе бидат смешни. Што не се соберат повеќе производители и нека отворат млин, нека отворат кланица, нека отворат преработувачки погони за кечап, за сокови. Јас секако ако на пример имам фабрика за природни сокови и ако има еден куп производители а само јас купец, ќе ги стрижам земјоделците. Бизнис е ова и слободен пазар. Ако не знаеш сам да го преработиш, ќе мораш го дадеш житото пошто-пото, иначе нема да си ги покриеш трошоците.

Додека има овци ќе има и волна.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.385
Се додека земјоделците чекаат од државата или од прекупци да им ги купат производите, цените што ги добиваат ќе бидат смешни. Што не се соберат повеќе производители и нека отворат млин, нека отворат кланица, нека отворат преработувачки погони за кечап, за сокови. Јас секако ако на пример имам фабрика за природни сокови и ако има еден куп производители а само јас купец, ќе ги стрижам земјоделците. Бизнис е ова и слободен пазар. Ако не знаеш сам да го преработиш, ќе мораш го дадеш житото пошто-пото, иначе нема да си ги покриеш трошоците.

Додека има овци ќе има и волна.
Со кои пари би го направиле тоа?
Секој еден земјоделец преживува од месец за месец, никој нема капитал за да влага у такви ризици така да прво без помош а потоа и регулација од државата таквите екскурзии не гарантираат успех.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom