Европска Унија

Член од
30 јануари 2014
Мислења
786
Поени од реакции
508
знам дека нема да биде. Затоа се ближат кон својот крај. имаат криза на секое ниво која не се решава. Не имслам дека едноставно ќе се имплодираат- од утре нема ЕУ, туку полека и постепено ќе ја губат своајата моќ и релевантност, постепено ќе сиромашат, прво посиромашните држави а потоа се повеќе и централните ќе работат за Кина, Индија, САД ако и они преживеат, црнците и арапите ќе формираат своја елита и од предрградијата ќе дојдат во центрите. Процес кој можеби ќе трае две или три децении. Слично како државите од бивша Југославија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.693
Поени од реакции
32.743
ЕУ ќе мора да се соочи со тоа дека одредено намалување на животнит стандар е неминовност. И тоа треба да го прифатат, тоа е услов и предуслов да осптанат. Преголема нееднаквост меѓу граѓаните има, овој модел на олигархијски капитализам ја уништува нивната хомогеност. Затоа е добиваат десничари на функција (многу сакам ЛеПен да победи, не само на овие избори туку и на председателските, чисто да се види дека ништо нема да се поправи, ќе стане уште полошо). Батали раст на ГДП,заштити ги најранивите и најсиромачните, инвестирај во школство и здравство, ограничија имиграцијата, опни им огромни даноци на богатите, нека одат во Дубаи и Сингапур не е битно, заштити се од Русија, не дозволувај САД и Кина да ти ја управуваат економијата, ѕатвори ги границите. Издржи гопадот на стандардот ако тој рамномерно и праведно се расподели низ популацијата ќе биде полесно.
Сиже (превод):
- ЕУ морала да осиромаши за да опстане
- преголема нееднаквост меѓу граѓаните имало (а не разбира дека таа нееднаквост само расте во корист на богатите)
- сакал даноци за богатите, а баш тие се богатат
- нешто за десничари и дека ја сакал Лепен да победела
- црнците и арапите ќе формирале своја елита
- да се заштителе ЕУ од Русија иако непријателот им се САД и богатите/олигархијата (кои на овој му го испрале мозокот за да не го разбира светот во кој живее)

Итн, итн... На добар пат е кон статусот најнеук лик на ваквиве дискусии. Што не е мал подвиг. :unsure:
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.356
Поени од реакции
9.516
знам дека нема да биде. Затоа се ближат кон својот крај. имаат криза на секое ниво која не се решава. Не имслам дека едноставно ќе се имплодираат- од утре нема ЕУ, туку полека и постепено ќе ја губат своајата моќ и релевантност, постепено ќе сиромашат, прво посиромашните држави а потоа се повеќе и централните ќе работат за Кина, Индија, САД ако и они преживеат, црнците и арапите ќе формираат своја елита и од предрградијата ќе дојдат во центрите. Процес кој можеби ќе трае две или три децении. Слично како државите од бивша Југославија.
Koja crna mokj i relevantnost? Gi mocha koj i kade kje stigne, Erdogan apla gi dupi na sekoja poseta, i vo Afrika im se smeat i gi rugaat, na Bliski Istok minimalna do nikakva relevantnost imaat.

Im ostanaa ovie "kandidati za EU zemji" sho mora da gi trpat, pa koga kje dojdat tuka izigravanje sherifi, nachekaa sela bez kuchinja.

Edinstveno ekonomska / pazarna mokj imaa i toa drastichno opagja od den na den, tehnoloshki se apla nazad i sprema Amerika i sprema Istochna Azija, za voeno da ne komentiram.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
786
Поени од реакции
508
Koja crna mokj i relevantnost? Gi mocha koj i kade kje stigne, Erdogan apla gi dupi na sekoja poseta, i vo Afrika im se smeat i gi rugaat, na Bliski Istok minimalna do nikakva relevantnost imaat.

Im ostanaa ovie "kandidati za EU zemji" sho mora da gi trpat, pa koga kje dojdat tuka izigravanje sherifi, nachekaa sela bez kuchinja.

Edinstveno ekonomska / pazarna mokj imaa i toa drastichno opagja od den na den, tehnoloshki se apla nazad i sprema Amerika i sprema Istochna Azija, za voeno da ne komentiram.
Не можам да кажам дека не си во право. Но сепак некое значење и веродостојност кое се влаче од некои минати времиња постои. Јас сакам да патувам ниѕ Европа - Итлаија мо е на прво место, уживам во Сицилија, Доломитите, Фиренца, итн, ја сакам и Шпанија една од најубавите држави за живот, ми се допаѓа Австрија, многу сакам планини а нивните се прекрасни, како на рагледница. Штета што немам повеќе пари да одам почесто и да посетам и некои нетуристички места.
Заради сето тоа не ја мразам Европа, сметам дека е најубвиот континент, штета што не го наоѓа својот пат и се надевам на крајот дека сепак ќе го најдат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.356
Поени од реакции
9.516
Не можам да кажам дека не си во право. Но сепак некое значење и веродостојност кое се влаче од некои минати времиња постои. Јас сакам да патувам ниѕ Европа - Итлаија мо е на прво место, уживам во Сицилија, Доломитите, Фиренца, итн, ја сакам и Шпанија една од најубавите држави за живот, ми се допаѓа Австрија, многу сакам планини а нивните се прекрасни, како на рагледница. Штета што немам повеќе пари да одам почесто и да посетам и некои нетуристички места.
Заради сето тоа не ја мразам Европа, сметам дека е најубвиот континент, штета што не го наоѓа својот пат и се надевам на крајот дека сепак ќе го најдат.
Evropa kako kontinent e od Cabo do Roca na Zapad mislam deka e do Ural na Istok. Ne sum gledal brojki, ama otprilika kje dojde kolku teritorija od Evropa e EU i kolku ne e priblizno isto (najmnogu poradi Rusija i Ukraina).

Kontinentot e ubav, verojatno so najprijatna umerena klima za ziveenje. Ima istorija i umetnost, za kultura ne znam bash. Mene problemot mi e poistovetuvanje Evropa so EU. Ednoto e kontinent drugoto e trgovska unija koja otishla u tri lepe. Poshto dobar del od EU zemjite ne uchat geografija i istorija, a se predmeti koi sum gi sakal i so lesnotija sum gi uchel, ne mozam da zboruvam za isti vrednosti so takvi "sushtestva". Ako nekoj ne uchel geografija i ne razlikuva kontinent od trgovska unija, ne znaci toa deka jas ne sum od Evropa i nemam Evropski vrednosti.

Za mesta za posetuvanje, turizam i ubavina, napravi prvo tura na ex-yu zemjite, pa posle voshituvaj se na drugite. Malku mesta za posetuvanje li se vo Makedonija, Srbija, Crna Gora i Slovenija?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.693
Поени од реакции
32.743
Добар научен канал, одамна го немав гледано. Еден од оние што ги пушташ у позадина додека работиш нешто.
Туку кој би рекол... Иаме подобар интернет од Германија, Австрија, Грција, итн... Мора да не некоја грешка. Или погрешни податоци фидувале во алгоритамот.


1720468153267.png
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Добар научен канал, одамна го немав гледано. Еден од оние што ги пушташ у позадина додека работиш нешто.
Туку кој би рекол... Иаме подобар интернет од Германија, Австрија, Грција, итн... Мора да не некоја грешка. Или погрешни податоци фидувале во алгоритамот.


Прегледај го приврзокот 423000
Автоматски споено мислење:

Ништо не менува незадоволството. Пример ќе го изгласаат ЦДУ што исти кур е каоо Фдп или зелените. Исто беше и во Франција, незадоволство плафон и пак Левите на власт. Мелони им го спопика за сите пари.

Тур му курот, се знае тука однапред кој владее, затоа мува не ги лази мафијашиве собрани.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.693
Поени од реакции
32.743
Ништо не менува незадоволството. Пример ќе го изгласаат ЦДУ што исти кур е каоо Фдп или зелените. Исто беше и во Франција, незадоволство плафон и пак Левите на власт. Мелони им го спопика за сите пари.

Тур му курот, се знае тука однапред кој владее, затоа мува не ги лази мафијашиве собрани.
Тоа е. Народот ништо значајно не одбира на избори, а демократија е само празен збор кој ни го мафтаат во лице со перењето мозок, демек „ете вие си ги гласавте овие“.

Таа е шемата и прво експериментираа и пеглаа финеси во држави како нашава.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.479
Поени од реакции
22.089
Ништо не менува незадоволството. Пример ќе го изгласаат ЦДУ што исти кур е каоо Фдп или зелените. Исто беше и во Франција, незадоволство плафон и пак Левите на власт. Мелони им го спопика за сите пари.

Тур му курот, се знае тука однапред кој владее, затоа мува не ги лази мафијашиве собрани.
Sto znam. AfD nema politicki sto da ponudi mozebi toa e pricinata? Ne dekdrugite se sjajni ama pa ovie na start se osudeni na propast.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Sto znam. AfD nema politicki sto da ponudi mozebi toa e pricinata? Ne dekdrugite se sjajni ama pa ovie na start se osudeni na propast.
Океј. Дека другите еве гледаме што нудат :icon_lol:
Нема да навлагам со тебе во дискусија бидејќи според тебе Афд се фашистите. Епа уживајте во фашизамот на Левица, Десница и така наречената контролирана демократија. Резултатите секако веќе се надзираат. Јас не сум фактор што може да збори. Но еве мал пример ти е Тони Крос и неговото мислење за Германија.
Патем за тебе е јасно Игорче. Како ќе ти кажат Билд, Шпиегел, Ард, Здр така е. Како што беше со Короната истото ви го прават и сега. Треба малце да се преиспиташ Игорче. Ова ти го мислам добронамерно. Може ќе го сфатиш како навреда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom