Кафе

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
А како си го спремате инстант кафето?

Јас само еспресо и турско пијам. Нес кафето не можам да си го погодам, а и некако имам одбивност према млекото во нескафе и во било какво кафе воопшто. Не сакам благи кафиња.
Зависи како. Набрзинка да ме расони земам 3 лажички со вриена вода во ел. бокал. Летно време со ладна вода и мало миксерче колку да се соедини смесата.
Ако сакам ќефски, 2 лажички шечер 3 кафе, во чаша од 0.5л ја полнам една четвртина со ладна вода, миксирам да се испењави до 2-3 од чашата и додавам кондензирано млеко колку една чашка ракија. После малку со долга лажичка промешувам и тоа е тоа.
Од инстант исклучиво само чистите кафиња ги користам (најчесто Нес голд и Јакобс Кронат голд). Неодамна искочи и Black roast за оние кои бараат интензивен опор вкус на изгорено кафе. Ме нервира што нема во помала количина да се купат, иначе од време на време ми бара душа и тоа. Не знам Гранд дали има извадено инстант чисто кафе.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.555
Која е разлика помеѓу нес голд и нес класик? Само во вкус, или има и во јачина и квалитет?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
Напротив, млекото не го прави благ, туку само го потскрива тој горчлив или како што го викам јас отровен вкус што го има несот, јас на пр. вака го спремам несот: лажичка нес, го потопувам со топла не зовриена вода и ставам капсула млеко како тие што ми ги препорачаа некаде погоре, не се баш исти ама доаѓаат во такво пакување, истите ги има во Жито, а јас овие што ги користам се со др. боја (некоја си темно црвена, вишнова или накај кафена боја). Толку, матење строго со лажичка, никако со др.
Не ми е убав вкусот на млекото во кафе, покрај тоа што не ми е убаво благо кафе. Сакам горки и интензивни, и да имаат убав мирис на кафе. Арабика исто многу ми се допаѓа.

Имам проблем со млекото како производ. Како мала превише млеко сум пиела, сега не можам да го смислам. Исклучиво кога користам пример во чиа пудинг или нешто такво, само битолско млеко користам другите мислам дека мирисаат лошо :D.
Веројатно и какво млеко користиш има улога во правењето убаво нескафе.
Од инстант исклучиво само чистите кафиња ги користам (најчесто Нес голд и Јакобс Кронат голд). Неодамна искочи и Black roast за оние кои бараат интензивен опор вкус на изгорено кафе. Ме нервира што нема во помала количина да се купат, иначе од време на време ми бара душа и тоа. Не знам Гранд дали има извадено инстант чисто кафе.
Од турските моментално Grand и C кафе ми се најубави, и Jacobs не е лошо. Нескафе имам и јас забележано дека Gold варијантата повеќе ми се допаѓа од classic.

Генерално еспресо или арабика си користам капсули и на dolce gusto апаратот си правам. Имам и мока пот, ама не сум користела до сега. Сакам и тоа да го пробам и инстант кафињата да видам како ќе ме бендиса :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Која е разлика помеѓу нес голд и нес класик? Само во вкус, или има и во јачина и квалитет?
Не можам конкретен одговор да ти дадам, но Нес голд има попрженаст (јаоо изразов) вкус на кафе. Како да му е зголемена аромата. Един точен одговор е да ги пробаш двете и сам да си дадеш дефиниција. Има голема разлика.

@Aceso гранд е од Колинска - словенци ја куваат таа ствар и малку историјат ќе ти стане јасно во екс-ју они ја имаа најдобрата роба апропо кафиња. Башка врзани со Трст - една од светските луки на кафето.
Франк еспресо го нудат во Боката на плоштад но доста разводнето делува. Не во смисол повеќе вода да ставаат него е млако по интензитет на вкус.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.768
Не можам конкретен одговор да ти дадам, но Нес голд има попрженаст (јаоо изразов) вкус на кафе. Како да му е зголемена аромата. Един точен одговор е да ги пробаш двете и сам да си дадеш дефиниција. Има голема разлика.

@Aceso гранд е од Колинска - словенци ја куваат таа ствар и малку историјат ќе ти стане јасно во екс-ју они ја имаа најдобрата роба апропо кафиња. Башка врзани со Трст - една од светските луки на кафето.
Франк еспресо го нудат во Боката на плоштад но доста разводнето делува. Не во смисол повеќе вода да ставаат него е млако по интензитет на вкус.
Мислам дека ги имаш низ повеќе ланци во Србија:
1717586309324.png 1717586340336.png 1717586380512.png

А имаш и 2-1 и 3-1:
1717586408219.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.768
Insta grand crema ubavo izgleda, sea ke go baram.
Искрено не сум го пробал инстантот, некое време им ги пиев тие инстант турските, во кола имав секогаш по неколку пакетчиња во случај ако имам долги релации за возење :)

Ако ви се експериментира од надвор, ова ми има оставено добар впечаток:

исто ако имате некој да ви го донесе ова, го продаваат по ebay, amazon, интересно кафе:

не е лошо и тоа од starbucks, а исто ми е ок и од Lavazza ова: 1717632353629.png
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.585
Поени од реакции
16.499
Донкафе Минас не е лошо, некако ми иде дека е прегусто, али сепак има прелазна оцена.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.322
Поени од реакции
17.766
Не е темава за термоси, ама да дадеш некоја препорака за добар термос? Сум имал еден или два, не знам точно, ама сите биле ризични (течеле од некаде, обично капачката).
Јас го имам тој со цевка и задоволна сум. Има опција и без неа, не би требало да протекува.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.386
Поени од реакции
36.321
Која флаширана вода ја користите за еспресо машиниве?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.583
Поени од реакции
8.001
Која флаширана вода ја користите за еспресо машиниве?
Ќе гледаш да ја земеш таа со најмалку милиграма калциум на литар. Ако неќеш да ти фаќа машината каменец. Изворска мислам дека има најмалку од набројаниве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom