Кафе

Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.522
Поени од реакции
8.905
Предлог инстант кафе? За на работа ми е, овие од гранд поголемиот дел од кесичките за едно кафе не се нешто баш нај нај, а нес не ми се зима затоа што е отров и треба да се пие со млеко, немам таква опција за на работа, е сега од гранд имаше нешто како инстант турско и не беше лошо, ама не можев да најдам во локалното жито.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.924
Поени од реакции
35.790
Предлог инстант кафе? За на работа ми е, овие од гранд поголемиот дел од кесичките за едно кафе не се нешто баш нај нај, а нес не ми се зима затоа што е отров и треба да се пие со млеко, немам таква опција за на работа, е сега од гранд имаше нешто како инстант турско и не беше лошо, ама не можев да најдам во локалното жито.
Освен тие ситните крема/велвет, тешко да најдеш друго за без млеко (Jacobs Velvet, Nescafe Gold Crema).


Опција 2 да си земеш вакви капсули, имаше и во КАМ, не ти треба фрижидер:
1717485214229.png

Опција 3 да пробаш со coffee creamer, мислам имаш во повеќе маркети, не паметам име на фирмите, вака нешто беа паковањата:
1717485561798.png
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.522
Поени од реакции
8.905
Освен тие ситните крема/велвет, тешко да најдеш друго за без млеко (Jacobs Velvet, Nescafe Gold Crema).


Опција 2 да си земеш вакви капсули, имаше и во КАМ, не ти треба фрижидер:
Прегледај го приврзокот 419294

Опција 3 да пробаш со coffee creamer, мислам имаш во повеќе маркети, не паметам име на фирмите, вака нешто беа паковањата:
Прегледај го приврзокот 419295
Ќе пробам со тоа млечните капсули и нес, фала ти.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.522
Поени од реакции
8.905
ima 2vo1 nescafe sigurno, kafe i mleko, bez shekjer.
Никако да начекам, како да преовладуваат тие 3 во 1 по маркетите, ќе пробам со обичен нес + млечните капсули, да видам како ќе ја биде, ама по се изгледа најдобра опција е од сите.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.266
Поени од реакции
9.252
Никако да начекам, како да преовладуваат тие 3 во 1 по маркетите, ќе пробам со обичен нес + млечните капсули, да видам како ќе ја биде, ама по се изгледа најдобра опција е од сите.
da, poteshko se naogjaat tie 2vo1, valjda najmalku barani im se,
treba vo nekoj pogolem market da barash.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.924
Поени од реакции
35.790
Ќе пробам со тоа млечните капсули и нес, фала ти.
Јас долго време го пиев со такви кога работев по терен, или си носев од дома во термос.

Инаку филтер кафето, или моката се полесни за без млеко, инстант е заебан.
Автоматски споено мислење:

ima 2vo1 nescafe sigurno, kafe i mleko, bez shekjer.
Многу се "лити" овие, јас вакви ако испијам може да заспијам за 2 мин. Без 3 лажички инстант не трга машината :)
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.522
Поени од реакции
8.905
Јас долго време го пиев со такви кога работев по терен, или си носев од дома во термос.

Инаку филтер кафето, или моката се полесни за без млеко, инстант е заебан.
Автоматски споено мислење:


Многу се "лити" овие, јас вакви ако испијам може да заспијам за 2 мин. Без 3 лажички инстант не трга машината :)
Не е темава за термоси, ама да дадеш некоја препорака за добар термос? Сум имал еден или два, не знам точно, ама сите биле ризични (течеле од некаде, обично капачката).
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.382
Поени од реакции
6.856
Никако да начекам, како да преовладуваат тие 3 во 1 по маркетите, ќе пробам со обичен нес + млечните капсули, да видам како ќе ја биде, ама по се изгледа најдобра опција е од сите.
Ili kupi si mleko vo prav
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.266
Поени од реакции
9.252
Јас долго време го пиев со такви кога работев по терен, или си носев од дома во термос.

Инаку филтер кафето, или моката се полесни за без млеко, инстант е заебан.
Автоматски споено мислење:


Многу се "лити" овие, јас вакви ако испијам може да заспијам за 2 мин. Без 3 лажички инстант не трга машината :)
liti se site tie "meshavini".
samo dobro espreso turka kaj mene, golema inercija hhh
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
610
Поени од реакции
1.906
Jas pijam moka pot espreso, kupiv onakvo za 4 kafinja, go polnam do kraj, stavam 2 lazici kafe i mu doagja pola termos. Go srkam prvi saat vreme na rabota i me budi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.924
Поени од реакции
35.790
Не е темава за термоси, ама да дадеш некоја препорака за добар термос? Сум имал еден или два, не знам точно, ама сите биле ризични (течеле од некаде, обично капачката).
Искрено не се ни сеќавам од каде го имав земено во Македонија, имав 2, ама беше доста одамна, во моментов користам ваков и е добар ама е доста поскап.

Не земај апла ефтин, помини низ продавници што продаваат чаши и слични работи, често имаат подобра роба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom