Демографија

Член од
17 август 2011
Мислења
10.158
Поени од реакции
18.073
Не е до парите, тоа е точно. Барем за едно или две деца парите не би требало да се проблем, можеби се јавува како фактор за планирање повеќе деца, 3, 4, 5.. Зборивам за наши луге, кај ромите парите никогаш не се проблем.

Тешко е луѓет без деца да ги „казниш„ со плаќање додатен данок или ограничување на некоје право. ПОвеќето устави во светот, па и нашиот тоа не го дозволуваат затоа што е дискриминација. Пореално е да ги наградиш тие со деца, на пример поголем детски додаток или нешто слично. Мала мана на тој систем би бил што ги стимулираш ромите, кои имаат и така доста деца.

Имам впечаток дека повеќето луѓе кај нас сакаат деца не сме дојдени тој стадиум како на запад каде не сакаат ниедно, не сакаат ни брак ни заедница.

поголем проблем би било иселеувањето. кога некој замине тој е изгубен за Македонија. А не можеш да ги спречиш да заминат. Тоа е веќе Албанија од времено на Енвер Хоџа.
Zboram za globalen problem,ne za Makedonija. Oni krpat so imigracija, ama eventualno kje snema. Cim brazil ima 1.4, kaj i da e za 50 god i crnci za izvoz kje snema. Kako so kazav, ni kazna ni potiknema da gi nateraat lugjeto da pravat deca. Celta treba da e da se organizira obstestvoto, tie so ne ostavile pokolenie nema zaso da gi dobivaat benefitite od idnoto pokolenie. Ja znaete site pgoovorkata so 3te leba, i taka bilo od pamtivek.

Da imas pravo deka vo momentov e tesko takvo neso, zaso lugjeto by default se glupi, i ne svakjaat deka nema magicno stapce nitu free lunch. Ama kje doe zort i kje razmislat. Ili toa, ili nekoj AI roboti. Ili ako dojdat dovolno budali ko Vanlock na vlast, kje gi davame kjerkite u inkubatori za oplod.
Автоматски споено мислење:

Децата на ѓупакот ако не му ја дувнат за Италија, поверојатно е на црно да работат нешто, ако работат воопшто и на крај ништо данок нема да платат.

Колку пензионери сум издржавал јас дур сум плаќал, а колку децата на ѓупакот?
Ne e ni vazno kolku si dal, zaso ti vrakjas za toa so te izrasnale. A nema da ima koj da vrakja za tebe.Ti use ne kontas izglea so ti objasnuvam. Kako mozhe 1 mlad covek da te cuva tebe i 5 starci u penzija? Ti ima logika toa?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Банките за сперма ги заборавивте.
Познавам две девојки кои забременија на тој начин..нејќат мажи а сакаат деца.:toe:
Супер, ние сме мали богови па ете желби ќе си исполнуваме сами, што ќе им е на децата татко.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.096
Поени од реакции
41.399
Кога народот живее под вакво програмирање, тоа е нормално да се дешаваат вакви работи.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.001
Поени од реакции
22.323
Не знаев дека @Vanlok бил толку радикален по ова прашање, таа опција би ми била во дистописки решенија категорија која не ми се верува да пројде во либерални земји.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Кога народот живее под вакво програмирање, тоа е нормално да се дешаваат вакви работи.
Де жити се ако си ја прочитал колумната кажи во кратки црти зошто е себинчо да ги имаш?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.096
Поени од реакции
41.399
Де жити се ако си ја прочитал колумната кажи во кратки црти зошто е себинчо да ги имаш?
заклучено е, но нон стоп имаш вакви чланци. Као си радикален нацист ако сакаш да имаш деца. Све е ова финансирано од некого. Оние филантропи фрлаат милијарди на овие работи.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.670
Биљо Гејтс нејчи копуци да му го диша воздухо. Шега на страна, тие ко госпожата треба да им се одземе право на глас и пензијата, затоа што не придонесува за иднината на таа државата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.158
Поени од реакции
18.073
Не знаев дека @Vanlok бил толку радикален по ова прашање, таа опција би ми била во дистописки решенија категорија која не ми се верува да пројде во либерални земји.
Ova kje gi pogodi site zemji i ne site kje imaat liberalni resenija.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
463
Поени од реакции
1.064
Jas mazi sho ne sakaat da imet deca I da ne znam ama zato zeni I te kako znam...Denes osobeno beliot hristijanski maz e staven na posledno mesto vo opstestvoto,se pere mozok na max se velicat nekoi poroci, ednostavo sve se odi na toa da se namalit natalitetot a I nie kako zemja koja pretendirat na zapad ne sme imuni na seto ludilio koe se desavat tamo
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.158
Поени од реакции
18.073
Jas mazi sho ne sakaat da imet deca I da ne znam ama zato zeni I te kako znam...Denes osobeno beliot hristijanski maz e staven na posledno mesto vo opstestvoto,se pere mozok na max se velicat nekoi poroci, ednostavo sve se odi na toa da se namalit natalitetot a I nie kako zemja koja pretendirat na zapad ne sme imuni na seto ludilio koe se desavat tamo
Nema samo beliot hristijanski maz problem, imaat i zutite i indijcite i mestozite vo latinska amerika. Drzavite nemaat interes da se namali naselenieto, naprotiv obratno.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
463
Поени од реакции
1.064
Nema samo beliot hristijanski maz problem, imaat i zutite i indijcite i mestozite vo latinska amerika. Drzavite nemaat interes da se namali naselenieto, naprotiv obratno.
Problemi so natalitet osven Evropa drugi niz svetov retko koj imet...btw I te kako sakaat da se namalit na toa se rabotit edno dobri 20god
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.158
Поени од реакции
18.073
Problemi so natalitet osven Evropa drugi niz svetov retko koj imet...btw I te kako sakaat da se namalit na toa se rabotit edno dobri 20god
Na sto go baziras ova tvrdenje? Dobar sel od Evropskite zemji imaat povisok natalitet od aziskite, juznoamerikanskite i tn. Retki koja zemja e nad replacment nivo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom