ATP тенис - општа дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.144
Поени од реакции
34.997
nema vrska, dzabe go tencis muabetot, a muabetot e toa deka novak i bez olimpisko zlato pak e bolje od site nabrojani na listava
Никој не го негира тоа. Ама не го девалвирајте значењето на Олимписките игри. Сепак е најголем спортски настан и сон на секој спортист е да освои медал, а исто и на Новак. Еве, и официјално од Српската тениска федерација потврдија дека ќе настапи во Париз.
Автоматски споено мислење:

и е единствено нешто за кое може некој да се фати кога е Новак во прашање.
Не е единствено. ;)

Плус, Федерер има сребро, Новак ни тоа. :P

P.S. Фала за кирилицата! Гледаш дека не е тешко?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.232
Тоа не значи дека не е реално. Значи според тебе реално би било само Ѓоковиќ кога би победувал, зашто реално тој има најмногу грен слем титули? Еве и Ролан Гарос и Австралија опен годинава беа нереални.
prijatel,drzi si i prati filmska umetnost.
Kakva olimpijada,kakvi bakrachi,neli gledash pola svetska elita vo site sportovi da ima kako nema da se pojavi na olimpijada tuku neli drzavata ja pretstavuva,pa da ne go kritikuvaat domashnite fanovi.Eve,Sabalenka,ladno se otkaza od olimpijadata.Jokic zalniot od pusti sram prifati na kraj da se pojavi.I krajno,kako moze da izednacuvash turnir koj se igra na cetiri godini so slem koj e sekoja godina.Tuku,ajde,ok,eve,neka e na nivo na zavrshen ATP master.Aj,nie sme laici,pristrani,subjektivni,ama ,seriozni teniski analitichari koi shto ,,aktivno,, merat koj e najuspeshen,i koga vadat tabeli ,rangovi za presmetki,kaj big titles esapot, prvi se slem titulite,vtori zavrshniot Atp masters, olimpijadata e na treto mesto,a nekoi ja stavaat i posle masters titulite.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
23 август 2010
Мислења
38.440
Поени од реакции
109.245
ОИ освен во тенис и фудбал, и можда некои други небитни спортови за јавноста, е апсолутен сон и најголемо достигнување на секој спортист. Јокиќ што нејќел да игра за Србија си е негов срам и непатриотизам, а не дека ОИ не се битни. Прашај ги УСА дали не се битни кога за СП пола од ѕвездите не играат а за ОИ се сите на број и гз ќе исцепат за да играат. Не биле битни ОИ пошо биле на секои 4 години, ЛОЛ, тогаш и СП во фудбал не е битно зашо се игра на 4 години. :LOL:

А у тенис стварно не капирам зашо не вреднуваат ОИ жими се, индивидуален спорт е ебаго, ко атлетика, пливање итн...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.312
Поени од реакции
40.104
надалџиите од задното дебело месо ќе си каснат зошто Ноле е прв у све.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.669
Поени од реакции
2.651
хмм интересно досадна веќе дебата мора да се признае, правен е муабетов по милионити пат и нешто што треба да стои со болдирано е тоа што ако не беа сите тројца во исто време, немаше ни вака да освојуваат 20,22,24, меѓусебното натпреварувачко его помеѓу тројцата е неприкосновено и сите тројца имаат голем респект меѓу себе. Сувишно е да бидеме објективни, бидејќи сите ќе си го браниме миленикот, но според бројките,освоените титули и меѓусебните дуели, Новак е над двајцата. Е сега ако сакате да цепиндлачиме и одвојуваме теми што би било кад би било, дали Рафа е подобар на тврда од Новак на земја, одговорот е дека и двајцата се апсолутно квалитетни. Рафа имаше доста добри успеси на тврда, не треба да се заборави 2013 кадешто еден период немаше ни пораз на тврда, скоро цела година а и на УС Опен памтам стигна до СФ без изгубен сервис(изгуби од Гаске еден сервис), што за бог на земја е ненормално добар факт, од друга страна Новак има 3 слема на РГ и 5-6 Рима 2 Монте 2-3 Мадрид ако не се лажам и доста поконстантен од Рафа на тврда, секако за трева не треба ни да се спомене дека е далеку пред Рафа. Само прочитав едно апсурдно мислење дека Рафа не постоел на трева.. точно дека губеше од шарлатани како Росол, Дастин Браун, оној Белгиецот како беше Дарцис ( дури во таа 2013 година, неговата најдобра според мене), но Рафа на трева ко помлад има две финалиња изгубено од Роџер 2006 и 2007, титула 2008 и 2010, СФ 2018 и 2019, што во многу тесни мечови можеше и лесно да завршат и на негова страна, особено 2018та мечот против Новак се одлучуваше на неколку микромилиматераски поени, нејсе, муабетот ми е дека Рафа не треба да се потцени на трева, иако има многу поскромни резултати од неговите двајца најголеми опоненти.

Мене ме интересира дали Алкараз-Синер ќе достигнат толку големо ниво во годиниве што следат, дали двајцата ќе одат над 10+ слемови, секако ако повредите не си го направат своето како во кариерата Доминик Тим.. да почнеме некоја нова дискусија, Вимболдон ќе се игра за прв пат без големата тројка, иако нешто се шпекулира дека Новак би играл.. но не верувам во тоа. Кој е фаворит за титула на SW19? Дали Карлитос ќе ја одбрани титулата? Според мене главен фаворит ќе биде Синер, со неговата ренесанса во последниве добри 8 месеци и офанзивна игра што ја одигрува до перфекција, мислам дека ќе атакува на титулата на Карлитос и сакам да гледам финале Синер - Алкараз на Вимболдон. Иако, Синер го доби Карлитос пред две сезони тука со 3-1, мислам дека финале е друг муабет и дека ќе биде потесен меч и ќе зависат многу фактори. Живи били па видили што би рекле Србите.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.232
Само глупав човек не сфаќа дека Рафа беше во право за таа ситуација. Не знам, ако не ги знаеш правилата тогаш не коментирај, значи ако судијата го прекинеше поенот и покажеше дека Рафа побара челенџ тогаш поенот требаше да му припадне на Бердих, ама пошо судијата досуди аут, а Надал ја врати топката во поле тогаш поенот требаше да се преигра, без разлика што и да мислел или правел Надал. Да, крена рака и сакаше челенџ да побара ама судијата веќе досуди аут, ама изгледа тој момент не го капираш пошо едноставно си глупав како сајла.

Исто како што не разбираш за РГ 2013 зошто му беше земен поенот на Новак за пецањето на мрежа. Само малце поинтелигентно битие може да го разбере тоа.
Автоматски споено мислење:


Ова е многу интересна тема на муабет и искрено јас не би се сложил со ова, зашо и самите тенисери кажуваат да не беше барем некој од нас немаше да играме на ваков левел, уствари самите тројца се гураа до нивоа што на сите нас ко фанови ни изгледаат на надчовечки и нереални. Не знам, може ќе дотераа до 15-16-17 слемови, нели Сампрас да го надминат, ама дека ќе беа сите тројца +20 у случај да немаше двајца од тројцата во исто време искрено чисто се сомневам. Јер, и мотивацијата игра улога, Новак и Надал како најголеми ривали тие бројки ги достигнаа само ради тоа што константно се подобруваа и учеа од поразите кога играа меѓу себе. Еве ти го Новак како пример годинава, откако лани ги преслуша и младиве, Федерер во пензија, Надал во инвалидска количка, изби на чело со 2 слема плус пред Рафа, едноставно нема мотивација и има 0 титули во јуни, нешто што беше незамисливо за него до сега. Ова е што би било кога би било муабет ама моето мислење е тоа.
prijatele,za nivo na intelekt koj kolku poseduva,batali, tvoeto nivo e ,,podmorsko,,.Pravilata gi znam podobro od tebe, a sigurno i sudijata.Rafa go sopre poenot,digna raka,prekina da igra,sugerirajki deka e aut,pa sudijata vikna aut otposle.Hawk eye pokaza dobra topka.Tuku,klipot,mojot post,a i drugi shto go postiraat,na site nas ideata ni e skroz druga,ama tvojot intelekt tolku mu e kapacitetot.Poentata e za sportskiot,fer plej karakter na Nadal.Bilo koj drug,ama bilo koj drug teniser,ne shto nemashe da se buni za dodeluvanje na poenot na protivnikot,tuku duri i sudijata da kazeshe da se preigra poenot sekoj i najmalce fer sportist i pred se covek ke kazeshe da ne se preigruva poenot tuku da se dodeli na protivnikot.Cel svet vide deka Nadal zastana i pobara celendz deka e aut.Tolku,end of story,ne e bitno nishto posle.Tuku,ne iskomentira nishto za vtorata slucka,koga na svoj servis si pobara celendz,da se nadeva deka e aut
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
171
Поени од реакции
49
ja od tuka nikoj ne poznavam nitu sum slusnal za niv osim andy murray chokerot koj ima tocno 3 slema i zverev so tocno 0 slema. Ebate natprevaruvanjeto realno :icon_lol:
Ако не го знае Кафелников, мала е за тебе :rolleyes:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.232
ОИ освен во тенис и фудбал, и можда некои други небитни спортови за јавноста, е апсолутен сон и најголемо достигнување на секој спортист. Јокиќ што нејќел да игра за Србија си е негов срам и непатриотизам, а не дека ОИ не се битни. Прашај ги УСА дали не се битни кога за СП пола од ѕвездите не играат а за ОИ се сите на број и гз ќе исцепат за да играат. Не биле битни ОИ пошо биле на секои 4 години, ЛОЛ, тогаш и СП во фудбал не е битно зашо се игра на 4 години. :LOL:

А у тенис стварно не капирам зашо не вреднуваат ОИ жими се, индивидуален спорт е ебаго, ко атлетика, пливање итн...
sporedbata so fudbal i svetsko prvenstvo na sekoi cetiri godini so individualen sport i eden kup turniri sekoja godina e stupidno,ama toj ti e stilot,car si za glupi sporedbi inekompatibilni primeri.Aj,eve snukerot da e olimpiski sport,eden kup mastersi,prvenstva godishno,puta cetiri godini,i na sekoja cetvrta godina olimpijada.Na Roni Osaliven kur mu chue za olimpijadata
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.440
Поени од реакции
109.245
sporedbata so fudbal i svetsko prvenstvo na sekoi cetiri godini so individualen sport i eden kup turniri sekoja godina e stupidno,ama toj ti e stilot,car si za glupi sporedbi inekompatibilni primeri.Aj,eve snukerot da e olimpiski sport,eden kup mastersi,prvenstva godishno,puta cetiri godini,i na sekoja cetvrta godina olimpijada.Na Roni Osaliven kur mu chue za olimpijadata
Па и во пливање, атлетика, борење, пинг понг, и уште милион спортови имаш секоја година турнири, такмичења, првенства и слично, па сите на врвот на пирамидата ја ставаат Олимпијадата. Само пак ќе кажам, немаш капацитет да разбереш некои работи, тоа е.
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
171
Поени од реакции
49
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.170
Поени од реакции
7.716
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.232
Па и во пливање, атлетика, борење, пинг понг, и уште милион спортови имаш секоја година турнири, такмичења, првенства и слично, па сите на врвот на пирамидата ја ставаат Олимпијадата. Само пак ќе кажам, немаш капацитет да разбереш некои работи, тоа е.
pa ne e taka, zaletuvash,te fati inercija.Eve,kazi eden miting vo plivanje,na nivo na slem vo tenisot,ili vo atletika miting.Sega,na sila da se pravish glup,ne e taka,glup si prirodno.Ping pong,borenje,si imat klubovi, prvenstva sekoja godina.Sistemot na natprevaruvanje na tenisot e unikaten,slemovi,mastersi,zavrshen masters.Nema prostor za sporedbi.Olimpijadata vo tenisot e nuzno zlo,tolku
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.440
Поени од реакции
109.245
pa ne e taka, zaletuvash,te fati inercija.Eve,kazi eden miting vo plivanje,na nivo na slem vo tenisot,ili vo atletika miting.Sega,na sila da se pravish glup,ne e taka,glup si prirodno.Ping pong,borenje,si imat klubovi, prvenstva sekoja godina.Sistemot na natprevaruvanje na tenisot e unikaten,slemovi,mastersi,zavrshen masters.Nema prostor za sporedbi.Olimpijadata vo tenisot e nuzno zlo,tolku
Па јас не викам дека не е, него не сфаќам зошто не ја есапат. Сепак е битен настан, индивидуален спорт е, башка не ги спречува да си настапат на ГС турнирите. Еве нека стават бодување на ОИ, пример рамно на Слем, 2000 нека зема победникот, па ќе видиш дали ќе е битна ОИ или не.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.232
Па јас не викам дека не е, него не сфаќам зошто не ја есапат. Сепак е битен настан, индивидуален спорт е, башка не ги спречува да си настапат на ГС турнирите. Еве нека стават бодување на ОИ, пример рамно на Слем, 2000 нека зема победникот, па ќе видиш дали ќе е битна ОИ или не.
pa sam si odgovori,so sistemot na boduvanje od atp za olimpijadata,kolku ja esapat.I shto razbravme.Muabetot beshe kolku samite teniseri go esapat olimpiskiot turnir.Fakt e oti ne go esapat,a sega,nekoj shto na sila saka da mu dade vaznost oti Nadal ima zlato a Djovak ne,toa pokazuva kolku se ochajni Nadalovci.I nemoj so tazni smajlinja da riterirash na muabetot za ferplej potegot na Rafa so Berdih a i baranjeto celendz na sopstven dobar servis, soochi se so faktot deka e manijakalen i krajno nefer igrach koga e nadigran,ne peri neshto shto ne se pere
 

Kajgana Shop

На врв Bottom