Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.356
Поени од реакции
10.754
Никогаш не очекувам да се вратат работите како што беа пред 2016, но од ДПМНЕ имам неколку главни очекувања.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Имаат 10 години време барем 2 од овие 4 нека исполнат.
Многу ниски очекувања имаш. Ова се треба во еден мандат да го завршат и пак малку е
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.141
Поени од реакции
21.776
Аман младиќу...

Се-де-се-то беше „инсталирaно„ од „чадорот„ со само една цел-разнебитување на Македонија до состојба од нејзина (само)непрепознатливост....со тенденција за нејзино исчезнување од Светов.

А ти ми велиш дека гласачите ја донеле комуњарата на власт, која патем кажано, не победи на собраниските изобри во 2016-тата. Се‘ потоа се напросто нелегално донесени одлуки, закони и меѓународни капитулантски договори.
Kako bese instalirano? Ne okupira nekoj, ni nametna svoja administracija? Nemase izbori ?
Kako si go zamisluvate toa bese instalirano?
SDSM da, ne pobedi na tie izbori vo 2016 ako gledame po broj na pratenici i toa za nekolku, eden dvajca dali bea vo prasanje, no pobednikot ne uspea da obezbedi mnozinstvo, a ako nemas mnozinstvo djabe ti e pobedata, taka da ne e bas bitno koj pobedil na izbori tuku koj ke obezbedi mnozinstvo vo parlamentot. Ne e toa nekoja kvantna fizika tuku prost esap. Imas 61 pratenik ili nemas. Tolku.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Сеедно што ние мислиме и посакуваме друг ни ја пишува историјата , со сдсм беше лошо вмро од старт не уби како македонци , целиот патриотизам што го има во народот едната влада го буди другата го сотрива , додека простите се радуваат и фалат на нашата прецедателка што нејќе ни името на државата да ни го напише во италија , другите полека ја остваруваат идеата на љупчо , тие трите дела конечно да бидат испишани и на мапа , додека ние на маса ќе се расправаме како гласавме во он за единствениот комшија што не ни забиваше нож во грб и кој не сметаше за браќа , овие од позадина ќе ни отворат уште 40 министерства , додека ние бегаме во странство предавајќи го нашиот идентитет на бугарија која што веќе не има 400 ијлади + на список , а нашите бугарски македонци од германија итн ни продаваат патриотизам продавајќи го својот идентитет за да стигнат до кај се не размислувајќи(а и не се криви) статистички тие ќе бидат бројките што ќе ги натераат(као-) бугарите да влезат да не бранат од косоварите со изговор дека мора да ги заштитат своите 400 илјади бугари што живеат во македонија.
Жално но статистички тоа следува за 10 15 години.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.931
e nogu ubavo, neka go sjebat mepso.

ne e bash isto da ne ti stigne poshta i da ne ti stigne struja :ROFLMAO:
kje si igrame den/nokj, toplo/ladno :D
ti e gajle ke si poracas generator po posh...ups :pos:
Автоматски споено мислење:

-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Овие што ги шкртнав се нема шанси .

Зошто,

почнувам од една изборна единица .

Левица вчера се нудеа со истата понуда која ја имаат двете партии , каде Вмро педерски без никаков одговор одби понуда од Левица во замена за 6 гласа и отиде кај ДУИ со нивни гласови помина реформата на министерства .
Кратко не им одговара на ВМРО зошто ќе се изгуби неколку пратеника на нивно конто и помалите партии ќе добијат на голема предност зошто една изборна единица е одличен модел за помалите партии да држат баланс со поголемите и да има некој реципроцитет каде што моменталниов модел беше катастрофа и помалите партии беа буквално нула .


Второ, Хашките случаеви се заборавени веќе . Со Груевски амнестијата , второ сега со Мицковски каде ќе компезира за нивни гласови тоес од ДУИ за клучни закони при гласање , Вмро ќе претендира кон заборавање на некои скандали на ДУИ кои ги има направено за возврат ДУИ да гласа за плановите на моменталново ВМРО .
poleka be druze, prvo vlada da se napravi, pa dui da gi rasformirame (kriloto na grubi) pa sdsm da se dozakopa pa vas ke ve strelame i apsime.

posle toa ke ima edna izborna edinica.

zaboravas deka ste nebitni gomna i ve smetame za polosi nego dui. predavnici sto go donesoa zaev na vlast. doaga i vasheto ne se sekiraj, ne sme ve zaboravile samo ne ste prioritet. do togas ke bidete ignorirani. mozete da zuete kako muvi ama tolku e.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.443
Поени од реакции
36.002
...ако не дојде Трамп на власт ништо не правиме, Сорос ќе не докусури! :misticen:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.997
Поени од реакции
4.173
Kako bese instalirano? Ne okupira nekoj, ni nametna svoja administracija? Nemase izbori ?
Kako si go zamisluvate toa bese instalirano?
SDSM da, ne pobedi na tie izbori vo 2016 ako gledame po broj na pratenici i toa za nekolku, eden dvajca dali bea vo prasanje, no pobednikot ne uspea da obezbedi mnozinstvo, a ako nemas mnozinstvo djabe ti e pobedata, taka da ne e bas bitno koj pobedil na izbori tuku koj ke obezbedi mnozinstvo vo parlamentot. Ne e toa nekoja kvantna fizika tuku prost esap. Imas 61 pratenik ili nemas. Tolku.
...:facepalm:...

Ме мрзи да ти реплицирам...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.557
Поени од реакции
7.937
Вие што гласавте за Мицко, да ми кажете кога Мице планира да ги санкционира криминалите на муртинскиот клан? И зошто склучил коалиција со муртинскиот тоа да не го прави?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.141
Поени од реакции
21.776
...:facepalm:...

Ме мрзи да ти реплицирам...
Ili toa ili so argumenti slabo. Ne pravis muabet so levicar pa da si se tapsate po ramo i hehenca da si stavate.
Inaku ne e nekoja filozofija na kade ja terate vodata ko ke recite ni gi instaliraa. Si se ograduvate od odgovornost.
Ne sme nie krivi, ni gi instaliraa :toe:
Nesto kako dojde ambasadorot toj i toj i rece od utre za nego ke glasate. I vie kako popcinja se nacrtavte pred izborni kutii i si zaokruzivte toa sto treba . Toa vi e izgovorot, alibito :cautious:
Автоматски споено мислење:

Кратко не им одговара на ВМРО зошто ќе се изгуби неколку пратеника на нивно конто
Vaka kako so kazuvate povekje izgubija od nekolku. Za nekoja godina skroz ke propadnat taka da ne znam so se bunite.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
@lazar31

Ќе ка реши Лазе сеа дали пушеле или не мицковци.
Пушат, и те како пушат ама ти мислиш дека ако нема чад нема пушење, тоа што корне на прчовина не ти влегува во носот....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom