ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.717
Поени од реакции
4.241
Пука балонот во IT индустријата и скалпот се зима прво кај студентаријата и овие приучениве од ноќни школи типа академија сивус или бреинстер или оние безвезнине курсера. Ако до пред 2-3 години се вработуваше све па макар немал никакво образование или искуство него само воља, е сега го наебаа сите при издишување на тој балон. Да сум средношколец сега би учел храна/готвење и би вежбал грб.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
922
Поени од реакции
1.516
Пука балонот во IT индустријата и скалпот се зима прво кај студентаријата и овие приучениве од ноќни школи типа академија сивус или бреинстер или оние безвезнине курсера. Ако до пред 2-3 години се вработуваше све па макар немал никакво образование или искуство него само воља, е сега го наебаа сите при издишување на тој балон. Да сум средношколец сега би учел храна/готвење и би вежбал грб.
ќе се стабилизира пазарот
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.717
Поени од реакции
4.241
ќе се стабилизира пазарот
Да ама стабилизацијата ќе значи, нема лесен влез за студентите, за курсаџиите па да не зборам. Цените се отидени во недоглед и тарифите за саати за сениори се повеќе ќе одвраќаат мали и средни претпријатија. Неда боже во тек на развој како клиент да побараш дополнителна функционалност, одма шлепер авокадо и чија пудинг се нарачува за да се нахранат сениорите за ова ново барање. Озбилен сум дека за среќен живот средношколците мора да ја избегаваат оваа струка.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
642
Поени од реакции
1.265
Не знам како е за директно Junior позиција, ама како студент ако одиш преку пракса, повеќето фирми после тоа целат и на тоа да те вработат.

За пракса сега кога аплицирав, на сите технички каде што бев, можеше да те чепнат за баш доста работи, али не предетално туку онака барем површно да знајш, како на пример:

Бази имаше нормализација, индексирање, SQL, ER диаграм
Алгоритми и податочни структури, пример основните мора да се знаат, листа, хеш мапа, исто така на 2/3 интервјуа ме прашаа за задача коа што требаше да се реше со stack, редица, веќе ако решат да те тормозат може и за дрва да стигнат (на едно тестирање имаше со дрва задачи, ама на заокружување, а после на техничкото не ме прашаа ништо за дрва).
ООП обавезно, SOLID, Interface/Abstract Class

Гледат и од зависност од технологијата, пример дека аплицирав најчето за .NET, имав прашања за LINQ, Entity Framework итн.
Прашања за монолитна апликација, дво слојна (frontend/backend), микросервиси, server side vs client side rendering итн, можеби не нешто детално, ама да знајш што се главните предности или недостатоци.



А што се однесуе за тоа дека не примат сега практиканти само желба да имат, во мојот случај не испадна така, дека иако ме примија на две пракси каде што го поминав целиот процес за селекција, и кои што беа за тоа што аплицирав, Software Engineer (и двете беа Full Stack), прифанав понуда во фирма каде што му требаше Data Engineering, чисто они имаа воља да ми дадат шанса да ме обучат, да го прошират нивниот Data Engineering тим, и јас имав воља ете, да пробам да видам како ќе е во Data Engineering, иако му кажав дека речиси и ништо да не знам за Data Engineering, освен ETL нешто отприлика малце и бази што знам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
18.393
Да ама стабилизацијата ќе значи, нема лесен влез за студентите, за курсаџиите па да не зборам. Цените се отидени во недоглед и тарифите за саати за сениори се повеќе ќе одвраќаат мали и средни претпријатија. Неда боже во тек на развој како клиент да побараш дополнителна функционалност, одма шлепер авокадо и чија пудинг се нарачува за да се нахранат сениорите за ова ново барање. Озбилен сум дека за среќен живот средношколците мора да ја избегаваат оваа струка.
Саглам или прифатливо ниво на џуниор десет пати полесно ќе најде работа отколку сениор со побарувања за висока плата. Во мк секогаш се оди на кратење на трошкови пошто и се аплицира со ниска цена и мора секогаш и за фирмата да остане, а ако те вработат ко сениор значи дека ќе работиш се од девопс до дизајн и ќе имаш цел тим за оправање под тебе.

Нели освен ако не си сениор кој е спремен да прифати и пониска плата.
 
Последно уредено:

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Цените на софтверот (па со тоа и платите) се одредени од слободниот пазар. Не гледам како тоа би се сменило во блиска иднина. Не сум налетал на тоа некој да се жали на цените на софтвер. Зборам на ниво на директен клиент. Не зборам за некој што прави outsourcing.
Ако имаш потреба од сениор човек, тогаш имаш доволно комплициран софтвер кој можеш соодветно да го наплатиш.

Сега е потешко да најдеш работа отколку пред 10 години, бидејќи нормално има повеќе конкуренција. Ама не знам за некој добар програмер што не се снашол. Баш пред некој ден зборев со еден дечко што е 4та година на ФИНКИ, веќе се снашол за работа. Еве го и искуството од @Van4e погоре.
Е сеа тоа што некој приучен со 2 месеци курс смета дека може да влезе во конкуренција со некој кој 4 години активно учел, тоа малце потешко.
Од друга страна, не верувам дека сатницата на добрите програмери ќе се намали. Едноставно е. Ако имаш тежок проблем, ќе платиш добри луѓе да ти го решат.
Добри луѓе се потешко се наоѓаат, затоа што голем дел од младината е entitled. Еве веќе се дискутира тоа на темава, дека голем дел од луѓето не ја сакаат професијата. Па ако не ја сакаат, како ќе станат професионалци? Најголем дел се трудат да го научат минимумот со кој може да "поминат".

Затоа сметам дека платите за професионалците ќе растат уште повеќе во иднина. Како софтверот станува покомплексен, така ќе се зголемува потреба за професионалци. Се појавуваат нови области (колку DevOps луѓе знаевте пред 10 години :D ) и цело време ќе има нови "специјализации".
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
642
Поени од реакции
1.265
И друго нешто битно за кога се бара пракса или entry level позиција според мене е тоа на кој начин го гледате тиа што ве интервјуира.

На првото техничко интервју, двајца беа спроти мене, абе ме уби трема ми се чине и поради тоа доста глупости тропав, цел се испреплеткав за што и нормално после тоа одбиен бев. После тоа интервју, веќе подруго беше кога размислив дека да гледам малце на интервјуто од подруг аспект, дека не сум на испрашување туку повеќе како на дискусија, да кажам нешто за проектите што сум правел, да дискутирам за програмирање воа ноа итн.

Исто, кај мене "pattern" што приметив е, после HR интервју нигде не бев викнат на следно, после тест/отворен ден бев викан на следно т.е на техничко.

Така да, на тиа од HR кога ќе му раскажујте за проекти нешто што сте правеле, продавајте се на максимум, само гледајте исто така да изгледа тоа природно не дека сеа ептен лажите, колку да стигните на следната фаза да ве викнат. Јас се чудам како може HR да процене дали јас сум за на следно или не, а тиа HR шо ме испрашуваа, некој со англиски завршено или некое филозофски факултет.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.754
Цените на софтверот (па со тоа и платите) се одредени од слободниот пазар. Не гледам како тоа би се сменило во блиска иднина. Не сум налетал на тоа некој да се жали на цените на софтвер. Зборам на ниво на директен клиент. Не зборам за некој што прави outsourcing.
Ако имаш потреба од сениор човек, тогаш имаш доволно комплициран софтвер кој можеш соодветно да го наплатиш.

Сега е потешко да најдеш работа отколку пред 10 години, бидејќи нормално има повеќе конкуренција. Ама не знам за некој добар програмер што не се снашол. Баш пред некој ден зборев со еден дечко што е 4та година на ФИНКИ, веќе се снашол за работа. Еве го и искуството од @Van4e погоре.
Е сеа тоа што некој приучен со 2 месеци курс смета дека може да влезе во конкуренција со некој кој 4 години активно учел, тоа малце потешко.
Од друга страна, не верувам дека сатницата на добрите програмери ќе се намали. Едноставно е. Ако имаш тежок проблем, ќе платиш добри луѓе да ти го решат.
Добри луѓе се потешко се наоѓаат, затоа што голем дел од младината е entitled. Еве веќе се дискутира тоа на темава, дека голем дел од луѓето не ја сакаат професијата. Па ако не ја сакаат, како ќе станат професионалци? Најголем дел се трудат да го научат минимумот со кој може да "поминат".

Затоа сметам дека платите за професионалците ќе растат уште повеќе во иднина. Како софтверот станува покомплексен, така ќе се зголемува потреба за професионалци. Се појавуваат нови области (колку DevOps луѓе знаевте пред 10 години :D ) и цело време ќе има нови "специјализации".
Во моментов цените се на можеби најлошо ниво од последните 3 години, и општо цела економија е прилично успорена.

Еве ти подетално за САД, има драстично намалување на работни позиции во овие сектори.



Extending the recent trend of unexpectedly weak labor market indicators, moments ago ADP reported that in May, the US added just 152K Private Payrolls, a 36K drop from the March (downward revised) number of 188K (originally 192K) to the lowest number since the 111K reported in January...



... and far below the median consensus of 175k.



Under the hood, unlike last month when practically everything was solid, there were multiple weak spots, with manufacturing and mining jobs seeing a sharp drop in jobs in the goods-producing category, coupled with further job losses in highly paid information and professional services. Meanwhile, the biggest gains were once again in the lowest paid education/health services. Additionally, there were job losses in the Pacific West and among small companies (between 20 and 49 workers).



Confirming the slowdown, ADP's chief economist Nela Richardson, said that “Job gains and pay growth are slowing going into the second half of the year,” adding that "the labor market is solid, but we're monitoring notable pockets of weakness tied to both producers and consumers.”

Wage growth continue to slow for Job-Changers, who saw a 7.8% increase in pay in May, down from 8.0% in April, while Job-Stayers' wage growth remained unchanged at 5.00% for the 3rd month.



Finally, as a reminder ADP headline data had under-estmated the BLS magical print for eight straight months until today's report saw a modest beat, which comes two days ahead of Friday's BLS data.



And as we now wait for Friday's jobs report and next week's FOMC decision and Powell presser, the market's reaction was an extension of the dovish sentiment observed, which sent yields to session lows just above 4.30%, which is odd since there has traditonally been very little signaling power from ADP for Friday's more significant nonfarm payrolls number. And yet the market is starting to think that Friday we get a big downside surprise, one which may put September or even July rate cuts back on the table.
 

Attachments

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Во моментов цените се на можеби најлошо ниво од последните 3 години, и општо цела економија е прилично успорена.

Еве ти подетално за САД, има драстично намалување на работни позиции во овие сектори.


Има затоа што имаме економска криза. Верувам дека и другите сектори (надвор од ИТ) се погодени.
Што се однесува на ИТ светот, има фирми кои што економската криза не ги допира.
Ако пример работиш со стартапи, кои чекаат на надворешен фундинг, што нормално е намален во економска криза, нормално ќе бидеш повеќе погоден. Исто е со outsourcing. Во економска криза, клиентите ќе бараат начин да ги намалат трошоците, па тогаш ги шиткаат нашите тимови и одат во Индија (или каде и да е поевтино).
Ако си фирма со стабилен продукт или во сектор каде што финансирањето е обезбедено (пример здравство) ќе немаш мака.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.193
Поени од реакции
965
Има затоа што имаме економска криза. Верувам дека и другите сектори (надвор од ИТ) се погодени.
Што се однесува на ИТ светот, има фирми кои што економската криза не ги допира.
Ако пример работиш со стартапи, кои чекаат на надворешен фундинг, што нормално е намален во економска криза, нормално ќе бидеш повеќе погоден. Исто е со outsourcing. Во економска криза, клиентите ќе бараат начин да ги намалат трошоците, па тогаш ги шиткаат нашите тимови и одат во Индија (или каде и да е поевтино).
Ако си фирма со стабилен продукт или во сектор каде што финансирањето е обезбедено (пример здравство) ќе немаш мака.
И во здравство досега 3 рунди имавме на отпуштања. Фирми што моментално не се допрени се тие што цицаат федерални тендери. Оти заспаа на принтерот овија од Poopy Joe.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.754
Има затоа што имаме економска криза. Верувам дека и другите сектори (надвор од ИТ) се погодени.
Што се однесува на ИТ светот, има фирми кои што економската криза не ги допира.
Ако пример работиш со стартапи, кои чекаат на надворешен фундинг, што нормално е намален во економска криза, нормално ќе бидеш повеќе погоден. Исто е со outsourcing. Во економска криза, клиентите ќе бараат начин да ги намалат трошоците, па тогаш ги шиткаат нашите тимови и одат во Индија (или каде и да е поевтино).
Ако си фирма со стабилен продукт или во сектор каде што финансирањето е обезбедено (пример здравство) ќе немаш мака.
Не може да се сите во здравство, генерално зборуваме на цела индустрија.
Погодени се и други, али без најголем дел од другите се живее, кај софтвер и постара верзија ќе ги гура до подобри времиња и не плаќаат ни долар за нова.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
И во здравство досега 3 рунди имавме на отпуштања. Фирми што моментално не се допрени се тие што цицаат федерални тендери. Оти заспаа на принтерот овија од Poopy Joe.
Кои луѓе беа отпуштени? Ги отпуштивте ли најдобрите девелопери?

Не може да се сите во здравство, генерално зборуваме на цела индустрија.
Погодени се и други, али без најголем дел од другите се живее, кај софтвер и постара верзија ќе ги гура до подобри времиња и не плаќаат ни долар за нова.
Точно, ама мојот прв коментар беше насочен кон сениор девелоперите, кои реално се мал процент од индустријата.
Тука не зборам за Станко кој работел 10години во фирмата, па го стаиле "сениор" демек за да напредува. Нормално е кога фирмата ќе дојде во криза да го бркаат Станко бидејќи сигурно има некој со 3-4 години искуство што може истата работа да ја работи а зема 50% помала плата.
Муабетот ми беше дека ако стварно добро си ја работиш работата, станеш професионалец, тогаш веројатноста криза од ваков калибар да ти направи штета е значително помала отколку ако си mediocre. Дека многу од тие пораки што ги читаме на linkedIn од типот "I lost my job" се луѓе кои биле mediocre, пример за Peter Principle.
Сеа нормално има и квалитетни луѓе кои "настрадале", ама сметам дека нивниот број е значително помал. За жал немаме статистика за квалитетот на луѓето што се отпуштани.
Да додадеме тука дека и големите компании си прават чистка после ненормалното вработување што се случи во Короната. Овие чистки не знам колку се поврзани со кризата, мислам дека повеќе се темелат на тоа што големите играчи си направија нереални проекции за workload-от што ќе го имаат после короната.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.193
Поени од реакции
965
Кои луѓе беа отпуштени? Ги отпуштивте ли најдобрите девелопери?
20%-30% скративме да, зависи кој дев на што проект беше. Кога имаш проблем со cashflow, нови deployments се ставени само за итни работи и подршка. Се освен еден проект е замрзнато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom