Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
15 февруари 2019
Мислења
994
Поени од реакции
3.981
Што понуди Левица на економски план
Доволно е да не се краде и да се отпушти исламскиот џган од социјално и државна работа каде што не се компетентни и може апсолутно ништо да не прават после ова, само со овие 2 работи за 5 години ќе дојдеме на ниво на Хрватска
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
774
Доволно е да не се краде и да се отпушти исламскиот џган од социјално и државна работа каде што не се компетентни и може апсолутно ништо да не прават после ова, само со овие 2 работи за 5 години ќе дојдеме на ниво на Хрватска
Значи во превод пошто незнаеш да ми кажеш ништо не понуди.
Програмата им беше катастрофа како и изборот на прецедател.
Сега од нив може да очекуваме само врескање 4 години и ништо повеќе.
Театар за мали деца.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.688
Поени од реакции
3.645
Доволно е да не се краде и да се отпушти исламскиот џган од социјално и државна работа каде што не се компетентни и може апсолутно ништо да не прават после ова, само со овие 2 работи за 5 години ќе дојдеме на ниво на Хрватска
Не, не е доволно.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
kano е на бања
Он си ја заврши улогата тука, како и сите куртони, ги искористиш и ги фрлаш. Така и он си е вратен да љупи компири у мекдоналдс со бугарскиот пасош.

И на него како и на многу новопечени вмрони, им текна колку е саатот на неколку дена после избори, испадна дека не била прикаската на хидро мицко дека ќе ги обединувал македонците, туку дека ќе прави влада која ќе е подружница на Косово, со цел да се косоваризира цела држава.

Најмрднати сепак остануваат дечките кои се тепаа Грујо да не го сменат, се приметуваат неколку од нив одма, тие уште имаат дома слики од грујо и го чекаат да се врати денот да ги обедини, што во превод би значело да се повторно кучки на косоварскиот политички блок.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.058
Поени од реакции
7.129
Значи во превод пошто незнаеш да ми кажеш ништо не понуди.
Програмата им беше катастрофа како и изборот на прецедател.
Сега од нив може да очекуваме само врескање 4 години и ништо повеќе.
Театар за мали деца.
Кога трета опција ќе стане фактор (сега само за Левица за пишува), не ли сметаш дека доста експерти (најчесто универзитетски професори) ќе почнат да се ангажираат партиски?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
774
Кога трета опција ќе стане фактор (сега само за Левица за пишува), не ли сметаш дека доста експерти (најчесто универзитетски професори) ќе почнат да се ангажираат партиски?
како мислиш нели сметам? Сам со себе збориш или му одговараш на друг член?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.148
Поени од реакции
4.794
Он си ја заврши улогата тука, како и сите куртони, ги искористиш и ги фрлаш. Така и он си е вратен да љупи компири у мекдоналдс со бугарскиот пасош.

И на него како и на многу новопечени вмрони, им текна колку е саатот на неколку дена после избори, испадна дека не била прикаската на хидро мицко дека ќе ги обединувал македонците, туку дека ќе прави влада која ќе е подружница на Косово, со цел да се косоваризира цела држава.

Најмрднати сепак остануваат дечките кои се тепаа Грујо да не го сменат, се приметуваат неколку од нив одма, тие уште имаат дома слики од грујо и го чекаат да се врати денот да ги обедини, што во превод би значело да се повторно кучки на косоварскиот политички блок.
А ти не си партијаш, марш бре, криво ти е што панданот на ванчо михајлов ќе се врати во куманово да бере грав.
Барем ние што гласавме за дпне се буниме ти се криеше во дупка за двојазичност, талат, племето ваше одродено.
СДС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ
СИТЕ НАСЛЕДНИЦИ НА КПМ ГЛАВА ДА НЕ КРЕНАТ.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
А ти не си партијаш, марш бре, криво ти е што панданот на ванчо михајлов ќе се врати во куманово да бере грав.
Барем ние што гласавме за дпне се буниме ти се криеше во дупка за двојазичност, талат, племето ваше одродено.
СДС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ
СИТЕ НАСЛЕДНИЦИ НА КПМ ГЛАВА ДА НЕ КРЕНАТ.
Јас немам ништо лично против вас бугарите, само нема потреба да сте ни у устав.

По дома не ванчо, не тодор александров, не христо татарчев, ако сакаш и слави трифунов си го урами.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.102
Поени од реакции
2.074

И стружанкава патос бришит,браво Левица
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.143
Поени од реакции
5.894
Како и што очекував, Левица како единствената Македонска партија е вистинската опозиција во државава. Комуњариве бубалчиња, се нацртале во први редови и си ќутат послушно. Им фали уште да ја изберат Славјанка за претседател и комотно можат да не се ни пријавуваат за наредни избори.

ДПМНЕ ептен се сопна уште на прва пречка. Шпон што никогаш не земал збор на говорница (во оние ретки моменти кога се појавил во собрание), што отворено се залага за федерализација и е од партија со само 2 пратеници - сега е претседател на собрание. Утка од епски размер. Па уште и заклетва дава на Албански јазик... уште толку ги закопа вмровциве... :tapp:
ps: и ко за беља се вика Африм, "омиленото" име на @Sussaro :rolleyes:

Него, на планинциве изгледа не им се дава власта. Ко да се спремаат за немири? Ако и овде ДПМНЕ утне - тури му курот на наредниве 4 години.

 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.372
Поени од реакции
21.902
Ete i da se bide pragmaticen i redno e junior partnerot vo koalicijata da dobie nesto, ama Mickovski ako ne za drugo, mozese da insistira likovi kako Gashi da ne se vo takva pozicija. Vo sustina mislam deka Makedoncite nemaat tolku problem i da bide spikerot Albanec, ama covek sto ja pocituva drzavata, zakonite i ustavot. Ete i obrazovan ili uspesen, covek sto lici da go vodi sobranieto na parlamentarna demokratija. Ama se desava, poranesen komandant na teroristicka organizacija koja se borese za nistenje na drzavata da bide zamenet so naslednik, sto ja peese drzavnata himna na sosedna drzava tokmu vo sobranieto. Gashi pokaza na delo, deka na ja pocituva institucijata sobranie, koja treba da ja vodi. A sto mozeme da ocekuvame kako rezultat od toa? Jasno e. I tuka lezi problemot a ne deka bil Albanec. Kako znak na kaenje deka ete togas zgresil mozese na primer da kaze deka od pocit ke go vodi sobranieto samo na Makedonski jazik. I ete ke poveruvavme deka zgresil covekot. Ama siptarizmot preuvladuva i zatoa tie toa go pocustvuvaat kako pobeda a nie kako poraz. Zatoa sto toa e vistinata.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.102
Поени од реакции
2.074
Како и што очекував, Левица како единствената Македонска партија е вистинската опозиција во државава. Комуњариве бубалчиња, се нацртале во први редови и си ќутат послушно. Им фали уште да ја изберат Славјанка за претседател и комотно можат да не се ни пријавуваат за наредни избори.

ДПМНЕ ептен се сопна уште на прва пречка. Шпон што никогаш не земал збор на говорница (во оние ретки моменти кога се појавил во собрание), што отворено се залага за федерализација и е од партија со само 2 пратеници - сега е претседател на собрание. Утка од епски размер. Па уште и заклетва дава на Албански јазик... уште толку ги закопа вмровциве... :tapp:
ps: и ко за беља се вика Африм, "омиленото" име на @Sussaro :rolleyes:

Него, на планинциве изгледа не им се дава власта. Ко да се спремаат за немири? Ако и овде ДПМНЕ утне - тури му курот на наредниве 4 години.

Да точно е,чекаат само да се игласаат уставните измени ,најкасно до 2026 ке почнат ако не се вратат на власт.Требит полицијата и армијата да се на штрек или најдобро е операција метла на тие 10 души во рок од 1 год.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
511
Поени од реакции
946
Ovde poveketo se iznevereni i razocarani od ovoj debakl.... procitajte kako se ubiva edna nacija nemoze toa sega naednas ajde ke puatime atomska bomba, poleka decki cekor po cekor obrazovanie, zdrastvo, migracia, politika toa trae godini i godini, a veke kaj nas e raspletot.. za nekolku gosini nema ni da postoi... a toa e se blagodarenie na predavnikot na naseto cedo... Gasi Masi golem stap moze da bide i Asparuh i Krum i Nemanja i Alexandros... toa e sporedno.... Se e ova scenario smisleno ustw odamna... a nie sme najglupi luge sto odime da glasame za nasite predavnici,,,, Toa e toa pranje mozok sto pisav prethodno ali lugeto nemaat ni gram svest....nie sme predadeni od nasite.... toa e glavnata krivica... kako jas da se osekam i da se gordeam so Makedonija koga tie sto treba da storat nesto i se plateni- vlasta, site se predavnici...
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.500
Ne znam shto sakate be da napravite so ovoj pamet.. stvarno mislete deka levica so vakvo odnesuva ke mozhe da go zeme i da go drzhi drzhavata.

Vmro i Vlen ako stvarno go napravat toa shto vetuvaaa. Invensticii vo opshtinite, namaluvanje na korupcija koja beshe mnogu vo sds i dui, i apsenje na tie shto kradeaa bes limit.. togash na site treba ta ni bide dobro.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom