Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.190
Поени од реакции
8.527
во блгарска и српска скуштина нема алабански само кај нас мелез мулти ,нешто је труло у држави данској
затоа требаше да мислте кога @мкд владе и слични ви цртаа, не сега, помина тој воз.
Автоматски споено мислење:

Не, не е проблемот што е Албанец. Проблемот е што не се почитува демократијата во државата. Секоја партија си прави некои свои математики, а многу е просто: за да се формира влада, потребни се 61 пратеник. Секако, за да бидат и Албанците застапени, како големо малцинство, потребно е да бидат претставувани во владата и да има министри-Албанци. Ама како може една партија како ДПМНЕ која преубедливо победи на парламентарните избори да дозволи претседател на Собрание да стане претставник од партија која освоила два пратеника?! За што вредат гласовите на ДПМНЕ? За да се нема претседател на Собрание од нивни редови? Па ако е така, ЗНАМ има шест пратеници, ете, нека има претседател на Собрание од ЗНАМ, и онака има повеќе пратеници од Алтернатива.
што се поарни тие од ЗНАМ ? не им го знаеме минатото, од кај, кој се ? Еве нека го стават Заев на местото на Гаши. Одговара тој ?
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.148
Поени од реакции
4.795
извини вака, ти очекуваше дека албанциве повеќе нема да збуруваат албански ? дека ќе се смени закон за тоа ? ако така си верувал, тогаш премногу си бил наивен.
Не бе, само очекував овие да бидат по нормални и да работат на конечно решение со албанците каде бугарија нема да искористи, но со 61 да изиграваш пратеник слушалка, извини но ова е ептен комуњарски, во своја држава слушалки ќе носам, ма сиктер.
На прво место нема да ги ставам ако сум пратеник, и не гласам за нешто што не сум слушнал, буквално странски јазик држи седница, кога ќе види дека никој не гласа и не носи слушалки нека се снаоѓа бабата.
Ова е омаловажување и неможам да го подржам.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
386
Поени од реакции
716
Преголема тензија.Дај не заебавајте, да го споредуваш Таљат и Гаши е како небо и земја.Гаши албанците не го ни знаат, човеков има направено "име" преку поранешно коалицирање со Алијанса, а веројатно е турски играч на турската служба.Гаши нема потенцијал да ги брани неговите националистички интереси, нема ни неговите да искочат да го бранат, камоли да биде како Таљат кога е во прашање бранење на некаков интерес.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
Гајле му е на Мицко ќе направи уште 3-4 хидроцентрали мандатов, простиот Македонец нека продолжи да гласа за курто и мурто. Еве ја и баба рога продолжува да се глупира и да не прави малоумни

Прегледај го приврзокот 418580
...ајде малку почит, како е ова однесување така ли се нарекува претседателот? а ваму солиш памет, немаш основна култура и ти си бил Македонец, богами ваква младина ниту ни треба, да си оди поарно, може ќе се цивилизира малку кога не ќе може да збеснува и плука како дома, па ќе и' дојде памет!
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.943
затоа требаше да мислте кога @мкд владе и слични ви цртаа, не сега, помина тој воз.
Nie bevme nebanjati togas, tie kremot, prosetanite.
Ama pak zatoa egoto vo oblaci. Em suto em bode rabotata.
Neka kvicat sega, koj gi eba ko se glupi severdjani.
Ovie pak od Levica mi se najjaki. Ni sami ne znaat za so se raduvaat i sitat.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Де бе па и вие, ама му запнавте на Мицко. Човекот си има мастерплан за ослабнување на ДУИ, со тоа шо силно ја факторизира Влен и и дозволува да, од една страна, го обели образот пред гласачкото тело со тоа што и кадровски добива слична тежина во новата влада како ДУИ во таа на СДС, а исто и дозволува да создаде инфраструктура, за да може у наредни изборни циклуси да не потфрли, како што потфрли ДПА во 2008ма. Мицковски има византиско-империјален менталитет, у кој само навидум делува сервилно кон луѓе кои досега неколку пати коалицирале со Заев, плукале по ДПМНЕ и ја нарекувале фашистичка/антиалбанска партија, а всушност создава свој загар и послушник, за да после го сврти во вистински момент против ДУИ и во еден раздели-па владеј маневар, да ги натера да се испоубијат меѓу себе, па да земе тегла, да си ја набие во чмарот и....
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.148
Поени од реакции
4.795
Де бе па и вие, ама му запнавте на Мицко. Човекот си има мастерплан за ослабнување на ДУИ, со тоа шо силно ја факторизира Влен и и дозволува да, од една страна, го обели образот пред гласачкото тело со тоа што и кадровски добива слична тежина во новата влада како ДУИ во таа на СДС, а исто и дозволува да создаде инфраструктура, за да може у наредни изборни циклуси да не потфрли, како што потфрли ДПА во 2008ма. Мицковски има византиско-империјален менталитет, у кој само навидум делува сервилно кон луѓе кои досега неколку пати коалицирале со Заев, плукале по ДПМНЕ и ја нарекувале фашистичка/антиалбанска партија, а всушност создава свој загар и послушник, за да после го сврти во вистински момент против ДУИ и во еден раздели-па владеј маневар, да ги натера да се испоубијат меѓу себе, па да земе тегла, да си ја набие во чмарот и....
Слушајте сега ваму.

Вие бе суртуци не го знаете големиот план на македонските партии, планот е давајте им што повеќе на албанците и ќутете за криминалот па после ќе ги заебеме.
Прегледај го приврзокот 417352
ќе ги фатиме во небрано.
Автоматски споено мислење:


Ги утепаааа
:bravobe:
Се согласувам со Апасиев тука за се што кажа, освен за албанците кои ги наброја, да бидеме на чисто ниту еден албанец не загинал за оваа држава и затоа не се државотворни, од тие чесни добри албанци што ги спомна Апасиев еве ќе издвојам Ибе Паликуќа, дали Апасиев го читал нејзиниот внук? што вика тој за неговата тетка? дека се борела за албанските земји и не се борела против балистите и не била комунист.
Немаат допирна точка албанците со оваа држава, доста со пропаганда

Iba did not fight against the Ballists the traitors, the spies who forced the UDB to speak and write. according to Daje's stories - Eshref Palekuqi (we looked at our brothers who did not understand the great danger of Slavs - we were not communists, we were fighting evil to restore order in our Albanian lands
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.190
Поени од реакции
8.527
Не бе, само очекував овие да бидат по нормални и да работат на конечно решение со албанците каде бугарија нема да искористи, но со 61 да изиграваш пратеник слушалка, извини но ова е ептен комуњарски, во своја држава слушалки ќе носам, ма сиктер.
На прво место нема да ги ставам ако сум пратеник, и не гласам за нешто што не сум слушнал, буквално странски јазик држи седница, кога ќе види дека никој не гласа и не носи слушалки нека се снаоѓа бабата.
Ова е омаловажување и неможам да го подржам.
Никој не бара да подржиш, тоа е завршена работа многу одамна,и тоа со закон, не се ни сеќавам кога беше, и мене не ми е по ќеиф ако мислиш дека јас го подржувам, ама прекасно е да се дискутира за тоа и разочарува.
За мене не е тоа разочарување, ниту дали бил албанец, нека биде албанец и премиер ако сака. Од оваа влада се очекува да се справи со баибузукот, криминалот, правниот систем, и нормално економијата и што не, се е у курац ојдено.
Касими сам си кажа,нема да се дозволи "Јас одговарам само пред партијта и лидерот". Не дека му вервам, лично не очекувам подобро однесување од овие албанци од албанците од Дуи, али да почекаме да видиме, сум пишал и претходно, како ќе им дозволиш така ќе се понашаат. Ако се остане на исто како што беше, нема што да се дискутира, тури им курот, и овие нека завршат како комуњарава за 4 години.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.148
Поени од реакции
4.795
Никој не бара да подржиш, тоа е завршена работа многу одамна,и тоа со закон, не се ни сеќавам кога беше, и мене не ми е по ќеиф ако мислиш дека јас го подржувам, ама прекасно е да се дискутира за тоа и разочарува.
За мене не е тоа разочарување, ниту дали бил албанец, нека биде албанец и премиер ако сака. Од оваа влада се очекува да се справи со баибузукот, криминалот, правниот систем, и нормално економијата и што не, се е у курац ојдено.
Касими сам си кажа,нема да се дозволи "Јас одговарам само пред партијта и лидерот". Не дека му вервам, лично не очекувам подобро однесување од овие албанци од албанците од Дуи, али да почекаме да видиме, сум пишал и претходно, како ќе им дозволиш така ќе се понашаат. Ако се остане на исто како што беше, нема што да се дискутира, тури им курот, и овие нека завршат како комуњарава за 4 години.
Но за што да се гласа, јас идеолошки за левица не би гласал има и други причини, но нема десна национална партија.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.190
Поени од реакции
8.527
Но за што да се гласа, јас идеолошки за левица не би гласал има и други причини, но нема десна национална партија.
Не знам дали има и кој се, не ги пратам сите, како и да е, еве ти напрај партија па нека народот гласа за тебе и партијта, сигурно ќе има луѓе и од форумов што ќе те подржат.
Проблем кај народов е што гласате за ВМРО по дифолт дека биле десна или не знам што, сега наеднаш разочарување, овој ќе бил албанец, ќе зборвел албански, ќе ги пикнеле и бугарите во устав, кога рекоа дека нема да биде така, јас барем такво нешто не слушнав. Јас уште долго време пред избориве пишав дека ќе ги пикнат, штетата е направена, не очекувајте чуда од Мицко, работата е што ќе избоксуваат за тоа или така ќе ги спуштат гаштите. Затоа викам, полека , нека покажи времето, сите овде се смееа дека пак со дуи ќе прави влада, ама ете и тоа бидна, Али се тресе ко трап, ќе го акне удар во секој момент.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
576
Поени од реакции
1.358
... ајде ти направи омлет без да скршиш некое јајце!
Македонска мега трагедија, јајца се кршат нонстоп, ама омлет не видовме 30+ години...
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
436
Поени од реакции
620
GDP - 2024.jpg

Тотален колапс на GDP во Македонија за разлика од останатите соседи, ова се црни сценарија, бугарите за 2 години од 89 милијарди во 2022, имаат 107 милијарди во 2024, сите имаат напредок само ние сме назад и доколку продолжи годинава вака не и се пишува добро на Државава, во ранг сме со Афричките земји..
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
Но за што да се гласа, јас идеолошки за левица не би гласал има и други причини, но нема десна национална партија.
ideology.jpg
Десна национална партија е фашизам. Во Македонија тој примат го држат партијата Десна и ВМРО ДПМНЕ, додека СДСМ е поконзервативна и според најновите информации кои ги следам од партијата е дека ќе се насочат во идниот период кон по либерална и лева политика каде ќе покушаат да си ги повратат лево ориентираните гласачи кои тежнеат кон комунизмот. Комунизмот и фашизмот пак имаат доста сличности кои ги збунуваат на моменти гласачите. Двете се одликуваат со висок национализам и возљубеност кон нацијата. Комунистите тежнеат кон јака средна класа граѓани, додека десните или фашистите кон високо богати граѓани кои би требало да ги помагаат сиромашните граѓани со примат на висок национализам. Најголем десен лидер е Хитлер, а најголем жив десен лидер е претседателот на Израел. Најголем лев лидер е Карл Маркс а најголем жив лев лидер е Димитар Апасиев. Како други десни лидери ќе ги спомнам Урсула Фон Дер Лајен, Бајден, Путин, Вучич, додека пак како леви се Ким Јонг Ун, Кси Џинпинг, Мигел Диаз Канел и други.

Во едно сценарио кога би се распаднала ВМРО ДПМНЕ, таа би се прелеала кон Десна и Левица. Изворното ВМРО уште тогаш имало лева и десна страна на организацијата. Како најголем лев лидер е Гоце Делчев, додека како десен би го спомнал Тодор Александров.

Во главно, не можеш да измислиш преку леб - погача. Тоа значи дека светската политика се базира на табелата од сликата и така функционираат економиите и државите. Тито направи трет свет со формирањето на неврзаните каде средно моќните држави како Југославија почнаа да си помагаат на сите основи, додека евро-атлантистите си имаа своја економија, а левите како СССР и Кина си имаа друга економија. Доброто во Титовата политика беше што можеше да игра со двете економии и левата и десната.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2017
Мислења
563
Поени од реакции
832
Прегледај го приврзокот 418628

Тотален колапс на GDP во Македонија за разлика од останатите соседи, ова се црни сценарија, бугарите за 2 години од 89 милијарди во 2022, имаат 107 милијарди во 2024, сите имаат напредок само ние сме назад и доколку продолжи годинава вака не и се пишува добро на Државава, во ранг сме со Афричките земји..
Ne mi e verno ova. Sto e ova?
GDP nominal 8000 imame a PPP 22000.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom