Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 мај 2024
Мислења
38
Поени од реакции
49
А што толку чудење не ми е јасно, ко прв пат да има албанец на чело на собрание.
Него стварно верувавте дека вмро ќе ја врати државата пред 2001 год, ве изигра Мицко јако:sekc:
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
459
Тоа што го продадоа комуњарите со амин на вмро не се враќа назад од страна на вмро дечки. И Давкова гледам легна на брашното. Можеби ќе се врати со некоја друга партија.
Една мала корекција.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
Нечисти се тие тука на кои им е помила партиската од македонската кауза.
...македонска кауза не се прави ниту вака екстремно со глава во ѕид, лесно зборува Д.Апасиев, секој може така јас ова, она, „џам свиткавте“, а и вие тука, со ваше физичко присуство во странство, а со НЕТ пишување тука, држава не се прави мистер „ausländer(што и да ти значи никот но никако поврзано со „македонска кауза“):toe:

...ајде да видам да успеете да го спроведете на ваш начин како пишувате тука но во реалност, а да нема немири или не дај Боже војна, осетлива средина, треба паметен баланс да се направи, да се променат прво работите,

...ако спикерот на Собрание не работи како треба нема лепак на фотељата, ќе биде сменет, ако не се почитува законите ќе одговара, полека да им дадеме шанса, зошто друга соодветна мирољубива шанса нема, Македонија не е ниту силна држава, нема никакви неопходни ресурси да зависат други држави од нас, нема ниту море, ниту небо, ниту пријатели, полека...чергата не е толку долга да си ги испружиме нозете, паметно треба да се балансира и да се вратат работите на своето место да профунционира судството и правдата... да им дадеме шанса!
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.771
Поени од реакции
8.389
...каузата не се прави ниту вака екстремно со глава во ѕид, лесно зборува Д.Апасиев, секој може така јас ова, она, „џам свиткавте“, а и вие тука, ајде да видам да успеете да го спроведете, а да нема немири или не дај Боже војна, осетлива средина, треба паметен баланс да се направи, да се променат прво работите, ако спикерот на Собрание не работи како треба нема лепак на фотељата, ќе биде сменет, ако не се почитува законите ќе одговара, полека да им дадеме шанса, зошто друга соодветна мирољубива шанса нема, Македонија не е ниту силна држава, нема никакви неопходни ресурси да зависат други држави од нас, нема ниту море, ниту небо, ниту пријатели, полека...чергата не е толку долга да си ги испружиме нозете, паметно треба да се балансира и да се вратат работите на своето место да профунционира судството и правдата!
Како ќе биде сменет, кога веднаш ќе ја напуштат коалицијата, а ДПНЕ сами си кажаа дека без УЧК влада не прават? Знаеш кога ќе беше под закана за смена, ако ДПНЕ + Знам направеа сами влада, па потоа од таква позиција преговараа со Вреди. Вака кога самите си ги врзуваат рацете, немаат во старт никаква можност за држење на контрола.

А ова во продолжение што го читам се повторно оправдувања и изговори на уште непочнато. Ако е Македонија толку ете слаба, сиромашна, итн ... и во толку катастрофална ситуација, што се истепаа за да дојдат на власт?

Кажи ми каде е подобрувањето помеѓу првата и втората влада на Зоран Заев и на Мицковски? Па ако им дадат 2 министерски места на ЗНАМ, ДПНЕ на чело со Мицковски со 58 пратеника ќе има помалку министри во влада одколку СДС што имаше.

Кажи ми на што треба да дадам шанса, кога од ДПНЕ даваат изјава дека понудата е "Четири мнистерски места", Вреди излагаат и викаат "6 министри + претседател на собрание", и тука ботовите 2 недели не убедуваат дека се тоа се тактика за преговарање и на крај Мицко симна гаќи од што е многу добар преговарач. Он влада не може да состави со 58 пратеника асално, не па нешто повеќе да се очекува од него.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.372
Поени од реакции
21.905
Прва седница на странски јазик, мицко шиптаpот си ја тера агендата
Има потенцијал ДПМНЕ да добива реметење од Левица. Тоа сигурно.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.420
Поени од реакции
22.022
Сега пуштам да видам шо се дешавало. Не знам дали е повеќе трагично, или комично, ама за жал ќе да е првото. Ова веќе не е смешно, колку и да "не се замара" човек со политика.
Оваа што ја води седницата изгубена во просторот, времето и животот.
Жално е што не знае ни да чита, после секоја втора реченица оваа до неа Цветанка Иванова ја исправа што треба да каже (т.е. како да прочита). Преведувачот од албански на македонски подобро да не го коментирам, 99% поголеми се шансите да разберам рандом Индиец или Бангладешанин како зборува кинески, отколку овој рамковниот.

Собраниски канал може комотно да го смени името во некој од тие срање каналите од Србија што ги пренесуваат тие озрачени во т.н. ријалити шоуа.
Не верувам дека некаде во било која држава во Европа, парламентот (највисокиот законодавен дом!) изгледа во исто смешно толку жално и комично. Можеби само во Косово, кој знае.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Има потенцијал ДПМНЕ да добива реметење од Левица. Тоа сигурно.
Не е партијата предавничка за ремет, тие се старо-нови кучки на косоварите, не е ова нешто ново за нив.

Дебиланата од 250+ илјади што ги гласа се проблемот, тие се рѓата што го јаде македонецот. Комуњарите се во распад, вмроните ќе тераат вака уште многу.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
Како ќе биде сменет, кога веднаш ќе ја напуштат коалицијата, а ДПНЕ сами си кажаа дека без УЧК влада не прават? Знаеш кога ќе беше под закана за смена, ако ДПНЕ + Знам направеа сами влада, па потоа од таква позиција преговараа со Вреди. Вака кога самите си ги врзуваат рацете, немаат во старт никаква можност за држење на контрола.

А ова во продолжение што го читам се повторно оправдувања и изговори на уште непочнато. Ако е Македонија толку ете слаба, сиромашна, итн ... и во толку катастрофална ситуација, што се истепаа за да дојдат на власт?

Кажи ми каде е подобрувањето помеѓу првата и втората влада на Зоран Заев и на Мицковски? Па ако им дадат 2 министерски места на ЗНАМ, ДПНЕ на чело со Мицковски со 58 пратеника ќе има помалку министри во влада одколку СДС што имаше.

Кажи ми на што треба да дадам шанса, кога од ДПНЕ даваат изјава дека понудата е "Четири мнистерски места", Вреди излагаат и викаат "6 министри + претседател на собрание", и тука ботовите 2 недели не убедуваат дека се тоа се тактика за преговарање и на крај Мицко симна гаќи од што е многу добар преговарач. Он влада не може да состави со 58 пратеника асално, не па нешто повеќе да се очекува од него.
...дали тоа намерно или навистина не го земаш во предвид странскиот фактор, Калето спие ли?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.680
Поени од реакции
8.133
Голема грешка прави македонецот што се едни исти феудалци од осамостојувањето навака ги гласа и со тоа ги амнестира и им прави чадор на истите да прават понатаму зулуми на населението.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.780
Поени од реакции
4.008
Идеме на 37 години иста прича , се зголемува timespan-от. Добро , бидејќи од времето на Љупчо не истерале цел мандат , може и пак да има мерење пошо очигледно ќе им падне рејтингот на ВМРО.
Едно е сигурно само трендот на иселување ќе продолжи , а најверојатно и ќе порасне за некој процент.
Можете да го тупите колку сакате за Левица што правеле во минатото , но во моментов се единствена сериозна опција на која треба да им се даде шанса како власт. Да беа посериозни некои од тие десетина други партии и нив би им дал шанса , ама тие не се ни блиску асални да бидат во конверзација.
Само едно е факт и апсолут , народот си го заслужува ова што им се случува , кој од неукост , кој од личен интерес , а највише ми е жал за оние што мислеле дека стварно ќе има промена вистинска.
Како и да е , надежта секогаш последна умира.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.943
Sega pojasno vi e zosto vi rekov deka zamina vozot pred tamu 7 godini. I zosto pobrzo so shiptаr ke sednam kafe da pijam otkolku so glup i tup levicar, poranesen saren kurton.
Pak da krevate revolucii ebave kurtonite glupi.
Normalno deka ne vi e jasno, vie samo najdobri nameri imavte. Zatoa nikovi menvavte i brisevte profili, za da ne vi gi citame vasite najdobri nameri :pos: .
Super, i kako vi ispadnaja najdobrite nameri ebave severdjanite. Rezim so penkalo srusile. E pa piknete si go to penkaloto vo dupceto sareno ebave moronite.
Pa uste i se kurcat, um prodavat.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.619
Поени од реакции
6.098
...дали тоа намерно или навистина не го земаш во предвид странскиот фактор, Калето спие ли?
Да калето ги заболе кој колку министри имал :pos:

Факт е дека Мицко се посра у гаќи уште не седнат у фотеља, кај ќе му биде крајот за 4 години останува да видиме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.543
Поени од реакции
40.523
Sega pojasno vi e zosto vi rekov deka zamina vozot pred tamu 7 godini. I zosto pobrzo so shiptаr ke sednam kafe da pijam otkolku so glup i tup levicar, poranesen saren kurton.
Pak da krevate revolucii ebave kurtonite glupi.
Normalno deka ne vi e jasno, vie samo najdobri nameri imavte. Zatoa nikovi menvavte i brisevte profili, za da ne vi gi citame vasite najdobri nameri :pos: .
Super, i kako vi ispadnaja najdobrite nameri ebave severdjanite. Rezim so penkalo srusile. E pa piknete si go to penkaloto vo dupceto sareno ebave moronite.
Pa uste i se kurcat, um prodavat.
И мене ова не ми е јасно, ликови кои се узрокот зошто сме тука оправаат како требало да биде и како они ќе сределе.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
197
Поени од реакции
400
Бендевска вчера изјави дека ја поддржуваат Давкова да си ја вика земјата онака како што си ја чувствува. Според неа и треба да ја вика Република Македонија. Што има везе орангутанот нејзин лидер што крвареше за северна. Спремни за пушење од епски размери. Кур да ве утепа сите што гласате вакви партии
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom