Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 април 2023
Мислења
967
Поени од реакции
2.366
А кој кур заслужиле овие да се во власта, па и претседател на Собрание да имаат, ни крв имаат дадено ни жртви. Дуи 2001ва даде безброј жртви терористички за да седнат во влада, сдс даде крв на 27ми април, зијадин исто, Вмро даде луѓе по затвори и жртви 2001ва, максим крв на 27ми, овие ништо буквално и сега си ги местат газојте на готово.
1715955134058.png
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.046
Поени од реакции
4.833
Зелените балисти се уште се надеваат да бидат дел од влада, еве Бугар вика емоциите кај албанците биле вжештени, едвај ги контролирале.
Не би рекол дека се надеваат, се обидуваат да предизвикат политичко/безбедносна криза.
Сега се во фаза на барање спонзор (САД, Германија, Британија или Франкија).
Автоматски споено мислење:

..да не плајча патарина :pos:
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.929
Поени од реакции
13.925
Зошто мора?
Може победил на избори и разбирливо е да избере претседател на Соббрание од свои редови.
До следниот пат “ком опинци ком обојци“ и сдсСС и зелените балисти нема повеќе да бидат фактор за било што.

Затоа што не можеш да игнорираш една четвртина од население и реалната политичка состојба.



Иако не велам дека треба да го дадат местото претседател на Собрание. Секогаш сум сметал дека таа функција треба да дојде од партијата со најмногу пратеници.



Но, значајни позиции мора да земе и Влен (поточно Албанци). Ниту имаме сила, а и потреба, наредните години да ги поминеме во меѓуетнички препукувања (особено кога треба да се решаваат прашања со соседи).

ДПМНЕ уште помалку. Ќе им се повтори нешто слично на 2016 година. Не им треба преголема поларизација. Да сум Мицко, би ги чувал Левица како страшило пред Запад, па и за внатрешна употреба. Еве видите што ќе дојде ако не сме ние, ако попуштаме премногу и изгубиме. ДУИ, Левица, и оваа структура што галами сега околу неспомнатата Северна (да мора да го радикализираат и СДС или било која која партија во тој блок), би ги пуштал да галамат, да изгледаат радикално, а Мицко би бил единствена прифатлива опција за ЕУ, САД и без "нормална" алтернатива внатре или политички значајна сила што би можела било што да направи.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.934
Поени од реакции
80.653
Не е дезинформација, ами што е лошо во тоа?
Бевте против Таљат затоа што бил дезертер и учк, зошто сега сте против?
Не знаат.
Голем кур ако им дале претседател на собрание.

Други работи се битни.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.046
Поени од реакции
4.833
Затоа што не можеш да игнорираш една четвртина од население и реалната политичка состојба.
За тебе не дозволување да има претседател на Собрание од варди е игнорирање на 1/4 од население?
Па за кој курац тогаш има избори?
Каква уникатна демократија продавате овде навистина не сте ми јасни!
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
"Ја им кажав фино лепо дека ќе гласам за Левица ако не ме запослат."
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Не знам дали тој ќе заврши на некаков список ама за тебе со сигурност знам дека ќе те стрелат 5-6 пати!
Може да добиеш о гратис стрелање од Нигер или Нигерија, мала разлика, внимавај кога ќе те стрела може и без очи да останеш.
Абе стрелач, иди прегледај се, 50-60 денари ти е со плаво картонче. Пун си со фрустрации, ќе ти дадат терапија, ќе ти олесни.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.014
Поени од реакции
626
Халил Снопче
Какви филмови си правите , сеа рекоа на Сител дека нема да имаат претседател на собрание. Ќе имаат правда , локална самоуправа , економија и политички систем .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.934
Поени од реакции
80.653
луд и глуп не е баш исто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom