Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.988
Поени од реакции
4.528
По улава комбинација не сум видел.
Мислам Алберт ќе седи на страна и ќе се смее.
Овие Канал 5 ќе го споулават народот ако канат секој ден вакви, вчера беше Јонуз сега уште Генчов и Благојче фалеа.
ezgif.com-webp-to-jpg-converter (1).jpg
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Не се заебавај, 600 гласа им се 50% од гласачката база. Сериозно оштетени се.
кхм, значи 600 гласа се, па може и да се краде!
Ако беа 60.000 е тогаш тоа е сериозен криминал.... ако не си знаел секој крадец започнува со ситно потоа се префрла на крупно.
Но ти изгледа одлучи да ги амнестираш оти нели се само 600 гласа :yid:
Автоматски споено мислење:

Вмровците заедно со своите подржувачи.

мора да го пилотираат 300 пилотите од Арачинове :pos:
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Чирот на ЕУ, слепото црево на ЕУ, црвот што од внатре ја нагризува ЕУ ни остана последната надеж да не примат у ЕУ. Им се плаче у Брисел да добијат уште еден мали орбан.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Сите напукавте илјадници постови и стотици нови профили годиниве па Владо веќе просто не може да води евиденција којштокако, па се изнаплака за анкети кои ќе ги користи како база на податоци за да може да опстои на моралната делулу висока позиција со брзо “ископување” информации за лесно да класифицира луѓе во некоја корпа после X години напаѓајки ги со еден ист муабет en masse бидејќи повеќе го нема капацитетот лично некој да разработи и да издебатира. Кога е повикан да дискутира пишува глупости “ама јас само констатирам - не мислам ова или она”, параноично исплашен да не изусти нешто што би му се вратило во иста мера како тоа што го прави тој за другите. Каков кловн. Гласајте ве молам, за да неговиот идентитет не се разниши. Без тој “журналистички” аспект овој профил е повеќе празен од кеса чипс.
Taka e be wotce, me procita od prvo.
Odsekogas glumese zastitnik na pederite i obespravenite. Nesto kako naroden pravobranitel na forumot, dosledno go sledis trendot na wouk i cancel kulturata i zatoa forumot se napolna so trodupli akaunti, snegulki itn itn itn.
Interesno e sto nikade te nema za kostic da se zalozis, go ubija covekot od baniranje oti pazi sega dupli akaunt , a toa da ti bilo zabraneto .
Ili kostic ti spagja vo ona lokalno forumsko peerce, ne ti se interesni tie da gi branis, na povisoko celis ;) .
Bilo kako bilo, jas ne izmisliv nesto novo, ako imas problem oti treba da se baniraat duplite akaunti, mozebi ke treba da se obratis kaj gazdata, toj gi diktira pravilata, ne jas. Tamu ubavo si pisi deka e zabraneto dupli akaunti, procitaj si. Tie pravila se tamu za da ima red a ne ko sega kurokukja da e napraven forumot. Ke iznatreskam gluposti, ke se izglupiram za site pari i ke go izbrisam akauntot i ke napravam nov oti me boli takvoto i pak jovo na novo do sledniot akaunt. E zatoa e toa pravilo tamu. I sto diskusija sakas da pravam so lik koj menuva akaunti kako corapite. Nema kontinuitet vo stavovite.
Ali ok, ete sakas diskusija, poveli. Za sto sakas konkretno sa diskutirame povrzano so temata.
Za drugoto okolu dupli akaunti imas druga tema, tamu prasanja i predlozi cinam bese, predlozi da se ukini toa pravilo.
Автоматски споено мислење:

Незнам зашто имаат потреба OG вмровците да си пукаат у нога и да пљукаат по неопределените кои гласаат секои избори различно баш од тие причини. Ќе си прашам курот дали ВМРО ќе имаше толку мандати ако не беа гласовите од неопределените (тие што немаат никакви партиски книшки). Истото важи и за СДС, као сите сме Владе од Ротино и само ние имаме право да гласаме за нашата партија и да јадеме гомна против другите пошто овие неопределените гласале за Заев. Да бе гласале, ама гласале и за Грујо претходно, и? Се надевам ќе удри камшикот Мицко по вертикала со време да прекинат вакви курчења од типот ја сум најВМРОвец, ме боли кур биди, не ни сакам да бидам ни ВМРОвец ни СДСовец. Али ако дозволи таква пизма да си се шири, на некои следни избори секогаш стига казна.
I sega daj odlucete se, vmrovec sum, prodaena dusa, komunjar ? Pa cela lavina od komentari imav zatoa so napisav deka Pretsedatelkata go prekrsi ustavot so zakletvata, istiot toj ustav koj se zakolna deka ke go stiti. Kolku sto pratam Pretsedatelkata e kandidat na VMRO.
Daj kazete mi od koja partija sum da ne vlezam vo pogresen stab, oti eksik posle.
Автоматски споено мислење:

Sto e be druze, dvaka gazot gakjite. Si se sramis nesto od prethodnite stavovi, ke ti se narusi imidjot na bezgresen levicar ili sto i da si?
Ebave revolucionerite, nemate doblest ni da si izlizite kaj so plukavte i toa na anonimen forum, ne pak nesto drugo.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
892
Поени од реакции
3.537
Чирот на ЕУ, слепото црево на ЕУ, црвот што од внатре ја нагризува ЕУ ни остана последната надеж да не примат у ЕУ. Им се плаче у Брисел да добијат уште еден мали орбан.
Сеа и Грујо коа ке се врати и искочи на аеродромот како од предна врата како на assault, кој ке ви ги гледа маките :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
37
Поени од реакции
120
Чирот на ЕУ, слепото црево на ЕУ, црвот што од внатре ја нагризува ЕУ ни остана последната надеж да не примат у ЕУ. Им се плаче у Брисел да добијат уште еден мали орбан.
Напротив, светлата страна на ЕУ. Една од единствените држави во ЕУ која не се дави во WOKE културата или како и да се нарекува сегашнава педерско исламистичка дегенерација
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.076
Поени од реакции
4.853
Мило ми е што имаш спротивно мислење, исто ми е мило што не мора да се дообјаснувам пошто тоа што го мислев го кажав погоре.

Не значи дека ќе излезам апсолутно во право ама не значи дека ни ти ќе излезиш.
Последно тука што се војувало е 2001, ограничен конфликт, оттогаш има повеќе од 20 години. Така да... ако ми се впушташе во натамошна дискусија ќе те прашав како тоа имаат интерес за војна, а истата ја нема толку време?

Војна значи само поделба, кинески интереси, руски интереси... немаат мегдан каде да влијаат. Друго е кога ќе те контролира со ЕУ фондови и слично, така да мене таа варијанта ми е поизвесна.

Ќе видиме како ќе испаднат работата и во која временска рамка, битно е и тоа.
Искрено мене не ми е толку мило, повеќе би сакал да имаме слични или компатибилни ставови околу стратешки прашања -како што се националните интереси на Македонците/македонија, но реалноста е таа и на сила убаина не се прави.

Технологијата која со децении се применува од страна на ЕУСА е: прво создавање на криза, а потоа се доаѓа и се претставуваат како помирувачи на тој начин и двете страни перманентно ги држат под своја контрола. На пример, кај нас за креирање на криза ги користат Арнаутите кои се погодни за таа цел (функционираат на племенски принцип) откако кризата ќе земе замв овие испраќаат свои емисари кои ја контролираат кризата и ги ИМПЛЕМЕНТИРААТ нивните интереси.
Заради процесот на имплементирање кој по правило се протега на повеќе генерации демократурата им доаѓа како нарачана, се менуваат гарнитурите и секоја од нив вградува по некоја шајка во ковчегот Македонија.

Па твојот аргумент од 2001-та немало военополитичка криза е само посакувано сценарио и уште една технологија која дава резултати... и така по системот топло-ладно Македонија секој ден се помалку е функционална држава илити македонска држава, а тоа е нивниот врховен интерес.
Ако очекуваш дека јавно ќе речат дека нивен интерес е непостоење на Македонска држава ќе се начекаш.

ЕУропска во тој поглед влече многу поинфантилни потези.. уште од времето на Лисабонската декларација (во која децидно стои дека постоење на македонска држава НИКОГАШ нема да признаат) се покажува како многу по-неинвентиван играч.

Војна како и секоја војна е само ПРОДОЛЖУВАЊЕ на политика со други средства.
Треба да се разбере и прифати дека имање на сопствена држава е возможно само преку ВОЈНА се друго е ветар и магла...
Друго е прашањето дали Македонија има капацитет и потенцијал за нешто такво, но тоа е работа на експерти кои треба детално да ги согледат ресурсите човечки и сите други па предложат решение...

Нема што да видиме, глобализацијата под дуригентска палка на ЕУСА е МИНАТО-СВРШЕНО ВРЕМЕ, во тек е редефинирање на глобалните односи и воспоставување на ПОПРАВЕДЕН свет, тој процес ќе трае не може преку ноќ да се изгради, ќе има и крв и солзи...
Мене ме интересира дали на време ќе се создаде критична маса во македоснкото ткиво кои ќе умее да ги менаџира тие процеси и во целата игра да извлече најповолен резултат за Македонците/ Македонија.

Значи можеме да се сложиме дека не се сложуваме!
Секое добро.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Сега кога допреа до власт ќе глумат патриоти, пак ќе ни ја блокираат иднината.
СДСМ, ДУИ и Западот иднината што ни ја спремаат, како што гледаме е Голема Албанија, иако нам ни велат дека одиме кон ЕУ. Секако дека сме против тоа и се надеваме дека ќе се прекине тој пат кој го одиме 20 години.

Ја спомна тепачката на кале каде беше он со шверцери против комити за црквата , но не кажа или му беше срам да каже дека тука изеде добар бокс од еден од комити :D , го има тој дел на видео на youtube и ден денес од тие инциденти и убаво се гледа :) ..
Кажа ли дека заедно со Груевски тоа им го наместија на Комити?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.253
I sega daj odlucete se, vmrovec sum, prodaena dusa, komunjar ? Pa cela lavina od komentari imav zatoa so napisav deka Pretsedatelkata go prekrsi ustavot so zakletvata, istiot toj ustav koj se zakolna deka ke go stiti. Kolku sto pratam Pretsedatelkata e kandidat na VMRO.
Daj kazete mi od koja partija sum da ne vlezam vo pogresen stab, oti eksik posle.
Батхрт груевист си Владе и ништо друго. Влези у која партија сакаш крши глава кога животна цел е да лови кој гласал за друга партија на претходните избори. Јаката сатисфакција ако ти признаам дека сум гласал за Заев а сеа за Мицко. Да не сум венчан случајно да гласам за една партија само?
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Напротив, светлата страна на ЕУ. Една од единствените држави во ЕУ која не се дави во WOKE културата или како и да се нарекува сегашнава педерско исламистичка дегенерација
Цела пропаганда против ЕУ се темели на 2-3 работи што се погрешни а никој не ги споменува добрите работи. Исто, целиот мит за “светлата страна” се темели на 2-3 популистички мерки а никој не збори што се е труло таму.
Еден од главните постулати врз база на кој е создадена ЕУ е солидарноста. Тој малиот диктатор е солидарен само коа се земаат пари, кога се гради заедничка надворешна политика не му се слуша. После газењето од ссср, да не биле у еу ќе биле живи гревови како нас денес.
Пак ќе кажам, уште еден нето примач што ќе практикува селективна солидарност тешко дека ЕУ ќе си дозволи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Цела пропаганда против ЕУ се темели на 2-3 работи што се погрешни а никој не ги споменува добрите работи. Исто, целиот мит за “светлата страна” се темели на 2-3 популистички мерки а никој не збори што се е труло таму.
Еден од главните постулати врз база на кој е создадена ЕУ е солидарноста. Тој малиот диктатор е солидарен само коа се земаат пари, кога се гради заедничка надворешна политика не му се слуша. После газењето од ссср, да не биле у еу ќе биле живи гревови како нас денес.
Пак ќе кажам, уште еден нето примач што ќе практикува селективна солидарност тешко дека ЕУ ќе си дозволи.
Западот (ЕУ, САД...) раководи со земјава 20+ години, за кои станавме албанска држава, постапувајќи по сите нивни препораки. Слушајќи ги све што ќе ни кажат.
Сите тие ствари кои не тераа да ги праиме, никого на свет не го тераат да ги праи.

И? У ЕУ сме?

Или се наоѓаме во третата албанска држава на Балканот?

Намали доживљај малку ти. Престани со истите глупости кои СДСМ го отфикарија у длабока опозиција, каде што и ќе отане доколку продолжи да го игнорира слонот у собата, при анализата на причините за пораз.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Западот (ЕУ, САД...) раководи со земјава 20+ години, за кои станавме албанска држава, постапувајќи по сите нивни препораки. Слушајќи ги све што ќе ни кажат.
Сите тие ствари кои не тераа да ги праиме, никого на свет не го тераат да ги праи.

И? У ЕУ сме?

Или се наоѓаме во третата албанска држава на Балканот?

Намали доживљај малку ти. Престани со истите глупости кои СДСМ го отфикарија у длабока опозиција, каде што и ќе отане доколку продолжи да го игнорира слонот у собата, при анализата на причините за пораз.
Треба да напраиш разлика што е вистинско залагање за ЕУ што е само декларативно. Не ги слушај партиите(сдс) што кажуваат, гледај ги што праат. Од пред 20 години добиваме препораки што да се праи за да се доближиме односно усогласиме со еу. Колку е мрдната работата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom