ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
27 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
3 otvoreni pozicii - ako nekoj bara rabota , pustete CV…

ReposiTrak is seeking a highly-motivated, analytical thinker to join its software development team to help build and maintain a massive framework that serves multiple applications including scan-based trading, price and item management, out-of-stock management, regulatory compliance and, most recently, supply chain traceability.

About the Role:

The Software Developer will be responsible for supporting all of the underlying framework for all ReposiTrak technology solutions, including the ReposiTrak Traceability Network®, Scan-based Trading, Compliance Management, Out-of-Stock Management and others through a mix of analytical and programming assignments. The position is 100% remote, full-time, and is designed for someone who’s ready to be a major contributor to the maintenance of existing applications as well as developing new applications using a robust code base.

Qualifications:

· Formal training or certification on computer science or STEM (science, technology, engineering or mathematics) concepts and 2+ years applied experience

· Overall knowledge of the software development life cycle

· Analytical skills, creative problem solving, attention to detail

· Good written and verbal communication skills in English

Responsibilities:

· Take part in all stages of software development - design, code, test, and maintain

· Learn ReposiTrak’s existing robust code base and build upon

· Adherence to ReposiTrak’s best practices and code standards

· Create and maintain new features according to the needs of the business and our client base of 30,000

· Work in dynamic, agile environment within geographically distributed team

Required software experience:

· Proficiency in any of following programming languages: Smalltalk, Java, C/C++/C#, PHP, .Net, Javascript

· Understanding of SQL and database concepts, ability to construct and analyze complex SQL statements

· Understanding of object-oriented programming concepts

Please send you resume to : ktrendafilov@repositrak.com
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Пазарот е преплавeн со џуниори и со други програмери кои не можат да си дозволат да останат без плата подолго време поради икс причини и прифаќааат плати кои за трудот кој треба да го вложиш во оваа работа се деградирачки за професијата односно луѓето се очајни за работа со други зборови, па ситуацијата може да се опише ко: Дај шта даш, биче боље. А дека биче боље мало морген, боље префрли се нешто друго работи, место да си губиш времето во ит за тие пари.
Колку треба да зима џуниор во преплавен маркет за да не биде деградирачко, притоа да не заборавиме дека стартно би земал над просекот во земјата од сите други области ако само што почнува. Што е деградирачко у тие 600-700 евра кои може да ги зема со година ипол курсеви? Каде е подобро да си почетник? Медицина? Финансии? Или сите мајстори да станат за да не се нервират девелоперите кога реновираат купатило?

Зарем цела држава не е дај шта даш биче боље или јас имам некоја искривена и застарена слика?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Колку треба да зима џуниор во преплавен маркет за да не биде деградирачко, притоа да не заборавиме дека стартно би земал над просекот во земјата од сите други области ако само што почнува. Што е деградирачко у тие 600-700 евра кои може да ги зема со година ипол курсеви? Каде е подобро да си почетник? Медицина? Финансии? Или сите мајстори да станат за да не се нервират девелоперите кога реновираат купатило?

Зарем цела држава не е дај шта даш биче боље или јас имам некоја искривена и застарена слика?
Neka ne te cudi, temava, a i site ostanati kaj so ucestvuvaat it faci se odlepeni od realnost.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.718
Јас мислам дека треба прво да дефинираме што сметате џуниор, што мид, а што сениор.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Колку треба да зима џуниор во преплавен маркет за да не биде деградирачко, притоа да не заборавиме дека стартно би земал над просекот во земјата од сите други области ако само што почнува. Што е деградирачко у тие 600-700 евра кои може да ги зема со година ипол курсеви? Каде е подобро да си почетник? Медицина? Финансии? Или сите мајстори да станат за да не се нервират девелоперите кога реновираат купатило?

Зарем цела држава не е дај шта даш биче боље или јас имам некоја искривена и застарена слика?
Можам да ти најдам сега оглас за работа за референт за набавка во Тинекс за 700 евра нето. Барем фиксно работно време ќе имаш од 8 саата и нема да имаш рокови и спринтови и работата ќе ти биде рутина, а и нема да треба да се спремаш година дена со милион курсеви и саати и саати поминати над книги и видео туоријали. Дали ти мислиш дека на тој џуниор ќе му качат повеќе од 50 евра годишно, ако и тоа го дочека првите години? А за него наплаќаат 3000 - 4000 евра минимум од клиентот, ако не е и повеќе. Џуниорот ќе си ја чукне главата и ќе си побара нова поплатена работа, пошто само така и се стига до висока плата во ит. Затоа и јас имам сменето 7 работни места во 4 - 5 години.

Ако ти кажам дека мајстор за 4 дена работа, ми лепеше плочки во купатило и кујна и плус некои водоводџииски, монтерски-демонтерски и заварувачки работи правеше, ми зема 700 евра (со половична набавка на материјали, пошто нешто и јас имав веќе купено) и нема да ти излгеда така нормално тоа што го збориш. Со тоа курсевите можеш да се сликаш само. Деградирачки е за мене да некој ми ја понуди таа плата после скоро 10 години искуство, а и некој кој е на мое ниво да се спушта на ниво со некој што почнал вчера да гледа туторијали. И некоја пачавра од hr да ми кажува бараме сениори ама немој многу плата да бараш, пошто работава може и некој со помалку искуство да ја заврши.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.296
Поени од реакции
3.253
Колега што заедно одевме на пракса, го видов лани, останал во фирмата ебани 3 години и платата му останала 400 евра. Ако ова не е деградирачки, не знам што е. Ама дека не можел да најде на друго место, бидејќи пазарот е презаситен, па принуден да остане. На крај се сменил во друга фирма за 500 евра со надеж дека ваму ќе расте платата. Не сите имаат успешни приказни и земаат 2к+ за неколку години, ама си ќутат, зашто одма ќе дојде некој, абе на комшијата детето партал прави, ама го бива него. Посебно PHP пазарот е мизерен, иако многу е побрзо да се развие квалитетно решение.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.718
Можам да ти најдам сега оглас за работа за референт за набавка во Тинекс за 700 евра нето. Барем фиксно работно време ќе имаш од 8 саата и нема да имаш рокови и спринтови и работата ќе ти биде рутина, а и нема да треба да се спремаш година дена со милион курсеви и саати и саати поминати над книги и видео туоријали. Дали ти мислиш дека на тој џуниор ќе му качат повеќе од 50 евра годишно, ако и тоа го дочека првите години? А за него наплаќаат 3000 - 4000 евра минимум од клиентот, ако не е и повеќе. Џуниорот ќе си ја чукне главата и ќе си побара нова поплатена работа, пошто само така и се стига до висока плата во ит. Затоа и јас имам сменето 7 работни места во 4 - 5 години.

Ако ти кажам дека мајстор за 4 дена работа, ми лепеше плочки во купатило и кујна и плус некои водоводџииски, монтерски-демонтерски и заварувачки работи правеше, ми зема 700 евра (со половична набавка на материјали, пошто нешто и јас имав веќе купено) и нема да ти излгеда така нормално тоа што го збориш. Со тоа курсевите можеш да се сликаш само. Деградирачки е за мене да некој ми ја понуди таа плата после скоро 10 години искуство, а и некој кој е на мое ниво да се спушта на ниво со некој што почнал вчера да гледа туторијали. И некоја пачавра од hr да ми кажува бараме сениори ама немој многу плата да бараш, пошто работава може и некој со помалку искуство да ја заврши.
Чисто се сомневам дека ќе има фиксно време како референт за набавки, на хартија е во сите индустрии по 8 саати, во реалност поголем дел од тие што ги познавам лупаат по 10+ саати. Имам роднина што работеше како менаџер на набавка во една од познатите компании за прехрамбена индустрија, телефонот не прекинуваше да и ѕвони се до 9-10 навечер.

Единствената разлика со таквите позиции е надградбата и учењето на нови работи. Има и таму заебанции, но не како во ИТ, особено ако си на сениорска позиција ова ти е за домашна работа.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
418
Поени од реакции
591
Колега што заедно одевме на пракса, го видов лани, останал во фирмата ебани 3 години и платата му останала 400 евра. Ако ова не е деградирачки, не знам што е. Ама дека не можел да најде на друго место, бидејќи пазарот е презаситен, па принуден да остане. На крај се сменил во друга фирма за 500 евра со надеж дека ваму ќе расте платата. Не сите имаат успешни приказни и земаат 2к+ за неколку години, ама си ќутат, зашто одма ќе дојде некој, абе на комшијата детето партал прави, ама го бива него. Посебно PHP пазарот е мизерен, иако многу е побрзо да се развие квалитетно решение.
Во Охрид се бара работа за Собарка во Хотел, почетна плата 35700, мислам дека стварно е деградирачко ова што ти го пишуваш за колегата што му се случило...
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
525
Поени од реакции
1.753
Колку треба да зима џуниор во преплавен маркет за да не биде деградирачко, притоа да не заборавиме дека стартно би земал над просекот во земјата од сите други области ако само што почнува. Што е деградирачко у тие 600-700 евра кои може да ги зема со година ипол курсеви? Каде е подобро да си почетник? Медицина? Финансии? Или сите мајстори да станат за да не се нервират девелоперите кога реновираат купатило?

Зарем цела држава не е дај шта даш биче боље или јас имам некоја искривена и застарена слика?
Темава одамна треба да ја отштиклираш ако сакаш да прочиташ реално мислење, овде се Гугл фаци, најспремни, најбогати и најспособни луѓе во МК а можда и универзумот. Пошто темава на одредени фаци овде им е како мини Тиндер за да ќарат некоја форумска пичка и тоа е тоа.
Реален ти е Лестер, другото горе-доле, можеш да скокнеш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Чисто се сомневам дека ќе има фиксно време како референт за набавки, на хартија е во сите индустрии по 8 саати, во реалност поголем дел од тие што ги познавам лупаат по 10+ саати. Имам роднина што работеше како менаџер на набавка во една од познатите компании за прехрамбена индустрија, телефонот не прекинуваше да и ѕвони се до 9-10 навечер.

Единствената разлика со таквите позиции е надградбата и учењето на нови работи. Има и таму заебанции, но не како во ИТ, особено ако си на сениорска позиција ова ти е за домашна работа.
Сигурен сум дека е така. Е ссега спореди тоа да до 9 - 10 навецер буљаш у код и се расправаш со оптимизации, багови и зошто некој сервис од нигде никаде престанал да работи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Колега што заедно одевме на пракса, го видов лани, останал во фирмата ебани 3 години и платата му останала 400 евра. Ако ова не е деградирачки, не знам што е. Ама дека не можел да најде на друго место, бидејќи пазарот е презаситен, па принуден да остане. На крај се сменил во друга фирма за 500 евра со надеж дека ваму ќе расте платата. Не сите имаат успешни приказни и земаат 2к+ за неколку години, ама си ќутат, зашто одма ќе дојде некој, абе на комшијата детето партал прави, ама го бива него. Посебно PHP пазарот е мизерен, иако многу е побрзо да се развие квалитетно решение.
Mislam treba malce da ste realni, 3 godini ako ostanal na 400 evra nikoj ne mu e kriv. Ili bogznae koe drvo e, no ofens, zaso do pred tocno godina dena za teski cepenici letaa po 1000 evra.
Автоматски споено мислење:

Во Охрид се бара работа за Собарка во Хотел, почетна плата 35700, мислам дека стварно е деградирачко ова што ти го пишуваш за колегата што му се случило...
So e ustv degradiracko? Tolku ispregovaral, tolku kje raboti. Tie so zimaat 5 bona remote da ne im pagja nezgodno za sobarov ili da receme nekoj gradezen inzener so rmba za 30k na gradiliste. Ne go teraat wc da cisti.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.718
Сигурен сум дека е така. Е ссега спореди тоа да до 9 - 10 навецер буљаш у код и се расправаш со оптимизации, багови и зошто некој сервис од нигде никаде престанал да работи.
Затоа ти заработуваш 4 пати повеќе од тие во набавки.

Инаку како споредба, во Австралија ИТ ти е помалку платено од речиси сите други инженерски професии.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Затоа ти заработуваш 4 пати повеќе од тие во набавки.

Инаку како споредба, во Австралија ИТ ти е помалку платено од речиси сите други инженерски професии.
Да, можеш да бидеш 4 пати поплатен. Али со плата ко од 70% - 80% од фирмичкиве во мк тешко.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.296
Поени од реакции
3.253
Mislam treba malce da ste realni, 3 godini ako ostanal na 400 evra nikoj ne mu e kriv. Ili bogznae koe drvo e, no ofens, zaso do pred tocno godina dena za teski cepenici letaa po 1000 evra.
Знаев дека некој ќе го пише ова. Е заради ова си ќутат многу луѓе, а ги слушаме само овие што се фалат дека се усреќиле. Братот имаше големо знаење уште тогаш како практикант. Во слободно време кодираше, може еден од поспремните колеги. Исто ни даваа таскови што они не можеле да ги средат, а и кодбејсот беше ужас за снаоѓање. На нешто заедно работевме и гарантирам дека не е цепаница. Немора да значи дека тој што се снашол подобро е подобар програмер.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
436
Поени од реакции
598
Дечки, треба сами да си мислите за плата, кариера и се околу тоа. Нема фирма што ке го испланира тоа наместо вас.
За другото, индивидуално е. Мене ми треба поголема плата за да собирам пари за стан, коли, итн, ама имам и колеги на иста позиција што тоа им е средено па со нив побитно им е да имаат добар тим на работа и стабилна околина. Неможе сите да сме ориентирани кон кариера и да бркаме поголеми плати 24/7.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom