Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Сдс треба да остане .
glasaj za levica togas.

nebitno e dali ima ili nema u programa plan za sponzorsto od strana zasto toa e lesno da se zaobikoli. vo mkd vo kesh se plakalo i plakaat sekakvi sumi a kesh e lesno da se vnese u drzavata pogotovo kako diplomatska pratka. lesno e i preku stranski sponzori da se plakaat odredeni smetki pogotovo online kampanji... levica ima dobieno pari od stranstvo na primer, kako i site drugi partii taka da dzabe e toj zakon.

ps. recisi sekoja ambasada na usa ima 10-20 milki kesh u sekoe vreme. 5 mil se dovolno da napravis razlika. za usa ne e bitno 51% nego bitno e da ne podelat. ako sme 49% na 49% so 2% (dui) te kontroliraat. ova e idealen i najeftin nacin da te kontroliraat.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.774
8ми и 9ти мај се празници во западна Европа.
Браќата пак ќе ги носат со автобуси на гласање.
Само сега има и Македонци кои се враќаат ради овие празници по западна Европа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.174
Поени од реакции
9.037
8ми и 9ти мај се празници во западна Европа.
Браќата пак ќе ги носат со автобуси на гласање.
Само сега има и Македонци кои се враќаат ради овие празници по западна Европа.
Ushte li davaat 9ti Maj da se slavi po "Evropa"? :D
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.339
Поени од реакции
46.473
Имаат барања и ќе им бидат исполнети. Мицко ниту еднаш не ги демантираше. Со максо веќе се у коалиција кој кажа дека уставот ќе се мења у првите 200 дена. И тука мукла.

Било која албанска партија и да е ги има истите барања, беса и АА не се исклучок.

Во време на Заев се реши грчкото прашање, на наша штета. Во време на вмро ќе се отвори бугарското прашање но нема да се реши. Ќе не ставо во подредена положба за никогаш да не може да се реше во наша корист.

Вмро отсекогаш имале слабост на Бугарија и бугарите. Дури имаа и претседател, бугарофил. И ден денес имаат членови кои не убедуваат да ги продадеме најдобрите банки и фирми на Бугарија.
Плус се партија со најмногу членови со бугарски пасоши.
Изречито наклонети према бугарија.
Муце, готово е, Стефчо е надвор од игра и со него комуњарите што му ги собираа потписите. Сообрази се со програмата и наместо да повторуваш дрндупки кажани кај кучките на Фуркан, земи одбери си фаворит од преостанатите.
Недела дена газобол за Стефче ни е здраво ни е нормално.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.689
Поени од реакции
4.059
Муце, готово е, Стефчо е надвор од игра и со него комуњарите што му ги собираа потписите. Сообрази се со програмата и наместо да повторуваш дрндупки кажани кај кучките на Фуркан, земи одбери си фаворит од преостанатите.
Недела дена газобол за Стефче ни е здраво ни е нормално.
Фуркан ги гледа листите на Мицко и кажува дека немало Албанци, незнам од каде знае, кога може Бранко Манојловски да е албанец или пак можеби Филип Салиовски.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.169
Поени од реакции
20.699
Имаат барања и ќе им бидат исполнети. Мицко ниту еднаш не ги демантираше. Со максо веќе се у коалиција кој кажа дека уставот ќе се мења у првите 200 дена. И тука мукла.

Било која албанска партија и да е ги има истите барања, беса и АА не се исклучок.

Во време на Заев се реши грчкото прашање, на наша штета. Во време на вмро ќе се отвори бугарското прашање но нема да се реши. Ќе не ставо во подредена положба за никогаш да не може да се реше во наша корист.

Вмро отсекогаш имале слабост на Бугарија и бугарите. Дури имаа и претседател, бугарофил. И ден денес имаат членови кои не убедуваат да ги продадеме најдобрите банки и фирми на Бугарија.
Плус се партија со најмногу членови со бугарски пасоши.
Изречито наклонети према бугарија.
Колку сакаат нека имаат барања албанците, кога би влегле во сеалбанска коалиција со СДСМ, би имале x100 од барањата што ги имаат сега. И сите ќе им бидат прифатени.

Бугарофилот и бугарофилите се со СДСМ во коалиција. СДСМ го отвори бугарското прашање и се спремни да прифатат сè што бараат бугарите. Дури пуштаа партиски куртoни како @SharpShooter на форумов да нè убедуваат дека сме бугари и дека дедовците до 1945 ни зборувале бугарски. :LOL:

Поголема бугарофилска, албанофилска и антимакедонска партија од СДСМ, нема.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
466
Поени од реакции
383
Ја би повикал сите Македонци да излезат и на 8 мај да гласаат и за претседател и за пратеници за сите освен за СДС, а во ИЕ 6 да гласаат за ВМРО, затоа што тие гласови што ги имаат ЗНАМ и Левица и др помали партии не им носат никаков пратеник, туку тие гласови се горат и идат во корист на ДУИ, а сите во 6, а претпоставувам и во ИЕ 5 и 2 знаат за конвоите од Западна Европа од автобуси и авионски линии што се организирани од ДУИ па и од Вреди за изборите на 8 мај.
Во ИЕ 5 ЗНАМ и Левица ќе имаат пратеник, само со гласовите од Битола и Охрид ќе извадат
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.998
Поени од реакции
10.676
partijata nikogas nema da ja ukine kaleto ama moze da go ignorira momentot koga nekoj drug ke proba ili da mu namesti neispraven avion na apasi, trajkovski de...

nemora da slusas koga drzavata ke ja zastanes na cvrsti noze i nema da zavisis od nivni krediti i red drugi ekonomski merki sto e videno na poveke mesta vo svetot i eden kus period vo mkd.

ova se teski temi za vas levicarite... zaebi toa aj i za tebe isto prasanje, sakas vlada dui/sdsm ili NE?
Па ти ме ме убедуваше дека морал Мицко да биде мек зашто иначе ке ја уништеле партијата :masa:
Има ли капетан на бродот не знаете кај терате веќе
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Па ти ме ме убедуваше дека морал Мицко да биде мек зашто иначе ке ја уништеле партијата :masa:
Има ли капетан на бродот не знаете кај терате веќе
ne te ubeduvam jas nisto. sds proba da go goni vmro neli imalo ilegalni donacii itn, i ako micko ne bese mek kaleto ke go ignorirase progonot. vmro opstana zasto kaleto mislise deka ke bide mnogu mnogu pobliska trka.

micko bese prilicno tvrd pri poslednata poseta na eskobar. ako se sekavas imase izjava od eskobar deka micko ne bil bas pameten i realen. poleka malku doprva ke vidime dali go biva ili ne.

aj sega najdi si gi madinjata i odgovori na moeto prasanje ko onoj drugiot levicar.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.467
Поени од реакции
3.246
Халил Снопче, кандидатот за пратеник на ВЛЕН, го истакна значењето на бројот шест, сметајќи го математички како прв совршен број. Во согласност со оваа нумеричка симболика, Снопче разјасни шест убедливи причини во процесот за дигитализација за поддршка на коалицијата ВЛЕН

Убиј ме, убиј ме одма.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.998
Поени од реакции
10.676
ne te ubeduvam jas nisto. sds proba da go goni vmro neli imalo ilegalni donacii itn, i ako micko ne bese mek kaleto ke go ignorirase progonot. vmro opstana zasto kaleto mislise deka bide mnogu mnogu pobliska trka.

aj sega najdi si gi madinjata i odgovori na moeto prasanje ko onoj drugiot levicar.
Браво мицакот го поеба калето каков мастермајнд имаме значи во државава :masa:
Кое ти е прашањето?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Браво мицакот го поеба калето каков мастермајнд имаме значи во државава :masa:
Кое ти е прашањето?
micko do sega igra zadvolitelno. treba da sfatis deka politika e kurva i deka lider na partija sto se bori za promena i 50+ pratenika nema tolkav prostor za manevar. e sega vie levicarite ste falicni i tesko sfakate ama ok eve fer bev da ti ja iskomentiram zabeselskata.

prosto prasanje... dali si za sdsm i dui ili za promena?
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
634
Поени од реакции
2.085
Арбен Таравари: Ни треба нов Устав за внатрешна реорганизација, еден предлог е дводомен парламент и 20 општини!

:tvg:
Мицко сам себе пука во торзо .
Таравари класичен неонацист .
Максим е класичен клиентист .
Мицко ќе правел влада со овие .
Мицко оди утепај се .


Димитриевски неколку месеци по 27 април станува градоначалник во Куманово, а вториот мандат како татко на општината го добива без поддршка од СДСМ.
Денес, Димитриевски ја предводи партијата ЗНАМ од каде како кандидат за претседател доби над 80.000 гласови, што неговата партија ја прави трета политичка сила кај македонскиот гласачки блок.
Пред вториот круг на претседателските избори и пред парламентарните избори, се погласно се зборува дека ако ВМРО-ДПМНЕ (партија која убедливо победи во првиот круг на претседателските избори) освои најмногу пратеници, дека следната Влада би ја формирала со албанската опозициска коалиција ВРЕДИ и со ЗНАМ на Максим Димитриевски.
Очекувањата за ова претходно ги подгреа и повикот на Христијан Мицкоски за мораториум на нападите од неговата партија кон ЗНАМ (и кон Левица)
Од она што се очекувањата по изборите, лидерот на ЗНАМ, Димитриевски кажа дека тие по изборите единствено не би влегле во коалиција со партијата ДУИ.
Со тоа индиректно и самиот Димитриевски потврдува дека е можна коалиција помеѓу неговата партија ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ.
А токму членови и активисти на ВМРО-ДПМНЕ беа јуришниците на 27 април кои ја раксрвавеа главата на Димитриевски и се обидоа да посегнат по неговиот живот.
Денес, седум години подоцна, Димитриевски е подготвен да седне во удобните владини фотелји заедно со оние кои пред седум години се обидоа да го ликвидираат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.952
Поени од реакции
39.497
Арбен Таравари: Ни треба нов Устав за внатрешна реорганизација, еден предлог е дводомен парламент и 20 општини!

:tvg:
Готово е, скар им направи, нема да коалицираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom