Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 март 2024
Мислења
433
Поени од реакции
836
4 месеци партија има вошкароф и мислиш дека Максим е ефектот за подобро од Левица ?
Да не е моментот на интереси на членови на СДС кои ќе губат бенефиции од власт па ајде да смениме страна кај Максим , исти кур и тапија само да се одржат во администрација ?
Па овие немаат ни ограноци во градовиве .
Левица со одење на соло, сами собраа 40,000 гласа за претседател .
Не сакам да испаднам бранител на Левица , но кога реално од нула изградиш партија со некоја подршка и стигнеш до трета сила во македонскиот блок , мора да се рече секоја чест .
Максим фати моментум , на прво лошо на Мицко, одма ќе избега . Максим е чиста пијавица .
Јас би сакал Левица повеќе да има ама нема. А се подолго на политичката сцена, нешто утнаа со кампањата многу слабо е изработена. Малку нереални искази имаат за некои работи.

Максим беше тој што го бранеше Заев и што беше за промена на името а сега глуми патриот. Лично него не би го гласал никад.
Ама што е добар оратор, има харизма и знае да привлече внимание знае.
Апасиев ке мора да намали со пцостите и да понуди подобра програма. Добро почна ама негде стагнира и ја утна работата.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.726
Поени од реакции
3.731
Готово, ме разубеди, не гласаме, нека владеат вечно СДСМ + ДУИ + сите останати албански партии. Нема потреба да одат СДСМ и УЧК опозиција, тие не згрешиле нешто. Напротив, треба да ги наградиме со трет мандат и во влада да ги земат сите останати албански партии, да владеат вечно со 90% албански министри и премиер албанец.

Имате ли бе грам достоинство вие ветрушките од кај Стевчо што менувате страна како дувне ветрот. Колку треба да си морално еродиран, без чест и достоинство, за да одработуваш за УЧК, и тоа во историски момент кога ќе одат сигурно во опозиција после 20+ години власт и газење на македонеците.
Еве и ти ме разубеди мене дека сдс треба да го заменам со вмро, а дуи со беса, алијанса и Албин Курти.
Супер ќе му биде на македонецот, нема да му го сменат уставот и да го избришат, нема да му се гласа претседател у собрание, нема да имаат албанците министри.
Еден терорист у влада ќе замениме со друг.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Јас би сакал Левица повеќе да има ама нема. А се подолго на политичката сцена, нешто утнаа со кампањата многу слабо е изработена. Малку нереални искази имаат за некои работи.

Максим беше тој што го бранеше Заев и што беше за промена на името а сега глуми патриот. Лично него не би го гласал никад.
Ама што е добар оратор, има харизма и знае да привлече внимание знае.
Апасиев ке мора да намали со пцостите и да понуди подобра програма. Добро почна ама негде стагнира и ја утна работата.
види, реално Левица ќе има 5 до 10 пратеници . Вмро од 54 до 57-58 во најдобро светло . Ако се спојат а Левица нагласи отворени се на соработка но идеално е за нив да не изгорат да одат во опозиција соло како првиот пат . Имаат заеднички интереси едино што е Русија и Израел . Тоа е минливо . Пак ќе се владее . Но проблемот е Мицко . Пред избориве постојано го напаѓаше Апасиев и си направи проблем наместо мораториум имаш кавга на најголемата партија македонска и на потенцијалната најголема македонска партија од левата идеологија . Непријател ти е СДС, непријател ти се албанските партии, непријател ти е Грција,Бугарија, непријател ти е ЕУ , што кочи ? Мицко и раководството , зошто , зошто имаат економски интереси и лични интереси над национални интереси .
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.517
Поени од реакции
5.057
Да беше Кајгана една изборна единица, цела, вака ќе беше распоредот на пратеничките места до сега:

ВМРО - 57 пратеници
Левица - 51 пратеник
ЗНАМ - 6 пратеници
СДСМ - 3 пратеници
ГРОМ - 1 пратеник
ДУИ - 1 пратеник
ВРЕДИ - 1 пратеник
:D
Овој пат со Влен сум.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
433
Поени од реакции
836
види, реално Левица ќе има 5 до 10 пратеници . Вмро од 54 до 57-58 во најдобро светло . Ако се спојат а Левица нагласи отворени се на соработка но идеално е за нив да не изгорат да одат во опозиција соло како првиот пат . Имаат заеднички интереси едино што е Русија и Израел . Тоа е минливо . Пак ќе се владее . Но проблемот е Мицко . Пред избориве постојано го напаѓаше Апасиев и си направи проблем наместо мораториум имаш кавга на најголемата партија македонска и на потенцијалната најголема македонска партија од левата идеологија . Непријател ти е СДС, непријател ти се албанските партии, непријател ти е Грција,Бугарија, непријател ти е ЕУ , што кочи ? Мицко и раководството , зошто , зошто имаат економски интереси и лични интереси над национални интереси .
Не се 5-10 многу и нереална цифра?
Ванковска имаше 4.5% гласаност. Од 120 пратеници 5% = 6 пратеници
Максим имаше 9.26% гласаност. Од 120 пратеници 9% = 10 пратеници

Остај го ти Мицко он се ке проба да направи за да дојде на власт. Чим Љубе го прими назад што фрлаше и дрва и камења по нив све е јасно. Ама нема друга опција. Најдобра опција е Мицко + Апасиев + Максим во коалиција. Шиптариве од Дуи мора да паднат, ја претераа. Како ке се исценкаат со другава опозиција албанска ке биде интересно..
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
@kano Ме интересира , дали во програмата ВМРО имаат закон за забрана на спонзорства од надворешни држави и организации ?
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Чим Љубе го прими назад што фрлаше и дрва
Ej заборавив на тој фактор на поздраф нездраф потег ! Исто така и на Ќерамидата . Што стана со Павле Трајанов ?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.423
Поени од реакции
35.817
Ацид рече дека имало 3ца од носителите . Дали сте вие тоа ?
Можеш многу лесно да провериш тоа. Носителите на листи на Левица се викаат:
1. Димитар
2. Амар
3. Борислав
4. Сашко
5. Јована
6. Игор

Јас сум Златко. Мило ми е. :D

Плус: има 6-мина Златковци на сите листи од сите партии. Ни еден од нив не е носител. :P
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Можеш многу лесно да провериш тоа. Носителите на листи на Левица се викаат:
1. Димитар
2. Амар
3. Борислав
4. Сашко
5. Јована
6. Игор

Јас сум Златко. Мило ми е. :D
да се викавте Дарја ти влегувам со клизачи макар да лежам доживотна со црвен картон . Уште не ми е јасно како таа жена е туркана тазе од Правен да стане носител . Нема искуство .
Автоматски споено мислење:

Ej заборавив на тој фактор на поздраф нездраф потег ! Исто така и на Ќерамидата . Што стана со Павле Трајанов ?
Дознав . И Павле отиде . Класично паразити. МИЦКО ИМАЛ СВОЕ ЈАС ! Чисто поединци партија влече позади .

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.423
Поени од реакции
35.817
да се викавте Дарја ти влегувам со клизачи макар да лежам доживотна со црвен картон . Уште не ми е јасно како таа жена е туркана тазе од Правен да стане носител . Нема искуство .
Автоматски споено мислење:


Дознав . И Павле отиде . Класично паразити

Па не е носител. Втора е, позади Амар.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.260
Поени од реакции
21.171
Еве и ти ме разубеди мене дека сдс треба да го заменам со вмро, а дуи со беса, алијанса и Албин Курти.
Супер ќе му биде на македонецот, нема да му го сменат уставот и да го избришат, нема да му се гласа претседател у собрание, нема да имаат албанците министри.
Еден терорист у влада ќе замениме со друг.
Со СДСМ на власт, не заменуваш ништо, туку само дополнуваш, бидејќи за да останат на власт ќе мора да прават коалиција со сите албански партии што ги наброја во постот, вклучувајќи ја и ДУИ.

Тоа ќе биде доминантно албанска влада. Со само дваесетина пратеници македонци (ако воопшто може да се наречат македонци), кои ќе бидат само декор во владата. Апсолутна власт на албанците, со 80% министри албанци, албанец премиер и одврзани раце да прават сè што сакаат. Сè негативно што се случувало изминативе 20+ години во државава со УЧК на власт, сè тоа што го наброја во постот, само појачано x100 овој пат.

Сето ова ти е јасно тебе, ама од некоја причина одлучуваш да бидеш измеќар на УЧК и на погрешната страна. Твое право, терај, секако нема апсолутно ништо да смениш, не проаѓа таквата пропаганда на власта со цел да го ублажи поразот и да се фати за последната сламка за спас, втурнувајќи ја државата во уште полоша состојба. Тоа е само бламирање, провидна пропаганда за малоумни, која како што видовме по резултатите - не пали.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.592
Поени од реакции
7.716
Ако толку ги интересираше на ДПМНЕ македонски интереси тогаш во 2020 ќе дадеа 2 пратеници за да оди ДУИ во опозиција, тогаш нели Заев во кампања викаше ДУИ ќе оди во опозиција.

Но тие гледаа сеир на уцените на Ахмети за Албанец Премиер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom