Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.143
Поени од реакции
34.992
Па истот глас е. Тебе во целава работа те буни што Lj е диграф.
Прегледај го приврзокот 414242

Нема везе, ме мрзи да зборам за ова...
Ама не зборуваме за гласови, туку за букви. За азбуката почна муабетот, демек ние азбуката сме ја направиле таква за да личела на српската.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
885
Ама не зборуваме за гласови, туку за букви. За азбуката почна муабетот, демек ние азбуката сме ја направиле таква за да личела на српската.
bugarin ve klizna da se objasnuvate za makedonskata azbuka ...
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Дај Боже да е така, јас очекував а и мораше да има поголема во ваква ситуација, зошто во најголем дел иатите луѓе испаѓаат и на двата дена.
Не бери гајле, има многу луѓе кои денеска се на работа па решија да не одат да гласаат, дека го сметаат првиот круг претседателски за не толку битен, ќе има поголема излезност на парламeнтарните, мене дури овие проценти со оглед за тоа колку се збори дека има иселено ми се фасцинантни, не па кога на 8ми ќе излезат сите што сакаат да гласат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.431
Поени од реакции
35.981
pretsedatelski-izbori-2024-mia.png

...Државна изборна комисија (ДИК) колку финансиски средства побарале, толку им биле одобрени за организирање на претседателските и парламентарни избори, двојните избори кои ќе се спроведат во април и мај државата ќе ја чинат 17 милиони евра,

- над 6 милиони евра за организирање на изборите, со обезбедување на доверлив и недоверлив материјал, транспорт, паричен надоместок за избирачките органи, односно на членовите на општинските изборни комисии, избирачките одбори,

- платено политичко рекламирање за двојните избори над
10 милиони евра.

- во првиот круг за претседателски избори на сите учесници во изборите им следува по 2 евра за запишан избирач на избирачкиот список.
- во вториот круг по 1 евро на кандидатите кои ќе бидат во вториот круг, исто така на запишан избирач.
(аман , како може на сите кои се учесници да им следи 2 Е од запишан избирач, а самиот избирач не добива ништо?)

...како и да е државата од сопствен буџет кој е народен буџет издвојува пари за рекламирање за сите кандидати на претседателските избори, а тие кандидати како што се од албанскиот лекторат (ДУИ, ВЛЕН) зашто се рекламираат и трошат пари кога потоа им „наредува“ на нивните симпатизери да не гласат и да го бојкотираат гласањето барем во првиот круг како се гледа, па за кое такво се рекламира на билборди да му ја гледам фацата ако не сака гласање?


... додека за парламентарните избори им следи по 2 евра на сите учесници во избори, исто така на запишан избирач, побарано и дадено од Министер за финансии, а самиот избирач што ќе добие од тие средства шипки варени!! :toe:

е затоа излезноста не е како треба и се манипулира и воедно се злоупотребува
гласај/ не гласај на претседателските и парламентарните избори 2024!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.977
Поени од реакции
4.516
Не бери гајле, има многу луѓе кои денеска се на работа па решија да не одат да гласаат, дека го сметаат првиот круг претседателски за не толку битен, ќе има поголема излезност на парламанетарните, мене дури овие проценти со оглед за тоа колку се збори дека има иселено ми се фасцинантни, не па кога на 8ми ќе излезат сите што сакаат да гласат.
Ова е реакција кон манипулирање, лаги, албанизација, терање бугарска политика.
Ги чека уште поголем потоп, ова неможе да се спореди со проблемот со Грција.
Автоматски споено мислење:

Фуркан ги повикува Албанците да останеле смирени.
Да покажеле демократска култура.
Затоа што е одлика на Најстариот народ на Балканот.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.402
Поени од реакции
46.939
Фуркан ги повикува Албанците да останеле смирени.
Да покажеле демократска култура.
Затоа што е одлика на Најстариот народ на Балканот.
А зошто би биле несмирени ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.330
Поени од реакции
18.992
Не бери гајле, има многу луѓе кои денеска се на работа па решија да не одат да гласаат, дека го сметаат првиот круг претседателски за не толку битен, ќе има поголема излезност на парламeнтарните, мене дури овие проценти со оглед за тоа колку се збори дека има иселено ми се фасцинантни, не па кога на 8ми ќе излезат сите што сакаат да гласат.
Дај Боже
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.278
Поени од реакции
6.725
sekako uste nekoi 6 godini i posle nema da ima potreba
Shto ushte tolku godini ti trebaat za da porasnish i ja duvnish za Schweiz?

Daj kazhi ako ti fali nekoja para ce soberime duri i karta za Durmo Tours vo eden pravec ce ti kupime . Znajsh i samiot deka Nie sne darezhliv narod.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom