Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.768
Балистички системи со голем дострел ќе бидат дел од новиов пакет.

Има да пати Крим и Рашка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Балистички системи со голем дострел ќе бидат дел од новиов пакет.

Има да пати Крим и Рашка.
И што фајде? за да дркаат нафовци дека им гаѓале цели на Руска територија?

Што ќе направат освен што ќе им го избилдаат моралот и про-војна расположението на Русите уште повеќе.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.768
И што фајде? за да дркаат нафовци дека им гаѓале цели на Руска територија?

Што ќе направат освен што ќе им го избилдаат моралот и про-војна расположението на Русите уште повеќе.

Па ете демек тоа е цената што требало ја плаќала Русија. Снки Русија и народот не знае што е војна и не платила во минатото со уште повеќе жртви.

Не разбираат дека со секоја штета нанесена врз Русија, цената која ја плаќа Украина е во најмала рака пута три.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.313
Слично како кај нас што народот преќуте кога се смени името со надеж во себе "ајде уште ова и толку е". Ама не било крај.
Ти нели стално викаш дека народот не треба да се ослободи од колективна вина за тоа што премолчеле кога политичарите ги правеле мајмуни
Точно така, затоа и никого не треба да жалиме, туку да учиме од грешките. Народот кога се откажал од правото да поседува оружје, сам си пресудил да биде роб на системот. Наместо да се преслика начин на живот во САД од пред некоја деценија, народ се радува што САД ќе станат како СССР и Кина, а не знам како тоа би било подобро за народот :toe:

Муабетот ми беше ако Путин толку добро им мислеше на "своите" Руси, а и на браќата Украинци можеше многу порано да реагира, а и сега побрзо све да заврши.
Тоа дека не е само Зелениот, ти пеплосај го сегашното раководство, па не знам кој нормален би продолжил по нивниот пат.

Одобрено е одземањето на резервите кои го поседуваше Русија во САД и давање на Украина. Се работи за повеќе од 6 милиарди кои ги поседува Русија.

@Bafra мислам дека ова ти ги тепа сите тези дека Путин е дел од светскиот ешалон преваранти
Јас споделив цитат од Сорос, споделив видео од пред 30тина години во кое ја имаш и Хилари со некои старци, исто и светскиот економски форум, каде јавно кажуваат за да се воспостави новиот поредок, САД ќе мораат да голтнат голема кнедла. Ти нели се радуваш на мултиполарноста што доаѓа, а тоа е всушност новиот светски поредок, но не сфаќам како за народот тоа ќе е подобро, кога истите што сега го ебаваат светот, се креатори на новиот поредок :toe:

Не сфаќам како одземање на 6милијарди кои ги поседувале Русија го амнестира Путин од неговото чудно досегашно однесување.... :toe: лично негови не се, на Русија ништо не и значат, правно после дури може и да си ги добијат со камата. Друга работа, нели пења ви фати устата дека јенките штампаат долари ко луди, па зашто се замараат со одземања, кога можат да си испринтаат 100 милијарди? Путин со нерешавање на конфликтов им дава алиби, време и можност на тие во сенатот и конгресот што повеќе внатрешна штета да направат во САД.

САД што добиваат со замрзнување и одземање на смешни ц.ц 10 милијарди долари? Буквално ништо нема да смени во конфликтот против Русија. Од друга страна уште еден доказ дека нема владеење на право, САД стануваат диктаторска држава, а поддржувачите на САД односно западот, за тоа немаат ниту еден збор напишано. Никако не можам да ги сфатам зашто наместо да покажуваат со прст према другите диктаторски режими не ги критикуваат мерките што во САД се спроведуваат, па се губи слободата и владеење на правото.

сега ние сме малку небитни у муабетов… ама други држави ќе си ја чукнат главата и ќе бараат алтернативи
Алтернативите кои се? Немаш алтернатива.
Затоа па најверојатно ќе ја има следнава ситуација:

Оние што мислат дека БРИКС нешто би смениле, дека дедоларизација туку така ќе дојде, не сфаќаат дека процесот кој следи е голем раст на доларот, но тој раст на крајот ќе допринесе за имплозија во САД и тоа ќе е крајот на САД како империја, а не инфлацијата.
Овој процес на самоубиство е ист за сите распади на империите. Тоа го знаат и намерно се превземаат активности за што побрзо да се дојде до тој резултат, нов светски поредок, кој ќе е демек мултиполарен, ама ист систем во цел свет.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.768
@Bafra

Јас само ти укажав дека не оди по твоите проценки дека Путин е дел од педофилите кои седат на чело во Западните држави.


Е сега за тебе чудно е зошто имало многу калкулации според тебе околу цело СВО.

Па еве ти простор раскажи како требало Русија да ја води операцијава. Не само ти туку и другите. Лесно е само да се јаде бурек. Еве напишете малце од ваши перспективи како треба да ја гураат.


Нека штампаат јенките колку сакаат. Јас ги подржувам во таквите политики. Кај виде дека се пењавам околу тоа?


Правно можеле да ги добијат? Абе ти од Марс да не си паднат? Кое право? Меѓународно? Па да постоеше тоа до сега требаше ниенбешки трибунал само за јенките да има.

Јас навивам да ги следат и другите западни сателити својот суберен и да им ги одземат сите асети што ги имаат од Русиве.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.931
Поени од реакции
30.662
Па не баш, тие измислени, односно непостоечки пари нема да завршат во Украина, туку ќе завршат таму каде што завршуваат уште од 1940 година кога е усвоен законот Изнајми-Позајми во САД - во рацете на американската воена индустрија, односно во рацете на американските воени профитери.
Олигархијата. Тоа зборот што го бараш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.313
Јас само ти укажав дека не оди по твоите проценки дека Путин е дел од педофилите кои седат на чело во Западните држави
Укажи ми со факти, со кои процеси тоа го докажуваш. Јас ти покажав кои процеси досега се, кои следат и последиците од нив.
Да ти повторам, намерно слабеење на САД, со децении уништување на све што вредело во САД, она што ги направило место каде секој може да го оствари својот сон, губење на приматот империја, со тоа се добива мултиполарен свет. А тој свет каков систем ќе применува....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Значи било што што ќе дојде во иднината ќе го крстиме голем ресет и во право сме.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.768
Укажи ми со факти, со кои процеси тоа го докажуваш. Јас ти покажав кои процеси досега се, кои следат и последиците од нив.
Да ти повторам, намерно слабеење на САД, со децении уништување на све што вредело во САД, она што ги направило место каде секој може да го оствари својот сон, губење на приматот империја, со тоа се добива мултиполарен свет. А тој свет каков систем ќе применува....
Па сега јас те прашав воено да објасниш како ја замислуваш операцијава, ти ми враќаш со факти да сум ти објаснувал.

Путин е дел од педофилите на чело на сектата со Кси Џи Пим,Меркел,Макрон,Бајден и Трамп.
Цел им е замена на досегашниот глобален систем.

Ај сега одговори воено што требало да направи Русија за да не ти биле сомнителни тебе?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.313
Па сега јас те прашав воено да објасниш како ја замислуваш операцијава, ти ми враќаш со факти да сум ти објаснувал.

Путин е дел од педофилите на чело на сектата со Кси Џи Пим,Меркел,Макрон,Бајден и Трамп.
Цел им е замена на досегашниот глобален систем.

Ај сега одговори воено што требало да направи Русија за да не ти биле сомнителни тебе?
Значи си постои некаков редослед и јас се држев до тој редослед, а тоа што ти не знаеш да објасниш, поткрепи тоа за тебе кажува.

Значи нафрли одредена информација како факт дека Путин не соработува во воспоставување на новиот светски поредок :
Одобрено е одземањето на резервите кои го поседуваше Русија во САД и давање на Украина. Се работи за повеќе од 6 милиарди кои ги поседува Русија.

@Bafra мислам дека ова ти ги тепа сите тези дека Путин е дел од светскиот ешалон преваранти.
Јас те прашав како ова според тебе е некаков доказ и дополнително дадов мое мислење.

После ми кажуваш дека си ми укажал, ама само со празни реченици, нема тежина твоето укажување.
За сега да се префрлиш на воениот дел, иако неколку пати сум спомнал.
Значи ти не се потруди ниту еднаш да објасниш и пак ја нефер.

Еве да се повторам специјално за љубител како тебе на комунистички систем, едноумие:
Русија многу полесно може да влијае кој ќе е на чело во Украина, него ли било која друга сила, бидејќи според некои членови, 15 милиони од населението се Руси. Покрај тие 15милиони, сигурно од остатокот има уште некој милион што се поблиски со Рускиот менталитет.
Значи покрај солидна бројка на население што е за Русија, тука ти е и економијата и воениот сектор во кој поголемо влијание имаат Русите него ли јенките илјадници км подалеку.
Русија воено технолошки е далеку понапредна од Украина т.е. меѓу топ3 во светот и сигурно 24/7 знаат што се случува во Украина, што планирал Зелениот со неговата тајфа, па доколку сакале, лесно можеле све ова да спречат, наместо сега демек лечат.

Иако нели ете за Русите ова било црвена линија, се работело за живот или смрт, тие не се мешале да спречат све ова, ама затоа сега нека гине народ од двете страни, нека се рушат градови, додека си профитираат олигарсите од западот и истокот.
Нема да го ликвидираме Зелениот, ама затоа без проблем си ликвидираа одредени олигарси 1000ци км подалеку, без проблем во Сирија пепел правеа. Нема да активираме војска како што САД направија во Ирак, бидејќи иако се работи за црвени линии, за живот и смрт, они се хуманите, иако се воено во топ 3.
Во претходен пост ти објаснив што значи ова одложување врска воспоставување на новиот поредок, во кој ќе преовладува едноумие.

Смешно ми е што членови кои се декларираат како религиозни, поддржуваат системи каде владее едноумие како Русија и Кина, иако основна карактеристика на универзумот или Бог, е што ни дал слободна волја. Слободна волја и едноумие се спротивни работи, ама штом не сме ја научиле лекцијата, ќе си повториме последиците.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
192
Поени од реакции
249
Малку не ми е јасно што е со критичнава помош за Тајван, технолошки високо развиена и богата земја со високи слободи, нели е попаметно да пуштат некоја миљарда кон сиромашна Мачедонија исто така нивен Стратешки Партнер.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom