Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Во двата случаи ризикува Руси. Не е ова Ирак, Авганистан или Виетнам. Руси ќе се ризикуваат и во случај на герила и вака како што е. Вака добиваат почиста ситуација.

туку како ги добиваат парите од САД Украинциве? Што поточно ќе им значат парите и како ќе ги употребат?
Едно е да загинат 5 000 Руси, друго е 50 000.
Едно е да бараш гранати од С. Кореја, друго е да не имаш потреба за истите.
Едно е да трошиш ресурси за на секој чекор да имаш оперативно ПВО, друго е да не мораш да го извадиш од магацин.

Украинците парите ги добиваат во форма на оружје. Повеќето.

Абе и овие што ги плескаат се мобилни, ама ги наоѓаат ;)

Аваксите и останатите системи им даваат навремена информација, нивните радари ти се со преку 400км (најчесто преку 300км со ефективен домет за следење), далеку подобра поставеност и проблеми од пречки и имаат далеку подобар TWS. Сите останати системи најчесто можат да им детектираат мети на 50-100км, што значи немаат баш време навремено да реагираат при напади каде им пуштаат мамка од сворм со дронови и проектили напред, а назад авиони кои летаат ниско и би ги таргетирале батериите. Со сателитите им даваат информација уште кога ќе се дигнат авионите на Руските писти, што дава време за екипите да пресметаат и да се спремнат за брза реакција. Е ова е злато од информација, и во моментот ја добиваат од НАТО, и затоа им туркаат авиони, и затоа имаат сеуште ПВО. Без вакви информации како прво ќе мора да скенираат активно, со што ќе им ги фатат радарите, а како второ веднаш ќе реагираат на првичниот напад од дронови/ракети и ќе си ги издадат позициите. Колку и да се мобилни, им треба време за да го преместат, скријат, и активираат за ново пукање, што ги прави апла лесна мета за авионите.
Помагаат, не велам не.
Велам дека и без нив Русите нема да летаат над Киев, заради бројноста на против-воздушна одбрана од краток и среден дострел што ја поседува Украина.
Нема со секое парче ПВО да стрелаат на дронови, повеќето ќе ги чуваат за авиони што летаат високо.
Ќе почекаат да помини бранот на дронови, па ќе бидат активни ако некој проба со авион да влезе во воздушниот простор што го бранат.

Дури е после недели/месеци во воздушната кампања на Американците врз Србија и Ирак губеа авиони на системи што Србите/Ирачаните ги чувале неактивни.
Замисли го истото, само што Украина има далеку, далеку повеќе парчиња ПВО и тоа ПВО што е технолошки децении понапред, наспроти авијација што не е создадена за потиснување на противнички ПВО.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.372
Поени од реакции
36.286
Jas pak vidis poinaku gledam na rabotite. Rusija vo poslednite ajde 40 godini nikogas ne izgubila povekje vlijanie vo svetot. NATO bukvalno i dojdoja na nejzinite granici, opkruzena e so satelitski drzavi koi se poprilicno neprijatelski nastroeni prema nejze. Nejzinite sojuznici i kupuvaci na oruzje napadnati, okupirani i razmontirani vnatresno, a tie koi seuste se drzat se pod sankcii i postojani pritisoci. Probaja i delumno i uspeaja vo namerata i fizicki da ja odsecat od glavnite tokovi za izvoz na energensi. Edistvenata svetla tocka koja ti ja kazuvas e gasot , eftiniot so koj ja drzese evropa konkurentna na svetskiot pazar. Toa ne e vlijanie, toa e eksploatacija .
Автоматски споено мислење:


Zavisi kako gledas na rabotite. Likot si gleda od prozapadna strana i zatoa mu odgovarase rabotite da si ostanea takvi kakvi sto bea. Vie nas eftin gas, nie vas tapsanje po ramo.
Zatoa i prvo sto napravija se ekonomskite sankcii, nesto vo smisla ne se kurcite, ke vi go seknime izvorceto, ko gluvci ke ispocrkate. Po nivnata logika tie usluga im pravea na Rusite sto im go kupuvaa gasot.
Kolku samo se zaebaja ni na Hans ne mu e jasno uste.
Ke placat po vreminjata od pred 3 godini.
Путин направи голем напредок во Европа, на економско и политичко поле, дури и што се појавија партии кои збореа за поблиски врски со Русија.

Види, ја сум индиферентен што и да било да се случи во Украина зашто ние сме решена ситуација тука, освен ако не се случи некој страшен геополитички земјотрес, каде што мислам дека тогаш и повеќе ќе наебеме зашто сме најутепани тука во околинава.

Сто пати сум рекол на темава, јас разбирам зашто Русија ја нападна Украина, разбирам дека е безбедносна и стратешка закана за Русија и дека на Русија веќе не и останаа опции.

Делот кај што има несогласување со шутрациве на темава е тоа што они сметаат дека моменталнава ситуација е уствари мастерпис, дека ова бил вистинскиот план, дека Русите дури и сакале долга војна. Јас мислам дека Русија сериозно се заглави во долга и крвава војна и дека ова е најлошото сценарио од сите сценарија што можеа да се случат кога тргнаа на Киев.

Еве ти веруваш дека намерата на Русија не било да падне Киев туку со години да се тепаат крваво за секој метар за секое ебано анонимно село? Мислиш дека свесно пратија илјадници десантни сили кои се најдоброто што руската армија има да го понуди покрај Спецназ, свесно да изгинат како пилци околу Киев? Со цел да бидат диверзија за што? За села на југот во Украина? За Херсон кој го изгубија?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.914
Поени од реакции
17.726
Путин направи голем напредок во Европа, на економско и политичко поле, дури и што се појавија партии кои збореа за поблиски врски со Русија.

Види, ја сум индиферентен што и да било да се случи во Украина зашто ние сме решена ситуација тука, освен ако не се случи некој страшен геополитички земјотрес, каде што мислам дека тогаш и повеќе ќе наебеме зашто сме најутепани тука во околинава.

Сто пати сум рекол на темава, јас разбирам зашто Русија ја нападна Украина, разбирам дека е безбедносна и стратешка закана за Русија и дека на Русија веќе не и останаа опции.

Делот кај што има несогласување со шутрациве на темава е тоа што они сметаат дека моменталнава ситуација е уствари мастерпис, дека ова бил вистинскиот план, дека Русите дури и сакале долга војна. Јас мислам дека Русија сериозно се заглави во долга и крвава војна и дека ова е најлошото сценарио од сите сценарија што можеа да се случат кога тргнаа на Киев.

Еве ти веруваш дека намерата на Русија не било да падне Киев туку со години да се тепаат крваво за секој метар за секое ебано анонимно село? Мислиш дека свесно пратија илјадници десантни сили кои се најдоброто што руската армија има да го понуди покрај Спецназ, свесно да изгинат како пилци околу Киев? Со цел да бидат диверзија за што? За села на југот во Украина? За Херсон кој го изгубија?
Mislam vlade ne e od onie koj se raduvaat za 3te nivi osvoeni. Jasno mu e do kaj im e silata. Tera inaet zaso nekogas nekade u druga tema si kazal neso.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.769
Одобрено е одземањето на резервите кои го поседуваше Русија во САД и давање на Украина. Се работи за повеќе од 6 милиарди кои ги поседува Русија.

@Bafra мислам дека ова ти ги тепа сите тези дека Путин е дел од светскиот ешалон преваранти.


Потег за поздравување. Очекувам Европа, Канада, Австралија и Јапан да го следат примерот на САД.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.934
Поени од реакции
30.663
Цело НАТО им беше на Западната граница.
Авганистан е на долната граница на СССР, далеку позади пустините во огромните Казахстан и Туркменистан.
Каква црна егзистенцијална закана???
Таква закана. Зошто САД организирале (организираат) муџи на границите на Русија? И зошто Русите/Советите реагирале? Затоа што тоа не е закана?

Гледаш, се обидов да ти нацртам со Мексиканци и Индијанци. Како за дете да разбере.
Џабе.



Кој ја направи војната, те молам повтори уште еднаш? :ROFLMAO:

СССР интервенираше во корист на своите по идеологија во Авганистан, но заглави таму (како и сега) обидувајќи се да спречи нивните марионети да паднат од власт.
Слично како и во Виетнам со сменети улоги.
СССР интервенирал заради идеологија а не заради закана? 10 години војна до пропаст?

Ја повлекувам изјавата дека не си глуп. И се извинувам што те потценив преценив. :unsure:
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.819
Поени од реакции
6.868
Одобрено е одземањето на резервите кои го поседуваше Русија во САД и давање на Украина. Се работи за повеќе од 6 милиарди кои ги поседува Русија.

@Bafra мислам дека ова ти ги тепа сите тези дека Путин е дел од светскиот ешалон преваранти.


Потег за поздравување. Очекувам Европа, Канада, Австралија и Јапан да го следат примерот на САД.
Браво, браво...
Сега другите држави ќе видат колку се ,,безбедни" нивните финансии во западните банки.
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
546
Поени од реакции
1.791
Чекај, озбилно ли мислат од западов дека ова ќе им помине туку, така?
Мислам првично, да, ќе им ги доделат парите на Украина пошто очигледно тоа им се заѓни пари што ќе ги добијат откако пукна тиквата во Израел ама не е тоа проблем. Дали се озбилни и озбилно мислат дека ова нема да има последици по нив во иднина, на пример, кој би им верувал дека ако утре некоја земја не им е по ќејф нема истото да го направат? Сите озбилни држави со ресурси сега ова ќе го протолкуваат многу различно неголи како ќе се пласира во медиуми, нема да биде „подршка за Украина, јурииии“ туку ќе биде „овие си ебале мамата, кај со нив фативме краставици да садиме, дај да видиме тоа со Бриксот или нешто наше, купувај македонски прозиводи, врти наши пари во наша каса“.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299

Буквално ваква е помошта што ја одобри сенатот :rolleyes:
Вистинската цена ќе ја платиме сите ние преку инфлација! Јер нема друго кога сме врзани за имагинарната, пардон светската валута $

Е сега ние сме малку небитни у муабетов… ама други држави ќе си ја чукнат главата и ќе бараат алтернативи.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.685
Поени од реакции
4.090
Каснат америте со помошта, немаат људство украинците више за оваа тура.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.769
За колку време мислите ќе почнат пак со цмиздење за кеш?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886

Буквално ваква е помошта што ја одобри сенатот :rolleyes:
Вистинската цена ќе ја платиме сите ние преку инфлација! Јер нема друго кога сме врзани за имагинарната, пардон светската валута $

Е сега ние сме малку небитни у муабетов… ама други држави ќе си ја чукнат главата и ќе бараат алтернативи.
Па не баш, тие измислени, односно непостоечки пари нема да завршат во Украина, туку ќе завршат таму каде што завршуваат уште од 1940 година кога е усвоен законот Изнајми-Позајми во САД - во рацете на американската воена индустрија, односно во рацете на американските воени профитери.

Тие измислени, односно непостоечки пари ќе добијат вредност во облик на оружја и муниции кои ќе и` бидат испорачани на нео-нацистичката хунта во Киев, а добар дел од тие оружја и муниции ќе завршат и на црниот пазар се разбира - почнувајќи од балканското Манџуко наречено Косово, па понатаму.

Вистинската инфлација ќе настапи кога истите тие оружја и муниции ќе бидат уништени или заробени од страна на Русија, бидејќи тогаш навистина ќе бидат измислени, односно непостоечки пари фрлени во неповрат.

И да, било која држава која верува во слободна трговија и сака да ја практикува истата без никакви политички или воени условувања ќе мора сериозно да размисли за своите резерви дали е во ред и прифатливо истите да ги чува во држави од типот на САД, Велика Британија и слични, кои на една Венецуела која ниту е агресор, ниту претставува било каква закана за светот, не и` ги враќаат нејзините златни резерви кои од поодамна бара да и` бидат вратени, а не па на светска сила од типот на Русија.

И Кинезите исто така ќе мораат сериозно да размислат дали вреди да продолжат со своите инвестиции во нивниот најголем трговски и економски партнер, кој патем со оваа изгласана воено-економска помош исто така го отвора патот и за блокирање на кинеската апликација ТикТок, поточно воведува законска обврска со која кинеската компанија БајтДенс ќе мора во наредните 9 до 12 месеци да го продаде американскиот ТикТок или да ризикува целосна блокада на апликацијата на територијата на САД.

House passes critical aid to Ukraine, Israel and Taiwan along with a TikTok ban

Ако еднаш можат да си дозволат да си играат исполитизиран капитализам во кој слободата на капиталот е условна, а не загарантирана со закон, тогаш по автоматизам ничиј странски капитал не е безбеден во таква држава.

Како тргнале западњациве, во не многу далечна иднина една Северна Кореја и еден Иран ќе бидат далеку побезбедни за чување на странски капитал.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.769
Околу тиктокот иако не е тема. Не им се допаѓа тоа што имаат таков гигантски конкурент вон контрола.
Инстаграм, фејсбук, твитер или икс. Све тоа е под нивна капа.

Не ти дозволува амерот здрава конкуренција. Тоа на мерцедес какви проблеми им правеа иако се рсботеше за нели автомобил на сојузник. Не па за Кина и Тиктокот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Украинците парите ги добиваат во форма на оружје. Повеќето.
Украинците помошта ќе ја добијат во шушлупки.

Многу погрешна претстава имаш за оружјето/муницијата што ја испорачува Северна Кореја и Иран… ракетите на.Кореја се подобрена верзија на Искандер и Украина ја користат како testing ground. А дроновите се Руско-Ирански проект во склоп на меѓусебна воена соработка уште бајаги пред војнава. Така да и тие се уствари доста успешен тест на ново оружје. Моментално се произведуваат и во Иран и во Русија. А гранатите, добра можност да се искористат гранати пред проаѓање на рокот.

освен ако не мислиш и ти како не_сум_јас дека им снемало муниција на Русиве…
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
Украинците помошта ќе ја добијат во шушлупки.

Многу погрешна претстава имаш за оружјето/муницијата што ја испорачува Северна Кореја и Иран... ракетите на.Кореја се подобрена верзија на Искандер и Украина ја користат како testing ground. А дроновите се Руско-Ирански проект во склоп на меѓусебна воена соработка уште бајаги пред војнава. Така да и тие се уствари доста успешен тест на ново оружје. Моментално се произведуваат и во Иран и во Русија.

освен ако не мислиш и ти како не_сум_јас дека им снемало муниција на Русиве...
А јас па разбрав дека Русија ништо не произведува.


Од никаде ми се појави ова, старо ама не добро, туку одлично.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom