Охрид

Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Сериозно проба да направиш споредба помеѓу Бали и Охрид? Па ако кафето во Охрид е 80, на Бали треба да е барем 450 денари.
Зошто да биде 450 кога луѓето земаат мали плати? Дека е убаво местото? Па тоа не е фактор за цените.
Во швајцарија на збутано место со никаков поглед цените се плафон, ама платите се многу високи таму. Не мешај баби и жаби.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.554
Поени од реакции
17.238
Сега и до бали стигнавте, дајте друга споредба? Имаш во Африка сиромашни земји исто, ке најдеш кафе и за 40 денари во кафич.
Минимална плата во индонезија е IDR5,067,381 (294 евра = 18,000 МКД), помала од кај нас.
И цените не се 10 пати помали, сега отворив рандом ресторани низ Денпасар. Околу 300 денари им е оброк.

Абе најубаво ни кафе не пијте, ке заштедите 80 денари во Охрид, ебаве мисирите.
Море мисир Владе напрај споредба со Бали не јас
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.785
Море мисир Владе напрај споредба со Бали не јас
Pa naprajv oti da nemav odeno vo ta barata, vaka samo da gi slusav mestanite kako zborat za Ohrid, ke si pomisli coek Bali lajna mozi da jadi za Ohrid.
Автоматски споено мислење:

Леееееј
Ја па тебе ск те читам.
Ај не се губи па и ти,споредба ти е како само три пут да си бија у Крани,а Охрид само на географију и Сфети Наум на девет године да си ги видеја.Сеќаш се само на тезге.
Сувенири.Толко.
Или си пренереално саркастичан.
Не споредуј глупости сс Охрид,барем за наши услови.
Убаф е Охрид.Не заебавај.Интересан.
Па сфак праф Македонац има јаку дешафку тамо,на коју ке се сеќа цел живот.
Нели?
Ама и не споррдуј тамо по такфи на букинг у сфет.Плаже палме банане

Сс кој памет ги спореди Отешево и Лагадин кд е у фазон например?
Не се губи.
Ne sporediv tuku vo ista liga gi smestiv posto realno i taka e.
Ali ok aj jas ne sum prosetan, ti so koj bi go sporedil Ohrid. Samo aman nemoj so Erusalim :sneaky:
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Море мисир Владе напрај споредба со Бали не јас
Море шупак ти спомна Бали е 10 пати поефтино од Охрид, не јас.
Автоматски споено мислење:

Ебаве сектата плукање све што е македонско дур дремете во странство.
Идете кај Заев они се такви морони што подржуваат све што е антимакедонско.
Дај боже се повеќе шупаци како вас да не стапнат во Охрид, ке ни биде поубав одморот на нас скопјани.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.554
Поени од реакции
17.238
Зошто да биде 450 кога луѓето земаат мали плати? Дека е убаво местото? Па тоа не е фактор за цените.
Во швајцарија на збутано место со никаков поглед цените се плафон, ама платите се многу високи таму. Не мешај баби и жаби.
Ај сеа објасни тогаш зошто цените во Охрид да бидат големи, плати мали, местото викаш не игра улога, зошто тогаш изгор цени ?
Автоматски споено мислење:

Море шупак ти спомна Бали е 10 пати поефтино од Охрид, не јас.
Автоматски споено мислење:

Ебаве сектата плукање све што е македонско дур дремете во странство.
Идете кај Заев они се такви морони што подржуваат све што е антимакедонско.
Дај боже се повеќе шупаци како вас да не стапнат во Охрид, ке ни биде поубав одморот на нас скопјани.
Полека бе полека, шуплива ти е главата тебе.
Од такви Македонци како вас шо си го крадат сопствениот народ избега пола Македонија надвор.
Демек шо барам Грција не нејќат, ќе му го платам ако треба кафето 200 денари на кеј ама не му одам кај Грчиштата, нема збор прав патриот !
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.235
Поени од реакции
3.742
Зошто да биде 450 кога луѓето земаат мали плати? Дека е убаво местото? Па тоа не е фактор за цените.
Во швајцарија на збутано место со никаков поглед цените се плафон, ама платите се многу високи таму. Не мешај баби и жаби.
Иако со мислењево си даде автогол, ќе ти кажам дека кафето во Охрид, е поскапо од кафето во Швајцарија. И не само во Охрид, и во Пехчево, цената на кафето, споредена со примањата, е поскапо него било каде на запад.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Ај сеа објасни тогаш зошто цените во Охрид да бидат големи, плати мали, местото викаш не игра улога, зошто тогаш изгор цени ?
Заштитен од Унеско.
Езерото е чисто и преубаво во споредба со многу други езера во Европа. (Не дека е сјајно знам има моменти кога е прљаво али генерално збориме).

Има граница до каде можат да се градат имотите во Охрид.
Градот е блокиран од езерото јужно, од Галичица исток. Може да се шири само нагоре што е веќе далеку од водата. + Има забрана за градење високо катници накај кејот.

Е сега ова го спомнувам за да ти објаснам кои се одприлика факторите што ја дигаат цената на имотите. Со висока цена на имотите се креваат и кириите. Не секогаш пропорцијонално. Со повисока кирија на имотите (деловни простори за рестораните на пример) цените на услугите и храна/пијалоците мора да се кренат за да се покријат основни трошкови и да се направи профит.

Во споредба со европските држави пак сме поефтини, особено за некој што сака да живее во пензија.
Директорите во фирмата кај што работам се од Англија, сите испокупија имоти во Охрид. Храната и пијалоците им се поефтини од Лондон, а таму никогаш нема да можат да уживаат имот со голема квадратура до 200,000 евра.


Охрид не станува поскап од Македонската економија. Туку од капиталот кој што влегува во градот. Мој роднина од Австралија купи цела зграда покрај обалата. Имасе можесе.
Автоматски споено мислење:

Иако со мислењево си даде автогол, ќе ти кажам дека кафето во Охрид, е поскапо од кафето во Швајцарија. И не само во Охрид, и во Пехчево, цената на кафето, споредена со примањата, е поскапо него било каде на запад.
Се гледа дека на памет збориш. Еве ти рандом кафич со цени од 2022. Кафето во Охрид не е 300 денари, макијато. Извини ама лупеташ цело време јајцата цитрони ми ги направи.

1712216440106.png
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.235
Поени од реакции
3.742
Заштитен од Унеско.
Езерото е чисто и преубаво во споредба со многу други езера во Европа. (Не дека е сјајно знам има моменти кога е прљаво али генерално збориме).

Има граница до каде можат да се градат имотите во Охрид.
Градот е блокиран од езерото јужно, од Галичица исток. Може да се шири само нагоре што е веќе далеку од водата. + Има забрана за градење високо катници накај кејот.

Е сега ова го спомнувам за да ти објаснам кои се одприлика факторите што ја дигаат цената на имотите. Со висока цена на имотите се креваат и кириите. Не секогаш пропорцијонално. Со повисока кирија на имотите (деловни простори за рестораните на пример) цените на услугите и храна/пијалоците мора да се кренат за да се покријат основни трошкови и да се направи профит.

Во споредба со европските држави пак сме поефтини, особено за некој што сака да живее во пензија.
Директорите во фирмата кај што работам се од Англија, сите испокупија имоти во Охрид. Храната и пијалоците им се поефтини од Лондон, а таму никогаш нема да можат да уживаат имот со голема квадратура до 200,000 евра.


Охрид не станува поскап од Македонската економија. Туку од капиталот кој што влегува во градот. Мој роднина од Австралија купи цела зграда покрај обалата. Имасе можесе.
Автоматски споено мислење:



Се гледа дека на памет збориш. Еве ти рандом кафич со цени од 2022. Кафето во Охрид не е 300 денари, макијато. Извини ама лупеташ цело време јајцата цитрони ми ги направи.

Прегледај го приврзокот 411718
Добро ти глупав си најсериозно. Споредено со платата, токмак. Тој твојот бизнисмен од Англија кур ќе свитка со МК плата во Охрид.

Во МК со минимална плата ќе купиш околу 250 кафиња во Охрид. Во швајцарија со минимална плата ќе купиш 892 кафиња од ова менито погоре.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Добро ти глупав си најсериозно. Споредено со платата, токмак. Тој твојот бизнисмен од Англија кур ќе свитка со МК плата во Охрид.

Во МК со минимална плата ќе купиш околу 250 кафиња во Охрид. Во швајцарија со минимална плата ќе купиш 892 кафиња од ова менито погоре.
Гледаш ли дека мелеш само за да кажеш нешто без да биде тоа поврзано?
Кој бизнисмен од Англија со мк плата? Странци купуваат во Охрид е тоа што ги кажуваат податоците.

Какви се не глупости се изнапишавте овде. Од кафе 900 денари во охрид до кафе 0.5 евра низ Европа.

И земете нешто работете да ви ебам мисирите, чим 100 денари ви е скапо за кафе очигледно само џаболебарите и секој ебан денар ви е проблем.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.235
Поени од реакции
3.742
Гледаш ли дека мелеш само за да кажеш нешто без да биде тоа поврзано?
Кој бизнисмен од Англија со мк плата? Странци купуваат во Охрид е тоа што ги кажуваат податоците.

Какви се не глупости се изнапишавте овде. Од кафе 900 денари во охрид до кафе 0.5 евра низ Европа.

И земете нешто работете да ви ебам мисирите, чим 100 денари ви е скапо за кафе очигледно само џаболебарите и секој ебан денар ви е проблем.
Во МК со минимална плата ќе купиш околу 250 кафиња во Охрид. Во швајцарија со минимална плата ќе купиш 892 кафиња од ова менито погоре.
Како ли само успеа да го избегнеш вториот дел од мислењето? Јас ти кажав, 100 денари за кафе ми е скапо било каде во МК. 3-5 евра за кафе било каде во западна Европа не ми е проблем.

Тоа што барате оправдување за рандом покондурени газди да трпаат пари за во гроб е друг муабет.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Како ли само успеа да го избегнеш вториот дел од мислењето? Јас ти кажав, 100 денари за кафе ми е скапо било каде во МК. 3-5 евра за кафе било каде во западна Европа не ми е проблем.

Тоа што барате оправдување за рандом покондурени газди да трпаат пари за во гроб е друг муабет.
Епа живеј во Европа и дреми на кафе од 3 евра, што мрчиш овде на темава очигледно си имал минимални примања во Македонија пошто не те бивало да се снајдеш за повеќе и си дремел 10 пати на кафе неделата.

Things are not expensive you have an income problem.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.235
Поени од реакции
3.742
Епа живеј во Европа и дреми на кафе од 3 евра, што мрчиш овде на темава очигледно си имал минимални примања во Македонија пошто не те бивало да се снајдеш за повеќе и си дремел 10 пати на кафе неделата.

Things are not expensive you have an income problem.
Уште сум во МК. А за ова цитатов на англиски немам коментар. Срање у боја.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Уште сум во МК. А за ова цитатов на англиски немам коментар. Срање у боја.
Не е срање, тоа е твојата реалност.
Еве ти поплатена работа што ке ти даде можност да стигнеш до 60,000 денари.
2 кафиња неделно = 200 денари пута 4 недели = 800 денари месечно за кафе.
Нема да го осетиш кафето како трошок и да ми драпаш цитрониве на темава како Охрид ти е прескапо.


1712225212857.png
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.484
Поени од реакции
36.058
...за Нова Година нешто требаше да купам во Сити Мол, ама рандом менаџер беше излезен, па као веднаш ќе се врател, па ајде да го почекам,

348238109_864361855054167_8379954929212492657_n.jpg 75627490_1157889017934406_6090508782461255680_n.jpg

па ај си реков едно кафенце да се освежам, па слегов во „Play Cafe - City Mall“ едно кафенце и кока кола стаклено шишенце ме чинеше 250 денари (130 ден кока кола, 120 кафето), поглед страничен низ стакло кон булеварот, а околу рандом кремот на кафе и бош муабети, така да нема тука што да коментирам мој избор, мои пари, со сила никој не ме тераше, тоа е тоа.

...во исто време во Охрид во Coffe House Mild имаше промоција на предновогодишни пакети со цени:

411515172_374751115060455_2818350686027083551_n.jpg 411271463_374751068393793_8520453173872599319_n.jpg

1. Кафе+безалкохолен пијалок 70 ден.
2. Кафе+безалкохолен пијалок+еклер 100 ден.

411271534_374751141727119_5417360995386292481_n.jpg 411255801_374751021727131_3755362259346584852_n.jpg

3. Кафе+безалкохолен пијалок+сендвич 110ден.
4. Нескафе вкусови+безалкохолен пијалок+ еклер 120 ден.

... ако Скопје се води како метропола, па цените се такви никој не се жали, што пак да не биде и Охрид кое е туристичко место сигурно со подобар поглед од мојот во Плеј кафе во Сити Мол, а еве се потрудиле и за предновогодишни цени на пакети во комбинација со кафе!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.954
Како ли само успеа да го избегнеш вториот дел од мислењето? Јас ти кажав, 100 денари за кафе ми е скапо било каде во МК. 3-5 евра за кафе било каде во западна Европа не ми е проблем.

Тоа што барате оправдување за рандом покондурени газди да трпаат пари за во гроб е друг муабет.
ajde be... znaci stom projdes bugarska ili grcka granica ok ti e da platis i poveke zasto tamu narodot poveke zarabotuval? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom