Охрид

Член од
5 март 2018
Мислења
15.568
Поени од реакции
17.248
Ama do tolku nepoznavajne cudesija, Heineken e Holandsko pivo I moesh da go najdes tamo po bagatela cena 7e duri e I mn skappo, muabetov e zaso kaj nas Hugo, CK, Tommy Hilf. , Levis Se skapi a vo USA bagatela gi imas ??? Zato sho brale moj nie neame domasno proizvostvo a na tie uvezenite sekogas ke plakame poke radi akcizi I ostali regulativi
Како бе немаме домашно производство?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.372
Поени од реакции
25.123
Мене искрено поубаво би ми било да глеам насмеано македонско семејстфо на охридску плажу,него пијано скандинафско друштфо што виси на шанк и троши паре.
Овој га збору од аспект кд би бија ја Охриѓанац.Искрено.
Јас одамна немам видено насмеано македонско семејство, не само Охрид, било каде :D

А мислиш дека нашите се најдобрите туристи што сакаш да ги имаш? Еден куп примери имам, од лично искуство и искуство на мои другари што издаваат сместување, каде нашите немаат грам осет и почит према домаќинот во тие неколку дена престој во Охрид. Од оставање влажни пешкири на кревети (и скапуваат душеците), до галама до 5-6 сабајле, фрлање ѓубре и кршење.

Не знам како не им здосади на пар ликови на темава секоја година (не мислам на тебе) но Охрид не должи ништо на никому. Локалите кои што ги посетувате ретко се на Охриѓани, особено тие на плажите. Еден Дојран кој има мочуриште наместо езеро во тие неколку дена Д-фест успеаја да продаваат вода по 200 денари, што останува за Охрид каде што има уште X други фактори што ја одредуваат цената? По вашата логика на цени, во Скопје треба дома да седиме или да пиеме 3 во 1 нескафе затоа што е прескапо дури и во маалските кафичи во Влае. Или оние кафичи во Скопје со демек индустриски стил - кафе 120 денари :D. Брат ако сакав да гледам во непокриена цефка лајнарник додека пијам кафе, ќе одам на објект во Лабуништа, каков индустриски какви бакрачи. :D

Алелуја
И јас истото го трубам.
Пиво во центарот на Минхен кој важи за еден од најскапите градови во Германија 4.50 евра
Охрид 3 евра
:icon_lol:
Шпанија да не ја спомнувам, точено пиво 0.5 во Тенерифе покрај океан го плаќав 1 евро :love:
Седев еден месец на Гран Канарија пред две години, и точно, пиев еспресо или пиво за евро покрај океан и горе-долу сѐ беше евтино и пристапно. Им се пофалив на сите другари што цела година живеат во Охрид па еве сме здрави и живи. Но што се докажува со споредбиве, ако може да ми објасните? Цело време споредуваме цени од негде за некаде. Ако на Тенерифе/Лас Палмас кафето е едно евро, тогаш мора и во Охрид да биде исто? Или во Грција треба по 1 евро да делат еспресо, затоа што таму немаат море, што е фактички понеинтересно од океан? Која е логиката?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.568
Поени од реакции
17.248
Јас одамна немам видено насмеано македонско семејство, не само Охрид, било каде :D

А мислиш дека нашите се најдобрите туристи што сакаш да ги имаш? Еден куп примери имам, од лично искуство и искуство на мои другари што издаваат сместување, каде нашите немаат грам осет и почит према домаќинот во тие неколку дена престој во Охрид. Од оставање влажни пешкири на кревети (и скапуваат душеците), до галама до 5-6 сабајле, фрлање ѓубре и кршење.

Не знам како не им здосади на пар ликови на темава секоја година (не мислам на тебе) но Охрид не должи ништо на никому. Локалите кои што ги посетувате ретко се на Охриѓани, особено тие на плажите. Еден Дојран кој има мочуриште наместо езеро во тие неколку дена Д-фест успеаја да продаваат вода по 200 денари, што останува за Охрид каде што има уште X други фактори што ја одредуваат цената? По вашата логика на цени, во Скопје треба дома да седиме или да пиеме 3 во 1 нескафе затоа што е прескапо дури и во маалските кафичи во Влае. Или оние кафичи во Скопје со демек индустриски стил - кафе 120 денари :D. Брат ако сакав да гледам во непокриена цефка лајнарник додека пијам кафе, ќе одам на објект во Лабуништа, каков индустриски какви бакрачи. :D


Седев еден месец на Гран Канарија пред две години, и точно, пиев еспресо или пиво за евро покрај океан и горе-долу сѐ беше евтино и пристапно. Им се пофалив на сите другари што цела година живеат во Охрид па еве сме здрави и живи. Но што се докажува со споредбиве, ако може да ми објасните? Цело време споредуваме цени од негде за некаде. Ако на Тенерифе/Лас Палмас кафето е едно евро, тогаш мора и во Охрид да биде исто? Или во Грција треба по 1 евро да делат еспресо, затоа што таму немаат море, што е фактички понеинтересно од океан? Која е логиката?
Споредбите се прават оти погоре напишаа дека трошокот за одржување на локал е огромен, затоа напишав дека во Минхен пивото 4.5 евра кошта кај шо важи за еден од најскапите градови во Германија.

Цените не само Охрид туку и насекаде низ Македонија се напумпани.
160 денари го плаќаме Златен Даб 0.33, кој е патем наше производство, срамота.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.458
Поени од реакции
109.415
Седев еден месец на Гран Канарија пред две години, и точно, пиев еспресо или пиво за евро покрај океан и горе-долу сѐ беше евтино и пристапно. Им се пофалив на сите другари што цела година живеат во Охрид па еве сме здрави и живи. Но што се докажува со споредбиве, ако може да ми објасните? Цело време споредуваме цени од негде за некаде. Ако на Тенерифе/Лас Палмас кафето е едно евро, тогаш мора и во Охрид да биде исто? Или во Грција треба по 1 евро да делат еспресо, затоа што таму немаат море, што е фактички понеинтересно од океан? Која е логиката?
Епа логиката е дека не можеш да држиш стандард како Монте Карло, а притоа си дел од ФИРОМ. Не вика никој дека треба 30 денари еспресо да биде, ама брат дај бе со цениве ок е стварно. Јас лично што се вика имам израснато во Охрид (за летно време зборам) зашо моите имаат пријатели од Охрид, константно одевме таму на одмор и може слободно да кажам дека е ваљда најубавото место во Македонија. Лани во мај, бев во Метропол сместен, требаше вечерта да одиме на забава во ПАРК, викаме такси ни вика 400 денари.... Му викам фала брату пешки ќе си одам биди ми поздравен. На крај виде дека не сме ретарди и дека го знаеме Охрид па се нагодивме за 250 што е исто така ПРЕМНОГУ ама ајде 4ца бевме па поделивме. Да не ме сфатиш погрешно, не дека ќе ми сменеа 100 денари по човек што ќе ги платевме, ама не кур ме прави будала бе мајсторе, за 2 километри ми вика 400 денари. :pos:

Поентата ми е, зошто да убиваме нешто што е убаво и што треба да трае вечно? Зошто си ги бркаме нашите луѓе? Било каде во светот домашните туристи се секогаш со најголеми поволности, само кај нас сме унаказени со вакви глупости.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
378
Поени од реакции
894
Споредбите се прават оти погоре напишаа дека трошокот за одржување на локал е огромен, затоа напишав дека во Минхен пивото 4.5 евра кошта кај шо важи за еден од најскапите градови во Германија.

Цените не само Охрид туку и насекаде низ Македонија се напумпани.
160 денари го плаќаме Златен Даб 0.33, кој е патем наше производство, срамота.
Epa Corona ti e 300den, taka da za edno Corna imas dve Zldten Dab
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Но што се докажува со споредбиве, ако може да ми објасните?
Deka Ohrid e tinja sporedeno so bilo kade i prema toa tinja mesto treba da ima tinja ceni :toe: . Sega vie ako si go sporedvate so Bali ili pojma nemam nekoe mesto kako od rajot, to e drugo inaku e tinja vo rang na Dojran, Pretor Otesevo, Krani ...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.997
Лани во мај, бев во Метропол сместен, требаше вечерта да одиме на забава во ПАРК, викаме такси ни вика 400 денари.... Му викам фала брату пешки ќе си одам биди ми поздравен. На крај виде дека не сме ретарди и дека го знаеме Охрид па се нагодивме за 250 што е исто така ПРЕМНОГУ ама ајде 4ца бевме па поделивме. Да не ме сфатиш погрешно, не дека ќе ми сменеа 100 денари по човек што ќе ги платевме, ама не кур ме прави будала бе мајсторе, за 2 километри ми вика 400 денари. :pos:
Мене од центар до касарна ми бараше ко божем во Прилеп ќе ме носи. Обично пешачам, ама овојпат еден дожд ко истури 200 на саат, па ајде реков со такси. Никој не се нафаќаше и видов-не видов и ѕвонев на братучеда ми да ме земи. Многу глупо и ниско од нивна страна...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.236
Поени од реакции
3.781
Епа логиката е дека не можеш да држиш стандард како Монте Карло, а притоа си дел од ФИРОМ. Не вика никој дека треба 30 денари еспресо да биде, ама брат дај бе со цениве ок е стварно. Јас лично што се вика имам израснато во Охрид (за летно време зборам) зашо моите имаат пријатели од Охрид, константно одевме таму на одмор и може слободно да кажам дека е ваљда најубавото место во Македонија. Лани во мај, бев во Метропол сместен, требаше вечерта да одиме на забава во ПАРК, викаме такси ни вика 400 денари.... Му викам фала брату пешки ќе си одам биди ми поздравен. На крај виде дека не сме ретарди и дека го знаеме Охрид па се нагодивме за 250 што е исто така ПРЕМНОГУ ама ајде 4ца бевме па поделивме. Да не ме сфатиш погрешно, не дека ќе ми сменеа 100 денари по човек што ќе ги платевме, ама не кур ме прави будала бе мајсторе, за 2 километри ми вика 400 денари. :pos:

Поентата ми е, зошто да убиваме нешто што е убаво и што треба да трае вечно? Зошто си ги бркаме нашите луѓе? Било каде во светот домашните туристи се секогаш со најголеми поволности, само кај нас сме унаказени со вакви глупости.
Со таксистиве секогаш на странци е истиов муабет, без разлика на кое место си. Мене во Словенија за километар и пол ми бараше 10 евра, па го пцуев до трето колено. Стана од кола да се тепа, албанец беше од некое село во МК. Кога може да се тепа, може и да извози и да земе 5 евра, ако не 10.

Ама тоа не значи дека ако во Словенија го има, мора и во Охрид да се такви.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.568
Поени од реакции
17.248
Deka Ohrid e tinja sporedeno so bilo kade i prema toa tinja mesto treba da ima tinja ceni :toe: . Sega vie ako si go sporedvate so Bali ili pojma nemam nekoe mesto kako od rajot, to e drugo inaku e tinja vo rang na Dojran, Pretor Otesevo, Krani ...
Бали е пута десет поефтино од Охрид, кај го најде баш Бали да го спомниш :ROFLMAO:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.475
@џимеј
Упрао си дека ми како народ смо крш,а камоли како туристи.Иамо нулу културу,од најстаро до најмладо.
Ама има и сфетла тачка у целу туј структуру.Има људи што си га цениф природно наследстфо,поштуеф ги правила на домаќини,сакаф да остаиф добар фпечаток.Веруј ми,има.

Ама од другу страну па Охридски домаќини су сфи исти еј.Напочетак фин,културан,а после ке те измаршира и ке диза рамења.Келнери те пцуеф у себе,касирке по продавнице намрштени,не умеф eдно здраво да кажеф.
За таксисти да не зборимо,ендемски вид.Ја би ги запалија сфи на куп.

Мене побитно ми е услуга и смештај.Да има хармонија,а не колко кошта кафе на кеј.
Тој што е изгор сфе е друга прича.

За меѓумакедонску хемију збору.Мрзимо се за глупости што се вика.За 10 д'на ладење муда у ладну воду.
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.604
Поени од реакции
20.475
Deka Ohrid e tinja sporedeno so bilo kade i prema toa tinja mesto treba da ima tinja ceni :toe: . Sega vie ako si go sporedvate so Bali ili pojma nemam nekoe mesto kako od rajot, to e drugo inaku e tinja vo rang na Dojran, Pretor Otesevo, Krani ...
Леееееј
Ја па тебе ск те читам.
Ај не се губи па и ти,споредба ти е како само три пут да си бија у Крани,а Охрид само на географију и Сфети Наум на девет године да си ги видеја.Сеќаш се само на тезге.
Сувенири.Толко.
Или си пренереално саркастичан.
Не споредуј глупости сс Охрид,барем за наши услови.
Убаф е Охрид.Не заебавај.Интересан.
Па сфак праф Македонац има јаку дешафку тамо,на коју ке се сеќа цел живот.
Нели?
Ама и не споррдуј тамо по такфи на букинг у сфет.Плаже палме банане

Сс кој памет ги спореди Отешево и Лагадин кд е у фазон например?
Не се губи.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Важи дека кафич не е профитабилен бизнис (или бизнис за перење пари). Вработени на минималец, или воопшто непријавени 16-18 годишни келнери што единствено достигнување денес им е тоа што се живи (без навреда кон оние кои навистина им се потребни тие пари и си го заработуваат чесно лебот).

Јас не познавам газда на кафиќ што нема пари, крпи за леб или едвај крај со крај врзува. Кафиќ има најголем простор за манипулација, со кирии, инспекции, разни заврзлами со кафињата / пијалоците и слично.

Не е точно дека мора некое кафе да биде 120 денари, за да кафичот опстои. Мене ме нервира фактот што македонски угостители ( не мора да се охридски), ќе учат германци и австријци како се прави бизнис.

Значи ако споредуваме со цени, треба барем во Шпанија / Германија / Италија кафето да е барем 4 пати поскапо. Не може да пијам хајнекен точено големо во Амстердам во паб за 7 евра, а истото во Македонија да е 3.5 евра. Тогаш или во МК треба да е 4 пати поевтино, или пивото во Амстердам треба да е 10.5 - 14 евра (3-4 пати од стандардот и споредено со цената во МК). Со оглед на тоа што во Амстердам киријата може е 4 пати поскапа од Скопје, персоналот е пријавен на плата регуларно (па макар и да е минималец). За услугата и квалитетот да не правиме муабет.

Значи балканските (македонските) газди се лакоми, што сакаат да зграбаат повеќе од сиромашниот народ. Тоа се криминалци, не се угостители.
idi si ti u amsterdam pocesto i ic ne se sekiraj...

drug pat u matematikata stavi i deka toj pub u amsterdam ima vistinski musterii sto stegaat po 4-5 piva na doaganje i deka u tek na denot 1000ci takvi zasednuvaat tamu.

i ne znam zosto nekoj bi otvoril ugostitelski objekt za da e eftin ili da ne se bogati... da rabotis takov biznis u mkd ako ne zarabtuvam pod 3k evra mesecno ne bi ni se zamaral. site gluposti sto treba da ti istrpis ne vredat za positna marzha. otvori rentacar ke pravis 3k mesecno bez problem a slicna investicija e.
Автоматски споено мислење:

Бали е пута десет поефтино од Охрид, кај го најде баш Бали да го спомниш :ROFLMAO:
zavisi kade chola... najizvikanite mesta u bali i vleznica se naplaka... dobro e sto seuste nemate beach clubovi vo oh :icon_mrgr:

kafe u bali moze da te kosta i $35 (kopi luwak).

eve ajde da gi zememe revolver kako reper. lokaciite im se bez pogled ali sredeni. vazat za mesto so najdobro kafe i odlicna hrana...

1712194762798.png

najeftino kafe e 125 den.

poefina kirija nego oh. pomali plati nego oh. plantazi na kafe na 10km od niv. sami go rabotat od berba do sholja... i zborime za bali so 400+ sletuvanja dnevno, sto e otprilika kolku za 20 dena u mkd na 2ta aerodroma...
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Бали е пута десет поефтино од Охрид, кај го најде баш Бали да го спомниш :ROFLMAO:
Сега и до бали стигнавте, дајте друга споредба? Имаш во Африка сиромашни земји исто, ке најдеш кафе и за 40 денари во кафич.
Минимална плата во индонезија е IDR5,067,381 (294 евра = 18,000 МКД), помала од кај нас.
И цените не се 10 пати помали, сега отворив рандом ресторани низ Денпасар. Околу 300 денари им е оброк.

Абе најубаво ни кафе не пијте, ке заштедите 80 денари во Охрид, ебаве мисирите.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.236
Поени од реакции
3.781
Сега и до бали стигнавте, дајте друга споредба? Имаш во Африка сиромашни земји исто, ке најдеш кафе и за 40 денари во кафич.
Минимална плата во индонезија е IDR5,067,381 (294 евра = 18,000 МКД), помала од кај нас.
И цените не се 10 пати помали, сега отворив рандом ресторани низ Денпасар. Околу 300 денари им е оброк.

Абе најубаво ни кафе не пијте, ке заштедите 80 денари во Охрид, ебаве мисирите.
Сериозно проба да направиш споредба помеѓу Бали и Охрид? Па ако кафето во Охрид е 80, на Бали треба да е барем 450 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom