Охрид

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Јас сум гостин секоја гоина во Охрид и моето мислење е:

Да го oставиме пазарот сам да ги регулира работите. Ако ти е скапо, не м:Dораш да пиеш, ни кафе ни пиво, ни сок. Шетај, седни на клупа извади си од дома поефтино. Зошто мора да е ефтино? Не мора, газдите тргнуваат со високи цени и ако не сенаполни кафиќот, цените постепено ќе се намалуваат додека не бидат прифатливи. Ако му се полни сите маси, зошто да смалува цени? Тоа би било глупаво од негова страна.
И не се сите Охриѓани газди, таму живеат луѓе цела година со такви високи цени, што тие да кажат?
Туристиве, посебно домашните (СК, БТ, и др.) мислат дека е нивно право да пијат ефтино кафе. Не бе брат намаш такво право, ако имаш пари пиј, ако не не пиј. Едноставно е.
Ние помалку пиеме кафиња во Охрид отколку неохриѓаниве.
Патем, цените се кренати до плафон поради газдите шо сеха не можат да најдат персонал без 30,33 почетна плата (без основни познавања, почетници , за разлика од сериозниот персонал кој толку го потценуваа со плати, услови и пристап)и цените на другите 'инпути'.

И сега имаме најбатал персонал и услуга во изминати 15 години (чест на иаклучоци), највисоки цени и најслаб квалитет на храна и кафе односно големина на порции во ресторан (шо за балканскиов менталитет е битно).
 
Последно уредено:

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.739
Поени од реакции
986
Мене ми е апсолутно не битно дали ќе го пијам кафето покрај енѕеро , без разлика дека за жал веќе десетина години живеам во Охрид . Обично со луѓето со кои излегувам на кафе одиме во Ла Фабрик кај шо кафето е 60 ден , бидејќи не одам на кафе да го гледам езерото ( кое шо ништо не ми значи ) , туку да се видам и помуабетам со тие со кои сум излезен . Тоа не значи дека само таму одиме , но најчесто е таму . Не гледам никаква причина да давам 100+ денари за нешто кое газдата го кошта 15 денари . А во неколку пати спомнатата Порта сум бил само еднаш пред 2-3 години и тогаш таму кафето беше 100че ( сега сигурно е 120 ) , и плус не ме ни бендиса кафето . И немојте да кажувате дека е нормално цената на кафето да е 100 и повеќе денари ( ова велам за било каде во Македонија ) бидејќи трошокот за едно кафе е 15 денари максимум . Значи ако кафето го продаваат за 120-130 денари тоа е 700-800 % заработка шо е ненормално . Па ни на алкохолот шо се продава по кафичите не е ни приближно толкава заработката . Гледам пишувате колку било кафето во странство ( Италија итн) , колку и да е сигурно не одат со заработка од 700-800 % .Се фатив за кафето оти е најочигледно дерењето со цените таму .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.219
Поени од реакции
36.432
Мене ми е апсолутно не битно дали ќе го пијам кафето покрај енѕеро , без разлика дека за жал веќе десетина години живеам во Охрид . Обично со луѓето со кои излегувам на кафе одиме во Ла Фабрик кај шо кафето е 60 ден , бидејќи не одам на кафе да го гледам езерото ( кое шо ништо не ми значи ) , туку да се видам и помуабетам со тие со кои сум излезен . Тоа не значи дека само таму одиме , но најчесто е таму . Не гледам никаква причина да давам 100+ денари за нешто кое газдата го кошта 15 денари . А во неколку пати спомнатата Порта сум бил само еднаш пред 2-3 години и тогаш таму кафето беше 100че ( сега сигурно е 120 ) , и плус не ме ни бендиса кафето . И немојте да кажувате дека е нормално цената на кафето да е 100 и повеќе денари ( ова велам за било каде во Македонија ) бидејќи трошокот за едно кафе е 15 денари максимум . Значи ако кафето го продаваат за 120-130 денари тоа е 700-800 % заработка шо е ненормално . Па ни на алкохолот шо се продава по кафичите не е ни приближно толкава заработката . Гледам пишувате колку било кафето во странство ( Италија итн) , колку и да е сигурно не одат со заработка од 700-800 % .Се фатив за кафето оти е најочигледно дерењето со цените таму .
Персоналот е скапиот дел, па киријата и сметките, маркетинг, плус рекет таму.
Мора да одат со такви цени, и странство е така, и пак често пропаѓаат како бизниси, а кафето им е од 5-15 долари.

Брза математика, ако има 3ца вработени во смена, во најдобар случај има 3 бруто плати од 50 000 денари (33-34 нето), т.е 150к само за вработените од таа смена. Ако има у кувари, персонал во кујна, ова е многу повеќе, удри математика колку кафиња му требаат само да ги извадат платите.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
463
Поени од реакции
1.062
Мене ми е апсолутно не битно дали ќе го пијам кафето покрај енѕеро , без разлика дека за жал веќе десетина години живеам во Охрид . Обично со луѓето со кои излегувам на кафе одиме во Ла Фабрик кај шо кафето е 60 ден , бидејќи не одам на кафе да го гледам езерото ( кое шо ништо не ми значи ) , туку да се видам и помуабетам со тие со кои сум излезен . Тоа не значи дека само таму одиме , но најчесто е таму . Не гледам никаква причина да давам 100+ денари за нешто кое газдата го кошта 15 денари . А во неколку пати спомнатата Порта сум бил само еднаш пред 2-3 години и тогаш таму кафето беше 100че ( сега сигурно е 120 ) , и плус не ме ни бендиса кафето . И немојте да кажувате дека е нормално цената на кафето да е 100 и повеќе денари ( ова велам за било каде во Македонија ) бидејќи трошокот за едно кафе е 15 денари максимум . Значи ако кафето го продаваат за 120-130 денари тоа е 700-800 % заработка шо е ненормално . Па ни на алкохолот шо се продава по кафичите не е ни приближно толкава заработката . Гледам пишувате колку било кафето во странство ( Италија итн) , колку и да е сигурно не одат со заработка од 700-800 % .Се фатив за кафето оти е најочигледно дерењето со цените таму .
Brat ok e se, I jas licno ne davam poke 100ce za kafe ama ne e samo kolku kosta kafeto, imas pokaceni smetki za struja, plati i pridonesi , danoci stavi tuka I kirija a na kraj I reketarive koj se neizbezni za sekoj bizz koj rabotit so dobivka od tuka mislam 20-30den morase pokacuvajne. Druga stvar ne mojt Coffee Factory celoto vo beton mesto sho smrdit na benzin da e kafe 140den ili Aerodromceno SK 100ce da e ok ama za 80ce Ohird na ezero revolucii da se krevet do stepen vo mediumi. Ne go opravduvam ova kolejne na narodov ama samiot toj si e kriv, pomini koa sakas ama Ohrid kej, SK Debar Malo,Mavrovo , Sopot I ostali se prepolni so luge, od edna strana se placit kolku e skapo a od druga se tepet za masa koj da sednit , rabotava e lud jebe zbuneti
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.739
Поени од реакции
986
Персоналот е скапиот дел, па киријата и сметките, маркетинг, плус рекет таму.
Мора да одат со такви цени, и странство е така, и пак често пропаѓаат како бизниси, а кафето им е од 5-15 долари.

Брза математика, ако има 3ца вработени во смена, во најдобар случај има 3 бруто плати од 50 000 денари (33-34 нето), т.е 150к само за вработените од таа смена. Ако има у кувари, персонал во кујна, ова е многу повеќе, удри математика колку кафиња му требаат само да ги извадат платите.
Чекај сега , сакаш да ми кажиш дека таму кај шо е кафето 60 или 70 денари газдите одат намерно во зијан со кафињата?? Бидејќи во некои кафичи во Охрид ( зборувам за центарот ) кај шо кафето е 60 или 70 денари има најмалку по 3ца во смена . А тоа дека по 33 или 34 илјади нето плата земале утре сабајле :icon_lol: .
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.115
Поени од реакции
18.066
Абе рековме дека има давачки, поготово на зима кога трошоците се поголеми а прометот е послаб.
Ама има и локали кај шо квалитетот е мизерија а цените се в небо.
На пример во една кафана менито газдите десет пати го сменаа од короната па навака а платите сто :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.219
Поени од реакции
36.432
Чекај сега , сакаш да ми кажиш дека таму кај шо е кафето 60 или 70 денари газдите одат намерно во зијан со кафињата?? Бидејќи во некои кафичи во Охрид ( зборувам за центарот ) кај шо кафето е 60 или 70 денари има најмалку по 3ца во смена . А тоа дека по 33 или 34 илјади нето плата земале утре сабајле :icon_lol: .
Постојат различни начини како стигнал до таа сума, можеби заработува помалку, а можеби пријавува само мал дел од кешот за да плати данок, има свој објект за кој не плаќа кирија, зема кадар кој работи за помалку пари, среќен е со помал профит затоа што тоа му е инвестициски бизнис не примарен од кој гледа фамилија, реновира поретко, има побатал објект и тн. Постојат илјадници работи со кои може да се намали, или зголеми трошокот.
Ако нуди храна, и има барем еден готвач во кујна, тоа е плата колку за 2ца келнери, ако има еден поасален бариста пак правиме муабет за 1.2-2 пати поголема сума од келнерите и тн.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.464
Поени од реакции
22.062
Проблемот не е толку до цените колку до тоа што го добиваш за тоа. За квалитет секој ќе плати и плус ама да вреди нештово. Вака останува лошо чуство ем си платил ем квалитетот не вредеше. Зборуваме нормално не за сите има исклучоци. Мој печаток е дека гастрономијата не е на ниво со градот, кој има што да понуди. За причините може само да се шпекулира.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.051
Поени од реакции
24.030
Проблемот не е толку до цените колку до тоа што го добиваш за тоа. За квалитет секој ќе плати и плус ама да вреди нештово. Вака останува лошо чуство ем си платил ем квалитетот не вредеше. Зборуваме нормално не за сите има исклучоци. Мој печаток е дека гастрономијата не е на ниво со градот, кој има што да понуди. За причините може само да се шпекулира.
za da imas gastronomija treba i musterii. ovde ovoj se buni za voda i kafe... turi pepel za nesto poveke
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.464
Поени од реакции
22.062
za da imas gastronomija treba i musterii. ovde ovoj se buni za voda i kafe... turi pepel za nesto poveke
Зборувам општо за нивото а тоа во Охрид е подпросечно. Има разни групи туристи а има и за повисоки цени ама бараат соодветен квалитет.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.115
Поени од реакции
18.066
za da imas gastronomija treba i musterii. ovde ovoj se buni za voda i kafe... turi pepel za nesto poveke
Не си во право, во пола ресторани не ни знаат правилно да ја сервираат храната камоли нешто друго, квалитет нула.
Охрид е преполн со странски туристи на лето, претежно Холанѓани, сигурно тие нема да се бунат за кафе и сок оти коштале 100 денари.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.051
Поени од реакции
24.030
Не си во право, во пола ресторани не ни знаат правилно да ја сервираат храната камоли нешто друго, квалитет нула.
Охрид е преполн со странски туристи на лето, претежно Холанѓани, сигурно тие нема да се бунат за кафе и сок оти коштале 100 денари.
wow duri 6 nedeli ima stranci
Автоматски споено мислење:

Зборувам општо за нивото а тоа во Охрид е подпросечно. Има разни групи туристи а има и за повисоки цени ама бараат соодветен квалитет.
toa e de u cela mk ima 3 restorani sto zadovoluvaat povisoki standardi... za zal nitu eden u oh
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.115
Поени од реакции
18.066
wow duri 6 nedeli ima stranci
Автоматски споено мислење:



toa e de u cela mk ima 3 restorani sto zadovoluvaat povisoki standardi... za zal nitu eden u oh
Преку цела година има странски туристи.

И не мора да се странци, си плаќаат луѓето, нормално е да се револтирани дека за таа цена не добиваат ништо.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
73
Поени од реакции
124
Некои од Холанѓаните почнаа одамна и да си живеат во Охрид, какво бунење за 100че.

Инаку аргументот дека е прескап не држи вода, не може да ја земеш за пример Порта како просек и да плачеш дека се е скапо. Нормално дека Порта е скапо кога сем храната го плаќаш погледот на езеро и ако сакаш да речеме "да бидеш виден". Леонардо е поевтино а храната е супер и е нон стоп полно. Таа кафаната со кутлеш знамето во близина е веројатно уште поевтина а можеш убаво да се најадеш и напиеш. Збориме за места достапни и познати во градот.

Платен паркинг е 30 денари саат секаде. Што е толку скап обичен провод во Охрид јас не знам.

А дека поскапува нормално дека поскапува паралелно со се друго во свет и Македонија што поскапува, само Охрид ли треба да остане со исти цени кога сите давачки на луѓето им се поскапени? Минималецот сега е покачен, недвижнини секаде поскапени итн. Тие работи треба да го одминат Охрид а сите други да дигаат цени?

Македонецот општо гледано секогаш Охрид го земал на заб како ултра гига мега "скап" град тоа не е ништо ново, така било и 2005 и 2010 и ден-денес ама треба да се биде реален. Ако некој од Скопје рече не идам Охрид зашто патот е никаков, ок верувам. Ама дека не идеш зашто е прескапо а идеш во Грција или Хрватска тогаш мислам дека само сереш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom