Најефтин супермаркет

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.346
Поени од реакции
700
Abe poznata mi e situacijata vo MK kako den. I znam deka i vo MK se skoro site osigurani!
AMA kako i za se, go podebuvaat narodot i takvite situacii gi koristat kako dopolnitelna zarabotka.

E ama toa e taka , kako i se drugo, zatoa shto drzhavata im dozvoluva. I ne e samo toa tuku i rabotnite uslovi i se drugo.
Тпчно така. За многу работи е крива државата која ги штити големите газди и фирми место да ги штити работниците и нивните права. Секогаш гледа на газдите да им е погодено ама поради такви работи до ова дереџе дојде цела држава посебно со работните места и платите, порано си играја мајтапи даваа мали плати и ако се бунеше некој ќе му кажеа: ако не ти чини ене ти ја вратана, ќе најдеме друг..епа умре тоа време. Некла носат сега непалци и индијци, прееска баш читав за ова за хотелите во охрид...задоволни биле индијциве бидејќи земале дупла плата него во индија.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Тпчно така. За многу работи е крива државата која ги штити големите газди и фирми место да ги штити работниците и нивните права. Секогаш гледа на газдите да им е погодено ама поради такви работи до ова дереџе дојде цела држава посебно со работните места и платите, порано си играја мајтапи даваа мали плати и ако се бунеше некој ќе му кажеа: ако не ти чини ене ти ја вратана, ќе најдеме друг..епа умре тоа време. Некла носат сега непалци и индијци, прееска баш читав за ова за хотелите во охрид...задоволни биле индијциве бидејќи земале дупла плата него во индија.
Сигурно ќе бидат задоволни кога ќе треба да кречат од тоа мирисот на кери, куркума и индиска пот :icon_mrgr:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.622
Поени од реакции
7.249
Тпчно така. За многу работи е крива државата која ги штити големите газди и фирми место да ги штити работниците и нивните права. Секогаш гледа на газдите да им е погодено ама поради такви работи до ова дереџе дојде цела држава посебно со работните места и платите, порано си играја мајтапи даваа мали плати и ако се бунеше некој ќе му кажеа: ако не ти чини ене ти ја вратана, ќе најдеме друг..епа умре тоа време. Некла носат сега непалци и индијци, прееска баш читав за ова за хотелите во охрид...задоволни биле индијциве бидејќи земале дупла плата него во индија.
Chekaj dodeka se snajdat!
Posle pravec Crna Gora, Hrvatska, tamu ce im davaat 10x plata od Indija. I makedoncheto pak so takvoto v usta.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.346
Поени од реакции
700
Цел муабет ми е дека нашите луѓе ги ставаат настрана како од планина да се а им даваат предност на индијциве и непалциве...ама како што кажавте не ќе седат долго тие овде, државава им е одскочна даска за еу
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
784
Поени од реакции
319
Околу тоа дека ист производ е со различен квалитет во зависност каде се продава. Не гледам причина да е тоа така, со тоа производителот би си направил штета врз брендот.

Произведителот може да прави го направи тоа ако производот се продава во Кам или Стокомак под друго име. Пример Здравје радово си прави производи под нивен бренд и ги продава секаде, исто произведува за Кам но под нивниот бренд Бела Фарм.

За шампони не можам да видам некоја разлика, Head&Shoulders е ист во сите маркети.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.599
Поени од реакции
2.220
Не знам за другите производи ама претпоставувам дека и за нив е исто, имам роднина што работеше во Пекабеско и вика: чајната што ја правиме за Стокомак и за Тинекс не е иста, затоа и има разлика во цена. Е сега што мислеше со тоа не е иста не ја прашав.
Ако за стокомак ја прават со понизок квалитет и им ја даваат поефтино, зошто тогаш не го намалат квалитетот и за тинекс, секако им го шиткаат по регуларна цен па да си го зголемат профитот?

Зошто би го деградирале сопствениот производ вака? Ако веќе го деградираат зошто не би заработиле повеќе?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Ако за стокомак ја прават со понизок квалитет и им ја даваат поефтино, зошто тогаш не го намалат квалитетот и за тинекс, секако им го шиткаат по регуларна цен па да си го зголемат профитот?

Зошто би го деградирале сопствениот производ вака? Ако веќе го деградираат зошто не би заработиле повеќе?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Разлика во квалитет нема да има. Додека разлика во вкус е поверојатно. Ако таканаречениот оригинал е малку повеќе солен, благ или зачинет, сигурно тоа не значи дека на квалитет е подобар. Туку напротив.

Пример ти е универзалниот жолт зачин за супа. Меѓу брендиран и ноу-нејм продукт.

Разлика во вкус има огромна. Но дали тоа значи дека "оригиналот" е по-здрав и со тоа од здравствен аспект подобар само заради тоа што е по-скап?
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.485
Правев муабет иначе за Ленор.
Не поефтин од Кам, а друг поинаков поскап во Веро, него ист сосема, иста боја, мирис и изглед, ист Ленор. Виолетов.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.176
Поени од реакции
2.118
Ко некоја топ сикрет тајна да е па демек правев муабет имам инсајдерски информации, ваму ленорот е ваков онаму е таков...
Па секој може да провери, идеш у Кам и гледаш декларација на производот каде е направен кој е увозник идеш у Веро истото го правиш и дознаваш. И нема врска дека у кам идело шкарт у веро оргинал итн итн.
Ние користиме Ариел прашак за перење и до сега имам сретнато прашак прозиведен во Чешка и произведен во Турска, и вајда тој прозиведен во Чешка е поквалитетен и гледам тој да го купам. Во Кам продавале и од двата некогаш од CZ некогаш од TR. Истото се случува и во Кит-Го (не сум заприметил во Веро и Тинекс) продавале и од двата не дека секогаш во Кит-Го има од ист производител ама во Кит-Го цената била +20-30% поголема.
Нескафе, Рексона истата ситуација и во Кам и Кит-Го увозник и дистрибутер е истиот и во двата маркета значи се работи за истата роба во кам било 299 во кит-го 359 ден, рексоната 129 со 159 и сл.
Видете ги завршните годишни извештаи за Маркетите па ќе сватите зашто Веро, Рамстор, Тинекс се 20-30% поскапи од Кам, Стокомак... не дека таму носат поквалитетни примероци од истиот производ а другиве шкарт.
1711004399037.png
1711004416235.png
Кам има 2,5 пати поголеми приходи а дупло помала добивка од Веро, па сеа видите за што си ги давате парите. Али секако тоа е личен избор не некој не му прави разлика во месецот ако даде за пазарење плус 200 евра да си пазари во веро, ама причата дека ваму продавале чкарт ваму оргинал не поминува баш.
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
67
Поени од реакции
95
Видете ги завршните годишни извештаи за Маркетите па ќе сватите зашто Веро, Рамстор, Тинекс се 20-30% поскапи од Кам, Стокомак... не дека таму носат поквалитетни примероци од истиот производ а другиве шкарт.
Прегледај го приврзокот 410393
Прегледај го приврзокот 410394
Кам има 2,5 пати поголеми приходи а дупло помала добивка од Веро, па сеа видите за што си ги давате парите. Али секако тоа е личен избор не некој не му прави разлика во месецот ако даде за пазарење плус 200 евра да си пазари во веро, ама причата дека ваму продавале чкарт ваму оргинал не поминува баш.
[/QUOTE]


Разликата во завршните сметки е заради тоа што Веропулос е една фирма кај нас и таму им влегуваат сите приходи и од останати дејности како на пример кирии од Џамбо и други дејности што вршат. Додека пак КАМ има посебни фирми за скоро се односно им се водат посебно затоа е толкава разликата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.227
Поени од реакции
36.446
Ко некоја топ сикрет тајна да е па демек правев муабет имам инсајдерски информации, ваму ленорот е ваков онаму е таков...
Па секој може да провери, идеш у Кам и гледаш декларација на производот каде е направен кој е увозник идеш у Веро истото го правиш и дознаваш. И нема врска дека у кам идело шкарт у веро оргинал итн итн.
Ние користиме Ариел прашак за перење и до сега имам сретнато прашак прозиведен во Чешка и произведен во Турска, и вајда тој прозиведен во Чешка е поквалитетен и гледам тој да го купам. Во Кам продавале и од двата некогаш од CZ некогаш од TR. Истото се случува и во Кит-Го (не сум заприметил во Веро и Тинекс) продавале и од двата не дека секогаш во Кит-Го има од ист производител ама во Кит-Го цената била +20-30% поголема.
Нескафе, Рексона истата ситуација и во Кам и Кит-Го увозник и дистрибутер е истиот и во двата маркета значи се работи за истата роба во кам било 299 во кит-го 359 ден, рексоната 129 со 159 и сл.
Видете ги завршните годишни извештаи за Маркетите па ќе сватите зашто Веро, Рамстор, Тинекс се 20-30% поскапи од Кам, Стокомак... не дека таму носат поквалитетни примероци од истиот производ а другиве шкарт.
Прегледај го приврзокот 410393
Прегледај го приврзокот 410394
Кам има 2,5 пати поголеми приходи а дупло помала добивка од Веро, па сеа видите за што си ги давате парите. Али секако тоа е личен избор не некој не му прави разлика во месецот ако даде за пазарење плус 200 евра да си пазари во веро, ама причата дека ваму продавале чкарт ваму оргинал не поминува баш.
Добивката не е баш мерило, веројатно кам ги реинвестира парите во нови маркети и објекти па многу од парите ги прикажува како трошоци. Сигурно одат со помала маржа, но чисто се сомневам дека на крајот им останува толку малку.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.021
Поени од реакции
112.396
Ко некоја топ сикрет тајна да е па демек правев муабет имам инсајдерски информации, ваму ленорот е ваков онаму е таков...
Па секој може да провери, идеш у Кам и гледаш декларација на производот каде е направен кој е увозник идеш у Веро истото го правиш и дознаваш. И нема врска дека у кам идело шкарт у веро оргинал итн итн.
Ние користиме Ариел прашак за перење и до сега имам сретнато прашак прозиведен во Чешка и произведен во Турска, и вајда тој прозиведен во Чешка е поквалитетен и гледам тој да го купам. Во Кам продавале и од двата некогаш од CZ некогаш од TR. Истото се случува и во Кит-Го (не сум заприметил во Веро и Тинекс) продавале и од двата не дека секогаш во Кит-Го има од ист производител ама во Кит-Го цената била +20-30% поголема.
Нескафе, Рексона истата ситуација и во Кам и Кит-Го увозник и дистрибутер е истиот и во двата маркета значи се работи за истата роба во кам било 299 во кит-го 359 ден, рексоната 129 со 159 и сл.
Видете ги завршните годишни извештаи за Маркетите па ќе сватите зашто Веро, Рамстор, Тинекс се 20-30% поскапи од Кам, Стокомак... не дека таму носат поквалитетни примероци од истиот производ а другиве шкарт.
Прегледај го приврзокот 410393
Прегледај го приврзокот 410394
Кам има 2,5 пати поголеми приходи а дупло помала добивка од Веро, па сеа видите за што си ги давате парите. Али секако тоа е личен избор не некој не му прави разлика во месецот ако даде за пазарење плус 200 евра да си пазари во веро, ама причата дека ваму продавале чкарт ваму оргинал не поминува баш.
И зашо трескаш и сакаш да се праиш со сила паметен? Не реков дека не е квалитетно во КАМ ако алудираше на мене, а и да не алудираше сеедно, туку дека во Тинекс конкретно робата што се УВЕЗУВА (читај убаво и размисли што значи зборот) е со квалитет и п-во наменето за ЕУ земјите. Е сеа ако не сфаќаш што значи п-во за ЕУ земји и п-во за Балкан и Источна Европа тогаш не можам да ти помогнам и терај си како што сакаш. Еве ти дадов пример со крема за раце Нивеа, или ете земи Рексона од Тинекс и Рексона од КИТ ГО и тестирај ги на по една недела и дојди кажи овде како си задоволен од резултатите. Хоуп даде многу убав пример со Ленорот, тука исто добро се осеќа разликата во квалитет.

А тоа со декларациите е ок муабет, ама ај размисли од 10 просечни Македончиња, колку читаат декларации?? 1 преку сила.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.176
Поени од реакции
2.118
И зашо трескаш и сакаш да се праиш со сила паметен? Не реков дека не е квалитетно во КАМ ако алудираше на мене, а и да не алудираше сеедно, туку дека во Тинекс конкретно робата што се УВЕЗУВА (читај убаво и размисли што значи зборот) е со квалитет и п-во наменето за ЕУ земјите. Е сеа ако не сфаќаш што значи п-во за ЕУ земји и п-во за Балкан и Источна Европа тогаш не можам да ти помогнам и терај си како што сакаш. Еве ти дадов пример со крема за раце Нивеа, или ете земи Рексона од Тинекс и Рексона од КИТ ГО и тестирај ги на по една недела и дојди кажи овде како си задоволен од резултатите. Хоуп даде многу убав пример со Ленорот, тука исто добро се осеќа разликата во квалитет.

А тоа со декларациите е ок муабет, ама ај размисли од 10 просечни Македончиња, колку читаат декларации?? 1 преку сила.
Кој си ти бе од кај се избаци вака да ме цитираш?!?! ниту сум те прозвал ниту сум ти прочитал твое мислење ниту се надоврзувам на твое мислење...
Јас пишав факти за производи кои ги користам 20год. и сум ги купил 1000 пати од различни маркети веќе ми се тестирани нема што допрва да пробувам тестирам, ниту се правам паметен ниту измислувам нешто.
Поентата ми беше да доловам дека цената во КАМ не е зашто производот е со помал квалитет.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.021
Поени од реакции
112.396
Поентата ми беше да доловам дека цената во КАМ не е зашто производот е со помал квалитет.
Е, тоа сакам да ти кажам. Не зборам за сите производи де, ама грото се такви и ова ти го кажувам од човек што ги добавува тие производи, не си го измислив јас самиот. Ти веројатно си во комфор зона и не ти менува премногу ако користиш понеквалитетен производ, али има луѓе што се на пример алергични, нежни и што ти ја знам и такви работи доста им значат. Пак ќе ти кажам, пробај од она погоре што ти го предложив и дојди на темава да кажеш искуство.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.480
Поени од реакции
22.089
Околу тоа дека ист производ е со различен квалитет во зависност каде се продава. Не гледам причина да е тоа така, со тоа производителот би си направил штета врз брендот.

Произведителот може да прави го направи тоа ако производот се продава во Кам или Стокомак под друго име. Пример Здравје радово си прави производи под нивен бренд и ги продава секаде, исто произведува за Кам но под нивниот бренд Бела Фарм.

За шампони не можам да видам некоја разлика, Head&Shoulders е ист во сите маркети.
Ima pricina i na kraj se isplakja. Sekoj pazar e razlicen pocnuvakji od kupovnata mokj, konkurencijata i ocekuvanjata na musterijata. Pazarot e sloboden pa sekade, pa i vo Germanija, se desava eden ist proizvod namenet za razni pazari da se prodava vo ist pazar. Marketite se kreativni vo nabavkata. Od druga strana za proizvoditelite ima prednost taka da postapat. Brendot kako brend privlekuva i vo teorija musterijata nema sporedba so istiot proizvod namenet za drugi pazari pa nema da seti razlika. Najdobar primer e Nutella. Sostojkite se poinaku dozirani, za istocnite pazari mislam pomalku lesnici (citaj: naskapata sostojka). Go pravduvaat so lokalni vkusovi koi se razlikuvaat i deka toa go zemaat predvid. Na kraj e samo maksimalno pozicioniranje na pazarot so cel sto povekje profit da se pravi, normalno.
Автоматски споено мислење:

Ако за стокомак ја прават со понизок квалитет и им ја даваат поефтино, зошто тогаш не го намалат квалитетот и за тинекс, секако им го шиткаат по регуларна цен па да си го зголемат профитот?

Зошто би го деградирале сопствениот производ вака? Ако веќе го деградираат зошто не би заработиле повеќе?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Ima razni target grupi. Bogati lugje, siromasni. So plasmanot celat na dvete. Podobro pomal profit so poeftiniot i da go vrzat za proizvodot nego da kupuva od konkurencijata. So poskapiot imaat podobra marza i go gradat brendot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom