Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Кључ 19ка мислам беше тоа црево, има у секоја железара и кључ и црево.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Препорачајте добар мајстор за бојлер (конкретно за во Скопје, за промена на панцир црево).
За да бидеш сигурна, извади го и осигурачот, или кутни ја склопката…
Не дека и без тоа нешто ќе се деси, ама ете да бидеш послободна.
Мислам дека 22ка е клучот, ама провери. Обавезно ќе треба и кучина да намоткаш, и ептен убаво да стегнеш! За тоа искрено, малку претходно искуство ќе ти биде драгоцено! Ама и да немаш, сигурно има на јт! Никако тефлонска трака! Само кучина, и малку навлажни ја обавезно. Леген доле, оти ќе тече! Смени еден леген-два, додека не направи вакум, и престане да тече.
После тоа е најпростата работа на светот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.738
За да бидеш сигурна, извади го и осигурачот, или кутни ја склопката…
Не дека и без тоа нешто ќе се деси, ама ете да бидеш послободна.
Мислам дека 22ка е клучот, ама провери. Обавезно ќе треба и кучина да намоткаш, и ептен убаво да стегнеш! За тоа искрено, малку претходно искуство ќе ти биде драгоцено! Ама и да немаш, сигурно има на јт! Никако тефлонска трака! Само кучина, и малку навлажни ја обавезно. Леген доле, оти ќе тече! Смени еден леген-два, додека не направи вакум, и престане да тече.
После тоа е најпростата работа на светот.
Mislish na Konop ?
Ne sum siguren vo momentov ama mislam deka vo crevoto ima Dihtung i nema potreba od konop. Ama neka si stavi za sekoj sluchaj.

I najdobro vakvi Fleksibilni kako na slikiva od linkov

 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Mislish na Konop ?
Ne sum siguren vo momentov ama mislam deka vo crevoto ima Dihtung i nema potreba od konop. Ama neka si stavi za sekoj sluchaj.

I najdobro vakvi Fleksibilni kako na slikiva od linkov

Во право си… таа спојка е со дихтонг, а навојот е само да го стегне?
@redfogv можеш ти и сама (y)
Следи ги тие чекори, само без мотање кучина(коноп)!
Другото се важи.
Лесно е го грав!
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Mislish na Konop ?
Ne sum siguren vo momentov ama mislam deka vo crevoto ima Dihtung i nema potreba od konop. Ama neka si stavi za sekoj sluchaj.

I najdobro vakvi Fleksibilni kako na slikiva od linkov

Да на цревото има дихтунг гумичка доколку е женско и тука нема потреба од коноп (кучина) или тефлон но другиот дел на цревото најчесто е машко кој е приклучен во цевката во самиот ѕид и тука е потребно да се стави тефлон или коноп тоа што некој спомна во претходните постови никако тефлон е грешка ,само треба тефлонот во обратен правец од саатот да го намота и првиот тој дел да го монтира во ѕидот а потоа женскиот дел од цревото во бојлерот со внимавај да не ти се усука цревото Инаку има мајстори кои комбинираат и коноп и кучина
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Каде во Скопје да одам да ми стаат лепак на шофершајбната? Ми пукна од камен при возење, страв ми е да не се прошири.

1710191736601.png
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.322
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
Каде во Скопје да одам да ми стаат лепак на шофершајбната? Ми пукна од камен при возење, страв ми е да не се прошири.

Прегледај го приврзокот 409462
Во Едел пром сигурно поправаат вакви пукнатини само потребно е да се отиде одма за да може да ја корегираат
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.322
Каде во Скопје да одам да ми стаат лепак на шофершајбната? Ми пукна од камен при возење, страв ми е да не се прошири.

Прегледај го приврзокот 409462
Инаку имам слушано препораки веднаш да се залепи селотејп. Пошто може да влезе вода, прашина и потешко е за репарирање после.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Инаку имам слушано препораки веднаш да се залепи селотејп. Пошто може да влезе вода, прашина и потешко е за репарирање после.
Па вчера на дождот и пукна, така да сигурно има влезено вода.
Се јавив, рекоа после 30 саати за да се исушело..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.636
Поени од реакции
34.823
Па вчера на дождот и пукна, така да сигурно има влезено вода.
Се јавив, рекоа после 30 саати за да се исушело..
...ако те забележи сообраќајна полиција дека имаш оштетена шофершајбна (ветробранското стакло) и се „пуштени на терен за казни“, да имаш во предвид дека сносуваш казна ако возиш со такво стакло, ова од искуство ти го пишувам, позади тебе може да иде крш автомобил, важно ти што имаш оштетено стакло, а не тој позади тебе!

1710191736601.png 1710191736601.png

... сé што не е во видното поле на возачот и помало е од пет милиметри, односно е оддалечено најмалку десет сантиметри од работ на стаклото, може да се поправи, под видно поле се подразбира површината со големина на лист хартија со големина А4 директно пред возачот, оштетувањето може да го има опфатено само надворешниот слој на ветробранот, но не и меѓуфолијата или внатрешиот слој од ветробранот, не смее да се дозволи во стаклото да навлезе вода или нечистотија, препорака е оштетеното место веднаш да се покрие со налепница или со фолија.

popravka-vetrobran1.jpg

Основни правила : во подрачјето што е обележано со црвени линии не е дозволена поправка на ветробранското стакло:
1 – Пречникот на пукнатината не смее да е поголем од 5 милиметри;
2 – Доколку растојанието од работ на ветробранот е помало од 10 сантиметри, поправка не е можна;
3 – Видно поле на возачот: Во ова подрачје не е дозволена поправка на ветробранот
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.738
...ако те забележи сообраќајна полиција дека имаш оштетена шофершајбна и се пуштени на терен за казни, да имаш во предвид дека сносуваш казна ако возиш со такво стакло, ова од искуство ти го пишувам, позади тебе може да иде крш автомобил, важно ти што имаш оштетено стакло, а не тој позади тебе!

Прегледај го приврзокот 409496 Прегледај го приврзокот 409497
Прегледај го приврзокот 409495

Во подрачјето што е обележано со црвени линии не е дозволена поправка на ветробранското стакло:
1 – Пречникот на пукнатината не смее да е поголем од 5 милиметри;
2 – Доколку растојанието од работ на ветробранот е помало од 10 сантиметри, поправка не е можна;
3 – Видно поле на возачот: Во ова подрачје не е дозволена поправка на ветробранот
Auuuuuu
Vo MK bilo beter nego vo EU.
Vo EU mozhi da ti e puknata od gore do dolu dodeka ne e vo vidnoto podrachje od Vozacot ve se rachuna za defekt. Duri i ja registriraat.
 
Член од
26 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Каде во Скопје да одам да ми стаат лепак на шофершајбната? Ми пукна од камен при возење, страв ми е да не се прошири.

Прегледај го приврзокот 409462
Јас во Новус бев имав слична пукнатина од камче и сум презадоволен, еве веќе 3 години немам проблем (y)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Каде можам да најдам пластичен или гумен тештик, со 2 отвори само?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom