Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
15 февруари 2019
Мислења
991
Поени од реакции
3.976
Kosovo e veke drzava, vo najlosh moment so vlianjeto na Rusia vo Evropa, severniot del na Kosovo, pi mu pripagal na Srbija
Вака сам се тешиш или нас ни кажуваш?

Не е ни држава нити ќе биде некогаш, Косово е дел од Србија официјално и кога ќе се створат геополитички услови тоа ќе се потврди и фактички, а на тие терористи и окупатори од учк што се таму не сакам тогаш да им бидам во кожа
Автоматски споено мислење:

Значи глубав он на тетка=мајка, сфати. Вие сте од Кавказ донесени од Турците. Вашите фаци не одговараат на другите во Балканот што се горе-долу хомогени. И во Романија и во Хрватска и во Србија и во Бугарија тие се фаците. Балканот бил мелтинг пот со векови. Не може ем да сте домородни и да сте го скокнале тој мелтинг пот и да ги имате тие дистинктивни орки фаци што ги нема на радиус од 2500+ километри. Тоа е како да кажеш Боерзите во Јужна Африка се автохтони африканци. Немало подруми тогаш кај да бидете.
Тоа ти е уметност, човече гледам шиптаpски бебиња(ќе речеш не може бебе да не е убаво) абе грди, криви, деформирани и намрштени од прв месец стварно не ми е јасно како можат такви да испаѓаат
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.561
Воопшто имаш мајндсет на нашите политичари, или барем тоа е мајндсетот што они го шират. Какви бајки каков реваншизам. Прагматизмот ми вика неутралност, затоа што наклонување на страна на Русија е опасно по нас во моментов
Од кај заклучи за ова со политичарите?
А за реваншизмот, не е реваншизам туку е пак прагматичност. Ако одиш по патека кај што ќе те опљачкаат и претепаат, и пак утре тргнеш по таа патека и ти се деси истото, и така по ред неколку дена? Што излегува дека си, освен дека си глуп.
Види ја те прашав културно да ми објасниш како победата на Русија би влијаела врз Македонија, ти почна да ми кажуваш за симпатии и љубовници а не за некакви си сегашни индикации кој можат да се остварат во иднина. Муабетот е САД маме ни ебаа, па се надеваме дека ако изгубат во Украина ќе се повлечат од регионов и Русите ќе бидат помили со нас? Пази на болдот. Ја не ти викам да не се надеваш/надевате, слободно надевајте се, само ти кажувам дека нема досега никакви објективни индикации од сегашна гледна точка дека не чекаат подобри времиња а и не ми дадовте одговор зошто се надевате, туку стандардниот копи паста САД беа лоши ние сме за Русија. ОКЕЈ.
Без разлика дали се романтични бајки или не, историјата во последните 100 и нешто години ни кажува, покажува и продолжува да ни докажува дека западот не е апроприет за нас и дека мораме да си бараме алтернатива. Едно е сигурно, таа патња што ни ја приреди западот не е бајка, а тоа што го гледаат луѓето спасот во Русија, е резултат на таа патња. И да е бајка во моментов, тоа е бајка што мораме некако да ја материјализираме, иначе ќе не снема.
Види јас секогаш сум стоел на ставот дека треба да се бара алтернатива, тоа што политиката во државава е НАТО фундаменталистичка не помага воопшто а муабетот е и колку стопаните во овој момент ќе ти дозволат да кокетираш со Русија, Кина you name it? После друго прашање што треба да се запрашаш е како Русија (специфично таа) не гледа нас како држава ако земеме во предвид каква е нашата надворешна политика во однос со нив. Мислам нема потреба да ти ја објаснувам ситуацијата со државава пошто и самиот ја знаеш и колкав е просторот за маневар.
Значи све пробавме, на колена застанавме да не пуштат да влеземе во НАТО и ЕУ, во НАТО не примија одкако се пониживме, во ЕУ бараат уште повеќе да се понижуваме. Чија икона треба да си чуваме дома, на Урсула? Ти разбираш ли дека не сме во агендата на западот да бидеме држава на Македонскиот народ, затоа ни ја одземаа? Што да направиме уште за западот? Значи сме во ситуација на нож до коска. Од една страна ни доаѓа конфликт во кој уште еднаш има можност да се најдеме како топовско месо, од друга страна сеуште ни бараат да се понижуваме. Што треба да правиме, да се понижиме уште? Тоа е твојот предлог?
Да чекаме подобри времиња, ако воопшто ги дочекаме.
А во врска со „Кого и да прашам на темава на кој основ ви е базирано мислењето дека за нас би било подобро ако Русија победи“, како ни беше подобро, вака додека бевме со западот, а западот беше на врвот на светот? Виде нешто позитивно од тоа што одевме по паметот на Западот? Прво одговори го тоа прашање, па после прашувај за ШББКББ сценарија. Ти го прескокнуваш главното прашање, што ние имавме од тоа што Америка „победуваше“ во Србија, Авганиста, Ирак...
Не знам која ти е поентата? Шарпшутер ме мислиш? :D
Никаков аер не видовме од САД, за ЕУ е дискутабилно во однос на економија и инвестиции. За разлика од тебе ја никаде не тврдам дека со САД и колективен Запад ќе ни биде поарно, ако најдеш нешто такво дека сум рекол слободно цитирај ме тука, додека ти тврдиш (неосновано) дека со победа на Русија во Украина нас ќе ми било поарно, па затоа те прашав. ;)

Значи многу си краткоглед за некој што сака да дискутира за политика. Очигледно е дека си материјалист и дека претежно за тебе е главен стандардот и прво што ти текнува за Русија е беда. Но и така да гледаш, ние сме сега западот и пак сме беда за Русија.
Види како бев досега љубезен и не те нападнав никаде лично, безразлика што си пишувал смешки од типот на Русија има поголема шанса да биде глобална сила пред Кина, и рускиот TSMC. А за стандардот е битно и тоа како, освен ако не сакаш да бидеме под влијание на некој ко САД што единствена инвестиција што ја оставаат во државава се невладини организации, на државава страшно и требаат инвестиции а сега за сега тоа најмногу го можат а и неверувам да не сакаат да го овозможат е Кина. Освен ако не веруваш во глупостите што ги тропаат комунистите од Левица дека со прогресивни даноци сами ќе сме развиеле индустрија тогаш океј.
Автоматски споено мислење:

Еве самиот размисли дали кога Русија би била таа што одлучува, како сега САД што одлучува во илиридава, би било исто.

Дали Русија не тера да помилуваме воени злосторници? Дали не тера да смениме име? Дали не ни дава да имаме национален симбол на грб и знаме? Дали вика Албанците да бидат газди а ние слуги?
Миљон вакви точки можам да ти наведам.

Многу е просто.
Не, не и не, дај сега кажи ми ти дали има некакви индикации дека со Русија ќе бидиме во подобра позиција од сега, па да се надевам ко вас? Реторичко е прашањето, пошто досега 10пати прашав, 3 пати тебе од кои сите 3 биле одговорени како што си одговорил сега, Сусаро ете ми одговори како мисли тој како би било хипотетички.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Изненадувачки, Русија да победи е и подобро за Западот и за сите. Овој политички контигент на ментално нестабилни касапи постои само ако не има против сила. Моментално во западот се будат заспаните работнички маси и гледаат што прават вампирите во Ivory towers. Војната во Русија и Украина е манифестација на оваа борба.
Зошто е подобро за Западот да победи Русија? За кој Запад е тоа подобро?

Тоа “работници од светот” обединетете се е одамна умрена работа.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.561
еве ти еден мал показател - анкета кој е за НАТО тука, сега би постигнала мнооогу полоши резултати отколку пред 15-тина години, да речеме

Тоа е јасен показател за губење на влијание.
Тоа е пошто не понижија(понижуваат) 30 години, ама ова е специфично за нас, дали е таков показателот за другите балкански држави со исклучок на Србија која исто како нас беше понижувана?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.489
Тоа е пошто не понижија(понижуваат) 30 години, ама ова е специфично за нас, дали е таков показателот за другите балкански држави со исклучок на Србија која исто како нас беше понижувана?
Да, ова е специфично за нас и таква е работата.
Не знам зашто би навивал за нив, кога 20-30 години не понижуваат како никого на свет, бидејќи од никого не барале да смени име, да помилува воени злосторници, ниту да стави на свои јарболи знаме на туѓа држава...

Не, не и не, дај сега кажи ми ти дали има некакви индикации дека со Русија ќе бидиме во подобра позиција од сега, па да се надевам ко вас? Реторичко е прашањето, пошто досега 10пати прашав, 3 пати тебе од кои сите 3 биле одговорени како што си одговорил сега, Сусаро ете ми одговори како мисли тој како би било хипотетички.
И?

како заклучи од све изнесеното дека е боље да сме со Западот? Како?
треба да си малоумен или пари да зимаш за така да мислиш

Ги замишљам Евреите како седат у Треблинка, чекаат "туширање" и си зборат, океј Хитлер све ова праи што праи, ама ние немаме ниту еден доказ дека другите (сад, ссср...) ќе бидат бољи за нас, може полошо ќе ни праат.

Овие не делегираа во слуги и ни импонираа најбизарни барања, уште од моментот кога ни рекоа - Ако не пукате по УЧК со исто оружје како они што пукаат по вас - ене го кај е Авиано. Потоа и еден куп други најбизарни, што никому на свет не ги поставуваат, али ние сеуште не знаеме дали со некој друг ќе ни било боље. Ме изнасмеа...
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.561
Да, ова е специфично за нас и таква е работата.
Не знам зашто би навивал за нив, кога 20-30 години не понижуваат како никого на свет, бидејќи од никого не барале да смени име, да помилува воени злосторници, ниту да стави на свои јарболи знаме на туѓа држава...


И?

како заклучи од све изнесеното дека е боље да сме со Западот? Како?
треба да си малоумен или пари да зимаш за така да мислиш

Ги замишљам Евреите како седат у Треблинка, чекаат "туширање" и си зборат, океј Хитлер све ова праи што праи, ама ние немаме ниту еден доказ дека другите (сад, ссср...) ќе бидат бољи за нас, може полошо ќе ни праат.

Овие не делегираа во слуги и ни импонираа најбизарни барања, уште од моментот кога ни рекоа - Ако не пукате по УЧК со исто оружје како они што пукаат по вас - ене го кај е Авиано. Потоа и еден куп други најбизарни, што никому на свет не ги поставуваат, али ние сеуште не знаеме дали со некој друг ќе ни било боље. Ме изнасмеа...
Глуп си бе? Кај виде да заклучив дека е подобро да си со западот или дека навивам за западот? Едноставно прашање прашувам на вас навивачите кој се индикациите за подобри времиња ти пак се понашаш под емотивен набој ко некој накурчен тинејџер, и јас сум нашол со кого да се објаснувам. Треба со логични изрази да се објаснува тука дека ако не навиваш за некоја страна не значи автоматски дека си за другата, на 10 годишно дете му е тоа јасно.
Треблинка и Македонија, до кој споредби стигнавме човече лудило :pos: :pos:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Зошто е подобро за Западот да победи Русија? За кој Запад е тоа подобро?
За цел Запад. Ова е стоп за мешањето на Америка низ цел свет, барем почетна фаза. Американциве им е преку глава од фрлање пари, сега мислам дека ќе има доста воља за промени.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Ne se znae na kaj mozhe da zatera rabotata ako Rusite ja zazemat Ukraina. Mozhe i da go betoniraat regionov, sekako use Srbija i Kosovo im se problem.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Кажи ми ти сега мене, имавме агенда за НАТО и ЕУ уште од почетокот на нашата држава. Политичарите ни ги кажуваа како нашиот пат кон Евроатланските интеграции ќе влијаат врз нас, како ќе тече мед и млеко. Дали во 30 години го добивме тоа? Не.

Што сакаш сега, да ти кажувам бајки за Русија, како што ти кажувале бајки за ЕУ и НАТО и ти ќе се упецаш на тие бајки и ќе речеш, да, така одиме со Русија. Тоа ти е во најмала рака наивно поимање на светот, а поготово на политиката.

Сите индикации што се случуваат ни говорат дека да бевме под Руска капа, овие понижувања што ги трпевме од крајот на 19 век, па се до ден денеска, немаше да ги трпиме. Единствен пак кај што се замешала Русија во Македонското прашање, ние сме добивале подобра позиција. И после Балканските војни во просек животот на Македонецот се оправил, и за време на коминтерната, кога дефакто коминтерната го има признаено Македонскиот народ за посебен, и пресликано ја почнал државноста во СФРЈ од што произлегла Македонската независност.


Е сега тие приказни што се протнуваат „да не беше Америка, ќе ја снемаше Македонија“. Можеш ли да го објасниш тоа ШББ КББ сценарио од денешен аспект, кога дефакто ја снема Македонија.

Види јас секогаш сум стоел на ставот дека треба да се бара алтернатива, тоа што политиката во државава е НАТО фундаменталистичка не помага воопшто а муабетот е и колку стопаните во овој момент ќе ти дозволат да кокетираш со Русија, Кина you name it? После друго прашање што треба да се запрашаш е како Русија (специфично таа) не гледа нас како држава ако земеме во предвид каква е нашата надворешна политика во однос со нив. Мислам нема потреба да ти ја објаснувам ситуацијата со државава пошто и самиот ја знаеш и колкав е просторот за маневар.
Па затоа ти кажувам мора да се игра прагматично, а не да се тера ко вол у дол. Јас не реков „ми и Руси 200 милиона“. Туку реков дека многу ке ни беше многу подобро да издржиме уште 3-4 години да не влеземе во НАТО. Што реално ни донесе влезот во НАТО во овој аспект освен опасност. Не зборам за кокетирање со Русија, туку за муабет „извините дечки, ние не видовме никаков реален бенефит од НАТО, не викнавте како јагне на ручек, ќе ги заборавиме тенковите и авионите што ви ги дадовме, само оставете не да си тераме маката сами“. И тоа ова мора да има концензус и од Албанскиот фактор во земјата (ако сеуште има некој паметен таму). Ќе се обврземе дека нема воено да се врземе со Русија, ќе прогласиме неутралност и како симбол на неутралност ќе ги повикаме завојуваните страни да преговараат кај нас. Значи ги ставам настрана симпатиите што ги кажувам на темата и ти кажувам што е едно повеќе реалистично сценарио, иако е далеку од веројатно. За ова сценарио би имале ние влијание, за другите, што и да се деси немаме влијание.

Другото сценарио што може да се деси, за кое нели немаме влијание, е да дојде Трамп на власт и да ја повлече САД од НАТО. Во таков еден случај, барем 3 земји што моментално се во НАТО, ќе излезат автоматски од НАТО, па ништо ч


удно и да влезат во воен сојуз со Русија. Таков еден случај би бил најоптимистички за Русија. Во тој случај, крајната цел на Русија ќе се зголеми минимум до влијанието што го имале пред крајот на Студената војна, и многу веројатно е дека ќе го добие тоа. Пошто во Европа ќе настане општ хаос. И доста веројатно во такво едно сценарио и Македонија да се најде под капата на Русија.

Трето сценарио е НАТО деклајнот да се дешава постепено, но дефакто ќе се дешава сите индикации одат кон тоа. А тоа ќе значи војната во Украина ќе излезе од границите на Украина во некои други прокси конфликти и ќе бидеме сведоци на една нова Студена војна, меѓутоа со далеку побрутални конфликти од тие во студената војна и со далеку послаби запад во однос на светската економска и индустриска поставеност. Па така шансите за победа би ги дал на Русите и така на крајот пак ќе завршиме под Руска капа.

Ако можеме да кажеме дека за првото сценарио помина возот и многу тешко да се направи реверт, за нас лично најдобро и најбезбедно е да се случи второто сценарио, дека така ќе го избегнеме во голема мера конфликтот кој се отвара.


Да чекаме подобри времиња, ако воопшто ги дочекаме.
Значи да чекаме подобри времиња под западна диктатура. Што тебе ти дава надеж дека иднината во НАТО ни е сјајна како народ, па да ги чекаме пасивно тие подобри времиња? Ние сме со западот цел еден век и во тој век што сме добиле? Кој момент од минатото ти дава надеж дека односот на западот кон нас ќе се подобри? Еве влеговме во НАТО и дел сме од тоа како што го викаат „семејство“. А види, пак бара после све да се понижуваме уште повеќе.

Еве чекаме, ама да не биде како вицот со верникот што се удавил и што му бил лут на господ зошто не го спасил, а овој му одгворил ти пратив 2 чамци. Нас, едниот чамец ни е избеган, сега ни останува да ја чекаме следната шанса или вистинскиот знак.


Не знам која ти е поентата? Шарпшутер ме мислиш? :D
Никаков аер не видовме од САД, за ЕУ е дискутабилно во однос на економија и инвестиции. За разлика од тебе ја никаде не тврдам дека со САД и колективен Запад ќе ни биде поарно, ако најдеш нешто такво дека сум рекол слободно цитирај ме тука, додека ти тврдиш (неосновано) дека со победа на Русија во Украина нас ќе ми било поарно, па затоа те прашав. ;)
Го добиваш одговорот во следниот пасос што си го постирал. Само инвестициите ли се важни за една државност? Само стандардот ли е битен? Дали знаеш дека многу деца си заминаа од државата што имаа 2000+ Евра плата за живот поскромен на западот. Дали можеш да го објасниш овој феномен. Затоа и реков дека си материјалист од филозоска гледна точка не од аспект да те навредам. Јас гледам од малце понаква призма, малце повисоко. Од бизнис аспект, ние многу лесно можеме да се опраиме без да ни се меша никој, па дури и без инвестиции. А инвестициите што ни биле потребни за буст, се смешни во однос на тоа што е потребно да се оправи земја која има 40-50 милиони жители. Многу лесно се привлекуваат инвестиции кај нас, бидејќи сме работлив народ. Но надворешните инвестициите јас ги сметам како лонг-терм импрувмент тул, пошто инвестиции во трети земји се претежно монтажни фабрики со евтини ресурси.

Напротив ние економијата можеме да ја поправиме сами. Ја поминавме транзицијата, стекнавме знаење, дојде нова генерација, која све повеќе отвара успешни не-транзициски и не-тендерашки компании кои тераат успех сами по себе. Еве фирмава која стои позади форумов ти е жив пример за тоа. Ако правилно се насочи енергијата на народот и на политичарите, за кратко време можеме да процветаме. Имаме услови за туризам, имаме услови за производство на здрава храна, имаме паметни деца за ИТ и Маркетинг, можеме пак да се навратиме на роботика и на машинска индустрија, па дури и развој на автомобили, не е тоа нешто што неможе да се постигне. Ти рачунај процентуално не верувам дека некоја држава во светот има поголем број на луѓе кои се бават во ИТ индустријата (вклучително тука и маркетинг)

Само треба државата да се среди во однос на законите и примената на истите и да се фокусира све ова да се постигне. Не ни треба НАТО, ЕУ, Русија, за да се постигне тоа. Само ти очекуваш друг да ти го зачисти прагот. Демек во Европа законите се применуваат не се краде кур се тресе. А уствари нашиве тендераштвото од тендерашките мастери во САД го научија. Тоа ти е краткогледоста.

А во врска со Кина и Русија, пак тука не го гледаш правилно потенцијалот на Русија и потенцијалот на Кина. Еве земи го вооружувањето. Кина речиси и да нема сопствен правец на вооружување. Речиси 2/3 од вооружувањето е или Руско/Советско или Руска лиценца. Тоа што имаат подобра економија, тебе ти гледа дека се светска сила. Но светска сила е нешто подруго од економија. Ете го и Либија на Гадафи имаше најдобар стандард во Африка, Либија имаше пари да ја купи цела Африка, па пак Гадафи заврши со бајонет во газот.

Во светот во денешницата води оној кој позади него ја има науката и технологијата. Дај кажи некој Кинески научник од денешницата од типот на Тесла, Ајнштајн, Павлов, Менделеев, Марија Кири, Стивен Хокинс.... Нема, не само што нема, Кина нема научници што се во вториот и третиот ешалон. Едноставно Кина е далеку да го превземе водството во светот самата како што е. Е сега можеби Русија со Кина покрај себе би имале добра шанса да го земат заедно приматот, но кога се сами по себе, шансите на Кина да го превземе приматот, само со економија се смешни, додека Русија има наука има технологија, како што гледаме има и индустрија.... така да. Таков погрешен впечаток ти дава материјалниот пристап на светот, исто како што е тоа причина за краткогледоста.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.561
Кажи ми ти сега мене, имавме агенда за НАТО и ЕУ уште од почетокот на нашата држава. Политичарите ни ги кажуваа како нашиот пат кон Евроатланските интеграции ќе влијаат врз нас, како ќе тече мед и млеко. Дали во 30 години го добивме тоа? Не.

Што сакаш сега, да ти кажувам бајки за Русија, како што ти кажувале бајки за ЕУ и НАТО и ти ќе се упецаш на тие бајки и ќе речеш, да, така одиме со Русија. Тоа ти е во најмала рака наивно поимање на светот, а поготово на политиката.
Од помладите генерации сум, така да сигурно не сум од тие постарите што биле убедени 90-00ти дека влагаме во ЕУ и се ќе цвета. За другото сами си кажувате бајки и се надевате не ја, ако има индикации и ја би се надевал, досега индикациите се само беда и депресија за државава.
Другото сценарио што може да се деси, за кое нели немаме влијание, е да дојде Трамп на власт и да ја повлече САД од НАТО. Во таков еден случај, барем 3 земји што моментално се во НАТО, ќе излезат автоматски од НАТО, па ништо чудно и да влезат во воен сојуз со Русија. Таков еден случај би бил најоптимистички за Русија. Во тој случај, крајната цел на Русија ќе се зголеми минимум до влијанието што го имале пред крајот на Студената војна, и многу веројатно е дека ќе го добие тоа. Пошто во Европа ќе настане општ хаос. И доста веројатно во такво едно сценарио и Македонија да се најде под капата на Русија.
Ова е ептен нереално и наивно сценарио, Трамп беше 4 години на власт и ништо значајно не промени во однос на надворешна политика, а и друг популистички кловн да дојде на власт нема да промени ништо, надворешната политика на САД е усогласена меѓу двете партии.
Значи да чекаме подобри времиња под западна диктатура. Што тебе ти дава надеж дека иднината во НАТО ни е сјајна како народ, па да ги чекаме пасивно тие подобри времиња? Ние сме со западот цел еден век и во тој век што сме добиле? Кој момент од минатото ти дава надеж дека односот на западот кон нас ќе се подобри? Еве влеговме во НАТО и дел сме од тоа како што го викаат „семејство“. А види, пак бара после све да се понижуваме уште повеќе.

Еве чекаме, ама да не биде како вицот со верникот што се удавил и што му бил лут на господ зошто не го спасил, а овој му одгворил ти пратив 2 чамци. Нас, едниот чамец ни е избеган, сега ни останува да ја чекаме следната шанса или вистинскиот знак.
Чекање подобри времиња за да може да играме со други играчи кои не се САД и Западот, моменталната ситуација е дека такво играње може да резултира со граѓански војни, еден тон жртви и де јуре губење на државата (иако дефакто веќе е изгубена). И пред да речеш дека промовирам дефетизам, еве го @kano што е отворено во војнава за Русија, упорно го кажува истото во други теми.
Доколку имаше поделба на територии во 2001 и сега немавме метастазиран канцер во државава, можеби ќе имавме таква можност.
Го добиваш одговорот во следниот пасос што си го постирал. Само инвестициите ли се важни за една државност? Само стандардот ли е битен? Дали знаеш дека многу деца си заминаа од државата што имаа 2000+ Евра плата за живот поскромен на западот. Дали можеш да го објасниш овој феномен. Затоа и реков дека си материјалист од филозоска гледна точка не од аспект да те навредам. Јас гледам од малце понаква призма, малце повисоко. Од бизнис аспект, ние многу лесно можеме да се опраиме без да ни се меша никој, па дури и без инвестиции. А инвестициите што ни биле потребни за буст, се смешни во однос на тоа што е потребно да се оправи земја која има 40-50 милиони жители. Многу лесно се привлекуваат инвестиции кај нас, бидејќи сме работлив народ. Но надворешните инвестициите јас ги сметам како лонг-терм импрувмент тул, пошто инвестиции во трети земји се претежно монтажни фабрики со евтини ресурси.

Напротив ние економијата можеме да ја поправиме сами. Ја поминавме транзицијата, стекнавме знаење, дојде нова генерација, која све повеќе отвара успешни не-транзициски и не-тендерашки компании кои тераат успех сами по себе. Еве фирмава која стои позади форумов ти е жив пример за тоа. Ако правилно се насочи енергијата на народот и на политичарите, за кратко време можеме да процветаме. Имаме услови за туризам, имаме услови за производство на здрава храна, имаме паметни деца за ИТ и Маркетинг, можеме пак да се навратиме на роботика и на машинска индустрија, па дури и развој на автомобили, не е тоа нешто што неможе да се постигне. Ти рачунај процентуално не верувам дека некоја држава во светот има поголем број на луѓе кои се бават во ИТ индустријата (вклучително тука и маркетинг)

Само треба државата да се среди во однос на законите и примената на истите и да се фокусира све ова да се постигне. Не ни треба НАТО, ЕУ, Русија, за да се постигне тоа. Само ти очекуваш друг да ти го зачисти прагот. Демек во Европа законите се применуваат не се краде кур се тресе. А уствари нашиве тендераштвото од тендерашките мастери во САД го научија. Тоа ти е краткогледоста.

А во врска со Кина и Русија, пак тука не го гледаш правилно потенцијалот на Русија и потенцијалот на Кина. Еве земи го вооружувањето. Кина речиси и да нема сопствен правец на вооружување. Речиси 2/3 од вооружувањето е или Руско/Советско или Руска лиценца. Тоа што имаат подобра економија, тебе ти гледа дека се светска сила. Но светска сила е нешто подруго од економија. Ете го и Либија на Гадафи имаше најдобар стандард во Африка, Либија имаше пари да ја купи цела Африка, па пак Гадафи заврши со бајонет во газот.

Во светот во денешницата води оној кој позади него ја има науката и технологијата. Дај кажи некој Кинески научник од денешницата од типот на Тесла, Ајнштајн, Павлов, Менделеев, Марија Кири, Стивен Хокинс.... Нема, не само што нема, Кина нема научници што се во вториот и третиот ешалон. Едноставно Кина е далеку да го превземе водството во светот самата како што е. Е сега можеби Русија со Кина покрај себе би имале добра шанса да го земат заедно приматот, но кога се сами по себе, шансите на Кина да го превземе приматот, само со економија се смешни, додека Русија има наука има технологија, како што гледаме има и индустрија.... така да. Таков погрешен впечаток ти дава материјалниот пристап на светот, исто како што е тоа причина за краткогледоста.
За економијата во државава се сложувам дека само од внатре може да се среди со "домаќинско работење", никој од надвор нема причина да оправа нешто тука, ни пак треба да се очекува такво нешто. Е сега тоа што спомнаа што се иселуваат луѓе, ја за тоа сум најголем песимист, си прошетал по провинција да видиш во каква состојба се градовите? Мртви е мал збор. Премногу паметни луѓе заминаа од државава, демографски сме катастрофа, не гледам причина како би тргнале напред ако не се спречи иселувањето на населението и подобрување на образованието. Ја не гледам некакви индикации за подобрување демографски ни пак за спречување на иселувањето. Да подобро е од пред 20 години ама може да биде полошо на долг рок.

За Кина и Русија сме правеле муабет и нема да се повторувам пошто очигледно не се слагаме, далеку е Кина индустриски и економски од Русија.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
12.750
Ne se znae na kaj mozhe da zatera rabotata ako Rusite ja zazemat Ukraina. Mozhe i da go betoniraat regionov, sekako use Srbija i Kosovo im se problem.
Можеби ќе почнат втора кампања за ослободување на Косово, да не бида покусо од САД.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ова е ептен нереално и наивно сценарио, Трамп беше 4 години на власт и ништо значајно не промени во однос на надворешна политика, а и друг популистички кловн да дојде на власт нема да промени ништо, надворешната политика на САД е усогласена меѓу двете партии.
Нешто нервоза ја фаќа европа околу ова сценарио. Почнуваат натписи срамежливо да се појавуваат на либтард медиумите. Така да, не дека Трамп, туку дека САД може да е. Тука се веќе пософистицирани калкулации, јас само кажувам дека се прави пробинг на таа варијанта во медиумите, која за сега не изгледа многу веројатна, но далеку поверојатна од пред 3 месеци. Исто како и интервенцијата на индивидуални НАТО земји во Украина.

Знаеш, на крајот тоа е и целта на кловновите, да праат кловновски работи.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.489
Глуп си бе? Кај виде да заклучив дека е подобро да си со западот или дека навивам за западот?
И ја викам дека Албанците ни се најдобри пријатели, ама од моите постови тешко може да се заклучи тоа.

(остатокот од постот ти е нерелевантен ад хоминем)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Чекање подобри времиња за да може да играме со други играчи кои не се САД и Западот, моменталната ситуација е дека такво играње може да резултира со граѓански војни, еден тон жртви и де јуре губење на државата (иако дефакто веќе е изгубена). И пред да речеш дека промовирам дефетизам, еве го @kano што е отворено во војнава за Русија, упорно го кажува истото во други теми.
Доколку имаше поделба на територии во 2001 и сега немавме метастазиран канцер во државава, можеби ќе имавме таква можност.
Не смее албанофобијата да ти го пореметува умот. Они се ко мињони, се курчат само ако имаат позадина.
 
Последно уредено:
Член од
8 август 2013
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.474
Вака сам се тешиш или нас ни кажуваш?

Не е ни држава нити ќе биде некогаш, Косово е дел од Србија официјално и кога ќе се створат геополитички услови тоа ќе се потврди и фактички, а на тие терористи и окупатори од учк..
Kosovo e drzava podobra od tvojata i mojata drzava, korupcijata e najmalla vo sporedba od albanija srbia makedonia i crna gora.. Policijata e 100 e sto posto podobra od mojata i tvojata.. i infrastukturata e daleku od nashata, iako e slobodna drzava od 2000 godina.
Druzhe zhivej vo reallnost, Rusija nema nikogash da ima vlianje vo Evropa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom