Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.175

The War On Children Official Trailer


И National Geographic ќе оди на блок

Може да ги следите
за вакви
и слични информации
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Интересно. Може да ни појасниш како е објективно докажано? Нешто сум испуштил најверојатно. И каква е моменталната состојба во Јапонија баш ме интересира.
Автоматски споено мислење:

И National Geographic ќе оди на блок
Ко некогаш да сте гледале Nat Geo или било каква едукативна програма во животот :pos:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.175
Автоматски споено мислење:


Ко некогаш да сте гледале Nat Geo или било каква едукативна програма во животот :pos:
па бев член, најчесто ја гледав и на фб и на тв. Али транџа да им е инспирација, животна карикатура со Leatherface маска на лице...ни Пикасо не можел вакви да ги наслика. Се е тоа фино платено и подмачкано.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
па бев член, најчесто ја гледав и на фб и на тв. Али транџа да им е инспирација, животна карикатура со Leatherface маска на лице...ни Пикасо не можел вакви да ги наслика. Се е тоа фино платено и подмачкано.
Еве ако си бил член ти препорачувам некои добри статии од нив да си ги прочиташ како збогум.

Fun fact: нема да најдеш научни медиуми што се анти-транс бидејќи трансродовоста е поддржана од науката.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
197
Поени од реакции
157
Fun fact: нема да најдеш научни медиуми што се анти-транс бидејќи трансродовоста е поддржана од науката.
Постојано верглаш овде за таа наука,стварно ме интересира кои се тие научници,професори,институции,универзитети или било кој што подржува?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Автоматски споено мислење:


Ко некогаш да сте гледале Nat Geo или било каква едукативна програма во животот :pos:
Каде е напишано дека немаат ефективно работни навики? Јас овде од статиите гледам култура на ефективно преголема работна навика и работење до максимум. Прочита што пишува или онака на гугл први линкови што ти даде? Или пак indiatimes редовно читаш ?

Ноуп, не почитуваме хомофобични муслимани, не знам од кај ви текнува таа идеја. И плус нема смисла стрипов. Човеков 100% е републиканец ако ги има тие верувања.
Кога тогаш ќе ги нападнете или канцелирате Саудиска Арабија и другите блиско источни земји каде со закон е забрането па некаде и глава ќе ви летне? Оти не отидете да протестирате таму? Време е да отидете во Саудиска Арабија и да им ги покажете вашите вредности. Или пак пред нивните амбасади, вака кога размислам никогаш не сум видел некој протест или бунење за тоа.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Каде е напишано дека немаат ефективно работни навики? Јас овде од статиите гледам култура на ефективно преголема работна навика и работење до максимум.
Работат над максимум. Докажано е дека продуктивноста на човекот далеку опаѓа по 8 часи дневна работа. Јапонските фирми го игнорираат овој факт и ги тераат вработените на прекумерна работа или само дремење во фирма колку да се наполни време. Како е тоа ефективна работна навика според тебе? Ефективна работна навика единствено има Јапонецот кој има гз на шефот да му каже „Мене ми заврши работно време. Чао пријатно.“
Автоматски споено мислење:

Кога тогаш ќе ги нападнете или канцелирате Саудиска Арабија и другите блиско источни земји каде со закон е забрането па некаде и глава ќе ви летне? Оти не отидете да протестирате таму? Време е да отидете во Саудиска Арабија и да им ги покажете вашите вредности. Или пак пред нивните амбасади, вака кога размислам никогаш не сум видел некој протест или бунење за тоа.
Јас слободно поддржувам канцелирање и санкции за сите анти-ЛГБТ земји. Е сега тоа што левичарските партии не се спремни за тоа е нивна вина, ама тие сепак ни се единствен избор за нас што поддржуваме еднакви права. Кој би ни бил друг избор? Тоа што навиваме за една партија наместо друго е чисто само избор на помало зло.
Но самите левичари што ја следат идеологијата не не ферма Сауди Арабија. Не ги мешај политичарите со левичарите не-политичари.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Работат над максимум. Докажано е дека продуктивноста на човекот далеку опаѓа по 8 часи дневна работа. Јапонските фирми го игнорираат овој факт и ги тераат вработените на прекумерна работа или само дремење во фирма колку да се наполни време. Како е тоа ефективна работна навика според тебе? Ефективна работна навика единствено има Јапонецот кој има гз на шефот да му каже „Мене ми заврши работно време. Чао пријатно.“
Пола и повеќе ти е тотална глупост ова што си го напишал. Далеку по продуктивни се јапонците и далеку повредни од 90+% од планетата. Самите деца ги учат од мали нозе на работни навики, уште во училиште сами си ги чистат училишните простории и ред други работи. Таа Јапонија не е изградена од "мене ми заврши работното време. Чао пријатно". Луѓето таму во културата им е тоа, не дека фирмите ги принудуваат на тоа. Ти напиша глупости па сега некој акробации правиш.
Имаш работено искуство?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Пола и повеќе ти е тотална глупост ова што си го напишал. Далеку по продуктивни се јапонците и далеку повредни од 90+% од планетата. Самите деца ги учат од мали нозе на работни навики, уште во училиште сами си ги чистат училишните простории и ред други работи. Таа Јапонија не е изградена од "мене ми заврши работното време. Чао пријатно". Луѓето таму во културата им е тоа, не дека фирмите ги принудуваат на тоа. Ти напиша глупости па сега некој акробации правиш.
Имаш работено искуство?
Да имам. Тоа што ти го викаш учење на работна навика јас го викам неплатен детски труд.
Иначе што мислиш за работната навика на робовите во старите времиња? Па и тие работеле од ден до ноќ и уште од мали нозе.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Да имам. Тоа што ти го викаш учење на работна навика јас го викам неплатен детски труд.
Иначе што мислиш за работната навика на робовите во старите времиња? Па и тие работеле од ден до ноќ и уште од мали нозе.
Сигурно имаш. Ти како сакаш си го викај ама затоа Јапонија е Јапонија. Супер развиена земја каде што не дозволуваат да им се мешаат разни невладини или некакви квази борци за права на малцинствата.
Единствеон демографијата ќе им е проблем ма да тоа ќе средат со разни роботи и AI ако не можат по природен пат. Како и да е сепак е подобро и побезбедно од 90% од западните земји.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Сигурно имаш. Ти како сакаш си го викај ама затоа Јапонија е Јапонија. Супер развиена земја каде што не дозволуваат да им се мешаат разни невладини или некакви квази борци за права на малцинствата.
Единствеон демографијата ќе им е проблем ма да тоа ќе средат со разни роботи и AI ако не можат по природен пат. Како и да е сепак е подобро и побезбедно од 90% од западните земји.
Не може демографија да се среди со роботи и АИ. Може само со имиграција во овој момент. Бројот на странски работници исто така е зголемен таму овие години, и најверојатно ќе продолжи да се зголемува.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.653
Поени од реакции
82.442
Не може демографија да се среди со роботи и АИ. Може само со имиграција во овој момент. Бројот на странски работници исто така е зголемен таму овие години, и најверојатно ќе продолжи да се зголемува.
станува збор за критична маса на многу луѓе, кои сакаат своите традиции, навики, верувања и убедувања да ги наметнат на земјите во кои идат

На пример, муслиманите ќе бараат да фрлаат педери од зграда и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom