Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.479
Поени од реакции
2.539
Добра поента.

Што мислиш со кого ќе водеа војна Украина ако продолжеа да ги толчат Русите во Донбас ????

Уствари касно поставено прашање....
Добра досетка, за разлика од нас имаат поддршка од светска сила па затоа вака се топорат, да не ги фермаше никој ни два посто ќе си потпишуваа рамковни договори како нас за греота, тука некои експерти викаа дека тоа најдобар исход би им било, да си Македонец и да мислиш рамковен договор за било кого е добар избор треба да ти фали ептен нешто во тиквата. Иначе таа е една страна од паричката што ја викаш, и за Косово и за орките кај нас западот викаше дека биле обезправени и дискриминирани иако ние поинаку ги гледаме работите. Морализирајте си колку сакате, реалноста е таа.
со Авиано

затоа сега сме на страната на Русија
Тоа си е ваше, ако сакате и икони од Путин чувајте, само треба малце пообјективност, не да се лупета вака како максим по дивизија.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.379
Поени од реакции
46.765
Тоа све со 2001 беше интересно, ама мене лично омилен потег од нашиот стратешки партнер ми беше кога во 2004 ни го признаа името за да не омекнат пред референдумот за територијалната поделба со кој дефакто се подели државава и со тоа да им дадат ветер во грб на комуњарите, за после нецели 15 години, они лично истото име да го сменат... со истите комуњари :icon_lol:
Бравури на дипломатијата нивна се имаат играно овде.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
508
Поени од реакции
1.718
И пак покрај се тоа, уште се на страна на ЕУ и Америка дека ни мислат арно, додека терористи ни водат држава и станавме граѓани од 3 ред во своја земја, која остана без име, идентитет и историја.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.442
Заeбавaјте се вие, во меѓувреме Украина толчи:

Автоматски споено мислење:

Која е Русија не го менува фактот дека Русија не може да ја победи Украина на бојното поле. Ете ако не потпишаа договор нека ги победат ондак, ако можат. Нека ја срушат украинската власт во Киев.
Војната заврши а никој не јави ништо? :eek:
Инаку велат дека и индијанците не можеле да го поразат генерал Кастер - се додека не го поразиле. Но навистина во периодот откога започнала битката до крајот (и скалпирањето на Кастер), постоел период кога генералот Кастер бил непоразен. Можеби и тогаш некој друг Ne_sum_ja пишувал нешто во стилот „индијанците не можат да го поразат генералот Кастер“.

Целата работа малку личи на вицот со самоубиецот кој скокнал од стокатница и на секој спрат си повторувал: "So far, so good"... Но озбилна е темава, нема смисла да кажуваме вицови. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Терористу, кепецот Путин ја почна целава војна со окупација на Крим и дел од Донбас во 2014, за среќа уште малку му остана на тој психопат.
Уште ли го умирате човекот... Хаха, за толку пцуен/колнет лик, во прилично добро здравје изгледа Путлер. :D
Пазете само што посакувате. Да не ви се исполни желбата па да дојде некој како Патрушев/Медведев на негово место па да трчаме сите по јодид потасиум пилули, ако воопшто имаме време за тоа (скраја да е).
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Тоа си е ваше, ако сакате и икони од Путин чувајте, само треба малце пообјективност, не да се лупета вака како максим по дивизија.
Американците дојдоа и ни рекоа - На никој у свет не му викавме така, особено не на Израел, али вие ако се борите против УЧК со појаки оружја од нив, ќе ве бомбардираме како Србија.
После рекоа - никого у свет не теравме да помилува воени злосторства али вие ќе морате тоа да го напраите.
Пред тоа ни рекоа - Морате да смените име ако сакате у НАТО.
Сега викаат мора Бугари да се пишете.
.....
Кого у свет го терале вакви ствари да праи?
Вакви примери има повеќе, околу тоа како Америка и ЕУ ја водат Илиридава после ратот.

Мене за Путин и Русија ме боли кур и одувек сум бил за Америка (за време на халдни рат), али не можам ко вас да се праам на удрен после све што ни приредија у задњи 20 години.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Поддржуваш окупатори и терористи, посакувам тоа што го поддржуваш да ти дојде дома и во твој двор.
Твоите од партија се вазали на терористи и окупатори кои веќе 20сет години се на власт.Дали ги подржуваш?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.711
Поени од реакции
26.232
Добра досетка, за разлика од нас имаат поддршка од светска сила па затоа вака се топорат, да не ги фермаше никој ни два посто ќе си потпишуваа рамковни договори како нас за греота, тука некои експерти викаа дека тоа најдобар исход би им било, да си Македонец и да мислиш рамковен договор за било кого е добар избор треба да ти фали ептен нешто во тиквата. Иначе таа е една страна од паричката што ја викаш, и за Косово и за орките кај нас западот викаше дека биле обезправени и дискриминирани иако ние поинаку ги гледаме работите. Морализирајте си колку сакате, реалноста е таа.
Ај мајката што све не изнакажа. Па уште и морални лекции ми држиш како за Косово. :)

Кај виде во мојот пост повикување на морал? Кај виде повикување на реципроцитет? И кај виде дека кажувам дека светот е некое си фер место? Кај виде дека некаде кажав дека Рамковниот договор е добро нешто за Македонија? Само ја кажав паралелата за причината на потпишувањето на истиот со непотпишувањето на договорот на Украина со Русија. И во двата случаи не сјеба истата страна, само што Украина уште не знае дека е сјебана, али ќе научи.

Факапот е што ти се повикуваш на морал, а го занемаруваш рамковниот договор и причината за потпишување на истиот. Но ова генерално нема никаква врска со реал политиката. Имам доста разглабано на таа тема, штета што не си ме читал, пошто немаше да ми попуваш за работи кои не сум ги проповедал никојпат.

Јас го кажав само фактот. Да не ја слушаше Украина САД, па да ги толчи Русите во Донбас, немаше да ги изгуби териториите. И да, немаше да го изгуби ни Крим. Ќе беше проруска, ама ќе беше цела. Вака .... Украина ќе биде од прилика важна и голема колку Молдавија. Али немаа политичка мудрост Украинците, направија јурњава по паметот американците кои нели ветуваат брда и долини (кои и нас ни беа ветени) и сега им се случува ова што им се случува. Тоа е многу просто и мошне видливо, дури и за луѓе кои не се разбираат во политика. Све друго, попут ама они сакале НАТО, ама они неќеле Русија, ама демократија... све тоа се приказни за малоумни воук кретени. Всушност имаме егзактен пример тука на форумов.

Поентата со Косово е што Косово си обезбеди добар грб, кој вредеше за Србија. А како што гледаме грбот на Украина не вреди толку многу за Русија. Епа јебига, лош избор и лоша одлука води до катастрофален резултат. Не е првпат во историјата да се случи, ниту пак нешто што ретко се случувало. Примери има со лопата да ги ринеш. Само пак ќе кажам, лево и десно не се ни осудувате да погледате, туку само право... Уствари не е право, само насоката во која што другите сакаат да гледате.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Ние водевме војна со непријател што можевме да го победиме. Украина води војна против Русија. Имате ли вие памет малце во тоа тиквите која е Русија? Изгледа не, ви го опрал западот мозокот да верувате дека Италија со нејзиното гдп е појака држава од Русија.
Шо го победивме.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
На северот од Суми, Русите се шпекулира дека припремаат армија за пенетрирање на тој потег.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Настаниве сега на боиштето можете и да ги гледате како дел од светското предизборие. Мислам дека повеќето активности во војнава би требало некако да се заокружат пред да почнат изборите (во Русија, Америка и другде).
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.134
Поени од реакции
12.589
Која е Русија не го менува фактот дека Русија не може да ја победи Украина на бојното поле. Ете ако не потпишаа договор нека ги победат ондак, ако можат. Нека ја срушат украинската власт во Киев.
Сега е моментот да испратат опрема и нато трупи во украински униформи и да почнат офанзива директно накај москва.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.479
Поени од реакции
2.539
Ај мајката што све не изнакажа. Па уште и морални лекции ми држиш како за Косово. :)

Кај виде во мојот пост повикување на морал? Кај виде повикување на реципроцитет? И кај виде дека кажувам дека светот е некое си фер место? Кај виде дека некаде кажав дека Рамковниот договор е добро нешто за Македонија? Само ја кажав паралелата за причината на потпишувањето на истиот со непотпишувањето на договорот на Украина со Русија. И во двата случаи не сјеба истата страна, само што Украина уште не знае дека е сјебана, али ќе научи.

Факапот е што ти се повикуваш на морал, а го занемаруваш рамковниот договор и причината за потпишување на истиот. Но ова генерално нема никаква врска со реал политиката. Имам доста разглабано на таа тема, штета што не си ме читал, пошто немаше да ми попуваш за работи кои не сум ги проповедал никојпат.

Јас го кажав само фактот. Да не ја слушаше Украина САД, па да ги толчи Русите во Донбас, немаше да ги изгуби териториите. И да, немаше да го изгуби ни Крим. Ќе беше проруска, ама ќе беше цела. Вака .... Украина ќе биде од прилика важна и голема колку Молдавија.

Поентата со Косово е што Косово си обезбеди добар грб, кој вредеше за Србија. А како што гледаме грбот на Украина не вреди толку многу за Русија. Епа јебига, лош избор и лоша одлука води до катастрофален резултат. Не е првпат во историјата да се случи, ниту пак нешто што ретко се случувало. Примери има со лопата да ги ринеш. Само пак ќе кажам, лево и десно не се ни осудувате да погледате, туку само право... Уствари не е право, само насоката во која што другите сакаат да гледате.
Поентата ми беше да ти доловам дека има 2 страни од парата, како за Украина така и за нас, вие тука ја гледате само Руската што е сосема валидна, ама не единствена за објективно да се дискутира па затоа си тера темава како што се тера.

И муабетот за рамковниот не беше насочен кон тебе дека ти си го поддржувал, читај ги мислењава на тупинофилската групација тука на темава, ќе видиш каков е ставот за Украина и за нивниот рамковен договор (иако за нашиот имаат различен став)

Украина е многу побитна од Косово или Македонија и не знам искрено како гледате од сегашна точка дека САД ќе ги клизнат, тие теории што си ги правите во глаите ваши дека Украина ќе се вратела во прегратките на мајчица Русија се wishful thinking ништо друго, барем во блиска иднина. Сум ти кажал, тие теории можат да се случат ако текот на војната беше различен и ако се скинеше глата на змијата со дополнитено "пивотирање" на САД на Западен Пацифик наместо губење време на небитни точки на судир во И.Европа (барем така ќе си се тешеа Американците). Сега за сега, само бајки се тоа, кога ќе се мени ова, ако се мени тагни ме ќе правиме муабет.

За последниот пасус, тоа е резултат на недогледноста на Украинската надворешна политика и нивните елити, одлуките што ги носеле сега имаат последици какви што ги гледаме. За разлика од нас, имаат грб во војнава од светска сила, па ако се водиш по реал политик ќе видиш дека има смисла ова што го прават пошто имаат "сила", за разлика од нив, ние немавме и потпишавме капитулација.
Автоматски споено мислење:

Американците дојдоа и ни рекоа - На никој у свет не му викавме така, особено не на Израел, али вие ако се борите против УЧК со појаки оружја од нив, ќе ве бомбардираме како Србија.
После рекоа - никого у свет не теравме да помилува воени злосторства али вие ќе морате тоа да го напраите.
Пред тоа ни рекоа - Морате да смените име ако сакате у НАТО.
Сега викаат мора Бугари да се пишете.
.....
Кого у свет го терале вакви ствари да праи?
Вакви примери има повеќе, околу тоа како Америка и ЕУ ја водат Илиридава после ратот.

Мене за Путин и Русија ме боли кур и одувек сум бил за Америка (за време на халдни рат), али не можам ко вас да се праам на удрен после све што ни приредија у задњи 20 години.
Ме имаш читано воопшто, пошто викаш дека сум се правел наудрен? Види ако се водам по твоја логика, сега треба за Ал Каеда, ИСИС, Ердоганова Турција да навивам?
Немам никаков влог во војнава, навивајте си вие за Русија, и надевајте се дека САД ако се тргни од регионов дека ние ќе имаме подобра позиција од блварите, шиптaрите и грците како што се надеваш ти, ти реков можеби сум песимист па се извинувам тогаш од срце.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Ме имаш читано воопшто, пошто викаш дека сум се правел наудрен? Види ако се водам по твоја логика, сега треба за Ал Каеда, ИСИС, Ердоганова Турција да навивам?
Немам никаков влог во војнава, навивајте си вие за Русија, и надевајте се дека САД ако се тргни од регионов дека ние ќе имаме подобра позиција од блварите, шиптaрите и грците како што се надеваш ти, ти реков можеби сум песимист па се извинувам тогаш од срце.
Нема зошто да навивам за ИСИС и слични кои сакаат да ме нема. Русија не бара име да сменам, не бара да се пишам Бугарин, ниту бара Албанците да бидат повластена страна у земјава.
Не знам дали САД ако се тргне од регионов ќе биде боље за нас, но знам дека за ове 2-30 години како САД владее во Македонија (и регионот) нам ни наредија да правиме некои работи кои никого на свет не го тераат да ги прави. Знам дека немаме име, знаме, национални симболи и сме втора класа народ у сопствена држава, кој плаќа данок, струја за Албанците, за кои пак не важат законите.

Може полошо да биде?


Албанците немаат дилема за кого да навиваат у ратов. И ја да сум на нивно место би навивал за Америка (Украина).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.885
Поени од реакции
17.716
Глуп, ти во кој воен сојуз си? Не си во нивниот воен сојуз? Не живееш во држава која и пред војната 2001-ва имаше за стратешка определба НАТО и САД не ги рачунаше за „стратешки пријатели и сојузници“?

Во војнава Украинците не се Шќиптарите, во војнава Украинците се Македонците во 2001ва... Ма всушност ние и добро поминавме во однос на Украинците. И сето тоа благодарение на нашиот заеднички стратешки (не)пријател САД.
Је не сум во ниеден воен сојуз. Прави разлика помеѓу Македонија државата и народот, ама толку ти фаќа црпката. Државата не е наша, така да и да влезе у стратешки сојуз со Зимбабве не ми мења нешто многу. Ние како народ конкретно се најдовме против западот и ја изгубивме и војната и држава, или што би рекле на кајгана форум- нерешено со албански премиер у продужетци.

Дека сме прошле добро е пресмешно. Да како индивидуалци пројдовме добро, никој не изгина, ама ја изгубивме државата и најверојатно ќе отидеме во историјата како народ.
Автоматски споено мислење:

Нема зошто да навивам за ИСИС и слични кои сакаат да ме нема. Русија не бара име да сменам, не бара да се пишам Бугарин, ниту бара Албанците да бидат повластена страна у земјава.
Не знам дали САД ако се тргне од регионов ќе биде боље за нас, но знам дека за ове 2-30 години како САД владее во Македонија (и регионот) нам ни наредија да правиме некои работи кои никого на свет не го тераат да ги прави. Знам дека немаме име, знаме, национални симболи и сме втора класа народ у сопствена држава, кој плаќа данок, струја за Албанците, за кои пак не важат законите.

Може полошо да биде?


Албанците немаат дилема за кого да навиваат у ратов. И ја да сум на нивно место би навивал за Америка (Украина).
Во суштина не е ни битно за кој навиваш. Треба да си морон да мислиш дека твоето навивање има некаков ефект врз нешто.
Автоматски споено мислење:

со Авиано

затоа сега сме на страната на Русија


и кожни гаќи да облечлат џабе им е

секако останува фактот дека се на страната на оној кој дома ги ебе у гз
али не можам за тоа да судам, различни луѓе различни ствари си сакаат
Се извинувам, вие стварно мислите дека сте на некоја страна :pos:
Автоматски споено мислење:

Ние водевме војна со непријател што можевме да го победиме. Украина води војна против Русија. Имате ли вие памет малце во тоа тиквите која е Русија? Изгледа не, ви го опрал западот мозокот да верувате дека Италија со нејзиното гдп е појака држава од Русија.
Класичен примерок како размислување еден просечен член на темава. Ние водевме војна што никако не можевме да ја добиеме. Милион ипол народ против Албанците, подржани од САД, кој во тоа време беа единствена супер сила и ебаваа мајка кај стигнат. А позади нас не застана апсолутно никој, 0, nada.

Украинците се 30-40 милиона народ, екстремно напалени и мотовирани, подржани се од најсилната економија и војска на планетата. Добиваат пари за пензии, ракети, дронови, интел, you name it. Ние добивме расипани бугарски тенкови. Ама ние сме можеле да победиме,а они не. Braindead.
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2019
Мислења
283
Поени од реакции
927
Што згрешија?
Најмалку тоа што хушкаат и навиваат за поголемо наше учество во НАТО мисиите. Што нас овде не прави легитмна мета во некои идни судири со противниците на НАТО, противници кои патем сега се во подем додека западниве идат надолу од секој аспект.

Инаку лебот може да се вади и со мотика (вистинска, или метафоричка), и побезбедно е така. Ама треба да се работи. Со оружје исполнување амерички империјалистички цели, ексик таквото вадење леб... На крај знаеш ваљда што му се дешава кој со ѓаволот тикви сади.





@Menethil e познат по незнаење. Но тоа не му е најголемиот проблем, најголемиот проблем му е што ги одбива фактите и одбива да научи.
Автоматски споено мислење:


Абе тутурутко една, поентата (што ја игнорираш) не е дека УЧК се победници.
Јасно е дека УЧК се победници. Но поентата е дека УЧК не победија воено, и не ни можеа да победат воено.

УЧК победија за тоа што САД се вмешаа и ги прогласија за победници. Буквално тоа го направија, eбaте незнајкото празноглав... Аман, не е ова историја од пред пет века и не се знае кој ја пишувал и што наратив се сакало да се наметне подоцна. Ова е настан буквално за време на нашите животи, па дури и копиљ да си бил тогаш пак не можно да си толку како од Марс паднат и да не знаеш што се случуваше. Реалноста е дека УЧК немаа ни една релевантна воена победа, ама САД ги наметнаа како победници. Да продолжеше војната УЧК ќе го изедеа немиен и многу работи сега ќе беа поинакви.

Навијај за кој сакаш, ама кога се работи за национални интереси барем тогаш биди пообјективен и извади ја главата од шyпaк.
Америте се вмешале, а никој не спомнува Борис Трајковски и ниеговата улога на пета колона и саботирање на дејствата од наша страна.

На крај па уште и улици и сали крсивме по него.:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom