Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    704
Член од
27 мај 2018
Мислења
862
Поени од реакции
1.492
Ич не е битно кој дојде и рече, борите се против УЧК само со оружјето со кое они ве напаѓаат, ако не - ене го кај е Авиано.
Ич не е битно, после тоа кој ја води државата 25 години и кој направи денес ти да плаќаш струја и данок за Албанците, за тебе само да важат закони и они да ти праат што сакаат без да одговараат.

епа истиот тој, денес стои зад Украина, истот тој ја спречи да потпише мировен договор во 22-ра и истиот тој ја окуражи да не ги почитува минските договори
Na mesto odgovoro/ komentar
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.488
Поени од реакции
32.570
Sto pa tebe konkretno tie ti zgresija? Lugjeto rabotea za 25k kaj nas, odea vo Irak da si go vadat lebot. 50 posto od tuka raboti na zapad, drugite 49 posto u zapadni firmi i sea kje moralizirame tuka.
Што згрешија?
Најмалку тоа што хушкаат и навиваат за поголемо наше учество во НАТО мисиите. Што нас овде не прави легитмна мета во некои идни судири со противниците на НАТО, противници кои патем сега се во подем додека западниве идат надолу од секој аспект.

Инаку лебот може да се вади и со мотика (вистинска, или метафоричка), и побезбедно е така. Ама треба да се работи. Со оружје исполнување амерички империјалистички цели, ексик таквото вадење леб... На крај знаеш ваљда што му се дешава кој со ѓаволот тикви сади.




Која битка ја изгубивме, за да бидеме принудени од УЧК да потпишеме капитулација? Една битка што ради САД не оставија без никаква подршка во Радуша 80 луѓе (од МВР и АРМ), неможеа да ја победат со 7000 луѓе, па ќе победеле нешто друго. Сите жртви што сме ги дале, се или нагазни мини, или заседи пукај бегај или снајпери или киднапирани и убиени цивили.

Кој не натера да ја потпишеме капитулацијата, УЧК или кој?

„Не сме победиле ние ништо“, е класично непознавање на сопствената историја.

Кога се потпишува капитулација едната од страните е победникот, кај е „победникот“ во Охрид?
@Menethil e познат по незнаење. Но тоа не му е најголемиот проблем, најголемиот проблем му е што ги одбива фактите и одбива да научи.
Автоматски споено мислење:

Prilicno jasno e koj e pobednikot. Momentalno pretstavnik na drugata strana ni e premier, ako ne ste primetile. Vsusnsot posle vojnata pobednickata strana e neprekinato vo vlasta.
Абе тутурутко една, поентата (што ја игнорираш) не е дека УЧК се победници.
Јасно е дека УЧК се победници. Но поентата е дека УЧК не победија воено, и не ни можеа да победат воено.

УЧК победија за тоа што САД се вмешаа и ги прогласија за победници. Буквално тоа го направија, eбaте незнајкото празноглав... Аман, не е ова историја од пред пет века и не се знае кој ја пишувал и што наратив се сакало да се наметне подоцна. Ова е настан буквално за време на нашите животи, па дури и копиљ да си бил тогаш пак не можно да си толку како од Марс паднат и да не знаеш што се случуваше. Реалноста е дека УЧК немаа ни една релевантна воена победа, ама САД ги наметнаа како победници. Да продолжеше војната УЧК ќе го изедеа немиен и многу работи сега ќе беа поинакви.

Навијај за кој сакаш, ама кога се работи за национални интереси барем тогаш биди пообјективен и извади ја главата од шyпaк.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.146
Поени од реакции
18.054
Ич не е битно кој дојде и рече, борите се против УЧК само со оружјето со кое они ве напаѓаат, ако не - ене го кај е Авиано.
Ич не е битно, после тоа кој ја води државата 25 години и кој направи денес ти да плаќаш струја и данок за Албанците, за тебе само да важат закони и они да ти праат што сакаат без да одговараат.

епа истиот тој, денес стои зад Украина, истот тој ја спречи да потпише мировен договор во 22-ра и истиот тој ја окуражи да не ги почитува минските договори
I tebe so cel pamet ti e cudno so Ukriana ne saka da potpise ist takov dogovor? Razlikata e so nas ne prinudija, niv ne mozat. Mnogu prosto.
Автоматски споено мислење:

Што згрешија?
Најмалку тоа што хушкаат и навиваат за поголемо наше учество во НАТО мисиите. Што нас овде не прави легитмна мета во некои идни судири со противниците на НАТО, противници кои патем сега се во подем додека западниве идат надолу од секој аспект.

Инаку лебот може да се вади и со мотика (вистинска, или метафоричка), и побезбедно е така. Ама треба да се работи. Со оружје исполнување амерички империјалистички цели, ексик таквото вадење леб... На крај знаеш ваљда што му се дешава кој со ѓаволот тикви сади.





@Menethil e познат по незнаење. Но тоа не му е најголемиот проблем, најголемиот проблем му е што ги одбива фактите и одбива да научи.
Автоматски споено мислење:


Абе тутурутко една, поентата (што ја игнорираш) не е дека УЧК се победници.
Јасно е дека УЧК се победници. Но поентата е дека УЧК не победија воено, и не ни можеа да победат воено.

УЧК победија за тоа што САД се вмешаа и ги прогласија за победници. Буквално тоа го направија, eбaте незнајкото празноглав... Аман, не е ова историја од пред пет века и не се знае кој ја пишувал и што наратив се сакало да се наметне подоцна. Ова е настан буквално за време на нашите животи, па дури и копиљ да си бил тогаш пак не можно да си толку како од Марс паднат и да не знаеш што се случуваше. Реалноста е дека УЧК немаа ни една релевантна воена победа, ама САД ги наметнаа како победници. Да продолжеше војната УЧК ќе го изедеа немиен и многу работи сега ќе беа поинакви.

Навијај за кој сакаш, ама кога се работи за национални интереси барем тогаш биди пообјективен и извади ја главата од шyпaк.
Nigde ne spomnav voeno, ne voeno. Pisav deka ja izgubvme vojnata i voedno drzvata, so e nepobiten fakt.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.488
Поени од реакции
32.570
Автоматски споено мислење:

Nigde ne spomnav voeno, ne voeno. Pisav deka ja izgubvme vojnata i voedno drzvata, so e nepobiten fakt.
Релативизираш, и дефокусираш од моментот кој ни го направи тој „непобитен“ факт, како и тоа дека истот чинител го уби и украинскиот суверенитет... И уште не ми се верува дека со цел памет зборуваш за „украински суверенитет“.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.146
Поени од реакции
18.054
Есапот е кој знае колку мртви и осакатени украници. Еден куп за на крај да добијат и помалце од тоа што им се нудело.
Како бе брат тешко некој ќе ги мафта? Па нивната економија е уништена, живеат од донации. Колку сакаат војска нека имаат после конфликтот, ако таа војска не се плаќа, мислиш дека ќе опстане на добра волја? Одамна помина времето кај што луѓето се бореле за идеали а не за пари.
Украина изгуби со самото тоа што прифати да се води војна на нејзина територија. Еден куп градови уништени. Инфраструктура уништена. Колку луѓе се убиени и отселени? Колку време ќе треба за да се врати во нормала? Знаејќи ја нивната корупција (исто ко кај нас), без надворешна помош ни за 100 години нема на нозе да застанат. И ти пак мислиш дека западниве ќе им дадат толку помош за џабе? Дека нема цело време да ги користат како алатка против Русија?
Дека при секој проблем што ќе го имаат со Русија, нема да почнат со "Ќе го вратиме Крим" реториката во Украина?
Па ние знаеме како кај нас ги активираат браќата ако некој почне да оди против наративот.

Пред Мајдан, луѓето во Украина се живеаа како така нормално. Си балансираа и со Русија и со ЕУ. Имаа шанси да си ја движат државата напред. Сеа ја вратија 100 години назад. Гарантирам дека голем процент од луѓето си сонуваат за тоа мирно време. Само што голем дел од нив се плашат да кажат.
Vidi ti rekov, ja ne mozham da znam so idnina kje imaat posle vojnata. Toa e tvoja prognoza, ne se slozuvam vo se, ama okej, kje vidime.

Toj dogovor nemase niedna zemja na svetot da go prifati. Ako mislis deka sum greska, najdi mi nekoj takov primer. Vaka so mi tekinjaat se Japonija posle 2 nuklearki i Germanija posle ww1.

Inaku za Ukraina. Ukraincite momentalno sonuvaat za odmazda i vrakjanje na Krim. Sum imal cimer Ukrainec vo 2017ta, zadnji godini rabotam so Ukrainci. Generalno inzeneri, poobrazovani, mirni lugje, kosmopoliti i toa e raspolozenieto. Moes da zamisli prosecen hilbilly Ukrainec kako razmisluva. Ete moze sum subjektiven vrz baza na tie 50tina Ukrainci so gi znam.
Автоматски споено мислење:

Дефоксираш од моментот кој ни го направи тој „непобитен“ факт, како и тоа дека истот чинител го уби и украинскиот суверенитет... И уште не ми се верува дека со цел памет зборуваш за „украински суверенитет“.
Автоматски споено мислење:

Crep eden, nie se borevme protiv niv. Niv im se sojuznici. Dali im e na albancite loso od dogovorot pod diktat na zapadot?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.928
Поени од реакции
9.170
I tebe so cel pamet ti e cudno so Ukriana ne saka da potpise ist takov dogovor? Razlikata e so nas ne prinudija, niv ne mozat. Mnogu prosto.
Не лупај глупости, украинците потпишаа со две раце....таа чуканицата Борис Џонсон ги сјеба да гинат за нивни кур ќејф. Украинците очекуваа НАТО трупи и забранета зона за летање и откако видоа дека нема ништо од тоа после блицкригот на 24.02.2022 договорот со Путин им беше премија и наместо тоа ги натераа да гинат за туѓа кауза....памтиш дека и еден преговарач беше убиен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.488
Поени од реакции
32.570
Crep eden, nie se borevme protiv niv. Niv im se sojuznici. Dali im e na albancite loso od dogovorot pod diktat na zapadot?
Глуп, ти во кој воен сојуз си? Не си во нивниот воен сојуз? Не живееш во држава која и пред војната 2001-ва имаше за стратешка определба НАТО и САД не ги рачунаше за „стратешки пријатели и сојузници“?

Во војнава Украинците не се Шќиптарите, во војнава Украинците се Македонците во 2001ва... Ма всушност ние и добро поминавме во однос на Украинците. И сето тоа благодарение на нашиот заеднички стратешки (не)пријател САД.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Што сега фуфки дека НАТО ќе ги растрти, па нели они војуваа со НАТО од почетокот? :icon_lol:

Како што гледам Украинците сами ги раздронираа месецов ептен јако па дури ни идолите како Варвара не им помагаат на окупантите, а НАТО уште не ни стапнал во Украина.

ukr.PNG
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.488
Поени од реакции
32.570
украинците потпишаа со две раце....таа чуканицата Борис Џонсон ги сјеба да гинат за нивни кур ќејф. Украинците очекуваа НАТО трупи и забранета зона за летање и откако видоа дека нема ништо од тоа после блицкригот на 24.02.2022 договорот со Путин им беше премија и наместо тоа ги натераа да гинат за туѓа кауза....памтиш дека и еден преговарач беше убиен.
БоЏо е само гласник. Измеќар... Пораката (наредбата) е од САД, не од Британија и БоЏо.




Што сега фуфки дека НАТО ќе ги растрти, па нели они војуваа со НАТО од почетокот? :icon_lol:

Како што гледам Украинците сами ги раздронираа месецов ептен јако па дури ни идолите како Варвара не им помагаат на окупантите, а НАТО уште не ни стапнал во Украина.

Прегледај го приврзокот 408550
@Menethil за твоја утеха: Не си најглyп. :unsure:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.928
Поени од реакции
9.170
Што сега фуфки дека НАТО ќе ги растрти, па нели они војуваа со НАТО од почетокот? :icon_lol:

Како што гледам Украинците сами ги раздронираа месецов ептен јако па дури ни идолите како Варвара не им помагаат на окупантите, а НАТО уште не ни стапнал во Украина.

Прегледај го приврзокот 408550
Ти си ненормален, џукели како тебе не доведоа до оваа ситуација..тоталка одлепени со реалност.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.488
Поени од реакции
32.570
^^ Ако не можеш да направиш дистинкција помеѓу исходите, тоа добро зборува за твојата моќ на расудување... Но не дека тоа е изненадување.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
225
Поени од реакции
305
^^ Ако не можеш да направиш дистинкција помеѓу исходите, тоа добро зборува за твојата моќ на расудување... Но не дека тоа е изненадување.
Така е, добро поминавме и тоа благодарејќи на еден методист кои ги разбра методите на неговите "пријатели"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom