Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.729
Имаш погршна перспектива за војната. Мислиш дека Русија треба да ја освојува Украина град по град за да победи. Војната се добива со уништување на противничката војска, потоа освојувањето територија е практично прошетка.

Никогаш немој да заборавиш, gradually, then suddenly.
Teritorijata e edinstven objektiven prikaz za toa kako se odviva vojnata. Se drugo se prazni muabeti, so ne mozhe nikako da gi potvrdime.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.111
Поени од реакции
2.793
Teritorijata e edinstven objektiven prikaz za toa kako se odviva vojnata. Se drugo se prazni muabeti, so ne mozhe nikako da gi potvrdime.
Викаш економија, население особено работоспособно население не е важно ? Не заборавајте дека кај Русија 95% се бори регуларна војска и регрути од Доњецк и околината што директно беа засегнати од конфликтов. Кај Украина се регрутира се живо и диво, наместо да оди да работи го носат на фронт дури и девојки жени. Оние што беа малку попаметни избегаа, или ќе избегаат во наредниов период а таква држава нема иднина само прашање на време е кога пак ќе седнат на маса и ќе мора да потпишат многу полош договор од предходните.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Ќе се чека да умре лудакот Путин за некоја година и пак назад во Украина, така што оваа крвава авантура е суета и лечење комплекси на еден човек.
On a serious note, колку треба да бидеш глупав и историски неинформиран да мислиш дека Путин ја нападнал Украина за да ја прошири Русија? Мене буквално ми е страв да живеам во ист свет со луѓе кои се толку глупави да ја проголтаат оваа теза.

Станал Путин едно утро, ставил чај да се вари, и се загледал во мапата. Со рекол, мајка му стара, мала оваа Русија некако, сега јас ќе бидам нов Петар Велики и ќе ја проширам за неколку стотини квадратни километри.

И ова врви како објаснување за настаните во Украина кај некои луѓе. Всушност, тешко е да ги наречеш луѓе, затоа што имаат меморија на рипки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.729
Па Украина еве потпишува билатерални безбедносни договори со Британија, Франција и Холандија. Важноста на тие договори е колку важноста на гаќите во порнич. Ако Украина не е заштитена од членот 5 на НАТО, нема никаква заштита, се друго е козметика.

Украина СИГУРНО ќе ги изгуби Крим, Донбас, Херсон и Запорожје. Ништо нека не изгуби повеќе, тоа е многу полошо од она што Русија го нудеше во договорот од Истанбул. А плус ќе ги изгубат и Одеса и Миколајев, што ќе биде катастрофа за Украина, после која нема враќање.

Еднаш кога Русија ќе го зацврсти своето владење таму, Украина и нејзината војска стануваат неважни.
Toa so go ima vo dogovorot(ako e tocno) e kraj za Ukraina kako suverena drzava. Prilicno jasno e zaso ne go potpisale. Bi dale i poise teritorija namesto da go potpisat toa.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Teritorijata e edinstven objektiven prikaz za toa kako se odviva vojnata. Se drugo se prazni muabeti, so ne mozhe nikako da gi potvrdime.
Точно, се согласувам, но како што рекол премудриот македонски народ, пилињата се бројат наесен.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.729
Викаш економија, население особено работоспособно население не е важно ? Не заборавајте дека кај Русија 95% се бори регуларна војска и регрути од Доњецк и околината што директно беа засегнати од конфликтов. Кај Украина се регрутира се живо и диво, наместо да оди да работи го носат на фронт дури и девојки жени. Оние што беа малку попаметни избегаа, или ќе избегаат во наредниов период а таква држава нема иднина само прашање на време е кога пак ќе седнат на маса и ќе мора да потпишат многу полош договор од предходните.
Primer na mojot muabet, ova 95 procenti e klasicno vadenje ja brojka od gz. Rusija naprai mobilizacija na nekoj 300,400k na lugje. Ako se ovie 5 posto, znaci deka rusija ima 5 milioni lugie na front. Me svakjas so mi e poentata sea?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
On a serious note, колку треба да бидеш глупав и историски неинформиран да мислиш дека Путин ја нападнал Украина за да ја прошири Русија? Мене буквално ми е страв да живеам во ист свет со луѓе кои се толку глупави да ја проголтаат оваа теза.

Станал Путин едно утро, ставил чај да се вари, и се загледал во мапата. Со рекол, мајка му стара, мала оваа Русија некако, сега јас ќе бидам нов Петар Велики и ќе ја проширам за неколку стотини квадратни километри.

И ова врви како објаснување за настаните во Украина кај некои луѓе. Всушност, тешко е да ги наречеш луѓе, затоа што имаат меморија на рипки.
Од кај да знам што има во главата на психопат и болен човек не сум психијатар а не ме ни интересира.

Факт е дека тој човек е лично одговорен за илјадниците жртви како од Украинска така и од Руска страна .
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Toa so go ima vo dogovorot(ako e tocno) e kraj za Ukraina kako suverena drzava. Prilicno jasno e zaso ne go potpisale. Bi dale i poise teritorija namesto da go potpisat toa.
Чекај, крај за украинската држава е руски Крим, неутралност за Украина и автономија за Донбас, а не е крај изгубени засекогаш Крим, Донбас, Запорожје и Херсон, а најверојатно и Одеса и Миколајев? Каква е таа логика, мене ми е ова несфатливо?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.735
Папапа каков залет и курчење а ситуацијата во реалноста и на фронтот е сосема различна и во најмала рака жална за Русите.

21+

Изгледа информациите ви се од декиберич ака декикашаљ и да речеме окупаторот утре привремено да ги окупира Украинските територии, што после? Исто како Косово. Ќе се чека да умре лудакот Путин за некоја година и пак назад во Украина, така што оваа крвава авантура е суета и лечење комплекси на еден човек.
Само уште на ова остана да се надеваат, секако не може да победат во оваа војна :D
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Од кај да знам што има во главата на психопат и болен човек не сум психијатар а не ме ни интересира.

Факт е дека тој човек е лично одговорен за илјадниците жртви како од Украинска така и од Руска страна .
Така е, кога ќе те соочат со дебилизимот на твоите теории околу причините за војната, извлечи се на незнаење. Затоа е и измислен reductio ad abusrdum, за да дебилните аргументи веднаш бидат препознаени.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.729
Чекај, крај за украинската држава е руски Крим, неутралност за Украина и автономија за Донбас, а не е крај изгубени засекогаш Крим, Донбас, Запорожје и Херсон, а најверојатно и Одеса и Миколајев? Каква е таа логика, мене ми е ова несфатливо?
Mnogu ednostavna e logikata, bi gi dal li tetovo gostivar i debar za da iame nasa drzava, kakva takva, namesto ovaa frenkenstajnt tvorevina vladeena od albancite? Ja so dve race kje potpisam.

Za Ukraina, vojnata ne bese nikogas za teritorija. I Putin vo intervjuto go kaza toa. Baranjata za ogranicuvanje na vojska i tn, se klasicno gubenje na suverinitet. Ne e ni bitno kolku kje ti ostane, utre Rusija mozhe da vleze i da ti zeme sto saka. Celta e da gi napraat zemja vazal, neso so Ukraincite ne sakaat po sekoja cena(teritorija).
Vojnata ne e zavrsena, mozhe kje stignat do Odesa, mozhe do Ruska granica. Vo ovie granici, defintiivno im odgovara poise. Krim sekako go gubea i so dogovorot, ne znam zaso to spomnuvas.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Така е, кога ќе те соочат со дебилизимот на твоите теории околу причините за војната, извлечи се на незнаење. Затоа е и измислен reductio ad abusrdum, за да дебилните аргументи веднаш бидат препознаени.
Поддржуваш окупатори и терористи, посакувам тоа што го поддржуваш да ти дојде дома и во твој двор.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.054
Поени од реакции
10.757
Mnogu ednostavna e logikata, bi gi dal li tetovo gostivar i debar za da iame nasa drzava, kakva takva, namesto ovaa frenkenstajnt tvorevina vladeena od albancite? Ja so dve race kje potpisam.

Za Ukraina, vojnata ne bese nikogas za teritorija. I Putin vo intervjuto go kaza toa. Baranjata za ogranicuvanje na vojska i tn, se klasicno gubenje na suverinitet. Ne e ni bitno kolku kje ti ostane, utre Rusija mozhe da vleze i da ti zeme sto saka. Celta e da gi napraat zemja vazal, neso so Ukraincite ne sakaat po sekoja cena(teritorija).
Vojnata ne e zavrsena, mozhe kje stignat do Odesa, mozhe do Ruska granica. Vo ovie granici, defintiivno im odgovara poise. Krim sekako go gubea i so dogovorot, ne znam zaso to spomnuvas.
Кога тогаш ке сфатите дека пак на крај ке мора да потпишат воена неутралност само ке биде тогаш преголема штетата
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Mnogu ednostavna e logikata, bi gi dal li tetovo gostivar i debar za da iame nasa drzava, kakva takva, namesto ovaa frenkenstajnt tvorevina vladeena od albancite? Ja so dve race kje potpisam.

Za Ukraina, vojnata ne bese nikogas za teritorija. I Putin vo intervjuto go kaza toa. Baranjata za ogranicuvanje na vojska i tn, se klasicno gubenje na suverinitet. Ne e ni bitno kolku kje ti ostane, utre Rusija mozhe da vleze i da ti zeme sto saka. Celta e da gi napraat zemja vazal, neso so Ukraincite ne sakaat po sekoja cena(teritorija).
Vojnata ne e zavrsena, mozhe kje stignat do Odesa, mozhe do Ruska granica. Vo ovie granici, defintiivno im odgovara poise. Krim sekako go gubea i so dogovorot, ne znam zaso to spomnuvas.
Ќе ти пишам еден подолг пост, се надевам дека ќе го прочиташ. Немаат сите држави ист суверенитет, барем не во пракса. Ајде вака, замисли НАТО, теоретски сите држави се равноправни, и секоја има право да стави вето. Така е во теорија, во пракса дали мислиш дека Македонија може да стави вето на некоја одлука донесена од САД?

Така е и во меѓународната политика, иако сите земји теоретски се равноправни и имаат ист степен на суверенитет, во пракса не е така. De jure драстично се разликува од de facto. Кога живееш на граница на империја, сакал или не сакал, имаш ограничен суверенитет во однос на империјата. Мексико и Канада имаат ограничен суверенитет во однос на САД, Украјина и Белорусија имаат ограничен суверенитет во однос на Русија.

Што значи да имаш ограничен суверенитет? Најпросто значи дека ако донесеш некоја одлука која се коси со интересите на империјата со која граничиш, ќе добиеш по главата. САД имаат и официјална доктрина околу ова, се нарекува Монроова доктрина. Што всушност се случува во Украина? САД се обидува да и покаже на Русија дека таа не е империја, и дека и за неа важат ограничувањата за немоќните. Русите баш не се согласуваат со ова, а цехот го плаќа Украина. Украинцие не успеа да ја препознаат својата историска улога како држава со ограничен суверинитет во однос на Русија, односно помислија дека со помош на САД ќе и покажат на Русите дека можат да прават што сакаат. Резултатот е уништена Украина. Кој не ја препознава реалноста, секогаш ќе биде ишамаран од неа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.735
Поддржуваш окупатори и терористи, посакувам тоа што го поддржуваш да ти дојде дома и во твој двор.
Pa go imas be komunjar. Sipurkite so se okolu tebe, ili vi naredija od partija da pocnite da se mesate vibam prodadenite dusi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom